Preminuo Šandor Pal

Gruban

Buduća legenda
Poruka
41.199
c61be0-Pal%20Sandor.jpg

Preminuo Šandor Pal

Tanjug | 07. 07. 2010. - 18:46h | Foto: D. Danilović | Komentara: 9
Šandor Pal, političar, prevodilac, lektor, književnik i predavač preminuo je u 56. godini života, saopšteno je danas na sajtu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, ustanovi u kojoj je godinama radio na Odseku za srpski jezik i lingvistiku.


Šandor Pal u Skupštini Srbije
Pal će ostati upamćen kao poslanik britkog uma, revnosni borac za autonomiju mađarske zajednice u Vojvodini i kao Mađar koji bolje poznaje srpski jezik i srpsku istoriju od većine Srba.

Gimnaziju je završio u Starom Bečeju, Filozofski fakultet u Novom Sadu, a u obe te ustanove je jedno vreme i držao časove. Predavao je i na Katedri za slavistiku ELTE fakulteta u Budimpešti, autor je više od 150 studija i sedam knjiga.

Rano se upustio u politiku i bio poslanik u Skupštini Vojvodine i Skupštini Srbije u više navrata. Kada je došlo do cepanja Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara (DZVM) ostao je veran izvornom krilu, dok je drugi prepustio stranačkom rivalu Andrašu Agoštonu.

Nešto kasnije pojavio se Savez vojvođanskih Mađara, koji je preuzeo primat među sunarodnicima u pokrajini. Palova stranka je postala gotovo minorna, ali je zato svojim snažnim angažovanjem nastojao da ne bude potpuno izbrisana s političke scene.
 
Slava mu !
Nego pade mi na pamet njegova rasprava sa dr Vojvodom od pre sto godina ,kad je reko "ospodine Seselj ja sam Madjar i ponosim se time , ali je moja majka Srpkinja iz srpskog sela ,na koje sam takodje ponosan,al kod vas gospodine Seselj u vasem selu , pre i posle vas nije postojao ni jedan Srbin "
 
Slava mu !
Nego pade mi na pamet njegova rasprava sa dr Vojvodom od pre sto godina ,kad je reko "ospodine Seselj ja sam Madjar i ponosim se time , ali je moja majka Srpkinja iz srpskog sela ,na koje sam takodje ponosan,al kod vas gospodine Seselj u vasem selu , pre i posle vas nije postojao ni jedan Srbin "

Kakva misao, i kako rečeno.......tipično za jednog Madjara..........
 
Kod Pala se uvek znalo šta misli, jer se nije libio to i da kaže, ma koliko se nama Srbima to ne sviđalo. Meni su mnogo gore ove hijene Kasa i Pastori.

Najbolje je govorio kad su mu puna usta...........praznim stomakom uvek je bio nervozan i nešto mu je falilo....

Kontraverzija pijan misli što bi trezan rekao.. .................hrani psa da bi te ujeo............, a on se toliko najeo da kada bi rekao ono što misli niko nebi verovao koliko je bio najeden.............................LOPOVČINA JEDNA............PAORČINA.....koja je ukrala sve što je mogla..............
 
Poslednja izmena:
Сећам се једног куриозитета... да је захваљујући њему и гласовима ДЗВМ (ваљда их 5 било тад) изгласано нешто за Матицу српску у Новом Саду... да ли неко финансирање или рестаурација зграде, не сећам се.

Kakva misao, i kako rečeno.......tipično za jednog Madjara..........

... 50% Мађара, 50% Србина. ;) Определио се за мађарску страну, али српску није заборавио (а и био је професор српског језика).
 

Back
Top