Hormonska spirala Mirena

Majmunche

Obećava
Poruka
70
Sledeće nedelje idem lekaru da mi stave hormonsku spiralu Mirenu, po preporuci ginekologa. Citala sam dosta o ovom metodu kontracepcije ali me interesuju licna iskustva: ako koristite, kako podnosite, šta volite a šta vam smeta i ako ste razmišljali o Mireni a niste se odlucili, zašto?
 
Razmišljala sam o spirali, baš tu mi je i doktor preporučio. Odustala sam iz razloga što su neke moje prijateljice koje su koristile spiralu, dobile ciste, što ne mora da znači da je od nje, ali eto. A dve prijateljice su je odmah odbacile, organizam nije prihvatio strano telo.
 
Da li ti je ginekolog preporučio hormonsku spiralu samo zbog kontracepcije ili zbog nekih hormonskih problema ? Ja koristim već godinama običnu spiralu i kada sam pitala moju doktorku za tu Mirenu ona mi je rekla da se ona preporučuje samo kod starijih žena koje imaju hormonskih problema ...
 
Nemam hormonskih problema, meni je doktroka rekla da je Mirena bolje jer vremenon krvarenja skoro i da prestanu i posle koriscenja od 5god, sanse za rak materice se smajuju skoro 50% (a ja imam dosta porodicne istorije reproduktivnog raka). Takodje je verovatnoce infekcije znatno manja nego sa tradicionalnom "bakarnom" spiralom, jer progesteron u Mireni pojacava sekret kod grlica materice, tako da pravi barijeru.
 
Mojoj koleginici je preporučena Mirena baš zbog obilnih krvarenja koja su trajala suviše dugo. Verovatno da hormon u spirali utiče na to, ali ako su u pitanju normalni ciklusi sa normalnim krvarenjem zašto bi ih onda zaustavljala. Nisam lekar, ali mi ne zvuči logično da se normalno krvarenje zaustavlja (pa zna se zašto do njega uopšte i dolazi).
 
Pa, u stvari, krvarenje nije "prirodno". Prirodno je da smo stalno ili u drugom stanju, ili dojimo, tako da se misli da danasnja zena ima i po 50-100 PUTA vise ovulatornih ciklusa nego sto bi imale zene da ne koriste kontracepciju. To je jedan od faktora koji utice na povecanje verovatnoce raka reproduktivnog sistema. Takodje, menstrualnim krvarenjem se gubi najbolja krv u telu (koja bi ostala kao posteljica, da zena ostane u drugom stanju - znaci svi hranljivi sastojci ostaju u njoj) i to iscrpljuje organizam bespotrebno. To su faktori koji uticu na to da lekari preprouce hormonsku kontracepciju cak i kada nije neophodna.

A muz i ja zelimo nesto dugorocno i sigurno, da nisu pilule (jer sam imala losa iskustva, tj nuspojave kad sam ih koristila).
 
Pa, u stvari, krvarenje nije "prirodno". Prirodno je da smo stalno ili u drugom stanju, ili dojimo, tako da se misli da danasnja zena ima i po 50-100 PUTA vise ovulatornih ciklusa nego sto bi imale zene da ne koriste kontracepciju. To je jedan od faktora koji utice na povecanje verovatnoce raka reproduktivnog sistema. Takodje, menstrualnim krvarenjem se gubi najbolja krv u telu (koja bi ostala kao posteljica, da zena ostane u drugom stanju - znaci svi hranljivi sastojci ostaju u njoj) i to iscrpljuje organizam bespotrebno. To su faktori koji uticu na to da lekari preprouce hormonsku kontracepciju cak i kada nije neophodna.

A muz i ja zelimo nesto dugorocno i sigurno, da nisu pilule (jer sam imala losa iskustva, tj nuspojave kad sam ih koristila).

Dve stvari mi nisu jasne u ovom tvom izlaganju.
Dok dojimo, krvarimo redovno, na 28 dana. Bar je kod mene to bio slučaj, a dojila sam dva puta, 16 i 13 meseci.
Druga stvar je najbolja krv. Mislila sam da krv kruži u organizmu i da je homogena.
 
