Muzichki Plagijati

znao sam da će da dođe do takvih umnih izbljuvotina kao kod čoveka iznad! Okači 80-90% Bregovićevog rada i eto ti najveća kolekcija plagijata u istoriji muzike, a posle toga dodaj Karleušinu diskografiju i to je to...
 
Inače to je neka tradicionalna pesma i nije original od Joan Baez tako da moje mišljenje da to nije plagijat. Onda bi trebali i Orthodox Celts da stavimo u plagijate a nisu.

Tako stoji na albumu Led Zeppelina. Ali u stvari nije tako. :) Pesmu je napisala i originalno izvodila Anne Brandon. Ali delimično si u pravu. Ovo je obrada verzije koju je napravila Joan Baez. Baez je ta koja je prva okarakterisala pesmu kao tradicionalnu, a Zeppelini su samo prepisali. Međutim Anne Brandon ih je tužila i od 1990te Led Zeppelin verzija se vodi kao: "Anne Bredon/Jimmy Page & Robert Plant".
 
Da li (za nekoga) postoji razlika između plagijata ili obrade? Moje neko lično mišljenje je da postoji. Plagijat je neka (u ovom slučaju) pesma koja je uzeta (da ne kažem oteta) i prisvojena. Znači "stavljen" je pečat da je to nešto vaših ruku delo a u stvari nije. Dok, recimo, postoje obrade pesama koje su rađene u saglasnosti, odobrenju originalnog autora, i to potpuno podržavam. Tu podrazumevam i ove tradicionalne pesme koje su snimljene u mali milion verzija.
 
Da li (za nekoga) postoji razlika između plagijata ili obrade? Moje neko lično mišljenje je da postoji. Plagijat je neka (u ovom slučaju) pesma koja je uzeta (da ne kažem oteta) i prisvojena. Znači "stavljen" je pečat da je to nešto vaših ruku delo a u stvari nije. Dok, recimo, postoje obrade pesama koje su rađene u saglasnosti, odobrenju originalnog autora, i to potpuno podržavam. Tu podrazumevam i ove tradicionalne pesme koje su snimljene u mali milion verzija.

Naravno, ali ovde ne pričamo o tome. Obrada na kojoj nije potpisan originalni autor je plagijat.
 
Kad smo već kod Zeppelina oni su isto toliko ozloglašeni napolju kao Dugme kod nas. I to većinom nisu u pitanju "tradicionalne" pesme kao u gornjem primeru. Da me ne shvatiš pogrešno, ja volim Zeppeline. Ali da nisu kraduckali od svojih uzora (ne potpisujući ih) ili pesama koje im se sviđaju se ne može reći.
 
Kad smo već kod Zeppelina oni su isto toliko ozloglašeni napolju kao Dugme kod nas. I to većinom nisu u pitanju "tradicionalne" pesme kao u gornjem primeru. Da me ne shvatiš pogrešno, ja volim Zeppeline. Ali da nisu kraduckali od svojih uzora (ne potpisujući ih) ili pesama koje im se sviđaju se ne može reći.

Ma razumem te. Nego sam htela da skrenem pažnju nekima (ako ih ima) da ne pomisle da su Kelti (ne daj bože) plagijatori ;)
 
Plagijat nije isto sto i cover. Plagijat je kada uzmes muziku a ubacis svoj tekst, prevedes ili na drugi nacin upropastis original. Cover je kada korisitis isti ili slican beat, pesmi das isti naziv kao sto je i original al ti pevas...

Primer

Original
Plagijat


Original
Plagijat

Original
Plagijat

A sada za Cover

Original
Cover
 

Back
Top