Hormonska spirala Mirena

Ipak neke informacije ovde nisu tacne.

Pilula NE povecava rizik raka dojke, po najnovijim istrazivanjima, a rak materice i jajnika smanjuje.

Mirena isto tako smanjuje verovatnocu raka materice bas zato sto smanjuje krvarenje. Mirena ne zaustavlja ovulaciju, tako da je "prirodnija" od pilule, ali samim tim nema ni zastitni efekat na jajnike koji ima pilula (jer, inhibicijom ovulacije smanjuje verovatnocu raka jajnika - broj ovulacija i verovatnoca raka jajnika su u direktnoj i reciprocnoj vezi).

Inace, pilula je zamisljena sa nedeljom krvarenja da bi zenama izgledala "prirodnije". Nema medicinske potrebe za gubljenjem endometrijuma svakog meseca, cak se preproucuje da se mesecno krvarenje smanji, zato sto u stvaro nije prirodno, kao sto sam rekla gore.

Mirena ima manji uticaj na hormonski sistem zene od pilule.
Анти беби пилуле повећавају ризик од карцинома дојке и то је недвосмислено доказано. Зна се тачно какав је утицај естрогена на дојку и млечне каналиће, тачније на њен епител.
С обзиром да је у 70% случајева наследан (пронађен је ген), написала сам и којим женама се не препоручује.

Оно што мене занима јесте:
1. На ком принципу делује Мирена- дакле, механизам дејства ?

2. Чији је производ, тачније која га фарм. кућа призводи?

3. Шта је то медицинска потреба? (не разумем синтагму )

4. У вези губитка ендометријума на месечном нивоу, ко то каже да није потребно губити га сваког месеца и како то НИЈЕ ПРИРОДНО , кад је то управо природа тако уредила? (сложићеш се да ендометријум не губимо због утицаја озонских рупа, већ због тога што је наш , женски организам тако устројен)

Takodje, zar nema vise smisla da lekar i/ili farmaceutska industrija ima vise koristi od nas ako kupujemo pilule svakog meseca nego jednu spiralu na 5 god? I da posle, ne daj Boze, kupujemo citostatike za rak? Apsolutno se slazem da je velika vecina lekara korumpirana, ali ovo nema smisla (da Mirenu preporucuju zbog koristi), jer bi vise koristi imali od pilula.

Jos jedna stvar - u celom regionu, Srbija ima najvise procenat raka grlica materice. Nesumnjivo, tu se radi i o (ne) kulturi retkih kontrola, nezasticenog seksa i cestih infekcija, taj Balkanizam u intimnim odnosima (nasi muskarci nece kondom, itd) ali isto tako averzija prema hormonalnoj kontracepciji. Jer pritivnosti i ne dolazenja lekaru (zbog manjka osiguranja) postoji i u Americi (gde se ja nalazim), pa opet je procenat raka grlica materice mnogo manji. A procenat koriscenja hormonalne kontracepcije mnogo veci. To nije slucajnost. A o klinicikim studijama na temu zastitnog efekta hormonalne kontracepcije da i ne govorimo.

U vreme nasih baka i mama, to je bila jedna prica, sada je potpuno druga i treba se informisati iz pravih izvora (akademskih) o onome sto nauka kaze sada.
Занимљиво!
У горњем посту пишеш како пилуле не носе ризик ни од каквог карцинома, а у овом, у контексту шта се више лекарима исплати, пишеш како ипак пилуле носе ризик од карцинома...

Но, зарада је зарада, без обзира на то да ли се ради о пилулама или о спирали.

Ево, повешћу се твојом логиком, ако фармацеутској индустрији није до зараде, зашто се полако избацује бакарна спирала из употребе, кад је она чак и јефтинија, а и не мора да се мења на 5 година?

п.с. ја се информишем од професора са гинекологије, је л' ти то довољно академски?

Istrazivanja na koja sam mislila su radjena od strane World Health Organization i u Americi Center for Disease Control. Svi autori su morali navesti prihode dobijene iz industrije, a posto je drzava sponzorisala vecinu tih studija, nije smelo biti finansijske veze izmedju autora i Big Pharma.

