Grize me savest!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

maps

Početnik
Poruka
31
Baba mi je umrla od srca sa 70 god,par dana pre toga smo se posvadjale i svi mi kazu da je dosta plakala i zalila se na mene.Osecam krivicu i zao mi je sto smo imale takav odnos u zadnje vreme.Uvek mislim na to i jako mi je tesko.
Sta vi mislite da li moze neko da umre od nerviranja?
 
Naravno da ti nisi kriva! Pa da srce stane od nerviranja imali bi mnogoooo vise smrtnih slucajeva... Srce stane zato sto je postalo "slabo" i ti tu nista nisi kriva.

To sto ti potencijalno sebe krivis nije cudno, zato sto se to cesto desava kada nam umre draga osoba. Moras da znas da te je baka volela i da je znala koliko mnogo ti volis nju, pa poznaje te citavog tvog zivota i malo njih te poznaje kao ona. To ne moze da narusi jedna svadja!

Kada je moja nana umrla ja sam htela da poludim zato sto sam se dve godine pre toga posvadjala sa njom, i svasta joj rekla, ali smo to izgladile mnogo pre njene smrti. Ipak mi je bilo jako krivo.

Shvati to kao normalan sled dogadjaja, prosto je normalno da mladji sahranjuju starije. I tvoja baka je sahranila svoju baku i ova svoju itd... Ti tome ne mozes biti kriva.

Mogla bih ti sada mnogo pricati o smrti, ali najvaznije je da je tvojoj baki sada mnogo bolje nego sto joj je bilo u ovom zivotu, a samo je tebi tesko zato sto mislis da ona vise nije pored tebe. A to je varka, ona ce uvek biti tu za tebe, sve dok ti bude trebala i dok je budes nosila u srcu.
 
Dobro je da ste reagovale, jer su porethodni odgovori takvi da čovek ne poveruje!
Inače, imala sam tih iznenadnih smrti u porodici i uvek se neko negde pitao da li je moglo da se izbegne...
Odgovor sa najkompetentnijeg mesta je bio: Možda i jeste moglo da se izbegne u tom trenutku. Ali bi se isto desilo za 5 sekundi, 5 minuta - ne više od toga.
Dakle... Kao što reče Lepa Jeka: normalno je da ti je žao i da se tako osećaš, ali zaboravi na grižu savesti.
 
Jesi li otisla pomoliti se bogu
da joj dusa ode u raj i jesi li upalila svecu?
Kada sve to uradis iskreno i u tom
trenutku budes puno mislila
o njoj onda je zamoli za oprostaj
i nadam se da ce te to proci.
Malo cesce u Crkvu i slusaj molitvu od pocetka do kraja i doces do svog duhovnog mira
i sve ce ti krenuti na bolje.
Ali samo iskreno :idea:
 
Tacno je da nerviranje moze pogorsati stanje, ali da neko umre u istom trenutku zbog toga... Pa dajte bre, to ima samo u sapnskim sapunicama...
a tacno je da sve uvek grize savest po malo, ali kao sto je neko rekao...odes na grob zapalis svecu jer kazu da neko tamo odozgo vidi sve...
 
Mnogo nas je:
Tacno je da nerviranje moze pogorsati stanje, ali da neko umre u istom trenutku zbog toga... Pa dajte bre, to ima samo u sapnskim sapunicama...
a tacno je da sve uvek grize savest po malo, ali kao sto je neko rekao...odes na grob zapalis svecu jer kazu da neko tamo odozgo vidi sve...

Well, moja maceha je umrla od infarkta usred svadje sa susedom. Ali u svemu tome ima jedan bitni catch, imala je i ranije problema sa srcem. Predpostavljam da je isti slucaj sa tvojom bakom, sto ce reci, desilo bi se pre ili kasnije.
 
ovde je pitanje da li te grize savest zbog toga sto si se svadjala sa bakom ili sto je ona umrla nakon svadje?
Treba da te grize savest što si se svadjala sa starijom osobom, jer je to nekulturno(starijima treba povladjivati jer su jako krhki i "detinjasti").
Što se tice njene smrti tu ne treba da osecas krivicu.
sve u svemu ne volim da cujem da neko ne poštuje stare osobe!!!
 
maps:
Baba mi je umrla od srca sa 70 god,par dana pre toga smo se posvadjale i svi mi kazu da je dosta plakala i zalila se na mene.Osecam krivicu i zao mi je sto smo imale takav odnos u zadnje vreme.Uvek mislim na to i jako mi je tesko.
Sta vi mislite da li moze neko da umre od nerviranja?

