Baterija laptopa???

CINC

Zainteresovan član
Poruka
155
Interesuje me treba li baterija laptopa da se formira kao kod recimo mobilnog (puni i prazni) ili ne i da li je treba izvaditi ukoliko se neko vreme koristi samo mrezni napon tj.ona je puna ali se ne koristi????Zahvaljujem i pozdrav!!!
 
http://www.laptoptestovi.com/Edukacija/uputstvo/KAKO-FORMIRATI-I-ODRZAVATI-BATERIJU-LAPTOPA.html

Li-ion baterija je generalno dizajnirana da bude „maintenance free“, drugim rečima nije joj potrebno skoro nikakvo održavanje od strane korisnika. Prvo da razbijemo jedan čuveni mit: Li-ion baterija ne zahteva formiranje u onom klasičnom obliku, kakav se obično podrazumeva kada se koristi ovaj termin (tri uzastopna pražnjenja i punjenja od po 12-15 sati). Ove baterije dolaze iz fabrike napola napunjene (cca 40%, ali o tome nešto kasnije), i na korisniku je samo da je eventualno napuni do kraja i dalje koristi prema svom ličnom nahođenju. Inače, većina proizvođača laptopova sugeriše da je najbolje novu bateriju isprazniti, a potom napuniti do kraja. Ovaj postupak treba uraditi samo jednom, a punjenje treba da traje do trenutka u kome se baterija napuni do maksimane vrednosti, pa nema potrebe posle toga držali laptop na punjaču.

Održavanje na maksimalnom kapacitetu u dužim vremenskim intervalima, kao što je dugotrajno napajanje preko adaptera (pri čemu stepen napunjenosti baterije najčešće osciluje između 95 i 100%), smanjuje životni vek baterije. Iskustvo je pokazalo da li-ion ćelija najsporije gubi svoj kapacitet kada je napunjena na oko 40%, pa se ona u tom stanju i skladišti. Ovo znači da bi baterija teoretski imala maksimalni radni vek kada bi se pri svakom priključenju laptopa na punjač, napunila na 40%, izvadila iz laptopa i ostavila na hladno mesto. Jedina mana ovog postupka je što u slučaju nestanka struje gubite svojevrsni „UPS“, koji baterija predstavlja kada se laptop napaja iz adaptera. Nažalost mnogi korisnici nisu u mogućnosti da se striktno pridržavaju pomenutog pravila iz razloga što npr. nisu sigurni kada će im zatrebati napajanje iz baterije, a tada najčešće nemaju previše vremena da bateriju napune do kraja.
 
http://www.laptoptestovi.com/Edukacija/uputstvo/KAKO-FORMIRATI-I-ODRZAVATI-BATERIJU-LAPTOPA.html

Li-ion baterija je generalno dizajnirana da bude „maintenance free“, drugim rečima nije joj potrebno skoro nikakvo održavanje od strane korisnika. Prvo da razbijemo jedan čuveni mit: Li-ion baterija ne zahteva formiranje u onom klasičnom obliku, kakav se obično podrazumeva kada se koristi ovaj termin (tri uzastopna pražnjenja i punjenja od po 12-15 sati). Ove baterije dolaze iz fabrike napola napunjene (cca 40%, ali o tome nešto kasnije), i na korisniku je samo da je eventualno napuni do kraja i dalje koristi prema svom ličnom nahođenju. Inače, većina proizvođača laptopova sugeriše da je najbolje novu bateriju isprazniti, a potom napuniti do kraja. Ovaj postupak treba uraditi samo jednom, a punjenje treba da traje do trenutka u kome se baterija napuni do maksimane vrednosti, pa nema potrebe posle toga držali laptop na punjaču.

