Производ демократије....очајнички потез. Продаје бубрег

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/197470/Oglas-za-prodaju-bubrega-postavio-u-Klinickom-centru
OČAJNIČKI POTEZ KRAGUJEVČANINA
Oglas za prodaju bubrega postavio u Kliničkom centru

55838_1_hs.jpg

Kragujevac - Kragujevčanin R. M. postavio je u Kliničkom centru oglas da prodaje bubreg za 40.000 evra. On tvrdi da nema od čega da živi i da je prinuđen na ovakav potez kako bi vratio kredite. Ovaj oglas uznemirio je zaposlene u Kliničkom centru, koji su oglas uklonili. U Centru za socijalni rad kažu da mogu da daju pomoć ovom sugrađaninu kako ne bi ugrožavao zdravlje. Pravni stručnjaci kažu da je prodaja organa krivično delo.
- Nisam kriminalac i neću da kopam po kontejnerima. Nisam ni pod kakvim pritiskom i odluku sam doneo sam. U dugovima sam, nemam posla i nemam od čega da živim. Zdrav sam i živi sam donator. Dajem bubreg za 40.000 evra - rekao je za „Blic“ R. M. (54) iz Kragujevca. On kaže da je završio je srednju školu, krenuo na fakultet, ali ga je život odveo drugim putem. Iza sebe ima sedamnaest i po godina radnog staža i radio je u raznim firmama po Kragujevcu. Najpre u obezbeđenju, onda na presama u „Zastavi“, pa u pozorištu i na kraju u Gradskim tržnicama.

- Zadužio sam se, podigao sam jedan kredit od 2.000 evra, pa onda drugi od 5.000 evra. Vratio sam onaj prvi dug, a sad me zovu da vratim ovaj drugi kredit - kaže R. M. Kako kaže, sam je dao otkaz iz Gradskih tržnica, ne radi, nema primanja. Išao je i u Centar za socijalni rad i tamo su mu dali obrazac da ga popuni kako bi mu dali socijalnu pomoć.
- Odustao sam od popunjavanja obrasca. Očajan sam, dva meseca sam razmišljao šta da uradim i odlučio sam da dam bubreg. Rešio sam i ako treba ići ću i na psihijatrijski pregled - kaže R. M.

Oglas koji je R. M. ostavio na oglasnoj tabli napravio je pometnju i u Kliničkom centru i u Centru za socijalni rad. Portparol Kliničkog centra Vanja Đorđević kaže da građani na njihovim oglasnim tablama kače sve i svašta, da to ne mogu da kontrolišu, te da je ovaj oglas na tabli bio kratko vreme, pa je skinut.

- U Kragujevcu se nikakve transplantacije sličnog tipa ne rade. Donatorstvo je strogo kontrolisano i obavlja se isključivo u Beogradu na VMA, uz puno poštovanje etičkog kodeksa i to se ne naplaćuje - kaže Vanja Đorđević.
U Centru za socijalni rad kažu da opšta kriza tera ljude da rade svašta, ali da nikako ne bi smeli da rade nešto što dovodi u pitanje njihovo zdravlje.

- Nažalost, mi nemamo podatke o tom našem sugrađaninu. Postoje razni vidovi pomoći i mi možemo da mu obezbedimo i jednokratnu i stalnu pomoć pod uslovom da nam se obrati - kaže Ljiljana Stanković, socijalni radnik i portparol Centra za socijalni rad u Kragujevcu. Prema njenim rečima, ovakvi slučajevi predstavljaju odgovor pojedinca na opštu situaciju u društvu i u teškim situacijama ljudi različito reaguju.

- Ima niz mogućnosti da mu pomognemo, a i on sam sebi, samo je važno da nam se javi - kaže Stankovićeva.

Advokat Slaven Kovačević kaže da Kragujevčanin koji je ponudio bubreg na prodaju ne bi smeo da se upušta u prodaju bubrega, jer se radi o krivičnom delu.

- Trgovina organima u našoj zemlji strogo je zabranjena, a tako je i u svetu. Jasno su određena pravila i može se govoriti samo o donatorstvu organa, ali i to je strogo kontrolisano. Da li je reč o očajniku ili ne, ne mogu da komentarišem, ali postoje institucije koje treba da brinu i koje mogu da mu obezbede posao od koga bi mogao da živi - kaže za „Blic“ Kovačević.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Треба ли, било какав коментар....?
 
Није ми јасно како је уопште добио кредит ако је не запослен ? вероватно има неку непокретност,стан или кућу на коју је банка рачунала и у крајњем случају знао је у шта се упушта,није ваљда мислио да ће му банка опростити дуг ?
Данас свако ко у Србији подигне кредит нарочито у некој од многобројних страној зеленашкој банци,може да рачуна да ће завршити као Радан у приповетци Глава шећера.Камате су им за разлику од матичних земаља вишеструко више што правдају тиме да је Србија економски ризично подручије,док су им камате на орочена средства доста ниске.
 
