Seisan-Hangetsu

NiKo7

Početnik
Poruka
34
Zdravo svima.
Da bih skratio pricu, odmah cu preci na ono sta me zanima:

Smatram da su Hangetsu (Shotokan), Seishan (Wado ryu) i Seisan (Goju ryu, Uechi ryu) razliciti oblici iste kate.

Voleo bih da se jave oni koji vezbaju ovu katu, da kazu na koji nacin se u njihovom stilu ona vezba i kakve koristi od nje imaju u borbi ili samoodbrani.

POZDRAV :bye:
 
Zdravo svima.
Da bih skratio pricu, odmah cu preci na ono sta me zanima:

Smatram da su Hangetsu (Shotokan), Seishan (Wado ryu) i Seisan (Goju ryu, Uechi ryu) razliciti oblici iste kate.

Voleo bih da se jave oni koji vezbaju ovu katu, da kazu na koji nacin se u njihovom stilu ona vezba i kakve koristi od nje imaju u borbi ili samoodbrani.

POZDRAV :bye:

...koristi u borbi ili samoodbrani, o tome kate nemaju smjernice one su samo filigranisanje tehnike i orjentacije u prostoru ...kordinacija pokreta i imanje u vidokrugu registracije svih protivnika, - radi se o snalazenju sa vise protivnika ...kata je citav sistem tj slicno organizmu ove vjestine tj oaza u Pustinji neistrazenoj ...
 
Hvala sto si se javio, mada ovo nije sasvim direkrtan odgovor na moje pitanje.

Da li se u klubu u kom treniras vezba neki od oblika ove kate?
Na koji nacin je vezbate?
Praktikujete li neki oblik rada sa partnerom za uvezbavanje pojedinih taktickih elemenata prikazanih u kati? itd itd

:bye:
 
...Hangencu- kata, se izvodi uz teiso ( nije siguran jap. izgovor ali misli se na ... lagano ) prelazenje iz stava hangencu ( slican koku cu , samo su stopala paralelna i u kolenima povijena tlu )...mislim da naziv kate je - izlazece Sunce ili mlad mjesec , nijesam siguran...nijesam siguran jer imena i sintagme su samo da bi nesto pozvao i nasao a Hangencu-kata je sastavni dio mojeg svakidasnjeg vjezbanja kao i ostale a, posebno Basai-day i ..... - so ,- - -

Faraonn
 
HEJ NARODE, IMA LI KOGA DA VEZBA OVU KATU ?

Nemojte mi reci da je niko od vas ne radi.
:think:
Mora da su svi koji je znaju otisli na more.
:D

Nadam se da ce se bar neko uskoro vratiti i biti voljan da pise o svom iskustvu sa Seisan katom.
:bye:
 
Hangencu radim trideset godina i u pocetku smo mucili se oko stava hangencu, onda je prof. I.Jorga i profesor Kodokan Akademije T. Kaze na seminaru utuvio nam u krv i noge ...ova kata nema pokreta toliko koliko ostale majstorske ali je ritam tezak i prelasci iz tei-so u brz okret...kraj kate je isto veoma vazan...i silazak u gedan polozaj mora se znati zasto...
 
Ucili su te bas veliki majstori :ok: .

Secas li se kako su poducavali pocetak kate, tj kako se dise u pocetnoj kombinaciji uchi uke - gyaku tsuki ? Imao sam prilike da gledam 2 nacina disanja koji se primenjuju na pocetku kate, pa sam znatizeljan da saznam koji od ovih metoda disanja koriste veliki majstori Shotokan karatea.

Dva nacina disanja koje sam ja video su:
1. dugi izdisaj kod bloka uchi uke i dug izdisaj kod udarca gyaku tsuki.
2. dugi udah kod bloka uchi uke i dug izdisaj kod udarca gyaku tsuki.

Takodje, da li bi rekao na koji nacin su vas ucili stavu (na koji nacin su vam "utuvili" stav); da li su vam pokazivali aplikacije pojedinih pokreta (i koje, ako jesu); kakvu korist imamo od ove kate (da li ima nesto sto Hangetsu pruza prakticaru, a druge kate ne pruzaju)...
Ma zanima me sve cega mozes da se setis da su vam pokazali o ovoj kati :)

Veoma cenim katu Hangetsu. Mozda i zbog godina (vise nisam tako mlad i ne mogu da skacem kao nekada :) ). Ucio sam je od mog trenera, a dodatne informacije skupljao od svakog majstora sa kojim sam uspeo da razgovaram (bez obzira na stil).
Zato koristim i ovaj forum da dodjem do novih informacija.