Postoje industrijska istrazivanja i ona koja su radjena nezavisno. Treba znati procitati razliku i posto je moja profesija priblizna, imam pristup databazama raznih profesionalnih zurnala. Uvek sam mislila da covek sam snosi potpunu odgovornost za svoje zdravlje i samim tim sam citala o Mireni i vise nego prosecni ginekolog:think:

Ali da se vratimo na temu - koja ipak nije bila podobnost hormonskih kontraceptiva (i sama sam se povela na tu temu jer me strasno nervira neinformisanost oko toga :rtfm:) nego licna iskustva zena koje su koristile Mirenu...
Приступ ти је наиван.:lol:
И молим те, немој говорити о томе како ако држава спонзорише...бла-бла-бла...па видели смо зимус, на примеру тричавог свињског грипа, колико здравствене организације нису подмитљиве...чак је и СЗО легла на руду...

Пошто си информисана и струка ти је блиска, да ли би хтела да нам напишеш која су нежељена дејства Мирине?

Нежељена дејства мора да има код одређеног броја жена...а како нисам била докона, данас сам читала на више форума искуства жена у вези Мирене и нису баш сва искуства слатка.


п.с. морам да приметим да си за неког ко тек планира да угради спиралу прилично информисана о индустријским и клиничким студијама...па си још и из струке...можда грешим, али чини ми се да си ти уствари неко ко на лукав начин промовише Мирену, а не неко ко само жели да чује искуства жена. ;) А пошто сам ја из медицинске струке, некако умем да вас ошацујем. ;)
 
Da, prilicno sam informisana, ovde trazila sam samo licna iskustva, tu nema nikakve "promocije". Izgleda da je kod nas potrebnija psihijatrija nego kontracepcija.

Da odgovorima na konkretna pitanja, vezano za moja istrazivanja do sada:

1. Mirena je plasticna spirala i sadrzi jako male kolicine progesterona. Deluje na dva nacina - istanjuje endometrijum (zato smajuje krvarenja pa nekad cak i potpuno nestanu) i pravi jaci sekret oko grlica materice (kao sluzavi cep za vreme trudnoce). Tako da sperma teze moze da prodje, a i da prodje, jajna celija ne moze da se "ugnjezdi" jer nema gde. Ne utice na ovulaciju kod vecine zena. (Poslednje istrazivanje, inhibira ovulaciju, ne konstantno, kod oko 40% zena)

2. Pravi je Schering Plough (ne znam ko kod nas distribuira)

3. Pod mediniska potreba, hocu da kazem da se prepisuje i zenama kao lek a ne kao kontracepcija, kod zena koje imaju fibroide, teska krvarenja tokom menstruacija, itd.

4. Kao sto sam vec napisala, priroda nije uredila da gubimo endometrijum na mesecnom nivou, nego da budemo plodne svakog meseca i samim tim mnogo cesce trudne ili da dojimo.

Ne zelim dalje da diskutujem o Mireni kao kontraceptivnom sredstvu. Ako ste procitale moj prvi post, ja sam se vec odlucila za to, samim tim ovo nije pitanje "da li ili ne" ni hormonalnoj kontracepciji generalno ni Mireni. "Upecala" sam se na objasnjavanje jer mi je zao sto vidim (ne samo oko ovoga, nego generalno - oko porodjaja, ginekoloskih intervencija, itd) da kod nas vladaju neki stereotipi i potpuno zastarele metode (pogledajte samo akciju Majke Hrabrost povodom porodjaja u Srbiji i nasim potpuno zastarelim protokolima koje isti ti profesori i nacelnici ginekologije propagiraju).

Zelim samo da cujem iskustva drugih zena, ne da raspravljam krive drine.

Dakle, molim sve zene koje su KORISTILE/KORISTE Mirenu i koje imaju malo vremena, da sa mnom podele svoja iskustva (onima koje su mi pisale privatno - puno hvala).

