Hormonska spirala Mirena

Kondom je uvek tu...Ali što neko reče, ne oslanjam se ja mnogo na muškarce, želim sebe da zaštitim...Što od polnih bolesti, što od neželjene trudnoće.

Kameron, ne znam šta si koristila pre...Najbolje bi bilo da se posavetuješ da ginekologom. Meni se kuma porodila pre 2 i po meseca, prvo dete, ne želi više da rađa i htela je da joj stave spiralu, ginekolog je odbio i rekao da je rano..

ja sam koristila diane 35...videcu jos sta mi ginekolog preporucuje... a sto se tice ugradnje spirale posle porodjaja neznam kako to ide tj koliko vremena mora da prodje...
 
Nastavljam sa jos par pitanja koja nastavljaju da me zbunjuju:

1. Mirena mi je stavljena prvog dana ciklusa (pre 4 dana), medjutim ni tog dana a ni sada nije bilo nikakvog krvarenja. Bas ni kapi. To me cudi. Znam da Mirena smanjuje krvarenja, ali nisam znala da moze da ih odmah prekine?

2. Od kad mi je stavljena, imam jako retku, prekticno vodenu stolicu. Nemam druge simptome i stomacne probleme, niti imam grceve koji nekad prate dijareju, niti moram cesce da idem u WC, samo kad odem izlazi voda.

Jeste li imale ovakva iskustva??
 
Последица уградње Мирене може бити и стерилитет. Према томе, женама које нису рађале или које још планирају да рађају се настроже забрањује !

Такође се не препоручује младим женама, јер се Миреном прекида природни хормонални циклус у организму (јер није нормално да жена нема крварења, није нормално да узима кроз препарат прогестерон, уместо да га продукује њен организам).

Значи, професорка коју сам питала је апсолутно не препоручује као средство за контрацепцију и објаснила ми је да гинеколози који је форсирају у том смислу имају лову од њене уградње, с обзиром да је скупа

Kako sad ovo? Meni je Mirenu preporučio ginekolog sa Studentske poliklinike u Beogradu, zato što ne bih smela da pijem pilule. Baš je rekao da ona može da ide devojkama koje nisu rađale.
Na kraju od toga tada nije bilo ništa, ali sad u poslednje vreme ponovo razmišljam o tome. I ova tema me zbunila skroz.
 
Poprilicno sam osetljiva na kontracepcijske pilule (nisu mi odgovarale) i iz drugih razloga ne smem ih koristiti...danas postoje razni nacini zastite, kao sto je i ovaj (ako ne postoje problemi zbog kojih se ne moze koristiti sl. kontracepcija):...

3ab0ca2632_M.jpg

ali o Mireni ne bih razmisljala...sama pomisao da imam u sebi plastiku duze godina, odbija me...ako bih vec imala decu i bila sigurna da ih vise ne zelim, sterilizacija bi verovatno bila opcija.
 
Poslednja izmena:
Poprilicno sam osetljiva na kontracepcijske pilule (nisu mi odgovarale) i iz drugih razloga ne smem ih koristiti...ali o Mireni ne bih razmisljala...sama pomisao da imam u sebi plastiku duze godina, odbija me..posebno sto danas postoje razni nacini da se zastitis, kao sto je i ovaj...

3ab0ca2632_M.jpg

Al sam neobaveštena:rumenko: a šta je to ?
Inače Mirenu hoću da ugradim (osim zbog kontracepcije) i zato što imam intramuralni miom na zidu materice pa su mi pojačane menstruacije i u poslednje vreme bolne. U trudnoći je vrlo porastao pa se opet vratio na svoje, što znači da bi mi progesteron prijao u smislu da se on ne bi razvijao jer se pod dejstvom estrogena baš razbaškario.
 
Лично, пила сам пилуле три године. Све је било у реду до зимус, кад су екстремитети почели да ми се хладе до утрнућа.
Е видиш, то је била последица пијења пилула. А да сам наставила, ко може да ми гарантује да ми се не би створила нека емболија која би ми живот скратила?

