SEKTE vs. CRKVE

Ja se samo interesujem, zapravo zelim da budes jasan, jer ti stalno nesto vrdas. Cas ovako, cas onako. I jako si sujetan, kao ne je.... usedelica.:brus: Zasto su svi hriscani tako osorno nastojeni prema drugacije verujucim? Sta vas svetosavske pravoslavce nagoni da vredjate pripadne drugih religija ili pokreta? :besna:

ako oces dijalog i ako si spreman za njega, tu sam, ali ocigledno zelis monolog.
sirok pojam je reci zasto su svi hriscani takvi i takvi, to je vec generalizacija sto ne dovodi do pravilnog shvatanja.
drugacije verujeci i te kako volim i postujem i imam odlican odnos sa njima, kada govoris o verujucem, ali jasno odvoji versku zajednicu od stanja manipulativne svesti koje se vrsi kroz sektu.
ne postoji svetosavski pravoslvac niti srpki pravoslavac, to su budalastine.
ako nadjes iole vredjanja drugih u mojim postovima,ocigledno si u velikoj zabludi.
 
Poslednja izmena:
Sekte vs. Crkve

U studijama o religiji obavezno se srecu termini „sekta” i „crkva”. Cesto, bez nastojanja da se ta dva fenomena razdvoje, makar i jednostavnim definicijama.

Najraniji pokusaj da definisu razlike izmedju ta dva suprotstavljena pojama ucinio je nemacki sociolog Max Weber dokazujuci da su crkve formalne insititucionalizovane organizacije, koje su primile svoje karakteristike religioznog verovanja na mnogo visem intelektualnom i racionalnom nivou. Tradicije i hijerarhija su nastojale da ogranice razne emocionalne reakcije u religioznim verovanjima i kanalisala ih je u tzv. „produktivne” rezultate.

Ernst Troeltsch, protstanski telog i filozof dalje razvioja ovu ideju objašnjavajuci da organizacije koje bi trebalo da se „kvalifikuju” kao crkve su tipicno dobro razvijene i da imaju duboke korene u drustvu, kao i da su popularizovane primarno od strane ljudi koji su rodjeni u okviru organizacije. U zaklljucku se navodi da je angazovanje clanova u najvecoj meri bazirano na osnovu kulturnih i familijarnih veza. Lideri crkava su uglavnom bili birani iz krugova obucenih profesionalaca, odnosno medju ljudima koji su uspesno zavrsili specificne kurseve ili studije od strane autorizovanih centara ili verskih skola.

Na drugoj strani, Weber opisju sekte kao otvorene i promišljeno emotivne po prirodi, koje ohrabruju mistiku i povremeno, ali veoma retko esteticka iskustva individulanih clanova. Sekte imaju tendenciju kretanja ka fundamentalnim osnovama verovanja i, cak, cesto obeshrabruju bavljenje intelektuarnim radovima koji predstavljaju opasnost za spiritualnu cistotu sekte. Svakako, u okviru sekte religiozno iskustvo je pre emotivno stanje nego intelektualno „otkrovenje”.

Clanovi sekte su ubedjeni konvertiti koji su se pridruzili organizaciji jer smatraju da im ona nudi nešto sto je njima potrebno. Sekte su obicno sacinjene od malobrojnih i ponekad ekskluzvinih, ali veoma posvecenih sledbenika, koji su ubedjeni da postizu odredjenu meru spiritualne perfekcije ili, u najmanju ruku, unutrasnjeg razumevanja. Sekte zahtevaju demonstraciju duhovne moci i na najnizem nivou liderstva u komunikaciji sa pastvom ne kao posrednici u molitvama vec u prizivanju bozanske moci na datom mestu i u datom vremenu.

U karizmaticnom sistemu, vernici slede individualnog lidera, jer veruju da ta osoba ima poseban status i da je specijalno autorizovan, da prevazilazi normalna iskustva i normalna ocekivanja. Poslusnost sledbenika je postignuta jer je licnost emotivno vezana pre nego da je intelektualno ubedjena u kvalitet vodje. Karizmaticki sistem retko prezivaljava smrt svog lidera, izuzev ako sistem nacini odlucan korak da se regenerise u razlicitu formu. Hrišcanstvo je po poreklu sekta koja je prezivela, jer je prerasla u nešto drugo, nije ostla sekta. Ovo je moguce pod uslovom da je sekta sposobna da odbaci ili, u najmanju ruku, ignorise neka od ucenja orignalno karizmaticnog vodje, u nasem slucaju Hrista – ali to je, takodje, generalno neophodno potrebno za svaki karizmaticni sistem koji se bori da prezivi.

Razumevanje razlika izmedju sekti i crkava je neophodno jer obe ove institucije deluju razlicito. U izucavanju ova dva fenomena od strane autsajdera, potrebno je da se pristupi razlicito i sa razlictim pristupom. moguce je da istrazitelj udje u intelektualno neslaganje sa pripadnicima crkve, sto nece izazvati prekid saradnje, jer su oni vec sebe opredelili na jednoj od intelektualnih tradicija i intelektualnih standarda. Clanovi sekte, medjutim, ne slede svoj aktuelni kurs kroz intelektualne rasprave, pa prema tome ni izuzetno intelektualno delovanje nece uticati na njihovo opredeljenje, tj. menjanje svojih vec nekriticki usvojenih stavova. Oni su prošli do njihove sadasnje tacke korz izuzetno emotivno iskustvo i samo novo, još emotivniji slicno iskustvo bi moglo uticati na njihovo aktuelno opredeljenje.