:bye:
 
...lijepo pisano ali mi se cini sa primjesama sarkazma no, kog gjaku iili djaku-zukija bitno je ne samo u ovoj kati nego u svim udarcima da u zavrsnoj tacki bude sa kime_om...to je praznjenje zadnjeg udisajnog atoma , da kazem,...a to , cemu nas uci ova kata nije tipicno pitanje jer svaka majstorska kata je doktorat pojedinih Karateka i ima svoje objasnjenje...meni se licno ne svidja kod ove kate velika bazicnost tj. cvrsto slivanje sa podlogom i to je protivu mojeg lako okretnog i poletnog reagovanja , sto ima npr,- empi-kata...ili Djite ...ne znam stepenik tvojeg poznavanja Karate_a tj. ulaska u svijet istog i bilo bi dobro kad bi napisao ...sve ovo trazim , ako si odista zainteresiran a ne laik koji sara....moje izvinjenje jer nacitao sam se ovdje tolikih gluposti da sumnjam u sve ....vodio sam treninge majstorima drugi, treci Dan imaju i zabranio sam im da dolaze u kimonima jer ne mogu u vrsti imati majstore koji nemaju zvanje ni za 3_ci kju a ta su zvanja dobili kod trenera koje jos iz reprezentacije znam i cudim se ,- sta to rade !!!
 
...lijepo pisano ali mi se cini sa primjesama sarkazma no, kog gjaku iili djaku-zukija bitno je ne samo u ovoj kati nego u svim udarcima da u zavrsnoj tacki bude sa kime_om...to je praznjenje zadnjeg udisajnog atoma , da kazem,...a to , cemu nas uci ova kata nije tipicno pitanje jer svaka majstorska kata je doktorat pojedinih Karateka i ima svoje objasnjenje...meni se licno ne svidja kod ove kate velika bazicnost tj. cvrsto slivanje sa podlogom i to je protivu mojeg lako okretnog i poletnog reagovanja , sto ima npr,- empi-kata...ili Djite ...ne znam stepenik tvojeg poznavanja Karate_a tj. ulaska u svijet istog i bilo bi dobro kad bi napisao ...sve ovo trazim , ako si odista zainteresiran a ne laik koji sara....moje izvinjenje jer nacitao sam se ovdje tolikih gluposti da sumnjam u sve ....vodio sam treninge majstorima drugi, treci Dan imaju i zabranio sam im da dolaze u kimonima jer ne mogu u vrsti imati majstore koji nemaju zvanje ni za 3_ci kju a ta su zvanja dobili kod trenera koje jos iz reprezentacije znam i cudim se ,- sta to rade !!!

O SARKAZMU:
Izvini ako sam ostavio takav utisak. Nikada nisam imao nameru da budem sarkastican ili da zbijam sale sa drugim ljudima. Mozes pogledati ostale tekstove koje sam pisao i videces da sam iskren i da se trudim da uvazavam sva misljenja.

O MENI:
Shotokan karate aktivno treniram nesto vise od 20 godina. Takodje, imao sam priliku da treniram i Kyokushinkai karate, dzudo i ju-jutsu. Moja formalna zvanja su: karate majstor 1.dan (Shotokan) i ju-jutsu majstor 1.dan. Nemam znacajnih sportskih rezultata i sasvim sigurno nisam nikakav "veliki" majstor. Vjezbam iskljucivo za sebe i zbog svog zadovoljstva. Nemam svoj klub, ali imam trenerskog iskustva, jer sam radio kao trener u klubovima mojih ucitelja.

