Sorabi

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 226460

Iskusan
Poruka
5.049
ISTORIJA SRPSTVA
Drasko Scekic u knjizi "Sorabi - istina o srpstvu od iskona", na osnovu verodostojnih svedocanstava i predanja, otkriva niz zanimljivih detalja
SRBI GRADILI VAVILONSKU KULU
I STVORILI PLEMENSKU DRZAVU SIBIR


Knjiga Draska Scekic, "Sorabi - istina o srpstvu od iskona", jedna je od retkih kojoj je uspelo da skrene paznju javnosti i strucnjaka da je doslo vreme da se preispita istorija Srba. Ko su? Odakle su? Kada su se doselili na danasnje prostore i da li je moguce da su tu oduvek bili?
Kako rece jedan od recenzenata, akademik Drago Cupic, ova knjiga nas, ako nista drugo, navodi na potrebu drugacijeg razmisljanja o nama samima, nasoj proslosti i buducnosti.
- "Sorabi - istina o srpstvu od iskona" je istoriospis koji na osnovu verodostojnih svedocanstava i predanja osvetljava zatamnjene dubine proslosti, u kojoj je nastao koren nasih praroditelja, koji su se nazivali Sorabi. To bi u prevodu znacilo sabraca, odakle je kasnije nastalo danasnje ime - Srbi - kaze za "Svedok" autor Drasko Scekic.- Napisao sam "Sorabe" samo da bih pokazao, ne istoricarima, ne akademicima, vec onima koje zanima poreklo Srba, ko su i da ne bi trebalo da se stide sto su bas oni rodjeni na ovim prostorima. Da sam zavrsio istoriju, da sam, mozda, postao, samozvani kvalifikovani istoricar, verovatno knjigu, sa ovom temom, ne bih nikada napisao. Dosta mi je lazne istorije, falsifikata i poluistina o srpskom narodu.
Sve je pocelo davne 1966. kada je u Zagrebu Drasko dobio pozutelu, iskrzanu, staru knjigu od prijatelja, pesnika Grigora Viteza.
- Dao mi je knjigu uz reci "neka se nadje kod tebe". Nisam ni slutio da ce ta knjiga odrediti moj zivot. Kazu da cudo stvaranja lezi u sicusnom semenu. Seme stvaranja "Soraba" lezalo je u knjizi "Povjesnica Srba od nastanka do danas", autora Sime Lukin Lazica, koji je meni do tada bio potpuno nepoznat. Potpuno me je opcinila. Krenuo sam u avanturu da saznam nasu istoriju. Trajala je punih 30 godina, verovatno ce jos trajati - tvrdi Drasko Scekic.
Kao mali, objasnjava, voleo je istoriju. Majka je umela najlepse da prica o Svetom Savi, o Nemanjicima. Slucajno ili ne, predavao je i Scekic ovu nauku u nekoliko mesta u Bosni.
- Tumacio sam je slikovito, na svoj nacin. Naravno, drzao sam se cinjenica, ali deci nisam zeleo da ogadim istoriju, da predavanje lici na nabacani broj cinjenica. To je prelepa nauka, ako umete da je priblizite djacima. Mogu s ove distance da kazem, da mi je uspelo. Radio sam kao novinar, pisao putopise i reportaze, bio fasciniran starim zapisima i gradovima. Sve je to nasa istorija, koja se nazalost pogresno interpretira - kaze Scekic.
Podaci, do kojih je dosao, o nasim precima, vise su nego interesantni. Prema njegovim recima Srbi su ziveli na ovim prostorima vise od 7.500 godina. Ovi podaci, tvrdi autor "Soraba", dolaze otuda jer su Srbi poceli da broje godine i mere vreme od 5508. godine pre Hrista. Na to ukazuju srednjevekovni zapisi i natpisi gde pise da je despot Stefan DJuradj poginuo 6935. godine, da je knez Lazar poginuo na Kosovu 6893. godine... Ako bi se tako brojale godine, 2002. bi bila 7510. godina.
- Ako se imaju u vidu nulta vremena, od kada pocinje brojanje godina kod raznih starih naroda, dosao sam do saznanja da su Srbi poceli meriti vreme pre starih Mesopotamaca, Egipcana, Rimljana, Grka, pa i pre nego sto je Bog, po Bibliji, stvorio svet. Mesopotamci su brojali godine oko 3200, Egipcani oko 3000. godine pre Hrista, Rimljani broje godine od osnivanja Rima 743, Grci od prvih olimpijskih igara 776. g. pne - objasnjava Scekic.
