Slicnosti shizofrenika i narkomana

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Ova tema je malo nategnuta.
Moje misljenje je da ce naizgled banalno poredjenje ipak pokazati da postoje slicnosti a te slicnosti su proizvod misaonog procesa i poremecaja u misaonim procesima , ali i u sagledavanju sopstvenih misaonih procesa, tj interne kontrole.

Pomoci ce u povezivanju nekih stvari kod misljenja, i stavova prema misljenju.

Pokazace i prisutnost slicnih efekata kod normalnih, ili svih ljudi koji su svi pomalo nenormalni...
Zato nemojte raditi razliku skupova, tj nadjete slicnosti pa onda oduzmete "normalno ponasanje" i dobijete nista, nema slicnosti...

Pokazace i osnovu za intelektualnu degradaciju kroz fetish intelektualnog misljenja, sto nije isto sto i intelektualni snobizam, vec je vrsta autisticnog ponasanja , mozda vezana i za sam proces misljenja, tj sazrevanja misli.
Ovde molim bubalice i dogmate da ne reaguju na prvu loptu, jer ono sto im se cini da citaju obicno nije ono sto stvarno citaju.Tj da ne rade sistem dvojke, tj svodjenje procitanog na svoja znanja i automatsku eliminaciju.

Doduse, posto je oblast siroka, ne znam odakle krenuti....
Mozda od slicnosti opsesijama sopstvenim, ili zavisnost od sopstvenih paralisucih krugova misli...(cesto donose isto zadovoljstvo, ili totalno suprotno , kroz potiranje straha i nezadovoljstva kod shizofrenika, imamo isto tumacenje....zadovoljstvo=potiranje nezadovoljstva....sto nije uopste isto , ali stvara vizuru da je isto....kad ne moze bolje...)

Ja ne znam puno o ovome, sto nije razlog za izbegavanje teme.
Motiv je i totalno razlicito shvatanje ove bolesti kod psihijatara, nekih savremenih psihijatrijskih skola i dve grupe za lecenje takvih bolesnika koje postoje u Brazilu i Indiji, dok je u GB to na nivou njihovog zavoda za zdravlje...

Bukvalno sugerisem odvajanje od simptomatske metode bolesti i sagledavanje osoba kao da nisu bolesnici vec osobe...pa onda slicnost u naslovu...
Mozda se nasluti i mehanizam zaturene zelje za zdravljem , koja na prvi pogled ne postoji kod ovakvih osoba...(za mentalnim, a za fizickim postoji i naglasena)...ne kod svih....
 
Jedina moja asocijacija na sličnost narkomanije i shizofrenije jeste da se naizgled, narkomani trude da psihoaktivnim supstancama izazovu stanje kod sebe, koje je kod shizofrenika inače trajno (ili relativno trajno). Otuđenost od realnosti, halucinacije, neadekvatan afekat i sl. Dakle, kao da je shizofrenik ,,imao sreće'' da prirodnim putem pobegne od realnosti, dok narkoman to čini veštačkim putem. Mada naravno, nije to baš tako jednostavno a ni stanje nije potpuno isto.
Narkomanija inače često može biti ,,okidač'' za pojavu shizofrenije, čak kažu, i kod osoba koja nisu imale predispoziciju.
 
Stalno imam utisak da pokusavate da budete dijagnosticki precizni i politicki i medicinski korektni..
U tom slucaju stvarno je maksimum ono sto je Daca R rekao...

Mene interesuju slicnosti otudjenosti od realnosti...slicnosti kod reakcija , kod oblika zakljucivanja(pracenja neke ideje, uzrok zakljucak, po njihovom ).
Problemi sa voljom, koji su i kod shizoa i kod narkomana, samo su ipak razliciti, ali nesto je i isto.
Zatim odbrana stanja, ne znam kako to da nazovem, odbrana svoje svakodnevice, i kod narkomana i kod shizofrenika , iako je kod shizoa to bolest i bol, a kod narkomana ushicenje i ekstaza.
Te slicne manifestacije, koje u sklopu dijagnoze nemaju nista zajednicko a opet su kao manifestacije koje su izolovane dosta slicne....

Recimo promenjena logika vaznosti, prioriteta...Kod shizofrenika to mozeti videti kad mu diktirate tekst tacno onom brzinom kojom ne moze polako da prati i pise tekst, znaci ili ce da guta ili da ukljuci maksimalno adaptaciju da pravi memorijske tehnike asocijacije kroz razumevanje onoga sto mu diktirate da bi zapamtio kratkorocno ono sto treba da napise...
Zatim manifestacija megalomanije i kulta Boga....ne mislim na boga u veri...vec ono "samo ja sam centar i znam sve"....a npr to je prisutno kod shizofrenika sa destrukcijom licnosti, sto je apsurd na prvi pogled, bolesnik sa potpunom ili totalnom destrukcijom licnosti ima kompleks boga...
Mozda je tacnija izjava, ja sam centar i samo ja znam kako mi je....


Ili jos ima takvih manifestacija ciji su uzroci naizgled ili stvarno razliciti , a manifestacije slicne kod narkomana i shizofrenika...
 
Evo primera iz komsiluka...
Dakle normalni ljudi , ni shizo ni narkomani , tumace lepo receno da je prepreka u spoznaji njih samih njihov um...
I samo posmatranjem takve izjave, koja nije retka, vidite zanimljive stvari.
Znaci ne da covek svesno opaza realnost i svoju otudjenost od zeljenog ponasanja, vec se toliko unese u ponasanje koje su mu nametnuli ili je izabrao sam, da mu cak ni um nije svestan tog pristanka...

I onda ide borba kako prevariti svoj um...
I umesto od samospoznaje, mi krecemo od prevare uma , sakrivanja od uhodanih shema misljenja i reagovanja, verovatno iz nedostatka volje, mislim da je to ustvari narodni lek, metoda za nedostatak volje.....

[post=14608054]primer citata iz knjige kako pobediti svoj um[/post]

E sad, to je slicno sa onim sto ne rade shizo, vrlo cesto , ne svi oblici.
Oni prate svoj um , koji je deformisan, poremecene logike, i posto nemaju znanja o samokorekciji kao ovi slabovoljni , a ni njima nema volje na pretek, to ostaju u glibu svojeg uma....
Postoje neke tehnike vezbe preko nagona , preko discipline, radne terapije, koje sluze za upravo nadglasavanje uma, naravno i lekovi koji ga ucutkaju, ili je to najcesca upotreba kod psihijatara....Cim postoje iluzije i halucinacije, dupliraj dozu, mislim da je takva taktika...Ja ovo pricam na osnovu malog broja poznanika, ne veceg od 10.
Mozda gresim , to stoji kao opcija...
 

Back
Top