Misterije u vezi sa neandertalcima

gost 129003

Primećen član
Poruka
960
Drugari,

pročitajte ovaj tekst http://news.discovery.com/archaeology/neanderthal-hormones-strong-arms.html

i probajte da odgovorite na neka moja pitanja / razmišljanja:

1. Da li su, ljudi te snage, mogli da podižu mnogo teži teret nego mi, današnji ljudi, te stoga da bez po-muke grade građevine u dalekoj prošlosti, a koje su nama misterija i dalje?
2. Da li su njihova ogromna snaga i krupniji rast mogli doprineti nastanku legendi o divovima, naročito među domorocima britanskih ostrva?

ps. ako tema već postoji, nema potrebe da se iko nađe smrtno uvređen... :D
 
Pa evo
1.>Zvanicna nauka kaze da su oni bili jaki i to ali oni su ziveli u pecinama i pre 100 000 godina.
Jednostavno oni su ziveli za vreme ledenog doba plemenskim zivotom i neverujem da je njihova zasluga gradnja piramida.Jeste da su jaki ali ne verujem da mogu da dignu blok tezak po par tona pogotovo bez ikakvih pomocnih sredstava.
2.>Zar nisu onu bili nizi od nas sad.Pojavili su se pre Homo Sapiensa koji ih je na kraju i iztrebio.
Mislim da oni nisu dolazili u kontakt sa domorocima a i da jesu bili bi mozda malcice
visi.
 
Drugari,

pročitajte ovaj tekst http://news.discovery.com/archaeology/neanderthal-hormones-strong-arms.html

i probajte da odgovorite na neka moja pitanja / razmišljanja:

1. Da li su, ljudi te snage, mogli da podižu mnogo teži teret nego mi, današnji ljudi, te stoga da bez po-muke grade građevine u dalekoj prošlosti, a koje su nama misterija i dalje?
2. Da li su njihova ogromna snaga i krupniji rast mogli doprineti nastanku legendi o divovima, naročito među domorocima britanskih ostrva?

ps. ako tema već postoji, nema potrebe da se iko nađe smrtno uvređen... :D

Postoji prica, o narodu koji je zive pre 12 hiljada godina, da su bili visoki i po tri metara.Posto im se ne zna tacan naziv, zovu ih Severnjacima i kazu da su nastanjivali podrucje Sibira.
Njih bih mogao da povezem sa onim divovima koji su vidjeni po pecinama kraj nekog jezera u jednoj azijskoj zemlji.
Daklem, moguce je da su postojali ti ljudi visi rastom i krupniji.
 
Pa evo
1.>Zvanicna nauka kaze da su oni bili jaki i to ali oni su ziveli u pecinama i pre 100 000 godina.
Jednostavno oni su ziveli za vreme ledenog doba plemenskim zivotom i neverujem da je njihova zasluga gradnja piramida.Jeste da su jaki ali ne verujem da mogu da dignu blok tezak po par tona pogotovo bez ikakvih pomocnih sredstava.
2.>Zar nisu onu bili nizi od nas sad.Pojavili su se pre Homo Sapiensa koji ih je na kraju i iztrebio.
Mislim da oni nisu dolazili u kontakt sa domorocima a i da jesu bili bi mozda malcice
visi.

И због тога , што поред снаге нису имали други квалитет, да осмисле грађевине. Шта значи горили снага која може да се мери са десет човечијих кад има мозак ко у пилета? Кад шимпанза може да га зајебе у свакој ситуацији осим у отвореној борби.
 
Pa to nije neki problem naučnicima da izračunaju koliki su teret mogli da podižu. Ali je interesantno kao pretpostavka.

Ali takvih primera ima ne samo kada je reč o divovima. Iznenađujuće je rasprostranjeno bilo uvreneje u Srednjem veku da postoji rasa ljudi sa psećim glavama i da žive negde daleko. A i u narodnim predanjia postoje tzv. psoglavi.

Asteci su (lii su to bile Inke), opet, imali prikaze bogova sa svetlom bradom (kakvu je imao Francisko Pizaro). Odakle njima predstava o svetloputim bogovima, ako su odvajkada živeli izolovani od bele rase?
 
Vidi se da se ovde citao Luis Spens. ;)

Ta ideja mi je fantasticna. Ne toliko oko gradjevina, vec bas povezivanje sa mitovima o divovima.

Npr. svi ste culi za borbu Davida i Golijata verovatno. Epa za Golijata mnogi veruju da je istorijska licnost a ne samo mitski div, rasta nesto vise od 2m. Prema tome, sta su ljudi visine 1.60-1.70 mogli da misle o ljudima visokim preko 2m?

Prica je jako zanimljiva i nebi je trebalo olako shvatati.
 
pigmeji su i sada nizi u odnosu na na primer evropljane, ali u tadasnje vreme su i evropljani bili nizi nego sada.

pa u tadasnje vreme i pigmeji su bili nizi nego danas,pa se svodi na isto...:)

u svakom slucaju ne verujem da neandertalci imaju neke veze sa raznoraznim divovima iz proslosti,iz prostog razloga sto je dokazano da su neandertalci bili visoki u proseku oko 160 maximalno 170 cm,ali su bili zato siroki,teski i "nabijeni" ...sto se kaze "siri nego duzi".......(uostalom vidite koliko je JAVA nizi od Martija Misterije koji ima oko 180-185 cm) :)

e sad,da su bili snazni,bili su...........mislim dosta snazniji nego danasnji prosecan covek,ali tesko da je jedan neandertalac mogao da dize kamen od 1 tone.......i da samo na osnovu te njihove sirove snage izgradi neku monumenatalnu gradjevinu.....

pa uostalom,i medvedi su uzasno jaki,ali se ne bave gradjevinarstvom.......a i koliko god bili snazni neandertalci,sumnjam da su mogli da se sukobe "prsa u prsa" sa mamutom i da izadju kao pobednici,kao sto pise na linku koji je dat na pocetku...
 
Poslednja izmena:
On average, the height of Neanderthals was comparable to contemporaneous Homo sapiens. Neanderthal males stood about 165–168 cm (65–66 in), and were heavily built with robust bone structure. They were much stronger than Homo sapiens, having particularly strong arms and hands.[9] Females stood about 152–156 cm

danasnji covek je prosecne visine oko 1,75 ;)

e sad zamisli nekog visine 1,65 pored dvometrasa :)
 
arnold-schwarzenegger5.jpg
:mrgreen:
 
Hm, ako je tacna teorija da smo se razvili od majmuna, tj da imamo nekog dalekog zajednickog predka onda ko zna.
zanimljivo mi je to sto gorila moze da podigne oko 1000kg a ako nam je genetski kod veoma slican sa simpanzama onda ima logike da su ljudi pre 100K godina bili daleko jaci nego danas. Tj da im je telo, misicna masa, gustina kostiju bila prilagodjena takvom nacinu zivota i da su bili sigurno jaci nego danasnji ljudi. Mozda zak i par puta.

http://en.allexperts.com/q/Interspecies-Conflict-3754/2008/7/Strength-primates-1.htm
 

Back
Top