Hormonska spirala Mirena

Ти имаш одговорног гинеколога.;)

Али знаш у чему је фора, гинеколози знају да нпр. пилуле у неком малом проценту изазивају карцином дојке. И сад, пошто је тај проценат јако мали, они га занемарују.

Међутим, за пацијента, ако му се недајбоже деси тај исти карцином, та мала цифра више ништа не значи. Разболео си и ту је крај...

Е, зато ја апелујем на један озбиљан приступ у узимању било код препарата који нам НИЈЕ НЕОПХОДАН, а може живота да нас кошта.;)

Ali, zar porodična anamneza nije prvo što se uradi kada se preporučuje hormonsta kontracepcija? Ja nemam karcinome u familiji ali mi zato u gin. kartonu piše i dijabetes mog ujaka i babe, i hipertenzije po familiji i bla bla.... Znam da dojke moraju da budu potpuno zdrave da bi se preporučile pilule i kako je meni moja dr rekla - ukoliko ne postoje promene na dojkama, pilule ne mogu da izazovu karcinom. Ukoliko postoje nekakve promene a piju se pilule, one će samo ubrzati razvoj karcinoma. Znači to je ogromna kontraindikacija i tada pilule ne dolaze u obzir... Evo upravo sam uzela moje uputstvo od Diane 35 i dođe mi da ga slikam da vidiš koliko je u odnosu na tastaturu :lol:
 
Kekekeke, imaš naslov Intrauterine Contraceptive Device (IUCD) Insertion i sličicu, koja je objavljena u Netter's Obstetrics and Gynecology (što znači da nije malko iskarikirana kako bi ti rekla) i vidi spirala nije samo u grliću, vidi koliko duboko ide u matericu...ako ti treba još neki tekst pored ovoga, onda bolje idi opet kod nekog profe da ti rastumači =)

Види Еоја, знала сам да си психички ружна, али да се служиш оваквим безобразлуцима само да би ми опонирала, жалосно је.

Сад ћу поставити фотографију праве величине спирале, да би жене виделе да се не ради ни о каквом клипу који се забија до јајовода.







Uploaded with ImageShack.us

Ево колика је спирала...она је примарно позиционирана у грлићу и само мало, али ЈАКО мало у доњем делу утеруса.
 
Ali, zar porodična anamneza nije prvo što se uradi kada se preporučuje hormonsta kontracepcija? Ja nemam karcinome u familiji ali mi zato u gin. kartonu piše i dijabetes mog ujaka i babe, i hipertenzije po familiji i bla bla.... Znam da dojke moraju da budu potpuno zdrave da bi se preporučile pilule i kako je meni moja dr rekla - ukoliko ne postoje promene na dojkama, pilule ne mogu da izazovu karcinom. Ukoliko postoje nekakve promene a piju se pilule, one će samo ubrzati razvoj karcinoma. Znači to je ogromna kontraindikacija i tada pilule ne dolaze u obzir... Evo upravo sam uzela moje uputstvo od Diane 35 i dođe mi da ga slikam da vidiš koliko je u odnosu na tastaturu :lol:
Наравно да треба.;)
Само узимање историје болести садржи и један део који се зове ''породична анамнеза''.
Баш зато што се зна да у развоју разних болести велику улогу игра генетика.
 
Види Еоја, знала сам да си психички ружна, али да се служиш оваквим безобразлуцима само да би ми опонирала, жалосно је.

Eh, Sofija, Sofija, to što si me nazvala psihički ružnom, mnogo više govori o tebi nego o meni, ali neka ne ljutim se ja, razumem da kad neko pogreši ima pravo da bude malo ozlojeđen.

Inače, baš lepo od tebe što si postavila tu sliku. Pošto si završila medicinu, sigurno znaš da je kod nullipara dužina materice oko 6 cm, a kod multipara 7-7.5 cm što hm, vidi čuda nije veće od mog dlana =) Da ne pominjem da je visina cavitas uteri 2.5-3.5 cm,na šta ako se doda dužina canalis cervicis od 2.5 cm, opet ne prelazi 6 cm. Da li je ovo bilo dovoljno matematike?
 
