Banana Drvo

Bananu je najsigurnije zasaditi u veću posudu ( bure od 50L je na slici) , pa u baštu zajedno sa "saksijom" zakopati. Tako zasađena će brže napredovati, jer koren nije izložen oscilacijama temperature ( kada bi saksija bila van zemlje).
DSC_0178.jpg

Moja banana - Musa Basjo, uzgaja se ovde još i Musa Kavendiš, ali Basjo podnosi niže temperature zimi. Zimi se unese u prostoriju gde ne smrzava - zajedno sa saksijom,.. pa na proleće nazad u baštu.

DSC_0277.jpg

Ako se redovno zaliva i hrani (jako voli organska đubriva), uskoro ćete biti u problemu sa velikom biljkom,.. kao ja :) . Ako ostaje preko zime u bašti treba slama okolo, radi zaštite od niskih T.
DSC_0435.jpg

Da bi biljka nastavila da raste i razmnožava se treba razdvojiti ove dve biljke,.. vi nemojte tako dugo čekati,.. ja sam smeo jer sam na "ti" sa biljkama :)
Razdvajanje se vrši testerom,.. sekli smo i bure.
Ako vam slučajno i ne uspe "transplatacija", važno je da vam biljka ne istrune- da je u početku manje zalivate ( a više orošavate), jer ima mladica (mladih izbojaka), koje će sigurnije produžiti potomstvo
DSC_0437.jpg

Banane koje se kod nas iz hobija uzgajaju ne donose rod, jer im treba od 12 do 14 meseci vegetacije (preko 15*C) bez mraza, a to ovde nemaju. I u zaštićenom prostoru će se to teže desiti (plastenicima i staklenicima).
Najsigurniji način razmnožavanja je odvajanje ( mladih ) izdanaka.
DSC_0439.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top