Zapazite, sekte u razlicitim kulturama ne deluju unisono, na osnovu bilo kakavog sablona.:kpozdrav:

Sekte ili Crkva (crkva)?. Danas je sve isto: bezboznost!
 
uff ti mi delujes kao fundametalni predstavnik najvece sekte na nasim prostorima,koja sledi paganske obicaje a ni H.od Hrista.a i daje prvensvo ljudskoj reci i filozofiji an Bibliji,prema tome...

evo vec sam i optuzen za fundematetalizam, bilo bi dobro da se pre nego sto krenemo sa etikiranjem da se upoznamo sa nekim pojmovima i njihovim znacanjem.sta je tu fundementalno ako kazemo da postoje sekte koje ne deluju kroz religijski karakter.vec da imaju pseudo naucni, pseudo medicinski ili lazno isceliteljski ili drugi karakter.
 
Poslednja izmena:
evo vec sam i optuzen za fundematetalizam, bilo bi dobro da se pre nego sto krenemo sa etikiranjem da se upoznamo sa nekim pojmovima i njihovim znacanjem.

Mani se pametovanja i prestani druge da smatras idiotima.Pregledas li odgovore na pitanje iz tvoje teme, shvatices sustinu: sekta = crkva; crkva = sekta = bezboznost!

To je cinjenicno stanje naseg vremena. I sta ti jos nije jasno?
 
Mani se pametovanja i prestani druge da smatras idiotima.Pregledas li odgovore na pitanje iz tvoje teme, shvatices sustinu: sekta = crkva; crkva = sekta = bezboznost!

To je cinjenicno stanje naseg vremena. I sta ti jos nije jasno?

nikoga ne smatram idiotima, vec kazem da bi svoj stav trebalo opravdati argumentacijom.
uglavnom su sve skoro predrasude, sto i nije tako lose, svi ih imamo, ali trebalo bi se boriti protiv njih.
predrasude su jedno, a stavovi su drugo.
predrasude ne koketiraju sa znanjem i iskustvom.
to je tvoj zakljucak licni, i kao takav ja ga postujem ali na neke cu odgovoriti a na neke ne.
 
nikoga ne smatram idiotima, vec kazem da bi svoj stav trebalo opravdati argumentacijom.
uglavnom su sve skoro predrasude, sto i nije tako lose, svi ih imamo, ali trebalo bi se boriti protiv njih.
predrasude su jedno, a stavovi su drugo.
predrasude ne koketiraju sa znanjem i iskustvom.
to je tvoj zakljucak licni, i kao takav ja ga postujem ali na neke cu odgovoriti a na neke ne.

Osmotri malo svijet oko sebe i sudi po djelima ljudi sirom svijeta, te sam razmisli o svom pitanju u naslovu teme i donesi zakljucak!

Moj zakljucak je : poboznost je jos samo u malobrojnim pojedincima. U svim vjersko-religijskim ustanovama to je samo profit vodja tih ustanova.
 
ako oces dijalog i ako si spreman za njega, tu sam, ali ocigledno zelis monolog. sirok pojam je reci zasto su svi hriscani takvi i takvi, to je vec generalizacija sto ne dovodi do pravilnog shvatanja
Na ovom forumu ucestvuje jedan broj fundamentalnih svetosavskih pravoslavac-sektasa. Moji religiozni prijatelji i rodjaci su svetosavski pravoslavci ali nisu zadrti (iliti fundamentalni) vernici..
drugacije verujeci i te kako volim i postujem i imam odlican odnos sa njima, kada govoris o verujucem, ali jasno odvoji versku zajednicu od stanja manipulativne svesti koje se vrsi kroz sektu.
Tvoju "ljubav" prema drugacije verujucim sam licno doziveo tvojim neprimernim diskvalifikacijama i uvredama.
ne postoji svetosavski pravoslvac niti srpki pravoslavac, to su budalastine.
Onda su to budalastine tvojih eparha. Ponovo ti citiram sta tvoji svetosavski pravoslavni duhovnici pisu: "Prihvatanjem hrišćanskog učenja pravoslavne sadržine srpski narod je u civilizacijskom pogledu bio uključen u istočnu ekumenu. Svetosavska crkva, učeći srpski narod pravoj veri, učila ga je da je ona svetosavska.”
Ja se s tobom slalzem da su to budalastine, ali ne moje, vec tvojih pravoslavnih svetosavskih teologa.:eek:
 
Шта је секта? више пута смо напоменули.....
Да је секта свака социјална група, која без обзира на форму и без обзира на број чланова, али која врши злоупотребу стања незнања или стања психичке и друге слабости појединаца, доводећи их у стању психичке, физичке или материјалне зависности или стање исцрпљења.
Ovo je operativno neupotrebljiva definicija koju su dali pravnici članovi FECRIS-a, a ne zvanično prihvaćena definicija.
FECRIS, kao politički motivisana organizacija, koja nije preterano omiljena, zbog svojih ultrakonzervativnih i desničarskih stavova zajedno sa zastarelim metodama koje propagira nije organizacija od kredibilteta po ovom pitanju, iako takvom pokušava da se predstavi.
Reč sekta potiče od latinske reči secta od sectarius, sectilisi, sequi - odseći, odeliti, slediti, pratiti načela; stranka, škola, frakcija

Sekta podrazumeva da se neka grupa odvoji od postojećeg učenja, na primer hrišćani i muslimani od judaizma, pre toga judaizam od svog politeističkog oblika, uz uvođenje prerade Jahua u vidu Jehove, itd.

Postoje sekte u slikarstvu i književnosti, u filozofiji, i u mnogim drugim disciplinama i delatnostima ljudskog roda.