Зато сматрам да пацијенти морају бити упознати са нежељеним дејствима...између осталог, и да би умели да препознају проблем, ако је почео да настаје.

Разуми, нежељени ефекти су МНОГО битна ствар.

Још један значајан податак о хормоналним контрацептивима је и тај да се након 35. Године, код жена, стравично повећава ризик од тромбемболијских компликација, а ризик од нежељене трудноће смањује, самим тим фактор ризика, за настанак емболије (а и смрти) је превелик.
Жене, након 35. Године, треба да забораве на оралне или било какве друге хормонске контрацептиве. (осим ако не постоји медицинска индикација)

Nadovezujem se, pisem uopsteno o lekovima...
Nezeljena dejstva jesu bitna stvar...ali jos bitnije je sta zelimo lekovima da postignemo..ako lekovi pomazu kod primarnog problema, nezeljeni efekti su sporedna stvar i lekari na njih ne obracaju paznju (sve dok se ne pojavi neki ozbiljniji problem koji je opasan po zivot)...sa ostalim nezeljenim efektima (posebno kod nekih ozbiljnijih bolesti) pacient mora da se navikne na njih, nauci ziveti sa njima...ili dobije jos brdo drugih lekova koji lece nezeljene efekte primarnog leka.. Postoje lekovi sa mnogo gorim nezeljenim dejstvima od kontraceptivnih pilula...a siguran seks = opusten seks

Verujem da su pacienti upoznati sa nezeljenim efektima od strane lekara + uz lek uvek dolaze uputstva...od licne angazovanosti pojedinca i zainteresovanosti za vlastito zdravlje, zavisi da li ce ista procitati i raspitati se kod strucnih osoba o svemu sto ga interesuje....

Софија више никад неће користити хормоналне контрацептиве.:)

Три године експериментисања на сопственом телу, мени је било доста.;)

Sta preporucujes kao zastitu mladim devojkama, zenama s obzirom da ne gotivis oralnu kontracepciju i protiv si ugradnje Mirene (nisam sve citala i izvinjavam se ako stekoh pogresan utisak)? I sta zenama posle 35. godine?


@Marge Simpson

To je vaginalni prsten, oblik niskodozne hormonske kontracepcije...sadrzi etonogestrel i etinilestradiol i deluje na isti nacin kao tablete...primenjuje se jedanput mesecno, stavljajuci ga u vaginu..
Nije isto sto i Mirena....
 
Poslednja izmena:
Kako sad ovo? Meni je Mirenu preporučio ginekolog sa Studentske poliklinike u Beogradu, zato što ne bih smela da pijem pilule. Baš je rekao da ona može da ide devojkama koje nisu rađale.
Na kraju od toga tada nije bilo ništa, ali sad u poslednje vreme ponovo razmišljam o tome. I ova tema me zbunila skroz.

Прочитај ово: http://forum.krstarica.com/showthre...ala-Mirena?p=14602855&viewfull=1#post14602855 и донеси сам одлуку да ли ћеш или нећеш.

Не знам да л' си рађала, али спирала се генерално не препоручује женама које нису рађале.
 
Nadovezujem se, pisem uopsteno o lekovima...
Nezeljena dejstva jesu bitna stvar...ali jos bitnije je sta zelimo lekovima da postignemo..ako lekovi pomazu kod primarnog problema, nezeljeni efekti su sporedna stvar i lekari na njih ne obracaju paznju (sve dok se ne pojavi neki ozbiljniji problem koji je opasan po zivot)...sa ostalim nezeljenim efektima (posebno kod nekih ozbiljnijih bolesti) pacient mora da se navikne na njih, nauci ziveti sa njima...ili dobije jos brdo drugih lekova koji lece nezeljene efekte primarnog leka.. Postoje lekovi sa mnogo gorim nezeljenim dejstvima od kontraceptivnih pilula...a siguran seks = opusten seks


Што се тиче сигурног секса- то не постоји.
Ни једно контрацептивно средство није 100% сигурно.
Имам другарицу која је остала у другом стању пијући пилуле, као и другарицу која је уз коришћење кондома остала трудна.
Енглези су , чак и студијом доказали, да кондом није идеална заштита, чак ни од болести.