Da li ti je ginekolog preporučio hormonsku spiralu samo zbog kontracepcije ili zbog nekih hormonskih problema ? Ja koristim već godinama običnu spiralu i kada sam pitala moju doktorku za tu Mirenu ona mi je rekla da se ona preporučuje samo kod starijih žena koje imaju hormonskih problema ...

Ja ti ne bih preporučio spiralu budući da ona djeluje na način da uništava već oplođene jajne stanice.

Osim toga to je strano tijelo i nikad ne znaš šta može biti s njim...
 
To za krvarenje tokom dojenja je retko, zene ne dobiju i po godinu dana, a prosek je 4-6 meseci bez ciklusa posle porodjaja.

Takodje, tokom menstrualnog krvarenja se ne gubi krv koja cirkulise organizmo, gubi se tkivo napravljeno tokom prvog dela ciklusa (endometrijum) koji sadrzi hranljive supstane.
 
imam tu spiralu vec 8 gd,tj ovo mi je druga jer se ona menja na 5god i sasvim sam zadovoljna
jeste tacno to za ciste,to su neke ciste pune vode koje pucaju kad narastu,i isla sam na pracenje ultrazvukom i stvarno nestaju jako brzo,doktorka mi je rekla da je to normalno
krvarenje je potpuno prestalo sto je meni najjaci razlog da se koristi ova spirala
ostalo nemam,sve je normalno
jedna drugarica je stavila pre mesec dva i dalje ima blaga krvarenja,meni se to nije desavalo
kontrolisem je jednom godisnje menjam na 5 god,to je to
 
imam tu spiralu vec 8 gd,tj ovo mi je druga jer se ona menja na 5god i sasvim sam zadovoljna
jeste tacno to za ciste,to su neke ciste pune vode koje pucaju kad narastu,i isla sam na pracenje ultrazvukom i stvarno nestaju jako brzo,doktorka mi je rekla da je to normalno
krvarenje je potpuno prestalo sto je meni najjaci razlog da se koristi ova spirala
ostalo nemam,sve je normalno
jedna drugarica je stavila pre mesec dva i dalje ima blaga krvarenja,meni se to nije desavalo
kontrolisem je jednom godisnje menjam na 5 god,to je to
Како мислиш, немаш крварење?
Нема месечног циклуса?
 
Sledeće nedelje idem lekaru da mi stave hormonsku spiralu Mirenu, po preporuci ginekologa. Citala sam dosta o ovom metodu kontracepcije ali me interesuju licna iskustva: ako koristite, kako podnosite, šta volite a šta vam smeta i ako ste razmišljali o Mireni a niste se odlucili, zašto?

И мени је докторка препоручила, па ћу баш пратити ову тему.;)
Планирам да је ставим у септембру, кад прође сезона купања, јер ми је рекла да привих пар месеци може да дође до константног малог крварења...па да ми то не буде компликација на плажи....
После менструација нестане сасвим, или буде сведена на пар дана врло оскудног крварења.

Нисам се још распитала пошто је. Зна ли неко? (Да се припремим унапред...:confused:)
 
И мени је докторка препоручила, па ћу баш пратити ову тему.;)
Планирам да је ставим у септембру, кад прође сезона купања, јер ми је рекла да привих пар месеци може да дође до константног малог крварења...па да ми то не буде компликација на плажи....
После менструација нестане сасвим, или буде сведена на пар дана врло оскудног крварења.

Нисам се још распитала пошто је. Зна ли неко? (Да се припремим унапред...:confused:)
oko 12.000din...bar su meni tako rekli..
Ali koliko je dobro nemati uopshte menstruaciju? :/

nije dobro uopste..
 
Ако заиста прекида крварење, то онда није добро.
Анти-беби пилуле раде по принципу блокирања овулације...а ово , онда, функционише по принципу блокирања свега.
Нисам сигурна да је добро да се блокира и хипофиза и јајници.