Cudno je, smatra, sto retko ko zna da je ime Srbin, prethodilo imenu Sloveni. Na to ukazuju brojni slavisti, slovenski i neslovenski, koji su pomno istrazivali korene i poreklo ovog, po mnogima interesantnog naroda. Prema Scekicevim saznanjima, u prastaro vreme, srpskim imenom, nazivali su se svi tadasnji Sloveni.
- Sva danasnja slovenska plemena bila su ujedinjena pod danasnjim imenom Srbi, govorili su opstim, zajednickim jezikom, iz kojeg se, postepeno, prilikom mnogih kretanja, razvilo 12 razlicitih govora. Imena Sjurb, Sjjarb, Sjjarbin, Serb, Srb... samo su oblici imena Srbin, svi sa slicnim znacenjem - rod, rodjak, srodni narod... Kada je rec o prakolevci srpstva, prema arheoloskim nalazima, a na osnovu toponima i hidronima, to je Azija odnosno Indija. Tvrdi se da je tamo nastala i prva Srbija, pod imenom Sarbarska. Odatle su, oko 4.500 godina pre Hrista otpocele seobe, koje traju i danas. Seobe su se kretale u tri pravaca - jedna grupa zaputila se u rajsku zemlju, Mesopotamiju, gde je, prema predanju, ucestvovala u izgradnji Vavilonske kule, druga grupa kretala se ka srednjoj Aziji, a treca je u severnoj Aziji, danasnjoj Rusiji, stvorila plemensku drzavu pod nazivom Sirbidija, Sirbirija ili Sirbija - Sibir. Steta je za nasu decu da se to ne zna - kaze Scekic.
Najvise je kivan na dosadasnje vidjenje istorije koje je, prema Scekicevom misljenju, prevazidjeno, nekriticno, zasnovano na falsifikatu Porfinogenita o navodnom dolasku Srba u 7. veku na Balkan...
- To je sracunata podvala. Ne mogu, a da se ne zapitam, zar nikoga nije interesovalo sta je bilo pre tog, prokletog 7. veka. Nije moguce da je samo to meni palo na pamet, da nikoga vise nije zanimalo. Becka i berlinska skola pokusavale su da dokazu da su Sloveni dosli na Balkan, a ne da je to autohtoni narod. Cak su i vizantijske diplomate zelele da sprece ujedinjavanje svih Slovena. Trebalo bi reci da su uspeli da ubede ruske istoricare, a zapadni prepisuju ono sto su Grci zapisali. Istorija nije samo saznanje proslosti, vec i oruzje buducnosti. Nasa istorija je iskrivljena, krivotvorena, puna nejasnoca, netacnih podataka. Stojan Stanojevic i Stojan Novakovic su medju onima koji su iskrivili nasu istoriju. Obojica su protagonisti nordijsko istoriografske skole i berlinsko-becke, koja je u 19. veku nametnula srpskim istoricarima da prihvate 7. vek za pocetak nase istorije, cime je ucinjen falsifikat da Srbi nisu autohton narod u Podunavlju i na Balkanu - objasnjava Scekic.
Razocaran je Drasko Scekic koliko Srbi ne znaju svoju istoriju, ali za to ima opravdanje. Ne mogu je, kaze, ni znati, kada je ima toliko, kada se non-stop menja u zavisnosti kada i ko dodje na vlast.
- Srbi, nazalost, nemaju pravu istoriju, pa je ne mogu ni znati. Zasto? Srpska istorija nema sopstvene temelje na kojima bi se dalje gradila. Nasadjena je na ukleti 7. vek, koji su nasi kvazi kvalifikovani istoricari prihvatili. To mi izgleda kao da smo sleteli s neba i poceli da obitavamo na ovim prostorima. Gde smo bili pre 7. veka? Sta smo radili? Koja nam je vera? Sta je s nasom tradicijom? Upravo, knjiga "Sorabi - istina o srpstvu od iskona" govori o tome sta smo, ko smo i gde smo bili pre tog sumornog 7. veka - kaze Scekic.
Za sve sto je napisao ima potkrepljive dokaze. Srecan je jer je narod izvanredno prihvatio "Sorabe", ostali ga ne interesuju.
- Knjigu nisam napisao da bi mi se neko divio. Za to se ne radi 30 godina. Zeleo sam da, pre svega, moja deca, znaju sta su njihovi koreni. Niko me do sada nije demantovao, ali bih voleo da se neko od istoricara oglasi. Svi cute. Ne znam cega se plase. Prodati tiraz relevantan je pokazatelj da nisam uzalud radio. Knjiga se cita i u Australiji, to dovoljno govori da ima zainteresovanih za upoznavanje svojih korena. Sto se tice istoricara, o njima ne zelim da govorim. Oni su se dovoljno pokazali. Bili su i ostali prijatelji vlasti - kaze Drasko Scekic.