Наравно, ниво заштите код пилула и кондома јесте висок, али није 100%. ;)

Verujem da su pacienti upoznati sa nezeljenim efektima od strane lekara + uz lek uvek dolaze uputstva...od licne angazovanosti pojedinca i zainteresovanosti za vlastito zdravlje, zavisi da li ce ista procitati i raspitati se kod strucnih osoba o svemu sto ga interesuje....
На пацијентово информисање никад не бих рачунала. Као и на овој теми, увек све потанко објасним.
У међувремену сам од још гинеколога чула да Мирена није за зезање.
Што би рекла моја пријатељица, гинеколог на моје питање зашто гинеколози преписују тако масовно хормонске контрацептиве, њен одговор је био: ''Лако је по туђем дупету ударати''.
(зарада је у питању) :confused:



Sta preporucujes kao zastitu mladim devojkama, zenama s obzirom da ne gotivis oralnu kontracepciju i protiv si ugradnje Mirene (nisam sve citala i izvinjavam se ako stekoh pogresan utisak)? I sta zenama posle 35. godine?
Све алтернативно. :) Као што си горе прочитала, ни за једно контрацептивно средство не постоји гарант. Кондом је ипак најадекватнија заштита. Посебно у данашње време кад се партнери често мењају.
Ко има сталног партнера, а није контраиндикација за пилуле, може и пилуле. Уз обавезне паузе од 3 месеца на годину дана и ослушкивање тела како би се на време установио развој неке нежељене реакције. :)
 
Заборавих, за жене изнад 35 година- ако су родиле превиђену децу- класичну спиралу. :)
Ако нису, нека саме одлуче. :lol:

Ова тема је покренута пре око годину дана и остала ми је у добром сећању баш због тога што сам од више форумашица (од неких очекивано, али од неких потпуно неочекивано) била увређена и спочитано ми је да пошто нисам гинеколог што се јављам. ;)

Убудуће, савете не дајем, јер се очито и кад су најдобронамернији погрешно се схватају ако је персона пре тога нешто уфиксирала у главу. ;)
Наравно, и на овој теми сам потврдила себи ону како наш народ све зна и сви су лекари.
 
Ja sam danas dokona na poslu pa sam iščitala celu temu i vidim da ste pisale o iskustvima sa svim spiralama i hoću ja da doprinesem ličnim iskustvom.

Pre svega, svaka vam čast na informisanju, ja slepo verujem mom doktoru i nisam se puno raspitivala.
Inače sam imala loše iskustvo sa alternativnim metodama zaštite od neželjene trudnoće. Dva puta je pukao kondom za vreme odnosa, pa sam uzimala pilulu za dan posle.:roll:
Onda sam prešla na antibebi pilule i pre nekoliko godina sam imala neželjenu trudnoću iako sam ih redovno koristila pa mi je dr preporučio abortus. Ja sam bila slomljena zbog toga, ali je on tvrdio da je bolje da na vreme sklonimo plod jer postoji velika mogućnost da dođe do anomalija jer sam bila pod hormonskom terapijom.:sad2:
To iskustvo me je toliko slomilo da sam izbacila antibebi pilule zauvek (koristila sam ih nekoliko godina) i želela sam da mi ugradi spiralu. Međutim, imala sam jedno dete i pitao me je da li planiram još dece pa mi je rekao da sačekam sa spiralom.
Mesec dana posle drugog porođaja sam tražila spiralu, ali je rekao da sačekam dok ne prestanem da dojim.
I onda konačno, obavimo sve moguće analize i ugradi mi spiralu. Nemam pojma koja je, znam da nije Mirena, neka nemačka je, on mi je objašnjavao kakva je spirala u pitanju, ali ja sam bila jako nestrpljiva i ništa nisam slušala. Možda mi je i rekao da će mi krvarenja biti obilnija, ali ni to nisam čula, a da jesam, dobro bih se zamislila jer su mi inače krvarenja bila obilna i duga.
Mene sama intervencija nije ništa bolela, tad dan sam imala manji bol u stomaku, ali više iritirajuć nego bolan i to je bilo sve. Posle toga nisam nikad više ništa osetila, a imam spiralu već 3 meseca.
Jedino što su mi menstruacije jako obilne i duge, obilan sekret i ponekad i slabo krvarenje dan-dva. Bila sam na kontroli mesec dana posle ugradnje, dr me je pregledao i sve je bilo u redu. Za obilna krvarenja mi je rekao da su uobičajena i da pijem Metilergobrevin (da li sam dobro napisala?) za skupljanje materice tih par dana tokom ciklusa kad je najobilnije krvarenje.
Intervenciju i spiralu sam platila 6.000 dinara i kontrolu posle mesec dana, kao redovan pregled još 2.000 dinara. Za mene je to prava investicija i to je jedini razlog što se dvoumim da je ne izvadim inače bih odmah izbacila napolje (osim što nemam sreće sa drugim oblicima kontracepcije)...baš me muči. :dash:
 