O KATI HANGETSU:
Naucio sam je od mog trenera, nakon tri godine vezbanja Shotokan karatea. Od prvog dana mi se svidela jer je potpuno drugacija od ostalih kata. Medjutim, iako sam voleo da je radim, nisam uspevao da razumem kakvu korist mogu imati od vezbanja ove kate. Trener me ucio da u borbi budem pokretljiv i leprsav, a ova kata je sadrzala nesto sasvim drugo. Ucio nas je da je ovo kata disanja, ali disanje smo vezbali i u drugim katama (i to mnogo prirodnije). Rekao je da pomocu nje jacamo kime, medjutim i druge kate imaju kime. Pokazao nam je da se neki elementi kate mogu koristiti u samoodbrani, ali to nikada nismo vezbali. Isto se ponovilo sa svim Shotokan trenerima kod kojih sam vezbao, ili sa kojima sam razgovarao. Za mene su se stvari promenile tek kada sam poceo vezbati Kyokushinkai karate i ju-jutsu. Uvideo sam da Hangetsu sadrzi mnogo elemenata prisutnih u tim borilackim vestinama. Njihovim vezbanjem stekao sam sigurnost da sam u stanju da primenim principe Hangetsu kate kada je to potrebno. Smesno je da su mi u razumevanju ove kate pomogla dva metoda borenja koji je ne sadrze u svom programu. Ne tvrdim da je moje razumevanje Hangetsu kate ispravno (tradicionalno), ali znam da ono funkcionise kod mene.

ZA KRAJ:
Upravo iz razloga sto se moje razumevanje ove kate zasniva na mom iskustvu borilackih vestina koje je ne sadrze, bilo bi mi drago da saznam sta u njoj vide majstori Shotokan, Wado ryu, Shorin ryu, Goju ryu, Uechi ryu karate skola.

:bye:
 
Uechi ima Seisan i, kako mi rekose davno, razlikuje se od Wado i Goju varijanata.

E sad, kod nas su postojale (ne znam da li je i sada tako, davno sam se raspitivao) dve verzije kate:

-uobicajena verzija koja se moze nauciti u svima klubovima i koja se radi u Japanu
-verzija Maria Topolseka

Ova druga verzija se moze videti i na nekom prastarom snimku sa Okinave. Ne zna se da li je taj Mario (lik koji je doneo Uechi karate kod nas) uneo izmene na osnovu snimka ili je to video u Japanu.

Video sam drugara par puta kako radi tu katu, ima nekih skokova unazad, bio je i nekakav ulazak u niskom stavu i udarac laktom, cudno izgleda. Nisam karatista pa ne mogu da navedem detalje. U temi pise 'Seisan-Hangetsu', pa rekoh da napisem ovo sto sam cuo/video. Za Hangetsu nisam cuo, je li to ista kata sa drugim nazivom ili potpuno druga kata ?
 
Uechi ima Seisan i, kako mi rekose davno, razlikuje se od Wado i Goju varijanata.

E sad, kod nas su postojale (ne znam da li je i sada tako, davno sam se raspitivao) dve verzije kate:

-uobicajena verzija koja se moze nauciti u svima klubovima i koja se radi u Japanu
-verzija Maria Topolseka

Ova druga verzija se moze videti i na nekom prastarom snimku sa Okinave. Ne zna se da li je taj Mario (lik koji je doneo Uechi karate kod nas) uneo izmene na osnovu snimka ili je to video u Japanu.

Video sam drugara par puta kako radi tu katu, ima nekih skokova unazad, bio je i nekakav ulazak u niskom stavu i udarac laktom, cudno izgleda. Nisam karatista pa ne mogu da navedem detalje. U temi pise 'Seisan-Hangetsu', pa rekoh da napisem ovo sto sam cuo/video. Za Hangetsu nisam cuo, je li to ista kata sa drugim nazivom ili potpuno druga kata ?

Drago mi je sto si se javio. Zanima me svaka informacija o ovoj kati (bez obzira da li dolazi od majstora ili od nekoga ko ne vezba nista).

Hangetsu je kata iz Shotokan karatea. U nekim skolama (npr Wado ryu) je poznata pod imenom Seishan, a u nekima (npr Goju ryu, Uechi ryu…) pod imenom Seisan.
Seishan i Seisan imaju isto znacenje. Prevod na srpski je: Trinaest. Postoje razne teorije o tome zasto to ime, ali da ne bih previse filozofirao preskocicu tu pricu.

Do raznih verzija kate je doslo tako sto su stari majstori ucili katu, a zatim je prilagodjavali sebi i svojim potrebama.

Hangetsu je tehnicki najjednostavnija od svih interpretacija Seisan kate.
Uechi verzija je poznata po tome sto se jedina radi otvorenim sakama (sto je originalni nacin na koji je ova kata u proslosti izvodjena) .

:bye:
 

Back
Top