Održavanje kompjutera

krtislav

Primećen član
Poruka
674
Ovako, uskoro dobijam novi kompjuter, i oću da naučim kako da ga održavam i da izdrži barem 5 godina, iako su garancije mnogo manje, i naravno nemislim na održavanje softwera, nego hardwarea.
 
Poslednja izmena:
Ako kupujes gotovu konfiguraciju a ne sklapas ga iz delova postoji velika verovatnoca da je kuciste plombirano i da otvaranjem gubis garanciju. U tom slucaju otvaranje otpada , ono sto mozes uraditi da bi se pobrinuo oko hardvera je sledece:

1.Struja- u najvecem broju slucajeva to je ono sto dodje glave hardveru. Nacin na koji crkava je taj sto kada struja nestane i posle dodje previsok napon prodje zastitne osigurace u kuci i udari na napajanje,a ako njega prodje odose komponente kao sto su maticna,hard,cpu....
To se resava jednostavnom kupovinom stabilizatora tj. produznog kabla sa ugradjenim osiguracem ( stiti i el. utikace, lan,kablovsku,telef. liniju) . Bezbroj puta sam cuo da je udario grom u banderu ili el. mrezu i da je nekom crko komp i pored ove zastite,razlog je taj sto mu je napon prosao kroz tel. liniju a imao je zastitu samo za uticnice
bigimg.jpg
cena od 10e pa navise,ovo svako treba da ima

Pored previsokog napona i pad napona zna da nanese veliku stetu,pogotovo ako su komponente klokovane,a za nasilno gasenje windowsa i da ne pricam,par takvih slucajeva i vec pocne da brljavi. Ako imas ceste nestanke struje uzmi UPS ,neki imaju u sebi ugradjenu zastitu od prednapona,dok drugi pruzaju samo najosnovniju funkciju a to je da u slucaju nestanka struje imas dovoljno vremena da ugasis komp kako treba.
bigimg.jpg
30e >

Prasina- ako kuciste stoji na podu veoma brzo ce se napuniti prasine,a to ce dovesti do pregrejavanja komponenti. Resenje je postavljanje filtera za prasinu na ventilatore koji ubacuju vazduh u kuciste i naravno ispred ventilatora a ne iza. I naravno povremeno ciscenje istih
052.650.147.jpg


Temperature-ovo je povezano i sa predhodnim komentarom. Bitno je to da se komponente ne pregrevaju,kako cpu,maticna,graficka tako i hard. Iskusniji korisnici uvek provere default vrednosti temperatura svog hardvera i paze da se one ne premasuju. Resenje je zamena stock kulera ( u slucaju da ne moze da ohladi procesor kako treba,pogotovo ako je overklokovan) ,ubacivanje dodatnih ventilatora koji ce ubacivati/izbacivati vazduh u/iz kucista
2crnajb.jpg
bigimg.jpg


Mozes da podesis u windowsu da se monitor i hard gase posle npr. 5 minuta ili da ide u sleep mod ,produzices im vek trajanja. Mnogi ostave da komp skida nesto sa neta i izadju,a monitor ostave da radi na ovim vrucinama bespotrebno,kao i hard

Ovoga sam se setio za sada:bye:
 
Ako kupujes gotovu konfiguraciju a ne sklapas ga iz delova postoji velika verovatnoca da je kuciste plombirano i da otvaranjem gubis garanciju. U tom slucaju otvaranje otpada , ono sto mozes uraditi da bi se pobrinuo oko hardvera je sledece:

1.Struja- u najvecem broju slucajeva to je ono sto dodje glave hardveru. Nacin na koji crkava je taj sto kada struja nestane i posle dodje previsok napon prodje zastitne osigurace u kuci i udari na napajanje,a ako njega prodje odose komponente kao sto su maticna,hard,cpu....
To se resava jednostavnom kupovinom stabilizatora tj. produznog kabla sa ugradjenim osiguracem ( stiti i el. utikace, lan,kablovsku,telef. liniju) . Bezbroj puta sam cuo da je udario grom u banderu ili el. mrezu i da je nekom crko komp i pored ove zastite,razlog je taj sto mu je napon prosao kroz tel. liniju a imao je zastitu samo za uticnice


Pored previsokog napona i pad napona zna da nanese veliku stetu,pogotovo ako su komponente klokovane,a za nasilno gasenje windowsa i da ne pricam,par takvih slucajeva i vec pocne da brljavi. Ako imas ceste nestanke struje uzmi UPS ,neki imaju u sebi ugradjenu zastitu od prednapona,dok drugi pruzaju samo najosnovniju funkciju a to je da u slucaju nestanka struje imas dovoljno vremena da ugasis komp kako treba.


