Koliko ima virusa???

Po nekim procenama, oko 120000 (za DOS/Windows)... I broj virusa koji se dnevno pojavi raste logaritamskom progresijom (sto je logicno, sve vise ljudi koristi kompjutere pa samim tim i sve vise idiota ima koji bi se bavili tako necim).

Najopasniji virus ne postoji, jer svaki je opasan na svoj nacin... Neki ce ti obrisati podatke, drugi ce ti 'pojesti' resurse, treci ce napraviti haos na mrezi...

Prvi 'jaci' virus koga se ja secam je bio Michelangelo... Doduse tad se uglavnom sirio disketama i BBS-ovima... Da je internet bio razvijen kao danas ko zna kakve bi isti efekte imao.

Ipak, za najzlobniji virus (sto se napada na kucne kompjutere tice) titulu, po meni, moze da odnese CIH. Doticni virus vise nije aktivan koliko znam, ali je 26. Aprila '99 napravio haos... A meni stvorio lep zivot za vreme rata :D ... Brisao je hard disk i BIOS na vecini ploca...

Generalno, za najdestruktivniji virus na svetu vazi SQL Slammer koji je napadao MS SQL servere, i oborio nekoliko stotina hiljada servera, i sve dok nije uspesno uklonjen ceo internet je bio visestruko usporen... Medjutim, na dugorocnom planu, I Love You i SoBig(F) su najvise stete na internetu odradili - nisu imali efekat kao SQL Slammer, ali su zato usporavali internet mesecima i troskovi njihovog uklanjanja prevazilaze i najludje snove (nekoliko desetina milijardi dolara stete)...

Tu su naravno i Mellisa, Code Red i ostali... Sve u svemu, ni jedan virus nije prijatan...

No, svi ovi su mala deca u odnosu na ono sta nam dolazi - metamorficki virusi... Njih je gotovo nemoguce detektovati jer se non-stop menjaju i mutiraju, a stite sami sebe od svih mogucih (poznatih) detekcija skeniranja...
 

Back
Top