Ти имаш одговорног гинеколога.;)

Али знаш у чему је фора, гинеколози знају да нпр. пилуле у неком малом проценту изазивају карцином дојке. И сад, пошто је тај проценат јако мали, они га занемарују.

Међутим, за пацијента, ако му се недајбоже деси тај исти карцином, та мала цифра више ништа не значи. Разболео си и ту је крај...

Е, зато ја апелујем на један озбиљан приступ у узимању било код препарата који нам НИЈЕ НЕОПХОДАН, а може живота да нас кошта.;)

Хм.... Онда су ме и мој онколог и мој гинеколог (из различитих ординација) погрешно информисали када су ми рекли да хормонска терапија може само да поспеши већ постојећи карцином (убрза његов раст), али не и да га створи! Због тога се пре хормонске терапије одлази на разне прегледе да би се установило да ли нешто већ постоји....:confused:
 
Kao sto sam napomenula, danas sam isla da mi stave Mirenu, i evo mog isustva za sve one (kao Hellen), koje se spremaju na to.

Dakle, pre nedelju dana, doktorka mi je opet uradila sve moguce testove (gonoreja, hlamidija, ureaplazma i mikoplazma, sekret, papa). Sve je bilo ok. Zakazali smo za danasnji dan, jer bi trebalo da mi bude drugi dan ciklusa, pa je tada lakse da se stavi. Od testova smo morali da apstiniramo do trenutka insercije.

Dosla sam u pratnji muza, sto preporucujem, da i on moze da postavi sva pitanja koja je imao, vidi kako to izgleda, a i za pratnju iz ordinacije jer sam imala bas jake bolove posle stavljanja.

Sama insercija nije dugo trajala - prvo mi je ocistila jodom grlic a onda mi je dala lokalnu anesteziju (to je bolelo isto kao kada primate lokalnu anesteziju kod zubara, onaj ubod i neprijatni pritisak). Napravila je dva uboda, drugi vec nisam osetila. Onda je otvorila nekom spravicom grlic i kroz njega uvukla metalni stapic koji je bio izbazdaren podeocima za merenje i izmerila da mi je dubinu materice 6.5cm. Sledece, iz sterilnog vakumskog pakovanja je izvadila Mirenu sa aplikatorom, stavila to unutra, izvukla aplikator, i isekla koncice da vire oko 3cm od grlica. Ja sam joj inace rekla za to, posto mi je jedna zena ovde poslala na pp da je to bila njena duzina i da je odgovaralo a moja Dr mi je potvrdila da ona uvek ostavlja 3cm kao standardnu duzinu jer ako je kratko moze da bocka. Dala mi je da pipnem onaj deo koncica koji je izvadila, da znam kakav je osecaj kad treba jednom mesecno da opipam.

E sad, iako je sve kratko trajalo osetila sam bas bolne kontrakcije kad mi je merila dubinu i kad je stavila Mirenu. Njena med sestra me je drzala za ruku i kao "zamajavala" me pricom o godisnjem odmoru da se ne koncetrisem na bol i trljala mi je donji deo stomaka, da se opustim. Bolelo je prilicno ali je sve trajalo par sekundi i onda je samo ostao eho tog bola dok sam silazila sa stola. Da napomenem da nisam jos dobila i da je bilo krvi tokom insercije (jako malo) i ja sve vreme ocekujem krvoprolice ali nista.

Kad smo krenuli kuci, sva sreca da je moj muz bio samnom i da smo bili u kolima jer su me uhvatila dva stvarno jaka grca, sva sam se preznojila od njih :eek:. Kad je bio drugi, samo sto mu nisam rekla da se vratimo nazad da ona vidi da je sve u redu. Zvala sam Dr. i ona mi je rekla, jesi li popila lekove protiv bolova sto sam ti rekla? (nisam :rumenko:) Cim sam dosla kuci, popila sam dva naroxen sodiuma i malo legla. Evo sad je proslo par sati, sve je ok. Jedino sam od ona dva grca odmah dobila potrebu da odem u WC, to obavila, i sad je ok. Nema grceva, nema bolova, samo mali pritisak u donjem stomaku (sto mislim da vise ima veze sa tim sto treba da dobijem, tako mi je uvek).