За анти-беби пилуле знам да је студија показала да штите дојку, али да поспешују развој карцинома грлића материце.
Такође, поспешују згрушавање крви, па самим тим повећавају ризик од тромб-емболијских компликација.

Гинеколози данас себи свашта дају за право. Они од тих фармацеутских кућа добијају проценат.

Знате, лако је по туђем дупету ударати.
 
Моја докторка ме лечи већ 22 године. Не знам колики проценат би она (као приватник и једини лекар у својој ординацији) могла да добије од једне уградње спирале :think: , а ако и добија - онда добија и од уградње било које друге врсте спирале, или било код другог средства за контрацепцију, зар не? Зашто би јој било у интересу да мени свесно нанесе штету Миреном, ако зарађује и на кондомима, и пенама и таблетама и другим керефекама? Јер и та друга средства производе фармацеутске компаније и имају интерес да их пропагирају и финансирају рекламирање, зар не? :think:

С друге стране - она ми је препоручила Мирену јер, по њеним речима, Мирена позитивно делује на миоме.
 
Моја докторка ме лечи већ 22 године. Не знам колики проценат би она (као приватник и једини лекар у својој ординацији) могла да добије од једне уградње спирале :think: , а ако и добија - онда добија и од уградње било које друге врсте спирале, или било код другог средства за контрацепцију, зар не? Зашто би јој било у интересу да мени свесно нанесе штету Миреном, ако зарађује и на кондомима, и пенама и таблетама и другим керефекама? Јер и та друга средства производе фармацеутске компаније и имају интерес да их пропагирају и финансирају рекламирање, зар не? :think:

С друге стране - она ми је препоручила Мирену јер, по њеним речима, Мирена позитивно делује на миоме.
Хелен, данас је дошло такво време да многи не размишљају о последицама, већ само о својој заради.
На западу је то посебно распрострањено.

Знаш, и анти-беби пилуле се саветују девојкама са акнама, са хормонским поремећајима, са полицистичним јајницима....па ипак поспешују развој карцинома грлића материце.

Ипак, заинтригирало ме је средство...колико сутра ћу одшетати до ГАК-а у Вишеградској, да се распитам код неког од професора о чему се заиста ради.;)
 
Само да се исправим, анти-беби пилуле поспешују рак дојке, а грлић чувају. :)
Зато не смеју да их користе оне жене које у породичној анамнези, по мајчиној линији (дакле, женској) имају карциноме дојке.
 
Ipak neke informacije ovde nisu tacne.

Pilula NE povecava rizik raka dojke, po najnovijim istrazivanjima, a rak materice i jajnika smanjuje.

Mirena isto tako smanjuje verovatnocu raka materice bas zato sto smanjuje krvarenje. Mirena ne zaustavlja ovulaciju, tako da je "prirodnija" od pilule, ali samim tim nema ni zastitni efekat na jajnike koji ima pilula (jer, inhibicijom ovulacije smanjuje verovatnocu raka jajnika - broj ovulacija i verovatnoca raka jajnika su u direktnoj i reciprocnoj vezi).

Inace, pilula je zamisljena sa nedeljom krvarenja da bi zenama izgledala "prirodnije". Nema medicinske potrebe za gubljenjem endometrijuma svakog meseca, cak se preproucuje da se mesecno krvarenje smanji, zato sto u stvaro nije prirodno, kao sto sam rekla gore.

Mirena ima manji uticaj na hormonski sistem zene od pilule.
 
Takodje, zar nema vise smisla da lekar i/ili farmaceutska industrija ima vise koristi od nas ako kupujemo pilule svakog meseca nego jednu spiralu na 5 god? I da posle, ne daj Boze, kupujemo citostatike za rak? Apsolutno se slazem da je velika vecina lekara korumpirana, ali ovo nema smisla (da Mirenu preporucuju zbog koristi), jer bi vise koristi imali od pilula.