I ostatak tvoje poruke spada u odavno prevaziđene i često kontraproduktivne stavove, koji su funkcionalano neprimenljivi na terenu, akoje između ostalih promoviše i već pomenuti FECRIS.
 
Na ovom forumu ucestvuje jedan broj fundamentalnih svetosavskih pravoslavac-sektasa. Moji religiozni prijatelji i rodjaci su svetosavski pravoslavci ali nisu zadrti (iliti fundamentalni) vernici..

pa treba da znamo da je forum javna stvar i da svako ima pravo da ucestvuje na njemu, pa zato je valjda forum.zasto unapred nekog diskriminises ako je fundamentalista, njegovo pravo je da to bude, zar ne.ili nam te tolko drage slobode, odgovaraju samo kad se sa nasim misljenjem podudaraju.
 
Tvoju "ljubav" prema drugacije verujucim sam licno doziveo tvojim neprimernim diskvalifikacijama i uvredama.

licno doziveo nisi sigurno, jer da si licno doziveo to bi bilo, licem k licu, a ne preko neta.a ne moras toliko da budes ironicno, sarkastican.
p.s. mozda sam bio grub prema nekim tvojim nepromisljenim stavovima, a ne prema tebi, sto iskljucuje ono licno za sta me optuzujes.
 
Poslednja izmena:
Onda su to budalastine tvojih eparha. Ponovo ti citiram sta tvoji svetosavski pravoslavni duhovnici pisu: "Prihvatanjem hrišćanskog učenja pravoslavne sadržine srpski narod je u civilizacijskom pogledu bio uključen u istočnu ekumenu. Svetosavska crkva, učeći srpski narod pravoj veri, učila ga je da je ona svetosavska.”
Ja se s tobom slalzem da su to budalastine, ali ne moje, vec tvojih pravoslavnih svetosavskih teologa.:eek:
[/QUOTE]

ovo si izvukao(la) iz konteksta.ne mozes tako da uzmes jednu recenicu i da izvlacis iz konteksta, to radi novinari, doduse oni losiji, to se primenjuje u politickim kampanjama, ali ne u raspravama, koje bi voleli da lice na ozbiljne.
 
Poslednja izmena:
Ovo je operativno neupotrebljiva definicija koju su dali pravnici članovi FECRIS-a, a ne zvanično prihvaćena definicija.
FECRIS, kao politički motivisana organizacija, koja nije preterano omiljena, zbog svojih ultrakonzervativnih i desničarskih stavova zajedno sa zastarelim metodama koje propagira nije organizacija od kredibilteta po ovom pitanju, iako takvom pokušava da se predstavi.
Reč sekta potiče od latinske reči secta od sectarius, sectilisi, sequi - odseći, odeliti, slediti, pratiti načela; stranka, škola, frakcija

Sekta podrazumeva da se neka grupa odvoji od postojećeg učenja, na primer hrišćani i muslimani od judaizma, pre toga judaizam od svog politeističkog oblika, uz uvođenje prerade Jahua u vidu Jehove, itd.

Postoje sekte u slikarstvu i književnosti, u filozofiji, i u mnogim drugim disciplinama i delatnostima ljudskog roda.

I ostatak tvoje poruke spada u odavno prevaziđene i često kontraproduktivne stavove, koji su funkcionalano neprimenljivi na terenu, akoje između ostalih promoviše i već pomenuti FECRIS.

nisam rekao nijednom da je zvanicna, molim lepo niti da je svuda prihvaceno. a to sto nesto nije popularno, a jos mu prisejemo ne tako popularne atribute, ne mora da znaci da cemo unapred sve disfikvalifikovati, e to je fundametalizam.
ako bi smo bukvalno primenjivali rec sekta kao sto kazes u vidu odcepljenja i sledovanja, zasto onda ne govorimo o sektasenju u modernoj muzici.
npr od izvornog rocka, odvaja se i nastaje hard rock, metal muzika, punk, dark, znaci li to da su svi postovaoci ove muzike sektasi.
 
Ovo je operativno neupotrebljiva definicija koju su dali pravnici članovi FECRIS-a, a ne zvanično prihvaćena definicija.
FECRIS, kao politički motivisana organizacija, koja nije preterano omiljena, zbog svojih ultrakonzervativnih i desničarskih stavova zajedno sa zastarelim metodama koje propagira nije organizacija od kredibilteta po ovom pitanju, iako takvom pokušava da se predstavi.
Reč sekta potiče od latinske reči secta od sectarius, sectilisi, sequi - odseći, odeliti, slediti, pratiti načela; stranka, škola, frakcija

Sekta podrazumeva da se neka grupa odvoji od postojećeg učenja, na primer hrišćani i muslimani od judaizma, pre toga judaizam od svog politeističkog oblika, uz uvođenje prerade Jahua u vidu Jehove, itd.

Postoje sekte u slikarstvu i književnosti, u filozofiji, i u mnogim drugim disciplinama i delatnostima ljudskog roda.

I ostatak tvoje poruke spada u odavno prevaziđene i često kontraproduktivne stavove, koji su funkcionalano neprimenljivi na terenu, akoje između ostalih promoviše i već pomenuti FECRIS.

i odakle ti to saznanje na je fecris desnicarska organizacija, znas li uopste sta je desnica, isto se odnosi na ultrakonzervativna, kad vec lepis etikete obrazlozi.smatram da je ta kvalifikacija s obzirom na program i delovanja i prihvatanje nacela u najvisim evropskim institucijama, cista besmislica.
fecris ima savetodavni status u savetu evrope, a ima specijalni status u ujedinjenim nacijama.finansirana je od strane francuske vlade, filon doduse spada u konzervativne politicare, a nikako ultrakonzervativne.
 