DVE DRZAVE ZELE SAMO POLITICARI
- Sramota je sto neki politicari teze ocepljenju Srbije i Crne Gore, koje su odvajkada bile jedna drzava. Problem je sto se tu, u sustini, ne pita narod. Mi smo, kao i uvek, pioni. Trebalo bi da se srpske zemlje ujedine. Prosle su mnogo toga, zasto bi se sada odvajale. Ukoliko je jedna drzava nemoguca, moguca je jedna zajednicka misao, ideja. Gradjani, siguran sam ne zele dve drzave. Rasparcani smo jer to zele oni koji su na vlasti - kaze Scekic.
NAJSTARIJI NAROD NA BALKANU
Samo ime Srbin i Srbija, prema njegovim recima, postoji u preko 100 etimoloskih znacenja. Sva druga, tvrdi, slovenska imena, Rusi, Slovaci... etimoloski su neobjasnjiva.
- Srbin, u starodavnom indijskom jeziku, sanskritu, iz kojeg su potekli svi indoevropski jezici, medju kojima je i srpski, oznacava slobodnog coveka, junaka, koji se vecito bori. Grci i Rimljani najcesce su ih nazivali Varvarima, Antima, Rasejanima, a sve to u cilju brisanja ili izbacivanja iz istorijskog pamcenja, prastarog imena. Krajnji cilj, sigurno je da se izbrise njihovo autohtono postojanje u Podunavlju i na Balkanu, a da bi ih potom, pod nazivom Sloveni, prikazali kao uljeze na ovim prostorima. To su cinjenice. Tu nema lazi, niti izmisljanja da bih Srbe prikazao kao najstariji narod na Balkanu - kaze Drasko Scekic.
SVAKA VLAST PREKRAJALA ISTORIJU
Autor "Soraba" vidi istoriju kao pricu o zivotu, narodima... Smatra da se nauka ne nalazi samo na obicnim dokumentovanim papirima, niti u cinjenicama, vec u pamcenju, u zelji da se sazna nesto vise.
- Istoriju pisu uvek oni koji su na vlasti, a nekakvi kvalifikovani istoricari, koji im podilaze, slusaju ih. Tako se ova nauka kvari i pogresno interpretira. Vidite kakva je knjiga iz istorije u osnovnim i srednjim skolama. Napisana je veoma lose, nezanimljivo. Kada je vidite, tako napisanu, nemate zelju da je otvorite, a kamoli procitate i ucite. Smesno je koliko mi istorija imamo. Kako ko dodje na vlast, tako istorija pocinje. Koliko vlastodrzaca - toliko istorija. Gde je tu narod? Sta bi od svega toga trebalo da zapamti? Sta da sacuva kao istinu? Da li istina, zaista, postoji u istoriji? Trebalo bi da Akademija nauka objasni narodu da nasa istorija datira i pre tog 7. veka - tvrdi Scekic.
http://www.svedok.co.yu/index.asp?show=30411
 
Reacting to criticism, Renfrew by 1999 revised his proposal to the effect of taking a pronounced Indo-Hittite position. Renfrew's revised views place only Pre-Proto-Indo-European in 7th millennium BC Anatolia, proposing as the homeland of Proto-Indo-European proper the Balkans around 5000 BC, explicitly identified as the "Old European culture" proposed by Marija Gimbutas.[3]
[edit] Scenario
Map showing the Neolithic expansion from the seventh to fifth millennium BC.