Imam dva konkretna pitanja:

1. Duzina koncica koji se ostavljaju: koliko su vam lekari ostavljali i da li vam je odgovaralo
2. Kontrola ultrazvukom: odmah posle stavljanja, nedelju dana posle, ili posle sledece menstruacije?

Puno hvala!
 
Ево, повешћу се твојом логиком, ако фармацеутској индустрији није до зараде, зашто се полако избацује бакарна спирала из употребе, кад је она чак и јефтинија, а и не мора да се мења на 5 година?

Као лаик, и као неко ко је имао бакарну спиралу, знам да је ПОЖЕЉНО да се бакарна спирала вади после 5 година...и да у изузетним случајевима, ако је баш све у реду и све добро стоји - може да се продужи још евентуално годину дана...
 
Pa eto, javicu ti kako sam ja prosla, idem u utorak. Jedino me i dalje interesuje ovo oko duine koncica i kontrole. Pitacu moju doktorku, ali bih volela da cujemi druga iskustva. To sam procitala na drugim forumima, da su nekim zenama smetali koncici kad su bili prekratki.
 
Da, prilicno sam informisana, ovde trazila sam samo licna iskustva, tu nema nikakve "promocije". Izgleda da je kod nas potrebnija psihijatrija nego kontracepcija.

Da odgovorima na konkretna pitanja, vezano za moja istrazivanja do sada:

1. Mirena je plasticna spirala i sadrzi jako male kolicine progesterona. Deluje na dva nacina - istanjuje endometrijum (zato smajuje krvarenja pa nekad cak i potpuno nestanu) i pravi jaci sekret oko grlica materice (kao sluzavi cep za vreme trudnoce). Tako da sperma teze moze da prodje, a i da prodje, jajna celija ne moze da se "ugnjezdi" jer nema gde. Ne utice na ovulaciju kod vecine zena. (Poslednje istrazivanje, inhibira ovulaciju, ne konstantno, kod oko 40% zena)

2. Pravi je Schering Plough (ne znam ko kod nas distribuira)

3. Pod mediniska potreba, hocu da kazem da se prepisuje i zenama kao lek a ne kao kontracepcija, kod zena koje imaju fibroide, teska krvarenja tokom menstruacija, itd.

4. Kao sto sam vec napisala, priroda nije uredila da gubimo endometrijum na mesecnom nivou, nego da budemo plodne svakog meseca i samim tim mnogo cesce trudne ili da dojimo.

Ne zelim dalje da diskutujem o Mireni kao kontraceptivnom sredstvu. Ako ste procitale moj prvi post, ja sam se vec odlucila za to, samim tim ovo nije pitanje "da li ili ne" ni hormonalnoj kontracepciji generalno ni Mireni. "Upecala" sam se na objasnjavanje jer mi je zao sto vidim (ne samo oko ovoga, nego generalno - oko porodjaja, ginekoloskih intervencija, itd) da kod nas vladaju neki stereotipi i potpuno zastarele metode (pogledajte samo akciju Majke Hrabrost povodom porodjaja u Srbiji i nasim potpuno zastarelim protokolima koje isti ti profesori i nacelnici ginekologije propagiraju).

Zelim samo da cujem iskustva drugih zena, ne da raspravljam krive drine.

Dakle, molim sve zene koje su KORISTILE/KORISTE Mirenu i koje imaju malo vremena, da sa mnom podele svoja iskustva (onima koje su mi pisale privatno - puno hvala).

Imam dva konkretna pitanja:

1. Duzina koncica koji se ostavljaju: koliko su vam lekari ostavljali i da li vam je odgovaralo
2. Kontrola ultrazvukom: odmah posle stavljanja, nedelju dana posle, ili posle sledece menstruacije?

Puno hvala!