Poslednja izmena:
Cuj, Slobay, bas si se razgoropadio. Ti se ili pravis blesav ili si totalna neznalica. Ako ne razumes tekst na koji se pozivas, tj. odgovaras, pitaj i bice ti detaljno objasnjeno. Tebi nije cilj da diskutujes o temi vec da diskvalifikujes i vredjas sagovornike koji se sa tobom ne slazu. Uz to, mislis da si posisao svu mudrost ovoga sveta. Pa valjda ima i pametnijih od tebe. Smanji malo dozivljaj.

Ja ti citiram tekst tvog eparha, a ti lupetas o novinarima i izvlacenju recenice iz teksta. Imas prethodni tekst koji znatno siri i pretstavlja misaonu celinu tog tvog eparha koji kaze da je srpsko pravoslavlje svetosavsko. I nije on jedini. Takvog lupetanja ima u izobilju i to od tih tvojih pravoslavnih duhovnika.

Zapamti jednom za svagda. Svetosavska pravoslavna crkva je samo jedna sekta od od 14 autohtonih i samostalnih istocno ortodoksnih crkava.
 
nisam rekao nijednom da je zvanicna, molim lepo niti da je svuda prihvaceno. a to sto nesto nije popularno, a jos mu prisejemo ne tako popularne atribute, ne mora da znaci da cemo unapred sve disfikvalifikovati, e to je fundametalizam.
Zaista, pogledajmo zajedno:
Ona koja je obuhvatna,jeste definicija koja su dali francuski pravnici, a koja je i najprihvacenija u Evropi.
Predstavljao si pomenutu definiciju kao "obuhvatnu", "najprihvaćeniju u Evropi" i do koje su došli "francuski pravnici".
Drugim rečima, lažno si je predstavljao kako bi tvoje reči dobile na težini, računajući na to da niko od korisnika nije upoznat sa delovanjem FECRIS-a.
Kako da ti kažem... preračunao si se. :bye:


ako bi smo bukvalno primenjivali rec sekta kao sto kazes u vidu odcepljenja i sledovanja, zasto onda ne govorimo o sektasenju u modernoj muzici.
npr od izvornog rocka, odvaja se i nastaje hard rock, metal muzika, punk, dark, znaci li to da su svi postovaoci ove muzike sektasi.
U svakodnevnom govoru se ov ne čini, usled kolokvijalne, pežorativne i potpuno neprimerene upotrebe termina sekta, što je posledia hrišćanske propagande.


i odakle ti to saznanje na je fecris desnicarska organizacija, znas li uopste sta je desnica, isto se odnosi na ultrakonzervativna, kad vec lepis etikete obrazlozi.smatram da je ta kvalifikacija s obzirom na program i delovanja i prihvatanje nacela u najvisim evropskim institucijama, cista besmislica.
fecris ima savetodavni status u savetu evrope, a ima specijalni status u ujedinjenim nacijama.finansirana je od strane francuske vlade, filon doduse spada u konzervativne politicare, a nikako ultrakonzervativne.

FECRIS ima bliske veze sa francuskom desnicom, a finansira je, kao što si lepo primetio francuska država, tj. preko računa institucije francuskog primijera je finansiraju konzervativni elementi francuskih obaveštajnih službi. Svaku od tri asocijacije koju čine osnovu FECRIS-a u Francuskoj finasira druga služba.
Njihova "istraživanja" i "publikacije" su naručene od stane desničarskih elemenata.
Što se članstva u UN-u i ECOSOC-u tiče, isti je dobijen isključivo na insistiranje francuske vlade i lažno predstavljanju FECRIS-a kao nevladine organizacije što je u suprotnosti sa članom 71. povelje UN-a i rezolucijom 1996-31 UN-a, INGO poveljom, itd., zbog čega su protiv odgovornih podignute prijave od strane više organizacija širom Evrope.

Jesi li siguran da želiš da ulaziš u polemiku oko FECRIS-a sa mnom? :think:
 
Poslednja izmena:
Cuj, Slobay, bas si se razgoropadio. Ti se ili pravis blesav ili si totalna neznalica. Ako ne razumes tekst na koji se pozivas, tj. odgovaras, pitaj i bice ti detaljno objasnjeno. Tebi nije cilj da diskutujes o temi vec da diskvalifikujes i vredjas sagovornike koji se sa tobom ne slazu. Uz to, mislis da si posisao svu mudrost ovoga sveta. Pa valjda ima i pametnijih od tebe. Smanji malo dozivljaj.

Ja ti citiram tekst tvog eparha, a ti lupetas o novinarima i izvlacenju recenice iz teksta. Imas prethodni tekst koji znatno siri i pretstavlja misaonu celinu tog tvog eparha koji kaze da je srpsko pravoslavlje svetosavsko. I nije on jedini. Takvog lupetanja ima u izobilju i to od tih tvojih pravoslavnih duhovnika.

Zapamti jednom za svagda. Svetosavska pravoslavna crkva je samo jedna sekta od od 14 autohtonih i samostalnih istocno ortodoksnih crkava.


To sto iznosis su stavovi i diskvalifikacije sagovornika i etikitiranje.Ne moze se na osnovu jednog citata proizvoljno izvlaciti zakljucak i time sve zavrsiti, gde ti je kriticka svest, analiticnost, dijaloska kultura.
No umesto da mi se zahvalis sto sam ti ovu tvoju temu zaziveo, ti me napadas niskim udarcima.
realno da ti nisam ja ovde tvoja tema bi imalo 3, 4 posta sa najvise jednom recenicom i vrlo brzo bi bila zaboravljena ::D
 
Zaista, pogledajmo zajedno:

Predstavljao si pomenutu definiciju kao "obuhvatnu", "najprihvaćeniju u Evropi" i do koje su došli "francuski pravnici".
Drugim rečima, lažno si je predstavljao kako bi tvoje reči dobile na težini, računajući na to da niko od korisnika nije upoznat sa delovanjem FECRIS-a.
Kako da ti kažem... preračunao si se. :bye:



U svakodnevnom govoru se ov ne čini, usled kolokvijalne, pežorativne i potpuno neprimerene upotrebe termina sekta, što je posledia hrišćanske propagande.