According to Renfrew (2003), the spread of Indo-European proceeded in the following steps:

* Around 6500 BC: Pre-Proto-Indo-European, located in Anatolia, splits into Anatolian and Archaic Proto-Indo-European, the language of those Pre-Proto-Indo-European farmers that migrate to Europe in the initial farming dispersal. Archaic Proto-Indo-European languages occur in the Balkans (Starčevo-Körös-Cris culture), in the Danube valley (Linear Pottery culture), and possibly in the Bug-Dniestr area (Eastern Linear pottery culture).
* Around 5000 BC: Archaic Proto-Indo-European splits into Northwestern Indo-European (the ancestor of Italic, Celtic, and Germanic), located in the Danube valley, Balkan Proto-Indo-European (corresponding to Gimbutas' Old European culture), and Early Steppe Proto-Indo-European (the ancestor of Tocharian).
* After 3000 BC: The Greek, Albanian, and Balto-Slavic families develop from Balkan Proto-Indo-European[citation needed]. Proto-Greek speakers move southward into Greece; Proto-Indo-Iranian moves northeast into the steppe area.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anatolian_hypothesis

Language-tree divergence times support the Anatolian theory of Indo-European origin

Languages, like genes, provide vital clues about human history1, 2. The origin of the Indo-European language family is “the most intensively studied, yet still most recalcitrant, problem of historical linguistics”3. Numerous genetic studies of Indo-European origins have also produced inconclusive results4, 5, 6. Here we analyse linguistic data using computational methods derived from evolutionary biology. We test two theories of Indo-European origin: the ‘Kurgan expansion’ and the ‘Anatolian farming’ hypotheses. The Kurgan theory centres on possible archaeological evidence for an expansion into Europe and the Near East by Kurgan horsemen beginning in the sixth millennium BP7, 8. In contrast, the Anatolian theory claims that Indo-European languages expanded with the spread of agriculture from Anatolia around 8,000–9,500 years bp9. In striking agreement with the Anatolian hypothesis, our analysis of a matrix of 87 languages with 2,449 lexical items produced an estimated age range for the initial Indo-European divergence of between 7,800 and 9,800 years bp. These results were robust to changes in coding procedures, calibration points, rooting of the trees and priors in the bayesian analysis.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ie-boom.jpg




 
Reacting to criticism, Renfrew by 1999 revised his proposal to the effect of taking a pronounced Indo-Hittite position. Renfrew's revised views place only Pre-Proto-Indo-European in 7th millennium BC Anatolia, proposing as the homeland of Proto-Indo-European proper the Balkans around 5000 BC, explicitly identified as the "Old European culture" proposed by Marija Gimbutas.[3]
[edit] Scenario
Map showing the Neolithic expansion from the seventh to fifth millennium BC.

According to Renfrew (2003), the spread of Indo-European proceeded in the following steps:

* Around 6500 BC: Pre-Proto-Indo-European, located in Anatolia, splits into Anatolian and Archaic Proto-Indo-European, the language of those Pre-Proto-Indo-European farmers that migrate to Europe in the initial farming dispersal. Archaic Proto-Indo-European languages occur in the Balkans (Starčevo-Körös-Cris culture), in the Danube valley (Linear Pottery culture), and possibly in the Bug-Dniestr area (Eastern Linear pottery culture).
* Around 5000 BC: Archaic Proto-Indo-European splits into Northwestern Indo-European (the ancestor of Italic, Celtic, and Germanic), located in the Danube valley, Balkan Proto-Indo-European (corresponding to Gimbutas' Old European culture), and Early Steppe Proto-Indo-European (the ancestor of Tocharian).
* After 3000 BC: The Greek, Albanian, and Balto-Slavic families develop from Balkan Proto-Indo-European[citation needed]. Proto-Greek speakers move southward into Greece; Proto-Indo-Iranian moves northeast into the steppe area.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anatolian_hypothesis

Language-tree divergence times support the Anatolian theory of Indo-European origin