Poslednja izmena:
... ti
Ja isla kod doktora pre par meseci, posto ne zelim da pijem antibebi pilule, a sa kondomima sam imala slicna iskustva, i htela da ugradim spiralu. Doktori nece da cuju, valjda treba da imas 50 godina i 3 dece da bi razmisljali o tome, jos sam popila pridiku u fazonu "idi i radjaj decu, gde ti je majka:eek:" i slicno. Al sad kad procitah tvoj post, ceskam se po glavi i pitam da li je to zaista trebalo tako da mi kazu. Mozda su i bili u pravu
 
Латиса, не љути се на гинекологе, већ буди срећна јер си наишла на одговорне људе који знају свој посао. :)

Међу првим контраиндикацијама за уградњу спирале је управо ''жене које нису рађале''. ;)

Спирала може да урасте у месо грлића и да након тога треба да се изврши ко зна колико интервенција, након вађења исте, да би та жена остала у другом стању.

Замисли ту ситуацију !

У том случају, ја бих јурила гинеколога који ми је ''савесно'' исту препоручио да му се ''захвалим'' на проблему који ми је изазвао.
 
Ne kazem ja nista na to, lepo kazem da se i sama ceskam po glavi i pitam se, ali ja valjda u svojoj 29-oj godini znam da realno rezonujem i kazem da zelim/ne zelim to i to. A ne da doktor bude u fazonu da ja zovem mamu, sa kojom ne zivim vec 10 godina, a zaradjujem i sama izdrzavam sebe 5. Je li ti to logicno?
 
Заборавих, за жене изнад 35 година- ако су родиле превиђену децу- класичну спиралу. :)
Ако нису, нека саме одлуче. :lol:

Ова тема је покренута пре око годину дана и остала ми је у добром сећању баш због тога што сам од више форумашица (од неких очекивано, али од неких потпуно неочекивано) била увређена и спочитано ми је да пошто нисам гинеколог што се јављам. ;)

Убудуће, савете не дајем, јер се очито и кад су најдобронамернији погрешно се схватају ако је персона пре тога нешто уфиксирала у главу. ;)
Наравно, и на овој теми сам потврдила себи ону како наш народ све зна и сви су лекари.

na ovo mogu samo da ti kazem da ni 1 moj post ne shvatis u tom pravcu. Msm, valjda smo tu kao zene da se posavetujemo, razmenimo informacije, naravno da ja necu pustiti da mi das dijagnozu", vec cu otici kod lekara. Zivota mi, sad cu da se vratim i iscitam celu temu 2 godine unazad
 
Што се тиче сигурног секса- то не постоји.
Ни једно контрацептивно средство није 100% сигурно.
Имам другарицу која је остала у другом стању пијући пилуле, као и другарицу која је уз коришћење кондома остала трудна.
Енглези су , чак и студијом доказали, да кондом није идеална заштита, чак ни од болести.

