Kako da dovedem roditelje u Kanadu?

binky

Početnik
Poruka
42
Pre svega pozdrav svima! Imam problem za koji mi treba pomoc ljudi koji imaju informacije ili iskustva o nacinima sredjivanja papira (permanent residence) za roditelje. Kao i mnogi koji su se spremali da krenu sa porodicom u beli svet imam problem, sta sa ostarelim roditeljima? Volela bih i bila bi mirnija da su tamo sa nama i da se niko ne setka izmedju Amerike i Evrope, nego da se svi skrasimo negde zajedno.
Konkretno me interesuje koji je postupak podnosenja zahteva za useljenje roditelja, koliko traje postupak i da li se moze podneti dok jos ni sam nemas drzavljanstvo. Kakva oni, kao osobe u tim godinama, mogu ostvariti prava u Kanadi? Takodjer, volela bih da znam ako bi dosli kao turisti da li postoji nekakvo zdravstveno osiguranje koje se moze uplatiti za njih dok borave tamo i koliko kosta?
Please, please ako neko zna nesto pouzdano da mi napise! Unapred hvala na odgovorima! :hvala:
 
Iskreno mislim da je bolje da ostanu gde jesu jer nece ime biti lepo u drugoj zemlji/kulturi nakon 60 godina zvota u Srbiji. Moji su ostali dole i dolazili su ovde na par meseci i ja sam video da ne bi mogli da zive ovde. Mogli bi da budu ovde zbog mene ali nema zivota ovde za ljude koji su zivot proveli kod nas.
 
Konkretno me interesuje koji je postupak podnosenja zahteva za useljenje roditelja, koliko traje postupak i da li se moze podneti dok jos ni sam nemas drzavljanstvo. Kakva oni, kao osobe u tim godinama, mogu ostvariti prava u Kanadi?:hvala:

Moji roditelji su već pri kraju tog procesa i koliko znam ništa se nije menjalo do sada, bar ne po onome što može da se pročita na kanadskom zvaničnom sajtu.

1.Možeš da sponzorišeš roditelje iako još nemaš državljanstvo, tj.možeš biti sponzor ako imaš status PR(permanent residence)
2.Tvoj prvi korak je popunjavanje alikacije za sponzorstvo koju šalješ u Missisauga-u.
Da bi to uradila ne smeš da budeš na socijalnoj pomoći (sem u nekim slučajevima). Obavezuješ se, mislim na tri godine, da tvoji roditelji neće pasti na socijalnu pomoć za to vreme. Uputstvo i formulare koje popunjavaš imaš na njihovom zvaničnom sajtu.
3.Kada i ako (a nema razloga da ti ne odobre sponzorstvo ako ispunjavaš uslove) ti odobre sponzorstvo, šalju ti obaveštenje i tvoj deo aplikacije u Beč
4.Potom tvoji roditelji šalju svoj deo popunjene aplikacije, takođe u Beč
Ovo je neki princip po kome to funkcioniše.

U našem slučaju je tako išlo. Moji roditelji su aplikaciju u Beč poslali 11.decembra 2009. Potom su im tražili dopunu dokumenata, neke izvode i sl.što nisu poslali. Krajem marta dobili su poziv za lekarski i sada čekaju poziv za viziranje pasoša.
Po svemu sudeći, do sada bi moji roditelji već bili tamo, ali kod nas je iskrsao problemčić sa još jednom osobom koja je sponzorisana zajedno sa roditeljima. Hoću da kažem, da se čini da to sve ide prilično brzo. Znači u roku od par meseci.
Roditelji su išli i na turističku vizu u toku samog trajanja ovog procesa iseljenja i bez problema su dobijali tur.vize. Išli su u Kanadu 2 puta na taj način. Drugi put su im odobrili vizu na čak dve godine.

Poseti ovaj sajt http://www.montenegro-canada.com/articles/article/2019774/26511.htm
i obavezno njihov zvaničan sajt na kome je sve objašnjeno
http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/menu-outside.asp

Ako te zanima još nešto, pitaj. Srećno
 
Draga Korana,hvala mnogo na iscrpnom odgovoru. Bas sam srecna sto ta opcija postoji i sto proces nije tako strasan. Imam jos jedno pitanjce, da li su tvoji imali nekakvo zdravstveno prilikom turistickog boravka u Kanadi. Gde se to uplacuje u Kanadi ili u ex YU, i koliko kosta?
Hvala unapred i veliki pozdrav! :super:

P.S. Tiberije, moram da priznam da si mozda upravu ali moram da pokusam - pa nikad se nezna!
 
Nema na čemu. Moji roditelji nisu imali osiguranje prvi put kada su išli, ali mi se čini da im je brat drugi put uplatio i ako jeste, to se sigurno radi tamo. Ja ne znam tačno kako, ali možeš da pozoveš našu ambasadu u Kanadi i pitaš, pretpostavljam da oni znaju.
 
Draga Korana,hvala mnogo na iscrpnom odgovoru. Bas sam srecna sto ta opcija postoji i sto proces nije tako strasan. Imam jos jedno pitanjce, da li su tvoji imali nekakvo zdravstveno prilikom turistickog boravka u Kanadi. Gde se to uplacuje u Kanadi ili u ex YU, i koliko kosta?
Hvala unapred i veliki pozdrav! :super:

P.S. Tiberije, moram da priznam da si mozda upravu ali moram da pokusam - pa nikad se nezna!

Zdravstveno osiguranje za posetioce/turiste se moze kupiti u svakoj turistickoj agenciji u Kanadi, cena je ista svuda, a zavisi od starosne dobi, duzine boravka, itd.
To isto osiguranje moze se kupiti online , na sajtu RBC (Royal Bank of Canada) http://www.rbcinsurance.com/travel/index.html
 
Poslednja izmena:
Hvala mmilane, goldfishu i Korana za sajtove i savete. Sada sam mnogo mirnija. Evo jos jedno pitanje, imam komsiju koji je otisao sa sinom u Kanadu kada je imao oko 60 godina humanitarnim programom. Oni tvrde da deda nema ni dana radnog staza u Kanadi a da je dobio neku naknadu i stan od drzave!? Da li je to moguce?
Evo ovo je zadnje obecavam. Pozdrav svim posetiocima ovog foruma!:D
 
Hvala mmilane, goldfishu i Korana za sajtove i savete. Sada sam mnogo mirnija. Evo jos jedno pitanje, imam komsiju koji je otisao sa sinom u Kanadu kada je imao oko 60 godina humanitarnim programom. Oni tvrde da deda nema ni dana radnog staza u Kanadi a da je dobio neku naknadu i stan od drzave!? Da li je to moguce?
Evo ovo je zadnje obecavam. Pozdrav svim posetiocima ovog foruma!:D

Da. Ja imam ujaka koji nije imao nikakvoga staza, sada radi na crno, i prima mirovinu, stan od drzave ti ne verujem, ali mozda i to.
 

Back
Top