Jos jedna stvar - u celom regionu, Srbija ima najvise procenat raka grlica materice. Nesumnjivo, tu se radi i o (ne) kulturi retkih kontrola, nezasticenog seksa i cestih infekcija, taj Balkanizam u intimnim odnosima (nasi muskarci nece kondom, itd) ali isto tako averzija prema hormonalnoj kontracepciji. Jer pritivnosti i ne dolazenja lekaru (zbog manjka osiguranja) postoji i u Americi (gde se ja nalazim), pa opet je procenat raka grlica materice mnogo manji. A procenat koriscenja hormonalne kontracepcije mnogo veci. To nije slucajnost. A o klinicikim studijama na temu zastitnog efekta hormonalne kontracepcije da i ne govorimo.

U vreme nasih baka i mama, to je bila jedna prica, sada je potpuno druga i treba se informisati iz pravih izvora (akademskih) o onome sto nauka kaze sada.
 
Takodje, zar nema vise smisla da lekar i/ili farmaceutska industrija ima vise koristi od nas ako kupujemo pilule svakog meseca nego jednu spiralu na 5 god? I da posle, ne daj Boze, kupujemo citostatike za rak? Apsolutno se slazem da je velika vecina lekara korumpirana, ali ovo nema smisla (da Mirenu preporucuju zbog koristi), jer bi vise koristi imali od pilula.

Jos jedna stvar - u celom regionu, Srbija ima najvise procenat raka grlica materice. Nesumnjivo, tu se radi i o (ne) kulturi retkih kontrola, nezasticenog seksa i cestih infekcija, taj Balkanizam u intimnim odnosima (nasi muskarci nece kondom, itd) ali isto tako averzija prema hormonalnoj kontracepciji. Jer pritivnosti i ne dolazenja lekaru (zbog manjka osiguranja) postoji i u Americi (gde se ja nalazim), pa opet je procenat raka grlica materice mnogo manji. A procenat koriscenja hormonalne kontracepcije mnogo veci. To nije slucajnost. A o klinicikim studijama na temu zastitnog efekta hormonalne kontracepcije da i ne govorimo.

U vreme nasih baka i mama, to je bila jedna prica, sada je potpuno druga i treba se informisati iz pravih izvora (akademskih) o onome sto nauka kaze sada.
:) Nije muska tema, znam, samo mali komentar, izmedju sagovornica imas i lekara. Ne zelim diskutovati o informisanosti USA sugradjana, dobro su mi poznati, medjutim imam utisak da si malo...subjektivna (svi smo inace, takvi;)). Pharma industrija je prvenstveno orijentisana na dobit (mislim na razvijene, zapadne zemlje) a posledice pojedinih "experimenata" su vidljive, generacijama kasnije. Statistike, vecinom pravljene od vodecih proizvodjackih kuca su jako subjektivne, moc Pharma industrije je ogromna, lobi nedodirljiv. Da se taj oblik javlja na ovom podrucju vise nego recimo u zapadnoj evropi ima posledica (velika verovatnoca) u nedavnim politickim (ratnim) dozivljajima.
Verovatno ce ti neko od strucnijih na ovom polju vise akademskih reci posvetiti od mene (recimo Sofija) ali ne podcenjuj upucenost i znanje nasih akademaca i strucnjaka. :D:bye:
 
Poslednja izmena:
Istrazivanja na koja sam mislila su radjena od strane World Health Organization i u Americi Center for Disease Control. Svi autori su morali navesti prihode dobijene iz industrije, a posto je drzava sponzorisala vecinu tih studija, nije smelo biti finansijske veze izmedju autora i Big Pharma.

Postoje industrijska istrazivanja i ona koja su radjena nezavisno. Treba znati procitati razliku i posto je moja profesija priblizna, imam pristup databazama raznih profesionalnih zurnala. Uvek sam mislila da covek sam snosi potpunu odgovornost za svoje zdravlje i samim tim sam citala o Mireni i vise nego prosecni ginekolog:think:

Ali da se vratimo na temu - koja ipak nije bila podobnost hormonskih kontraceptiva (i sama sam se povela na tu temu jer me strasno nervira neinformisanost oko toga :rtfm:) nego licna iskustva zena koje su koristile Mirenu...
 

Back
Top