FECRIS ima bliske veze sa francuskom desnicom, a finansira je, kao što si lepo primetio francuska država, tj. preko računa institucije francuskog primijera je finansiraju konzervativni elementi francuskih obaveštajnih službi. Svaku od tri asocijacije koju čine osnovu FECRIS-a u Francuskoj finasira druga služba.
Njihova "istraživanja" i "publikacije" su naručene od stane desničarskih elemenata.
Što se članstva u UN-u i ECOSOC-u tiče, isti je dobijen isključivo na insistiranje francuske vlade i lažno predstavljanju FECRIS-a kao nevladine organizacije što je u suprotnosti sa članom 71. povelje UN-a i rezolucijom 1996-31 UN-a, INGO poveljom, itd., zbog čega su protiv odgovornih podignute prijave od strane više organizacija širom Evrope.

Jesi li siguran da želiš da ulaziš u polemiku oko FECRIS-a sa mnom? :think:

дај бољи опис секте, чији год. унапред захвалан...
 
Predstavljao si pomenutu definiciju kao "obuhvatnu", "najprihvaćeniju u Evropi" i do koje su došli "francuski pravnici".
Drugim rečima, lažno si je predstavljao kako bi tvoje reči dobile na težini, računajući na to da niko od korisnika nije upoznat sa delovanjem FECRIS-a.
Kako da ti kažem... preračunao si se. :bye:

a zar nije?ako imas neku bolju. postavi je.svidelo ti se ili ne, jeste najprihvacenija ili na putu to da bude:bye:



U svakodnevnom govoru se ov ne čini, usled kolokvijalne, pežorativne i potpuno neprimerene upotrebe termina sekta, što je posledia hrišćanske propagande.

to je posledica ako rec bukvalno shvatimo i ako jasno ne razume sta je sekta i sta ona cini i ako sve banalizujemo i stavljamo u isti kos.sta je crkva, sizma, jesre, verska zajednica, a ondak i sekta.nisu sve manje verske zajednice, koje ne priznajemo sekte itd.:hvala:



FECRIS ima bliske veze sa francuskom desnicom, a finansira je, kao što si lepo primetio francuska država, tj. preko računa institucije francuskog primijera je finansiraju konzervativni elementi francuskih obaveštajnih službi. Svaku od tri asocijacije koju čine osnovu FECRIS-a u Francuskoj finasira druga služba.
Njihova "istraživanja" i "publikacije" su naručene od stane desničarskih elemenata.
Što se članstva u UN-u i ECOSOC-u tiče, isti je dobijen isključivo na insistiranje francuske vlade i lažno predstavljanju FECRIS-a kao nevladine organizacije što je u suprotnosti sa članom 71. povelje UN-a i rezolucijom 1996-31 UN-a, INGO poveljom, itd., zbog čega su protiv odgovornih podignute prijave od strane više organizacija širom Evrope.

Jesi li siguran da želiš da ulaziš u polemiku oko FECRIS-a sa mnom? :think:
[/QUOTE]

pa i ti si sam rekao ultrakonzervativno, a sto dobro znas da nije, vec si samo zeleo da tvoje reci dobiju na tezini.
pa sta, ako ima veze sa francuskom desnicom. da li je to nesto u startu negativno, ili je negativno sve ono sto se kosi sa nasim politickim opredeljenjima.:roll:
filon je od 2007.premijer.fecris francuska vlada finansira od 2003.
ocigledno da nista nisi ni pogledao od publikacija, vec unapred diskvalifikujes nesto bez argumenata i niskim optuzbama bez nekih dokaza, tipa naruceno itd.
jeste, u francuskoj vladi sede sve same budale, a mi smo posisali svu mudrost ovoga sveta.
jel si ti clan fecrisa.:lol:
 
дај бољи опис секте, чији год. унапред захвалан...
a zar nije?ako imas neku bolju. postavi je.
Reč sekta potiče od latinske reči secta od sectarius, sectilisi, sequi - odseći, odeliti, slediti, pratiti načela; stranka, škola, frakcija

Sekta podrazumeva da se neka grupa odvoji od postojećeg učenja, na primer hrišćani i muslimani od judaizma, pre toga judaizam od svog politeističkog oblika, uz uvođenje prerade Jahua u vidu Jehove, itd.

Termin se odnosi na bilo koju grupaciju koja odstupa od prvobitne ideje ili učenja, a to može biti ideja u religiji, politici, ekonomiji, umetnosti, itd.