Održavanje na maksimalnom kapacitetu u dužim vremenskim intervalima, kao što je dugotrajno napajanje preko adaptera (pri čemu stepen napunjenosti baterije najčešće osciluje između 95 i 100%), smanjuje životni vek baterije. Iskustvo je pokazalo da li-ion ćelija najsporije gubi svoj kapacitet kada je napunjena na oko 40%, pa se ona u tom stanju i skladišti. Ovo znači da bi baterija teoretski imala maksimalni radni vek kada bi se pri svakom priključenju laptopa na punjač, napunila na 40%, izvadila iz laptopa i ostavila na hladno mesto. Jedina mana ovog postupka je što u slučaju nestanka struje gubite svojevrsni „UPS“, koji baterija predstavlja kada se laptop napaja iz adaptera. Nažalost mnogi korisnici nisu u mogućnosti da se striktno pridržavaju pomenutog pravila iz razloga što npr. nisu sigurni kada će im zatrebati napajanje iz baterije, a tada najčešće nemaju previše vremena da bateriju napune do kraja.
Pročitao sam pre par dana baš taj tekst koji si naveo u tvom postu. Lik je stvarno detaljno objasnio i kako funkcioniše sama baterija, kao i kako da se mi ophodimo prema njoj. Dobro si sažeo najbitniju suštinu u samo dva pasusa.

Ovo bi trebala postati lepljiva tema (ako nema već slična vezana za laptop računare).
 
http://www.laptoptestovi.com/Edukacija/uputstvo/KAKO-FORMIRATI-I-ODRZAVATI-BATERIJU-LAPTOPA.html

Li-ion baterija je generalno dizajnirana da bude „maintenance free“, drugim rečima nije joj potrebno skoro nikakvo održavanje od strane korisnika. Prvo da razbijemo jedan čuveni mit: Li-ion baterija ne zahteva formiranje u onom klasičnom obliku, kakav se obično podrazumeva kada se koristi ovaj termin (tri uzastopna pražnjenja i punjenja od po 12-15 sati). Ove baterije dolaze iz fabrike napola napunjene (cca 40%, ali o tome nešto kasnije), i na korisniku je samo da je eventualno napuni do kraja i dalje koristi prema svom ličnom nahođenju. Inače, većina proizvođača laptopova sugeriše da je najbolje novu bateriju isprazniti, a potom napuniti do kraja. Ovaj postupak treba uraditi samo jednom, a punjenje treba da traje do trenutka u kome se baterija napuni do maksimane vrednosti, pa nema potrebe posle toga držali laptop na punjaču.

Održavanje na maksimalnom kapacitetu u dužim vremenskim intervalima, kao što je dugotrajno napajanje preko adaptera (pri čemu stepen napunjenosti baterije najčešće osciluje između 95 i 100%), smanjuje životni vek baterije. Iskustvo je pokazalo da li-ion ćelija najsporije gubi svoj kapacitet kada je napunjena na oko 40%, pa se ona u tom stanju i skladišti. Ovo znači da bi baterija teoretski imala maksimalni radni vek kada bi se pri svakom priključenju laptopa na punjač, napunila na 40%, izvadila iz laptopa i ostavila na hladno mesto. Jedina mana ovog postupka je što u slučaju nestanka struje gubite svojevrsni „UPS“, koji baterija predstavlja kada se laptop napaja iz adaptera. Nažalost mnogi korisnici nisu u mogućnosti da se striktno pridržavaju pomenutog pravila iz razloga što npr. nisu sigurni kada će im zatrebati napajanje iz baterije, a tada najčešće nemaju previše vremena da bateriju napune do kraja.

Ako se ne varam, baterije se prazne same od sebe tokom vremena.
 
naravno da se prazne,evo baterija sa mog se k700i nakon 2 godine nekoriscenja i ponovnog punjenja/formiranja sada drzi po 5-6 dana,mislim da toliko nije drzala kada sam ga tek kupio :) ,ili sam se ja mnogo igrao sa telefonom
 
