da li licnost odredjuje okolina ili ...

  • Začetnik teme psihologija
  • Datum pokretanja
Ukratko, pristalice nativizma smatraju da su urodjeni cinioci (geni) ti koji odredjuju licnost, dok pristalicce empirizma potpunu prednost daju sredinskim uticajima. Preovladavajuce misljenje i , uvek ono najpametnije, je "srednje", interakcionisticko, po kome licnost nastaje kao proizvod interakcije sredinskih i naslednih cinilaca. Ako si zainteresovan/a, interesatna istrazivanja o uticaju gena /sredine na razvoj intelektualnih sposobnosti imas i knjizi prof. Radivoja Kvasceva "Mogucnosti i granice razvoja inteligencije".

Nadam se da sam pomogla :)
 
Ako cemo tako ta cepkamo, nisu 4, vec ih ima vise i to: BIOLOSKI gde spadaju geneticki i neurofizioloski, SREDINSKI (fizicka sredina, socijalna sredina i kultura) i AKTIVNOST INDIVIDUE (interaktivnost i intraaktivnost). Naravno da postoje razlicita shvatanja, ali ovde je pitanje "po nasem misljenju" i mislim da je negde vec postavljeno?!

little_perica:
Generalno, postoje 4 razvojna faktora: nasledje, uticaj sire socijalne sredine, uticaj uze socijalne sredine (vaspitanje), i licna aktivnost individue.

Dilema "ili nasledje ili sredina" je lazna i preuska.
 
Kanizsa84:
Ako cemo tako ta cepkamo, nisu 4, vec ih ima vise i to: BIOLOSKI gde spadaju geneticki i neurofizioloski, SREDINSKI (fizicka sredina, socijalna sredina i kultura) i AKTIVNOST INDIVIDUE (interaktivnost i intraaktivnost). Naravno da postoje razlicita shvatanja, ali ovde je pitanje "po nasem misljenju" i mislim da je negde vec postavljeno?!

little_perica:
Generalno, postoje 4 razvojna faktora: nasledje, uticaj sire socijalne sredine, uticaj uze socijalne sredine (vaspitanje), i licna aktivnost individue.

Dilema "ili nasledje ili sredina" je lazna i preuska.

Cool 8)
 

Back
Top