Inače, ovo jeste definicija sekte. ;)


svidelo ti se ili ne, jeste najprihvacenija ili na putu to da bude:bye:
Naravno da nije. Naprotiv, navedena definicija ne samo što je neupotrebljiva, nego izaziva netoleratnost među religijama, a za šta postoje odgovarajuće prijave evropskim institucijama, od strane organizacija koje se bave međureligijskim dijalogom.
Drugim rečima, ne samo što nije prihvaćena, nego će se sve manje koristiti. :bye:


to je posledica ako rec bukvalno shvatimo i ako jasno ne razume sta je sekta i sta ona cini i ako sve banalizujemo i stavljamo u isti kos.sta je crkva, sizma, jesre, verska zajednica, a ondak i sekta.nisu sve manje verske zajednice, koje ne priznajemo sekte itd.:hvala:
Upravo tako, i upravo zato je definicija FECRIS-a neupotrebljiva. Ono čemu ista služi je politička i religijska propaganda.


pa i ti si sam rekao ultrakonzervativno, a sto dobro znas da nije, vec si samo zeleo da tvoje reci dobiju na tezini.
Naprotiv, dobro znam da jeste, osim ako je FECRIS drastično revidirao svoje stavove u poslednje tri-četiri godine, a letimičnim pregledom njihovih sajtova vidim da nije.


pa sta, ako ima veze sa francuskom desnicom. da li je to nesto u startu negativno, ili je negativno sve ono sto se kosi sa nasim politickim opredeljenjima.:roll:
Ima veze sa francuskim ultradesničarskim organizacijama i strankama, poznatim po verskoj netrpeljivosti, ksenofobiji i propagiranju supremacije hrišćanstva.


filon je od 2007.premijer.fecris francuska vlada finansira od 2003. ocigledno da nista nisi ni pogledao od publikacija, vec unapred diskvalifikujes nesto bez argumenata i niskim optuzbama bez nekih dokaza, tipa naruceno itd.
Nisam ja tvrdio da FECRIS ima veze sa Filonom, nego ti. Ja sam jasno napisao:
finansira je, kao što si lepo primetio, francuska država, tj. preko računa institucije francuskog primijera je finansiraju konzervativni elementi francuskih obaveštajnih službi. Svaku od tri asocijacije koju čine osnovu FECRIS-a u Francuskoj finasira druga služba.
Filona pomenuo nisam. :bye:
Dalje, nisam uopšte diskvalifikovao bez argumenata. Argumente sam ti jasno naveo, a imam ih još pri ruci. :cool:


jeste, u francuskoj vladi sede sve same budale, a mi smo posisali svu mudrost ovoga sveta.
Zar si već ostao bez argumenata? Pih! Taman sam se ponadao da će biti neke rasprave... :roll:

jel si ti clan fecrisa.:lol:
Nisam.
 
Reč sekta potiče od latinske reči secta od sectarius, sectilisi, sequi - odseći, odeliti, slediti, pratiti načela; stranka, škola, frakcija

Sekta podrazumeva da se neka grupa odvoji od postojećeg učenja, na primer hrišćani i muslimani od judaizma, pre toga judaizam od svog politeističkog oblika, uz uvođenje prerade Jahua u vidu Jehove, itd.

Termin se odnosi na bilo koju grupaciju koja odstupa od prvobitne ideje ili učenja, a to može biti ideja u religiji, politici, ekonomiji, umetnosti, itd.

Inače, ovo jeste definicija sekte. ;)

ovo je prevazidjena i socijoloska definicija, trla baba lan, koja nista ne reseva, voda je mokra a vatra je vruca, moz misliti:lol:
ovo svako dete moze da obori, znaci covek ako se odvoji od roditeljskog doma i osnoju porodicu, po toj logici on je sektas. hm zanimljivo.


Naravno da nije. Naprotiv, navedena definicija ne samo što je neupotrebljiva, nego izaziva netoleratnost među religijama, a za šta postoje odgovarajuće prijave evropskim institucijama, od strane organizacija koje se bave međureligijskim dijalogom.
Drugim rečima, ne samo što nije prihvaćena, nego će se sve manje koristiti. :bye:

a da li u religijsku toleratnost ubrajamo i sataniste, zasto da ne.kakva licemrena prica o toleratnosti netoleratnosti.pa ajmo onda da dozvolimo politicku toleratnost i da registrujemo nacisticke, fasisticke,rasisticke, komunisticke partije. zasto da ne, pa pobogu oni samo ljudi izrazavaju svoje misljenje.:lol:
a zamisli jedina sekta koja je zabranjena na teritoriji srbije je sanatan, i zamisli tu su bili divni indijski guri koji se mole, ah i sire ljubav, drustvo za duhovnu nauku, ali sanatan je imao spiskove za likvidaciju javnih licnosti u srbiji i sve to pod religijskim slobodama, oh kako divno.
i zamisli jos molim te ko je naredio njihovu zabranu, nijedan ultrakonzervativan, ni desnicar, ni nacionalisticki politicar, nego gospodin RASIM LJAJIC licno.


Upravo tako, i upravo zato je definicija FECRIS-a neupotrebljiva. Ono čemu ista služi je politička i religijska propaganda.

samo pausalna ocena bez ikakve analize, stoga bzv.......:hahaha:


Naprotiv, dobro znam da jeste, osim ako je FECRIS drastično revidirao svoje stavove u poslednje tri-četiri godine, a letimičnim pregledom njihovih sajtova vidim da nije.

a onda si u nekoj slicnoj organizaciji, pa ti ova deluje kao opoziciona, pa mora da se diskfalifikuje:hahaha:


Ima veze sa francuskim ultradesničarskim organizacijama i strankama, poznatim po verskoj netrpeljivosti, ksenofobiji i propagiranju supremacije hrišćanstva.

ma da, jos ce to i vlada da podrzava, kako da ne, malo im je bilo bruke sa le penom.:hahaha:



Nisam ja tvrdio da FECRIS ima veze sa Filonom, nego ti. Ja sam jasno napisao:

Filona pomenuo nisam. :bye:
Dalje, nisam uopšte diskvalifikovao bez argumenata. Argumente sam ti jasno naveo, a imam ih još pri ruci. :cool:

ovo sto izneo do sad nisi nikakvi argumenti, nego politicki govori:hahaha:


Zar si već ostao bez argumenata? Pih! Taman sam se ponadao da će biti neke rasprave... :roll:

boze sacuvaj, tek sam krenuo:bye:



*** da jesi ili da si blizak sa njima, mozda bi ih i uvazio tvoju argumentaciju, ovako sve je to sa strane, rekla kazala, tako da.........:hahaha:
 
Poslednja izmena:
PSIHOMUTACIJA
proces vrbovanja i uvlacenja u sekte i ima 3 faze :
I: ostavljanje utiska, zadivljenosti organizacijom i razaranje licne sigurnosti – odvajanje od
dotadasnjeg okruzenja.
II: menjanje dotadasnjeg identiteta – stvaranje novog ( vakum se popunjava novim nacinom
razmisljanja i emocija).
III: stabilizovanje i ucvrscivanje novog indetiteta
(cilj je da nova ubedjenja i vrednosti sektas zastupa nepokolebivo i van grupe i da ih brani).
§ METODE (koje se koriste) Uslovno normalan zivot, propisana hrana, odevanje, upustva za
obrede i meditacije, sistem “nagrade” i “ kazne”
§ KONTROLA MISLJENJA, nekriticno ponasanje, nova terminologija, poslusnost naredjenjima,
totalna poslusnost
§ KONTROLA OSECANJA Stvaranja osecanja krivice, Stvaranje osecanja straha, Izvestavanje o
ponasanju i pogreskama, Pritisak za visoka postignuca, Osecaj nize vrednosti
 
Posledice delovanja sekti:
Problemi sekti ima psiholosko-psihijatrijskih aspekata ima svoje: Drustvene, pravne, teoloske,
politikoloske, kuturoloske, pedagoske, kriminoloske, etnoloske, forenzicke i druge dimenzije. Problemi
zavisnosti od sekti=> zavisnik =>adept, ”sindrom kulturne ideologije”, specificna psihotraumatizacija,
ometa psihogenu licnost u adelescentnom dobu, stanje aksioznosti, stanje iracionalnog straha
projektovanog u buducnost, provociranje depresivnosti, snizen osnovni ton raspolozenja, zabrinutost,
obeshrabrenost, anhedonija, stanje unutrasnje praznine (“svest bez misli”), hronican umor, tuga i
nezainteresovanost za okruzenje, neutralizacija principa realnosti do “sindroma prazne sobe”, razbija se
licni indentitet, alijenacija (odvajanje) od porodice, formiranje ”novog indentiteta” (konfuzija, inverzne
vrednosti-umesto ”Ja-osecanja” namece se “Mi –osecanje), podstice se vezivanje za grupu (sektu)
stimulacija pasivne zavisnosti, pre svega od vodje (gurua), ucitelja, lidera, ne Hrista, -izaziva se osecanje
krivice (ideja da se adept ne zrtvuje dovoljno za gurua). Razvija se bespogovorna poslusnost, stanje
bespomocnosti, pasiizacije i pacifikacije (fnomen “pax americana”), deprivacija sna, izolacija od prirodne
sredine (skole, drugova, porodice” i vraca se “novoj porodici” gde se daje lazna sigurnost.
Depersonalizacija licnosti (licnost je prestrukturisana: novi stavovi, misljenje, pogled na svet i sl.),
regresivno ponasanje, stvaranje “novog indentiteta”, dezintegracija licnosti-privremena ili dopsihiticnosti,
ispoljavanje autoagresivnosti ili heteroagresivnosti (podsticaj na samoumistvo npr. Kod ucenja o
reinkarnciji, ili ubistvo kao dokaz privrzenosti vodji). Reakcija tipa “actin aut”, insistiranje na iskljucivost,
elitizmu, submisivnosti, strogoj poslusnosti= reaktivna licnost. Intelektualna jalovost (obecana “kosmicka
inteligencija”,” unutrasnja posvecenost”, kreativna inteligencija, astralna svest i sl.). Inicira se misticizam,
okultizam, ezoterizam, podstice se arhaicno, animisticko-prelogicno –primitivno misljenje (“mozak ispran
kao ves u masini, fenomen brain wossing”), ritualne radnje, beskrajno mantranje (mantra-tajna rec) do
depresije, iscrpljivanja npr. mahamantra traje i po 10h dnevno – gde zrtva u toku dana i noci mora da
ponovi 730 000 resi. Poremecaj tj. promena rezima stanja budnosti i sna (remeti se dnevna simpakotomija
i nocna vagotonija). Nocne mise (satanisicke sekte) ili crne mise (pompe dijaboli ->djavolje svecanosti)
groblja. konzumiranje droga (tokom magijskih rituala- satanistickih sekti stvara se PAS pre inicijacije,
cesta je upotreba kokaina). Imperativ mantranja (pismena zakletva da se “mantra ne sme odati po cenu
zivota”, kada je u igri mahamantra koja ima 16 reci ona se mora ponavljati 16 pita po svakoj kuglici u
brojanici (koja ima 63 kuglice tj. 17 000 reci neprekidno). Podsticaj na samoubistvo (fizicko
samounistenje), suzbija se strah od smrti ucenjem o reinkarnaciji, forsiranje hipokaloricne hrane
(vegetarijanstvo). Poremecaj – mentalna anoreksija, Poremecaj menstrualnog ciklusa, ostecenje zdravlja
(zbog upotrebe isceliteljskih farmaceutskih proizvoda “tonik za mozak”, sirenje promiskuiteta i polnih
bolesti (pojedine sekte “bozja deca”- okupljaju i pedofile), zabrana tranfuzije krvi ( jehovini svedoci),
zabrana ici kod lekara (sekta Falun – gong ili “Tocak zakona”- u Kini) leci i daje lek guru. Razgradjuje se
porodica, ukljucivanje cele porodice u sektu (Jehovini svedoci), sklapanje brakova medju pripadnici sekte,
ali bez dece (smanjenje nataliteta), narusavanje socijalne mreze, stvaranje nesocijalizovanih mladih ljudi
bez radnih navika, konfuznog odnosa isl.)
Materijalno osiromasenje adepta (zahteva se novac npr. 1/3 za pocetak), zapostavljanje radnih obaveza,
pseudobolovanja, odbijanje sluzenja vojnog roka (Jehovi svedoci- ne pozdravljaju himnu, ne postuju
zastavu, ne zele da ukazu pomoc ranjeniku kao i mazareni), izazivanje socijalnog straha, samoiskljucivanje
iz drustvenog zivota (odbijaju da glasaju na izborima), socijalna alijenacija (otudjenje), socijalna
nesigurnost i razvoj pasivizacije i zavisnosti licnosti, negiranje tradicionalnih verskih zajednica (duhovni
genocid – za mlade).
Ustav Evrope o Crkvama i verskim zajednicama clan I-52 propisuje da: „Unija postuje i ne povredjuje status
koji, u skladu sa nacionalnim pravom, imaju Crkve i udruzenja ili verske zajednice u drzavama clanicama...
Priznajuci njihov identitet i poseban doprinos, Unija odrzava otvoren, transparentan i redovan dijalog sa
Crkvama i ovim organizacijama“.
-
 