Naravoucenije - uzmite slobodan dan i obavezno popite lekove protiv bolova pred samo inserciju i par sati posle. Neka neko ide sa vama zbog bolova posle. I budite blizu WC-u :rumenko:

Idem na uz kontrolu kad mi prodje ciklus. Dr kaze da je sve lepo uslo, da ona misli da ce biti ok, ali naravno da joj se javim ako imam neke jace bolove posle danas i opet mi dala "informacije za pacijente" da procitam.

To je za sada to. Pitajte ako vas nesto drugo interesuje i ja zaboravila.
 
Pa ja sam imala samo dva ostrija "grca" za vreme samog stavljanja i onda dva na putu do kuce, ali jesam imala lokalnu na grlicu za vreme stavljanja, ne znam kako bi bilo bez toga. I mislim da bi me mnogo manje bolelo da nisam zaboravila da popijem lek protiv bolova pre samog stavljanja, kao sto mi je doktorka rekla. :dash:

Evo sad imam samo onako neki neprijatan pritisak u samom dnu stomaka, ali, kao sto rekoh, takav osecaj imam kad god treba da dobijem, a trebalo je da dobijem juce. Zaista nije nista strasno, samo me je iznenadilo to na putu do kuce. Sad je sve ok.
 
Ja sam stavljala bakarnu spiralu bez anestezije i nije bilo ništa strašno. Jeste malo boluckalo ali više je to bio neki neprijatan osećaj i tup bol u stomaku, nego neki ozbiljan bol (možda kao bol prilikom menstruacije). E sad, i menstrualni bolovi nisu kod svakoga isti i različiti su pragovi za bol tako da je to sve subjektivno ...
 
uvjek me je interesovalo jedno u vezi spirale.:confused:
da li je osjetite prilikom sexa, pogotovo nekih grubljih pokreta :rumenko:, prilikom sjedenja, hodanja, vremena kad bi trebale dobiti/dobijete menstruaciju ( tj, prilikom rada misica uterusa), prilikom pritiska rukom na donji dio stomaka i sl.?
ja licno osjetim i neki kao blagi pritisak prilikom nosenja tampona bez obzira sto ga gurnem duboko :rumenko: i stavim pravilo :)
nemam je namjeru stavljati jos jer nisam radjala ali kasnije vjerovatno..
 
Da, zaista se nista ne oseca, samo sam prvog dana (tj juce) imala neki subjektivni osecaj da ce mi ispasti :sad2:. Ali evo, drugi dan, nemam nikakve bolove (doduse, ni krvarenje, iako bi trebalo da mije vec 3-4 dan menstruacije :think:) ali ne bunim se, za sada sve super.
 
Hm... bolovi su se sad vratili, kao malo jaci, menstrualni, i lek protiv bolova ih ne otklanja. Sva sam u strahu da ce mi je telo odbaciti :sad2: Mada nema krvi uopste :think: Sve se spremam da pozovem doktorku da je zamolim da uradi jos jedan uz, pa se onda podsetim da bi ipak trebalo da dobijem, da je to zato sto se telo privikava, itd. Kakva su bila vasa iskustva u tim prvim danima?
 
Sofija je negde rekla da joj je ginekolog rekao da ukoliko nije rađalla nije preporučljiva spirala..I meni je to rečeno.

Čitam da ne valjaju ni hormonska a ni bakarna spirala kao vrsta kontracepcije, pa se pitam šta koristiti?

Apstinencija sama po sebi je odlična, ali ja nisam za to.. (šalim se)
 
Sofija je negde rekla da joj je ginekolog rekao da ukoliko nije rađalla nije preporučljiva spirala..I meni je to rečeno.

Čitam da ne valjaju ni hormonska a ni bakarna spirala kao vrsta kontracepcije, pa se pitam šta koristiti?

Apstinencija sama po sebi je odlična, ali ja nisam za to.. (šalim se)

Kondom, pilule, spermicidne kremove, gelove itd. Malo li je mogućnosti danas....
 