Није ми јасно како је уопште добио кредит ако је не запослен ? вероватно има неку непокретност,стан или кућу на коју је банка рачунала и у крајњем случају знао је у шта се упушта,није ваљда мислио да ће му банка опростити дуг ?
Данас свако ко у Србији подигне кредит нарочито у некој од многобројних страној зеленашкој банци,може да рачуна да ће завршити као Радан у приповетци Глава шећера.Камате су им за разлику од матичних земаља вишеструко више што правдају тиме да је Србија економски ризично подручије,док су им камате на орочена средства доста ниске.

Smislili su oni i za to "lek" - i nezaposlen moze da dobije kredit, samo valjda neki depozit treba da polozi.

Ma nije stvar u tome da li je neko zaposlen ili ne, jer je iznos kredita najcesce visestruko veci, a i danas nijedan posao nije 'siguran", nego se jednostavno ne treba uopste zaduzivati.

S druge strane, neki ljudi se zaduzuju za lecenje, a neki bogami i da prezive, tako da je spas samo u revoluciji gde ce da se proteraju sve banke s nase teritorije.
 
U AmeriKi odavno ima mogućnost da čovek proda krv na ''svakom uglu'',verujem da će uskoro to biti uvedeno i za organe...Ovo kod nas nije ni kapitalizam ni socijalizam,ni put ka Evropi ni put od Evrope...Ambis...

Нека врста олигархо капитализма која ако се не промени,амбис нам не гине.
Не знам да ли је неко спровео истраживање колико је порасла задуженост становништва према банкама од 2000-е на овамо.Било би врло интересантно видети резултат таквог истраживања.
 
Нека врста олигархо капитализма која ако се не промени,амбис нам не гине.
Не знам да ли је неко спровео истраживање колико је порасла задуженост становништва према банкама од 2000-е на овамо.Било би врло интересантно видети резултат таквог истраживања.
Pa već više manje postoji plutokratija ali više kriminokratija budući da su više od pola ''bizmismena'' čisti kriminalci bez znakova navoda...Krediti su onako,ni povoljni ni nepovoljni,ako je čovek umeren,ako ne ide s tim parama na more ili slično...Kredit za studije bi i mogao biti isplativ jer se vrati posle završavanja zaposlenja...
 
Smislili su oni i za to "lek" - i nezaposlen moze da dobije kredit, samo valjda neki depozit treba da polozi.

Ma nije stvar u tome da li je neko zaposlen ili ne, jer je iznos kredita najcesce visestruko veci, a i danas nijedan posao nije 'siguran", nego se jednostavno ne treba uopste zaduzivati.

S druge strane, neki ljudi se zaduzuju za lecenje, a neki bogami i da prezive, tako da je spas samo u revoluciji gde ce da se proteraju sve banke s nase teritorije.

Неко је у то да би стране банке увео на наше тржиште уложио огроман новац и не верујем да би био рад да се тако лако одрекне одличне инвестиције.
Проблем је у суштини тај што су банкарске камате зеленашке иако је зеленашење забрањено законом који није правилно дефинисао проценат камате тако да банку не можеш да тужиш због лихварства.
Ствар коју си рекла,да се неки људи задужују како би обезбедили средства за лечење и преживљавање је кључна јер су управо такви слојеви становништва потенцијална циљна група.
Знаш како каже пословица "Ако хоћеш да се обогатиш иди међу сиромашне"
 
Неко је у то да би стране банке увео на наше тржиште уложио огроман новац и не верујем да би био рад да се тако лако одрекне одличне инвестиције.
Проблем је у суштини тај што су банкарске камате зеленашке иако је зеленашење забрањено законом који није правилно дефинисао проценат камате тако да банку не можеш да тужиш због лихварства.
Ствар коју си рекла,да се неки људи задужују како би обезбедили средства за лечење и преживљавање је кључна јер су управо такви слојеви становништва потенцијална циљна група.
Знаш како каже пословица "Ако хоћеш да се обогатиш иди међу сиромашне"

Bas tako, ali ko "tog" pita kad naidje revolucija?

Jedva cekam, samo zbog toga ako ni zbog cega drugog.

Odrase narod.
 
Ko ima minimum 1000E plate, njemu treba par meseci da skupi za kola, sta ce mu kredit?

Е,али тај неће да вози Заставу 10,већ аутомобил вредности око 15-20 000 € тако да се и такви одлучују за подизање кредита не размишљајући да могу сутра да остану без посла а самим тим и без средстава за даљу уплату рата.
 
Bas tako, ali ko "tog" pita kad naidje revolucija?

Jedva cekam, samo zbog toga ako ni zbog cega drugog.

Odrase narod.

Не пита га нико али тај контролише власт у Србији и од ње очекује да она заштити његов капитал,брига њих што је народ незадовољан,капитал им је задовољан и урадиће све да тако и остане.
 
Е,али тај неће да вози Заставу 10,већ аутомобил вредности око 15-20 000 € тако да се и такви одлучују за подизање кредита не размишљајући да могу сутра да остану без посла а самим тим и без средстава за даљу уплату рата.


:eek: Ne mogu da verujem da se ova prestrasna vest svela na raspravu o hebenom kreditu:dash:
 

Back
Top