Prasina- ako kuciste stoji na podu veoma brzo ce se napuniti prasine,a to ce dovesti do pregrejavanja komponenti. Resenje je postavljanje filtera za prasinu na ventilatore koji ubacuju vazduh u kuciste i naravno ispred ventilatora a ne iza. I naravno povremeno ciscenje istih


Temperature-ovo je povezano i sa predhodnim komentarom. Bitno je to da se komponente ne pregrevaju,kako cpu,maticna,graficka tako i hard. Iskusniji korisnici uvek provere default vrednosti temperatura svog hardvera i paze da se one ne premasuju. Resenje je zamena stock kulera ( u slucaju da ne moze da ohladi procesor kako treba,pogotovo ako je overklokovan) ,ubacivanje dodatnih ventilatora koji ce ubacivati/izbacivati vazduh u/iz kucista


Mozes da podesis u windowsu da se monitor i hard gase posle npr. 5 minuta ili da ide u sleep mod ,produzices im vek trajanja. Mnogi ostave da komp skida nesto sa neta i izadju,a monitor ostave da radi na ovim vrucinama bespotrebno,kao i hard

Ovoga sam se setio za sada:bye:

bravo, jako detaljno opisano, hvala, no, pošto i ja skidam torrente veoma često, kako da to ostavim da se skida, a da manje smanjuje vek trajanja. Uvek ugasim monitor i zvučnike, i predpostavljam da nemogu gasit hard disk kad se skida
 
Poslednja izmena:
kod torrenta to ne pali,al ako skidas Jdownloader-om fajlove pa treba da prodje vreme od pola sata izmedju partova sto da se hard vrti. Opcija je mislim po defaultu ukljucena samo sam ja smanjio vreme,odziv hard diska je brzi nego sto monitoru treba da se upali.
O ovoj opciji ima bezbroj komentara,dal treba paliti ili ne treba,dal steti hardu ili ne,kod laptopova ona stedi bateriju to je sigurno.
-----------------------------------------------------------------
za overklok namerno nisam hteo nista da pisem, ko hoce i ume neka radi,ko nezna neka ne dira, nekome hardver "progleda" nakon kloka dok mu drugi skrate zivotni vek ili ga ubiju
A za temperature sto nize to bolje,ako znas sta ce ti biti u kompu,idi lepo na sajtove proizvodjaca komponenti i pogledaj radnu i max temp. procesora,graficke,pa kad pokrenes masinu kuci vidi kako se one krecu pod opterecenjem i u normalnom radu. Svaki cpu ima svoju max. temp.i radnu,tako i graficka,hard,ploca.....
 
Pohvala fox_87 za temeljan odgovor, ali evo i nekoliko podataka koje znaju samo nindže, u kojima se razbijaju neke zablude u vezi trajnosti hard diskova:

- Netačno je da disk koji je bolje hlađen duže traje (barem ne ako je temperatura ispod 50 stepeni C)
- Netačno je da disk koji se manje koristi duže traje. (to važi za sve diskove osim za ganc-nove, izvađene iz kutije, koji su pod garancijom ionako - dakle savet je: čim ga dobijete, opržite po njemu maksimalno, ako izdrži prva tri meseca, trajaće barem 5 godina, a ako crkne vratite ga i uzmite novi)
- S.M.A.R.T. sistem je relativno beskoristan indikator potencijalnog kvarenja diska.

Ovo su inače rezultati istraživanja Google-a nakon praćenja 100.000 hard diskova u toku 5 godina. Cela studija je ovde, koga interesuju detalji:

http://static.googleusercontent.com.../labs.google.com/en//papers/disk_failures.pdf
 
Nije tacno da hard disk isto funkcionise kada je aktivno hladjen i kada nije.
Ne retko se desava da temperatura ode preko 50C a to nije zdravo za hard.
Dalje,uopste ne znaci da ako izdrzi 3 meseca da ce da drzi 5 godina.Nikad se ne zna kada moze da ode u vecna lovista.
A sto se tice zastite od udara groma,previsokog napona i ostalih stvari jedino resenje je kvalitetan UPS.Nikakav surge protektor nece spasiti komp od nabrojanih stvari...
A i gasenje hardova posle odredjenog vremena je apsolutno nepotrebno pogotovo ako se nesto downloaduje.Neko je pomenuo u pauzi izmedju downloada od pola sata da se to radi.A sad reci da li ti mislis da je zdravo za hard da ga svakih pola sata maltretiras paljenjem i gasenjem?
 
Neko je pomenuo u pauzi izmedju downloada od pola sata da se to radi.A sad reci da li ti mislis da je zdravo za hard da ga svakih pola sata maltretiras paljenjem i gasenjem?

O ovoj opciji ima bezbroj komentara,dal treba paliti ili ne treba,dal steti hardu ili ne,kod laptopova ona stedi bateriju to je sigurno.

Ja mislim da sam bio jasan ovim komentarom,misljenja su podeljena a dok mi neko ne baci link sa komentarom nekog strucnog lica,kompanije ili testa,meni ce ta opcija i dalje biti ukljucena. Kod prekidaca se radni vek meri u br. ukljucivanja/iskljucivanja a kod hard-a u radnim satima. Istina je ta da i ako je gasenje namesteno nakon 5min on se nece ugasiti dok ne prodje nekih 10-15 u idle modu.