Sofija je negde rekla da joj je ginekolog rekao da ukoliko nije rađalla nije preporučljiva spirala..I meni je to rečeno.

Čitam da ne valjaju ni hormonska a ni bakarna spirala kao vrsta kontracepcije, pa se pitam šta koristiti?

Apstinencija sama po sebi je odlična, ali ja nisam za to.. (šalim se)

ovo boldovano je istina,ja imam sincica od 2 god i opet treba da se porodim za mesec i po...ne planiram vise dece pa sam mislila da ugradim spiralu ali sad se nesto predomisljam i sve mi se cini da cu se odluciti za neku drugu vrstu kontracepcije....
 
Kondom, pilule, spermicidne kremove, gelove itd. Malo li je mogućnosti danas....

Stoji sve ovo sto si navela ali sem kondoma , muskarci drugo i ne koriste, koliko sam ja upoznata, sve se svodi na nas zena, sto me iritira,a nacula sam za musku spiralu, mada ovo nije tema ali rekoh da pitam da li je neko upoznat sa tim i da li se zna nesto vise o njoj, zapravo da li se primenjuje u praksi.

Ona mi zvuci mnogo privlacnije :manikir:
 
Stoji sve ovo sto si navela ali sem kondoma , muskarci drugo i ne koriste, koliko sam ja upoznata, sve se svodi na nas zena, sto me iritira,a nacula sam za musku spiralu, mada ovo nije tema ali rekoh da pitam da li je neko upoznat sa tim i da li se zna nesto vise o njoj, zapravo da li se primenjuje u praksi.

Ona mi zvuci mnogo privlacnije :manikir:

Jeste malo nepravedno, ali moje telo trpi ako njemu zakaže kontracepcija tj. ako on omane ili je ne koristi pravilno. Zato, ma koliko mu beskrajno verovala, najviše volim da je stvar u mojim rukama. ;)
 
Jeste malo nepravedno, ali moje telo trpi ako njemu zakaže kontracepcija tj. ako on omane ili je ne koristi pravilno. Zato, ma koliko mu beskrajno verovala, najviše volim da je stvar u mojim rukama. ;)

to i ja govorim!
ja znam sta ja necu, za njega me briga!:mrgreen:
zato se i odlucih za nove Yaz tbl..od sled sedmice, sa prvim danom menstruacije, bih trebala poceti sa koristenjem..
govore da imaju dosta manje hormina od Yasmina posto mi on nije odgovarao..:(
 
Ja nisam radjala i to nije najbitnije - problem je u velicini materice. Mora biti veca od 6cm, a to nije sigurno kod zena koje nisu radjale. Meni je to doktorka objasnila i rekla da kad izmeri matericu, postoji mogucnost da ne moze da mi stavi, sto nije bio slucaj.

Drugi i potpuno sovinisticki razlog je da zene koje nisu radjale, najcesce nisu u braku, pa nisu ni u stabilnoj vezi, i onda postoji rizik infekcije.

To je to. Spirala nema neki specifican rizik steriliteta u odnosu na druge metode - pod uslovom da se ide na kontrole i da je zena monogamna. Ja sam se za to odlucila jer sam alergicna na estrogen iz pilula, i ovo za sada izgleda ok (jos samo da prodje ova prva, najteza nedelja). Na drugim forumima (a mozda i na ovom) ima poruka od dosta zena koje su stavile Mirenu i nisu radjale i izgleda da je njima ok. Ali najvise verujem preporuci svog dugogodisnjeg ginekologa, koja je pravi strucnjak i uvek iskrena o svim mogucim nezeljenim posledicama.
 
Kondom, pilule, spermicidne kremove, gelove itd. Malo li je mogućnosti danas....

Kondom je uvek tu...Ali što neko reče, ne oslanjam se ja mnogo na muškarce, želim sebe da zaštitim...Što od polnih bolesti, što od neželjene trudnoće.

Kameron, ne znam šta si koristila pre...Najbolje bi bilo da se posavetuješ da ginekologom. Meni se kuma porodila pre 2 i po meseca, prvo dete, ne želi više da rađa i htela je da joj stave spiralu, ginekolog je odbio i rekao da je rano..
 

Back
Top