ovo je prevazidjena i socijoloska definicija, trla baba lan, koja nista ne reseva, voda je mokra a vatra je vruca, moz misliti
ovo svako dete moze da obori, znaci covek ako se odvoji od roditeljskog doma i osnoju porodicu, po toj logici on je sektas. hm zanimljivo.
Svidelo se tebi to ili ne, to jeste definicija sekte. I to ona koja u potpunosti opisuje pojam i pri tome se ne može selektivno i pežorativno koristiti.
To je zapravo ono što tebe žulja, zar ne? Što onda ne možeš da termin sekta upotrebljavaš kao pogrdu? :lol:


a da li u religijsku toleratnost ubrajamo i sataniste, zasto da ne.kakva licemrena prica o toleratnosti netoleratnosti.pa ajmo onda da dozvolimo politicku toleratnost i da registrujemo nacisticke, fasisticke,rasisticke, komunisticke partije. zasto da ne, pa pobogu oni samo ljudi izrazavaju svoje misljenje.
Bedni pokušaj straw man argumenta. :thumbdown:



a zamisli jedina sekta koja je zabranjena na teritoriji srbije je sanatan, i zamisli tu su bili divni indijski guri koji se mole, ah i sire ljubav, drustvo za duhovnu nauku, ali sanatan je imao spiskove za likvidaciju javnih licnosti u srbiji i sve to pod religijskim slobodama, oh kako divno.
i zamisli jos molim te ko je naredio njihovu zabranu, nijedan ultrakonzervativan, ni desnicar, ni nacionalisticki politicar, nego gospodin RASIM LJAJIC licno.
Pa baš lepo. :super:
Nego, prvo, ovo nema nikakve veze sa FECRIS-om, a drugo, setimo se onog skandala kada su indijskom ambasadoru u Beogradu objašnjavali kako je vaišnizam sekta. :lol:


samo pausalna ocena bez ikakve analize, stoga bzv...
Ti si bez veze, što se lepo vidi iz tvojih poruka.
Što se definicije FECRIS-a tiče, po toj definiciji praktično svaka verska zajednica je sekta. Međutim, kada njih pitaš oni se pravdaju time da nikada nisu imali u vidu da definiciju sekte primenjuju na prihvaćene verske zajednice, ergo, definicija je neupotrebljiva, jer ona sama treba da pruži alat za distinkciju, ali to ne čini.
Ono što čini je pružanje podrške u političkoj i verskoj propagandi.


a onda si u nekoj slicnoj organizaciji, pa ti ova deluje kao opoziciona, pa mora da se diskfalifikuje

ma da, jos ce to i vlada da podrzava, kako da ne, malo im je bilo bruke sa le penom.
Vlada je samo institucija, kroz koju deluju različliti interesi, različite političke stranke i različite frakcije. Zaista imaš veoma pogrešnu sliku sveta, ukoliko si u zabludi da ijedna vlada predstavlja monolitan mehanizam.


ovo sto izneo do sad nisi nikakvi argumenti, nego politicki govori
Aha... politički govor je to što se FECRIS lažno predstavlja kao NVO i kršenjem člana 71 povelje UN i rezolucije 1966/31 dobio status pri EU i UN? :lol:


boze sacuvaj, tek sam krenuo
Pa gde su ti argumenti? :ceka:


*** da jesi ili da si blizak sa njima, mozda bi ih i uvazio tvoju argumentaciju, ovako sve je to sa strane, rekla kazala, tako da.........:hahaha:
Dovoljno sam upoznat sa njihovim radom da znam sledeće da su članovi i organizacije članice FECRIS-a optuženi i osuđeni za:
  • širenje verske netrpeljivosti,
  • klevetu,
  • otmicu,
  • mučenje
u Francuskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Nemačkoj, Španiji, Švajcarskoj i Švedskoj.
Da su sudsko poravnjanje i troškove procesa platili predstavnici francuskih vlasti.
Takođe znam da se protiv članova i oranizacija članica FECRIS-a vodi više procesa, a da je više desetina procesa imalo vansudsko poravnjanje.
Ukoliko je zaista neophodno, pribaviću brojeve procesa. :bye:
 

Back
Top