Poslednja izmena:
Vako ja imam ASUS laptop verzije K52J series..
Nov kupljen iz gigatrona.. Citao sam to o bateriji al me interesuje.. Sta kad radim sa njim da ostane prikopcan sa strujom zajedno sa baterijom?
Ili da izvadim bateriju dok je prikopcan na struju??
Msm sto se mene tice bolje je da je i jedno i drugo ikljuceno sad..
Ocekujem konkretan odgovor kako vi koristite.. tako cu i ja
 
pazi,punjenje i praznjenje baterije joj smanjuje zivotni vek. kada bih uzeo laptop nebitno nov ili polovan uzeo bih i rezervnu bateriju ,jer za par godina ona ce drasticno oslabitti,daces ga npr, u oglase i reci znate sta sve je ok,samo baterija drzi pola sata,al mozete kupiti novu,a po obicaju vise ta nova ne moze da se nadje.

sto se tice samog rada evo kako,ako laptop moze da radi na punjacu bez baterije a trebalo bi da moze,ja bih je vadio,sto je dzabe unistavati. ako nestane struje, j b g izgubices mogucnost da nastavis sa radom (to ti dodje kao neka vrsta ups-a ) ,al ako cesce radis na punjacu i ne nestaje ti struja na kucnoj mrezi ,vadi bateriju i uzivaj
 
pazi,punjenje i praznjenje baterije joj smanjuje zivotni vek. kada bih uzeo laptop nebitno nov ili polovan uzeo bih i rezervnu bateriju ,jer za par godina ona ce drasticno oslabitti,daces ga npr, u oglase i reci znate sta sve je ok,samo baterija drzi pola sata,al mozete kupiti novu,a po obicaju vise ta nova ne moze da se nadje.

sto se tice samog rada evo kako,ako laptop moze da radi na punjacu bez baterije a trebalo bi da moze,ja bih je vadio,sto je dzabe unistavati. ako nestane struje, j b g izgubices mogucnost da nastavis sa radom (to ti dodje kao neka vrsta ups-a ) ,al ako cesce radis na punjacu i ne nestaje ti struja na kucnoj mrezi ,vadi bateriju i uzivaj

Ok hvala puno majstore :D
 
sve zavisi od modela,dal je nova-polovana baterija,kako su namestena podesavanja za power,sta se radi na kompu,al u proseku bi trebalo izmedju 2-5sati ako se ne varam,opet kazem zavisi sta radis,nije isto ako gledas film gde radi pod opterecenjem hard,graficka,zvucnici,cpu....slusas samo muziku,surfujes i kada samo stoji upaljen,

mozda bi bilo lepo kada bi neko postavio neke male cake za ustedu baterije,tipa da se prebacuje u stand by posle izvesnog vremena,gasi ekran,hard....ja nemam laptop al neko ko ima bi to mozda bolje mogao da iznese
 
Pa sam si postavio link ka sajtu gde ima iscrpno objašnjenje o baterijama laptopova. Tekst ima dve strane, koliko se sećam i prva strana je dosta naučno-tehnički orijentisana, dok na drugoj stoji svakom razumljiv tekst.

Nego, drugo nešto mene zanima. Kao, glavna fora kod očuvanja životnog veka baterije je da se, jednom kada se napuni do kraja, izvadi iz laptopa, ako je on idalje uključen u struju preko kabla. Ovo je navodno da bi se izbeglo "prepunjivanje" baterije, što dovodi do bržeg opadanja njenog kapaciteta. Isto stoji i na pomenutom sajtu, samo malo detaljnije objašnjeno.

Mene zanima sledeće: baterija laptopa ima ugrađenu silnu elektroniku u sebi, koja se uglavnom odnosi na merenje preostalog kapaciteta, na sprečavanje da nivo napunjenosti opadne ispod 5% itd., znači elektronika koja se uglavnom odnosi na regulisanje stanja baterije. Pa zar ne postoji i ugrađena elektronika koja će, jednom kada se baterija napuni do kraja, a još je prisutan izvor naizmenične struje, da jednostavno ugasi bateriju i time isključi mogućnost njenog daljeg punjenja (ovo je analogno tome da se ona izvadi iz laptopa)?? Čak i moj bežični telefon ima tu ugrađenu elektroniku!
 

Back
Top