Нема потребе да будеш дрска.
Ово је најнормалнија форумска расправа, навикни се.
Чак бих ја имала разлога да се опходим дрско с обзиром да си написала неке медицинске неистине и нелогичности, па ипак нисам.;)
1. ако се кроз спиралу уноси прогестерон, то значи да иста доводи прекида овулације тј. уништава се жуто тело чији је задатак да продукује прогестерон...наравно, и студије то потврђују...значи, блокира се природни циклус...али то није ништа страшно јер и анти-беби пилуле раде по сличном принципу, а с обзиром да постоји вишедеценијско искуство с њима и знамо да су у стању да изазову само карцином, нећемо се претерано обазирати на ту појаву...мислим, кога брига, ''ваљда неће закачити мене''. ;)

2. У реду, хвала...праве је они исти који праве и све хормонске контрацептиве

3. кад си написала ''мед. потреба'' то се односило на енодометријум, а не на спиралу...или се ниси добро изразила, или те нисам разумела.
Да, дају се и као лекови, али напомињем, и опет, да морају да имају и нека нежељена дејства....
Брига пацијента што је упао у онај мали проценат људи којима је лек наштетио, за њега више нема повратка...зато сматрам да пацијенти морају бити итекако упућени у то шта им се сервира као терапија.
Моје намере су поштене.:D

4. Ако си плодна сваког месеца, ендометријум је природан след ствари, јер без њега, трудноћа је неодржива. Значи, сваки менструални циклус има 4 неизбежне фазе: оваријалну, ендометријалну, цервикалну и вагиналну....суштина је само да покажем како хормонски контрацептиви пркидају природни след ствари, а кад то људима покажемо, онда они могу трезвеније да доносе одлуке о томе шта ће гутати и у себе уграђивати....
Добро, за карцином смо расправили.

Иначе, у Србији не владају никакви стереотипи поводом хормонске контрацепције.
Лично, пила сам пилуле три године. Све је било у реду до зимус, кад су екстремитети почели да ми се хладе до утрнућа.
Е видиш, то је била последица пијења пилула. А да сам наставила, ко може да ми гарантује да ми се не би створила нека емболија која би ми живот скратила?

Зато сматрам да пацијенти морају бити упознати са нежељеним дејствима...између осталог, и да би умели да препознају проблем, ако је почео да настаје.

A evo i nezeljenih pojava:

https://online.epocrates.com/noFrame/showPage.do?method=drugs&MonographId=4624&ActiveSectionId=5

Kao sto sam rekla, ovde sam da trazim LICNA iskustva, neka pitanja koja ste postavili su jedan google search daleko:dash:
Ово није на један клик мишем.
Овде прво мора да се направи налог, па да уме да се користи претраживач у оквиру датотеке...и да се разуме стручни енглески језик. ;)

Разуми, нежељени ефекти су МНОГО битна ствар.
Битнија од тога што ћеш бити заштићена од нежељене трудноће коју годину.:)

Ја сам само за темељан приступ.
Један живот имамо. ;)
 
Као лаик, и као неко ко је имао бакарну спиралу, знам да је ПОЖЕЉНО да се бакарна спирала вади после 5 година...и да у изузетним случајевима, ако је баш све у реду и све добро стоји - може да се продужи још евентуално годину дана...
Јесте, пожељно је.:)
Али неће се ништа десити и ако је неко не извади после 5 година.
Има случајева (и то много) који је не изваде по 15 година и све буде сасвим у реду.
 
ja sam godinama imala obicnu spiralu, i da..ona uzrokuje duga i obilna krvarenja.

Потоп! Лаб и Ситница! :sad2:

По 7 дана, од тога 5 ужааасно обилно....:(

И како доводите у везу бакарну спиралу са тим симптомима?
Баш ме занима, пошто логике нема.

Ај' запаљење грлића, па чак и материце...али обилне менструације и болне...то нема никакве везе са спиралом која је лоцирана у грлићу.

Ал' за сваки случај и то ћу да питам сутра професорку.:D

До краја вечери, имаћу листу питања.:)
 
Onda ces se sloziti da, kao neko ko nikada nije koristio spiralu, a ko je vec odlucio da je nece nikada ni koristiti, zaista gubis vreme na ovoj temi. Mislim da sam bila jasna sta trazim: ne diskusiju, nego informacije, iz prve ruke. Sigurna sam da ima dosta "debatnih" tema na ovom (a i drugim forumima).:bye:
 
Onda ces se sloziti da, kao neko ko nikada nije koristio spiralu, a ko je vec odlucio da je nece nikada ni koristiti, zaista gubis vreme na ovoj temi. Mislim da sam bila jasna sta trazim: ne diskusiju, nego informacije, iz prve ruke. Sigurna sam da ima dosta "debatnih" tema na ovom (a i drugim forumima).:bye:
Нисам користила спиралу, чињеница је.
Али сам завршила медицински факултет и знам подоста о датој теми....

