избијање лежаја, бицикл, помоћ!

Jowwa90

Zainteresovan član
Poruka
349
На задњем точку ми се лежај скроз уништио. Отворио сам га и све куглице су поиспадале. Како бих могао да избијем стари лежај код куће и да монтирам нови, а да не морам да идем у сервис (скупи су)? Свака помоћ добродошла ;)
 
Ležaji u točkovima bicikla se ne izbijaju, oni su deo točka. Potrebno je da pokupiš kuglice koje su ti ispale ( 1 - 2 ako fali i nije strasno ), vratis ih u prethodno obrisano i podmazano ležiste i da navrnes na njih " konus".... on mora da je ispravan, znači bez deformacija, tako da tokom obrtanja kuglice bez velikog trenja "trče" preko njega. Ako ti je taj konus oštećen, mora se zamenuti novim . Jačinu pritezanja tih konusa i kontra-matica odredi sam, tako da se točak lako okreće, a opet , da nema zazora i klimatanja. Lezaje podmazi retkim uljem ( ono za šivaće mašine se pokazalo dobro) .
Nadam se da sam ti bar malo pomogao...:think:
 
Jednom sam pokušao da iscentriram točak, ali nisam uspeo. Stvar je u principu vrlo jednostavna, otpustanjem jednih i pritezanjem njima nasprramnih spica se tocak dovodi u ravan. Za to je potreban stalak za točak sa dva ( levi i desni ) graničnika, ključ za otpuštanje i pritezanje spica, ponekad je potrebno spicu zameniti pa ih treba imati u rezervi.... a povrh svega , za uspešno centriranje je potrebno iskustvo u tom poslu...
Mislim da ipak, to treba prepustiti majstorima ...
 

Back
Top