Languages, like genes, provide vital clues about human history1, 2. The origin of the Indo-European language family is “the most intensively studied, yet still most recalcitrant, problem of historical linguistics”3. Numerous genetic studies of Indo-European origins have also produced inconclusive results4, 5, 6. Here we analyse linguistic data using computational methods derived from evolutionary biology. We test two theories of Indo-European origin: the ‘Kurgan expansion’ and the ‘Anatolian farming’ hypotheses. The Kurgan theory centres on possible archaeological evidence for an expansion into Europe and the Near East by Kurgan horsemen beginning in the sixth millennium BP7, 8. In contrast, the Anatolian theory claims that Indo-European languages expanded with the spread of agriculture from Anatolia around 8,000–9,500 years bp9. In striking agreement with the Anatolian hypothesis, our analysis of a matrix of 87 languages with 2,449 lexical items produced an estimated age range for the initial Indo-European divergence of between 7,800 and 9,800 years bp. These results were robust to changes in coding procedures, calibration points, rooting of the trees and priors in the bayesian analysis.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ie-boom.jpg





Kretenčina
 
Небески народ = Срби = Сораби = Сора = Небески свод ( на санскриту), толико о шунду! :bye:

So-rab = Suncev sluga (do primanja hriscanstva), a od primanja hriscanstva rab Bozji: Ase lezit rab Bozji...

Moglo bi biti, ne mora da znaci!
 
Poslednja izmena:
Тачно, или Сунце, Со-л, Со-Ра

Da ime Srba (Soraba) ima veze sa Suncem dokaz su narodni obicaji sacuvani iz predhriscanske vjere:

Pocetkom hriscanske ere ljetni solsticij (najduzi dan u godini i pocetak ljeta) padao je, na kasnije hristijanizovani srbski kalendar, tacno na Ivanjdan.

U vrijeme Svetog Save i Nemanjica najduzi dan i pocetak ljeta padao je na Vidovdan.

Hrast je drvo koje nikad ne raste u sjenovitom dijelu, vec jedino raste u suncanim dijelovima, tj. prema Suncu.

Rijec hrast je morfoloski (oblikom) vrlo slicna rijeci Hrist.

Badnjak (mladi hrast) lozi se uoci Hristovog (Hrastovog) rodjenja!

Srbi (Sorabi), narod Sunca, narod neba, nebeski narod!

PS Govorimo o tome sta su Srbi sve donedavno bili, a ne ovo sta su danas: duhovni jad i bijeda!
 
Da ime Srba (Soraba) ima veze sa Suncem dokaz su narodni obicaji sacuvani iz predhriscanske vjere:

Pocetkom hriscanske ere ljetni solsticij (najduzi dan u godini i pocetak ljeta) padao je, na kasnije hristijanizovani srbski kalendar, tacno na Ivanjdan.

U vrijeme Svetog Save i Nemanjica najduzi dan i pocetak ljeta padao je na Vidovdan.

Hrast je drvo koje nikad ne raste u sjenovitom dijelu, vec jedino raste u suncanim dijelovima, tj. prema Suncu.

Rijec hrast je morfoloski (oblikom) vrlo slicna rijeci Hrist.

Badnjak (mladi hrast) lozi se uoci Hristovog (Hrastovog) rodjenja!

Srbi (Sorabi), narod Sunca, narod neba, nebeski narod!

PS Govorimo o tome sta su Srbi sve donedavno bili, a ne ovo sta su danas: duhovni jad i bijeda!
И Сурија на санскриту значи Сунце, а од тога су речи као сура или сурица, што је било пиће старих Словена, као и реч асура, односно заклон од Сунца...
 
И Сурија на санскриту значи Сунце, а од тога су речи као сура или сурица, што је било пиће старих Словена, као и реч асура, односно заклон од Сунца...

Bravo! Sad si me podsjetio: ognjila (ocila) na srbskom grbu:

http://forum.krstarica.com/threads/375482
 
Poslednja izmena:
Bravo! Sad si me podsjetio: ognjila (ocila) na srbskom grbu:

http://forum.krstarica.com/threads/375482

Тачно, ти си један од ретких који зна истину! Уствари, још тачније би било очила, кремен камен, односно 4 свете ватре. То је право и древно значење 4 С на српској застави! Крст са 4 оцила је једини сачуван печат старих Сораба од више хиљада истих!
 
Poslednja izmena:
Тачно, ти си један од ретких који зна истину! Уствари, још тачније би било очила, кремен камен, односно 4 свете ватре. То је право и древно значење 4 С на српској застави! Крст са 4 оцила је једини сачуван печат старих Сораба од више хиљада истих!

:hvala:

Srbi su prvi medju narodima kugle zemaljske koji svoju istoriju i svoje korijene uce i prihvataju od latinskih ucitelja.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top