Наравно, ниво заштите код пилула и кондома јесте висок, али није 100%. ;)


На пацијентово информисање никад не бих рачунала. Као и на овој теми, увек све потанко објасним.
У међувремену сам од још гинеколога чула да Мирена није за зезање.
Што би рекла моја пријатељица, гинеколог на моје питање зашто гинеколози преписују тако масовно хормонске контрацептиве, њен одговор је био: ''Лако је по туђем дупету ударати''.
(зарада је у питању) :confused:




Све алтернативно. :) Као што си горе прочитала, ни за једно контрацептивно средство не постоји гарант. Кондом је ипак најадекватнија заштита. Посебно у данашње време кад се партнери често мењају.
Ко има сталног партнера, а није контраиндикација за пилуле, може и пилуле. Уз обавезне паузе од 3 месеца на годину дана и ослушкивање тела како би се на време установио развој неке нежељене реакције. :)

Prikladnije bi bilo napisati sigurniji seks (brzo kuckah)..tacno je da ni jedno kontraceptivno sredstvo nije 100% sigurno, sem apstinencija... ali sama cinjenica da su pilule 99,7 % pouzdane, uliva poverenje zenama...

Poznato mi je da ginekolozi prepisuju masovno hormonske kontraceptive (recept sadrzi brend proizvodjaca i ne samo aktivne supstance - sto bi znacilo da lekar odlucuje koji lek (kog proizvodjaca) ce prepisati ili savetovati pacientu da ga kupi sam), cesto i bez detaljnijih pregleda, za stvari koje se mogu resiti na druge nacine i gde kontracepcija nije nuzno potrebna (kao sto su neredovne, bolne menstruacije, necista koza...)...

Pacient je konacni potrosac i veca svesnost (medju kojima je i pracenje svog tela), poznavanje bolesti, mogucnosti lecenja, ...itd. pridobivaju na znacaju pacienta kod lecenja....sto je donekle lose (lekar bi trebao da zna sta je najbolje za pacienta, ne forsirajuci odredjene proizvode) i ima odredjene posledice (dodjemo do situacija kada pacient smatra da se bolje razume u medicinu nego lekar, ne pridrzava se striktno uputa..itd.)

Nebitno je kako te pojedini ucesnici na temi shvataju, sve dok stojis iza napisanog i verujes u to sto pises.
Iznesene informacije mogu biti korisne za zainteresovane...

Mozes li napisati nesto vise o alternativnim opcijama kontracepcije, ukljucujuci i svoje misljenje (na kraju krajeva ovde smo da izmenjujemo ista, ako neko ima nesto protiv, to je njegov problem)....moze na temu ili putem pp-a...

:hvala:
 
Tema i nema nesto mnogo postova, tako da i valjda da se iscita od pocetka.
Da ne zaboravim da Sofiji pruzim podrsku u njenom nastojanju da svim zenama/devojkama na temi pruzi tacne informacije kako ne bi bile u dilemi.
I izvinjavam se na 'mesanju' i off postu.
 

Prikladnije bi bilo napisati sigurniji seks (brzo kuckah)..tacno je da ni jedno kontraceptivno sredstvo nije 100% sigurno, sem apstinencija... ali sama cinjenica da su pilule 99,7 % pouzdane, uliva poverenje zenama...

Poznato mi je da ginekolozi prepisuju masovno hormonske kontraceptive (recept sadrzi brend proizvodjaca i ne samo aktivne supstance - sto bi znacilo da lekar odlucuje koji lek (kog proizvodjaca) ce prepisati ili savetovati pacientu da ga kupi sam), cesto i bez detaljnijih pregleda, za stvari koje se mogu resiti na druge nacine i gde kontracepcija nije nuzno potrebna (kao sto su neredovne, bolne menstruacije, necista koza...)...

Pacient je konacni potrosac i veca svesnost (medju kojima je i pracenje svog tela), poznavanje bolesti, mogucnosti lecenja, ...itd. pridobivaju na znacaju pacienta kod lecenja....sto je donekle lose (lekar bi trebao da zna sta je najbolje za pacienta, ne forsirajuci odredjene proizvode) i ima odredjene posledice (dodjemo do situacija kada pacient smatra da se bolje razume u medicinu nego lekar, ne pridrzava se striktno uputa..itd.)

