Književni kviz

Hladna_kao_Sunce

Aktivan član
Poruka
1.436
Ajmo da igramo kviz. :}
Sta mislite?
Da svako postavi pitanje, i onaj sledeci koji odgovori postavlja novo, samo da je vezano za knjizevnost. (znam da to moze da bude lako, i da se tacan odgovor brzo moze naci, ali u svakom slucaju, dobija se znanje).

Pa... jedno lako za pocetak... Knut Hamsun napisao je roman "Pan". Ko je, ili sta je zapravo Pan?
 
Ne znam da li će moderacija objediniti ove dvije kviz-teme, ali postaviću pitanje i na ovoj, mada je teško smisliti nešto što se ne može lako izguglati.

Svi znamo da je 2008. g. Vladimir Pištalo dobio Ninovu nagradu za svoju romansiranu biografiju Nikole Tesle. Da li znate koji je američki pisac u svoj roman objavljen 2006. godine uključio Nikolu Teslu kao jednog od, inače brojnih, likova?
 

Nije ni Ronald Rajt.
Ne znam kako da vam pomognem. U pitanju je američki pisac, prilično poznat i cijenjen, ali često i kritikovan zbog toga što su mu knjige izuzetno teške za čitanje.
Njegovu najpoznatiju i, vjerovatno, najpristupačniju knjigu na naš jezik je preveo David Albahari. Mislim da ova u kojoj se pojavljuje Tesla još nije kod nas objavljena.
E, da, pisac je poznat i po tome što je - nepoznat. Tačnije, odbija svaki kontakt sa novinarima i javnosti, ne dozvoljava da mu se objavljuju fotografije, itd. Nešto kao pokojni Selindžer, samo što nije Selindžer, i što se nikad nije toliko naljutio na svijet da prestane objavljivati knjige.
Mislim da će ovo biti dovoljno za svakoga ko je za tog pisca uopšte čuo.
 
Možda Pinčon?

Tako je!
Pinčon je među nekoliko desetina glavnih likova romana Against the Day uključio i Nikolu Teslu. Na hiljadu i kusur strana (pre)dugog romana društvo mu prave kojekakvi "psihološki detektivi", matematičari, narkomani, teroristi, homoseksualci, anarhisti, naučnici, pudlice, neki živi neki mrtvi, razvlačeći fabulu (bar neki tvrde da su je pronašli u ovom romanu) od 1893. godine do godina poslije Prvog svjetskog rata od Amerike, do Balkana, Sibira, evropskih zemalja, centralne Azije...
Kad, jednom, odem u penziju, uzeću si nekih šest mjeseci da to pročitam, možda.

Dodatak:
Ako je nekoga sve ovo zainteresovalo, može da pogleda i jedan prikaz knjige na http://www.zarez.hr/193/kritika6.htm

Ako vam se čita Pinčon, vjerovatno je dobro početi od Objave broja 49. Knjigu sam lično skenirao i možete je preuzeti sa: http://rapidshare.com/files/379990813/Tomas_Pincon_-_Objava_broja_49.pdf
 
Poslednja izmena:
Smrtne presude, jer je radio kao neko ko ih overava, valda. Jeo je smrtnu presudu prvi put iz nuzde, jer je u nju zavio rucak i umrljao je sirom. Posle kada je skopcao da je spasio coveka giljotine, jeo je non stop te presude.
 
Smrtne presude, jer je radio kao neko ko ih overava, valda. Jeo je smrtnu presudu prvi put iz nuzde, jer je u nju zavio rucak i umrljao je sirom. Posle kada je skopcao da je spasio coveka giljotine, jeo je non stop te presude.

PS Pao je kad je pojeo presudu čoveka koji je pošto poto hteo da umre, jer je verovao da će tako dospeti u raj.
 

Back
Top