Не видим где је проблем?
Жене које је већ имају написаће ти искуства, то ти треба, зар не?

Оне које је немају, добиће прилику да сазнају нешто што нису до сад могле како би још једном размислиле о томе да ли ће је користити или не.;)

Узгред, ово је форум.
Дебате су веома пожељне, ако ниси знала.:D
А ево, ја сам баш у елементу вечерас.;)
 
И како доводите у везу бакарну спиралу са тим симптомима?
Баш ме занима, пошто логике нема.

Ај' запаљење грлића, па чак и материце...али обилне менструације и болне...то нема никакве везе са спиралом која је лоцирана у грлићу.

Ал' за сваки случај и то ћу да питам сутра професорку.:D

До краја вечери, имаћу листу питања.:)

Не доводим их ЈА у везу, то су једноставно нуспојаве које се јављају код великог процента жена. Стоје и у упутству за употребу, и докторка ме је упозорила на њих....и заиста сам их и имала....само за време док сам имала спиралу, ни пре ни после ње.
 
Не доводим их ЈА у везу, то су једноставно нуспојаве које се јављају код великог процента жена. Стоје и у упутству за употребу, и докторка ме је упозорила на њих....и заиста сам их и имала....само за време док сам имала спиралу, ни пре ни после ње.
Ок.
Занима ме зашто је то тако? ;)
Наравно, пошто ни сама не знам одговор на то питање, питаћу ученије.

Ја знам да се бакарна спирала не препоручује женама које нису рађале и онима које планирају још деце, јер могу довести до срастања зидова грлића и буквално узроковати механичку неплодност након вађења.

Моја мајка ју је имала годинама, Она није имала тегобе.
 
Sofija, molim te mi reci da si se salila da si lekar?? Kako je moguce onda da postavljas takva elementarna pitanja povodom hormonske kontracepcije? Kako je onda moguce da ja moram da ti nalazim izvore informacija na internetu i da ti objasnjavam razliku izmedju klnickih studija koje sponzorisu farmaceutske kompanije i onih koje su radjene akademski?? :eek:
 
Sofija, molim te mi reci da si se salila da si lekar?? Kako je moguce onda da postavljas takva elementarna pitanja povodom hormonske kontracepcije? Kako je onda moguce da ja moram da ti nalazim izvore informacija na internetu i da ti objasnjavam razliku izmedju klnickih studija koje sponzorisu farmaceutske kompanije i onih koje su radjene akademski?? :eek:
Ти мени ниси ништа објашњавала, већ сам проверавала твој ниво знања и закључила да појма немаш ни о овулацији, ни о прогестерону ни о томе шта је природно, а шта није.;)

А да се не лажемо, не знаш ни механизам дејства хормоналне спирале.
Питање сам ти врло прецизно поставила, а ти си на њега дала веома уопштен одговор.

А кад сам ти поставила питање да нам напишеш нежељена дејства, ти си поставила линк сајта на коме прво мора да се направи профил, па да се уме претраживати на њему, па да се разуме и стручни енглески. Дакле, дупло голо за оне форумаше који нису медицински едуковани.;)

А да не помињем лагарије на тему ризика од карцинома дојке који носи пијење хормонских таблета.

Узгред, чини ми се да ниси ни моје постове читала како треба...а ни на многа питања из њих ниси ни одговорила.

И још нешто, пошто ниси лекар, одакле ти смелост да процењујеш нечије знање?:D

Ја то не бих смела...

п.с. све сам сигурнија да си лукави промотер мирене ;)
 
Poslednja izmena:

Back
Top