Nebitno je kako te pojedini ucesnici na temi shvataju, sve dok stojis iza napisanog i verujes u to sto pises.
Iznesene informacije mogu biti korisne za zainteresovane...

Mozes li napisati nesto vise o alternativnim opcijama kontracepcije, ukljucujuci i svoje misljenje (na kraju krajeva ovde smo da izmenjujemo ista, ako neko ima nesto protiv, to je njegov problem)....moze na temu ili putem pp-a...

:hvala:

Meni ginekolog samo sto nije ugurao tablete u usta. Kad sam mu rekla da ja ni aspirin ne pijem, bio je u fazonu kako je to zdravo za mene. Zaboravih: ima antibebi pilule i da vas prolepsaju. I to sam ja platila 2000 dinara (mislim na savet i pregled od 2 minuta)
 
Poslednja izmena:
Ne kazem ja nista na to, lepo kazem da se i sama ceskam po glavi i pitam se, ali ja valjda u svojoj 29-oj godini znam da realno rezonujem i kazem da zelim/ne zelim to i to. A ne da doktor bude u fazonu da ja zovem mamu, sa kojom ne zivim vec 10 godina, a zaradjujem i sama izdrzavam sebe 5. Je li ti to logicno?
Разумем. Претерао је. :neutral:

na ovo mogu samo da ti kazem da ni 1 moj post ne shvatis u tom pravcu. Msm, valjda smo tu kao zene da se posavetujemo, razmenimo informacije, naravno da ja necu pustiti da mi das dijagnozu", vec cu otici kod lekara. Zivota mi, sad cu da se vratim i iscitam celu temu 2 godine unazad
Наравно. С тим што ово и није тема о постављању дијагноза, већ ставови о хормонском контрацептиву Мирена која се проширила на расправу о свим контрацептивима. Дијагнозу би било веома неозбиљно постављати овим путем, преко форума.
 

Prikladnije bi bilo napisati sigurniji seks (brzo kuckah)..tacno je da ni jedno kontraceptivno sredstvo nije 100% sigurno, sem apstinencija... ali sama cinjenica da su pilule 99,7 % pouzdane, uliva poverenje zenama...

Poznato mi je da ginekolozi prepisuju masovno hormonske kontraceptive (recept sadrzi brend proizvodjaca i ne samo aktivne supstance - sto bi znacilo da lekar odlucuje koji lek (kog proizvodjaca) ce prepisati ili savetovati pacientu da ga kupi sam), cesto i bez detaljnijih pregleda, za stvari koje se mogu resiti na druge nacine i gde kontracepcija nije nuzno potrebna (kao sto su neredovne, bolne menstruacije, necista koza...)...

Pacient je konacni potrosac i veca svesnost (medju kojima je i pracenje svog tela), poznavanje bolesti, mogucnosti lecenja, ...itd. pridobivaju na znacaju pacienta kod lecenja....sto je donekle lose (lekar bi trebao da zna sta je najbolje za pacienta, ne forsirajuci odredjene proizvode) i ima odredjene posledice (dodjemo do situacija kada pacient smatra da se bolje razume u medicinu nego lekar, ne pridrzava se striktno uputa..itd.)

Nebitno je kako te pojedini ucesnici na temi shvataju, sve dok stojis iza napisanog i verujes u to sto pises.
Iznesene informacije mogu biti korisne za zainteresovane...

Mozes li napisati nesto vise o alternativnim opcijama kontracepcije, ukljucujuci i svoje misljenje (na kraju krajeva ovde smo da izmenjujemo ista, ako neko ima nesto protiv, to je njegov problem)....moze na temu ili putem pp-a...

:hvala:

1. кондом
2. хемијска контрацептивна средства
3. дијафрагма

+ неке примитивне методе које не бих помињала :lol:

Даље нема! ;)
 

Back
Top