Ono za surge protektor sto si rekao je blago receno netacno,od previsokog napona/groma spasava,licno sam se uverio:mrgreen:
 
naleteo sam pre neki dan na link da desktop hardovi izdrže 5000 do 8000 ciklusa a laptop 20000 do 30000 ciklusa
tog paljenja i gasenja :think:

ne mogu da se setim gde (oh darn) :dash: možda nisu precizne brojke ali je tu negde red veličine :super:

(edit: on 2nd htought možda je ipak red veličine
50hiljada za desktop hardove i 250hiljada za laptop hardove :think: )
 
Poslednja izmena:
Ni ti nisi pročitao, priznaj! :)

Imaju diskove koji su radili na višoj, i one koji su radili na nižoj temperaturi... do nekih 50 stepeni nema značajne razlike, kao što sam već napisao. (a 50 stepeni je poprilično vruć disk)
 
xaxax,ovo pocinje da me podseca na onu temu o partcijama od pre neki dan :). Ja nisam za to da se komponente greju,nema veze,recimo da ne steti hardu,al opet ta toplota ide na cpu i graf. pa i njima dize T za koji stepen,a ljudi se ubise polirajuci kulere i ugradjivajuci ventilatore ne bi li spustili za nekoliko stepeni.
Napolju je sad 23c meni u kucistu vazduh na 27c
 
Ni ti nisi pročitao, priznaj!
paaaa , pročitao sam pre oko mesec dana (kad sam naleteo prvi put) ali po sećanju zaboravih ipak sve detalje , you got me there ... ;)

mislim da je bitno da su rekli da smart u 33% slucajeva nece da vas upouzori pre otkaza :think:

ovde je nešto zanimljivo :super:
http://royal.pingdom.com/2008/07/21/data-center-stories-that-will-make-you-laugh-or-cry/
naravoučenije , ne ispirajte mozak zapošljenicima o važnosti štednje energije (green? yes green...)
http://thedailywtf.com/Articles/Im-Sure-You-Can-Deal.aspx

edit
el imate komentar , znači ne škodi im žega a ? ,ili ipak... ? :think:
The Network Services folks had it even worse: the server room was a sweltering 109° Fahrenheit and filled with dead or dying servers.
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da sam bio jasan ovim komentarom,misljenja su podeljena a dok mi neko ne baci link sa komentarom nekog strucnog lica,kompanije ili testa,meni ce ta opcija i dalje biti ukljucena. Kod prekidaca se radni vek meri u br. ukljucivanja/iskljucivanja a kod hard-a u radnim satima. Istina je ta da i ako je gasenje namesteno nakon 5min on se nece ugasiti dok ne prodje nekih 10-15 u idle modu.

Ono za surge protektor sto si rekao je blago receno netacno,od previsokog napona/groma spasava,licno sam se uverio:mrgreen:
Ja sam ti rekao kako jeste,a tvoja je stvar da li ces ga drzati tako ili neces.;)
A surge protector je obicno s*anje.Da on moze sve lepo da odradjuje onda UPS ne bi bio ni potreban...
Aj' ne bilo ti mrsko prvo pogledaj onaj link na studiju hard diskova koji sam postavio, pa reci šta ti nije jasno... (AFR = Annualized Failure Rate)
Nisam pogledao link,ali znam da hardovima ne prijaju visoke temperature.50C je vrlo blizu granice,a nekima i granica.A i ne moze da se generalizuje jer nije svim hardovima maksimalna temperatura ista.;)
 
Gasenje harda i tome slicno, mislim da nema nikakve veze.... Veci faktor u svemu tome je sreca :)
pre nekih 6-7 godina (od prilike kad je izasao amd64 procesor), imao sam dva hard-a u kompu, ata i sata WD, komp nije gasen po mesec-dva, bukvalno...non stop je bio ukljuchen dc klijent (LAN+WLAN ~100usera), stalno se nesto skidalo, komp nikad nije ulazio u stand by....ata hard je vadjen nedeljno jedamput, minimum... i u dzepu noshen do druga :) nakon godinu dana riknuo je sata hard, tj pojavili su se BS u nenormalnom broju, taj isti komp i dan danas radi (da kucnem u drvo) sa tim ata hardom koji je preso kilometre i kilometre nosenja u kesi, dzepu...pod misku, a sata hard je dobio treceg naslednika :)
vec duze vreme niko ne obraca paznju na njega, preko remota se pusta download, reze...i samo tome i sluzi, jedino se prasina redovno "izduvava" jer ona moze tesku pizdariju da napravi, vrlo bitnan stvar oko odrzavanja
sto se tice harda, nema tu neke filozofije, ili te oce, ili te nece :) rikavali su i hitaci i wd i maxtor i samsung.....svi radili u istim uslovima, a u istim uslovima su i preziveli...veci broj :)
 

Back
Top