Maps:

cesto se desava kad neko umre da ljudi koji ostanu osecaju krivicu; cak i ako se nisu svadjali pred samu smrt. Covek se uvek oseca lose kad mu umre neko drag, bez obzira koliko taj neko ima godina i da li je star ili zdrav, da l' mu je vreme ili je imao nesrecu: kada se radi o onima koje volimo, generalno mi osecamo da NIKAD nije vreme. Krivicu cesto osecaju oni koji prezive saobracajnu nesrecu (ili druge nesrece) u odnosu na one koji umru; krivicu osecaju roditelji koji izgube decu ("Sto JA nisam umro mesto njega..."), krivicu osecaju oni koji su mogli da umru ali spletom srecnih okolnosti nisu, vec je umro neko drugi. I naravno, krivicu osecaju oni koji se se sa nekim posvadjali ne sluteci da ce ta osoba (kao tvoja baka) da iznenada umre i da nece biti sanse za izmirenje. Kad se tako sta desi, kao da ostanu tri tacke, kao da ostane nesto nedovrseno i ne izreceno. Covek cesto misli : "Da je ovde opet bar na minut, pa da mu/joj samo kazem da ga/je volim.....", kao da je ona poslednja svadja ucinila da onaj sto umire ode osecajuci se nevoljeno.
Ali tvoja baka je znala da je ti volis; i da je znala da ce umreti za 3 dana, ni ona se ne bi zalila na tebe - ali tvoja baka je cinila, isto kao sto si i ti cinila, najnormalniju stvar na svetu dok je bila jos ziva: zivela je zivot! A u zivotu, ljudi se svadjaju, ljute, zale jedni na druge. To jeste zivot i to jeste normalno: biti ljut na nekoga ne znaci ne voleti ga. Zaliti se na nekoga ne znaci ne voleti ga. Ne slazem se da se ne treba svadjati i ljutiti na starije - stariji su stariji i treba ih postovati, ali ih ne treba tretirati kao mentalne invalide, jer oni to nisu, niti kao decu, jer ni to nisu. NAravno da ne treba biti prost, nevaspitan i vulgaran - ali to vazi i za komunikaciju sa mladjima, jednako kao i sa starijima.
Tvoja baka nije umrla od nerviranja zbog svadje sa tobom i nije umrla misleci da je ne volis. Delujes jako mlado i mnoga su jos pitanja pred tobom u zivotu, ali mozes biti sigurna u odgovor na jedno pitanje: nisi ti kriva.
 
dva puta mi se desilo da sam zelela da pozovem neke drage ljude (vrlo bolesne, u odmaklim stadijumima bolesti). sve danas, sutra, kasnije... i nisam stigla na vreme.
obecala sam sebi: kad nekoga zelim da pozovem, kad nekome zelim da se izvinem, kad nekome zelim da kazem da ga volim-sad i odmah. sutra mozda nece imati smisla.
 
Potpuno se slazem sa tobom. Treba govoriti reci kao sto su 'Volim te', 'Izvini' i 'Hvala ti!', njih nikad dovoljno. LJudi cesto kazu - 'sta da govorim to, pa on/ona zna da je volim, da mi je zao ili da cenim ono sto za mene cini!' ali bez obzira sto je to tacno, reci prenose energiju, makar se to i ne vidi - oseca se. reci prenose emotivnu energiju. Svi mi ZNAMO da smo voljeni, ali volimo to da cujemo s' vremena na vreme, zar ne?
 
Machak69:
Potpuno se slazem sa tobom. Treba govoriti reci kao sto su 'Volim te', 'Izvini' i 'Hvala ti!', njih nikad dovoljno. LJudi cesto kazu - 'sta da govorim to, pa on/ona zna da je volim, da mi je zao ili da cenim ono sto za mene cini!' ali bez obzira sto je to tacno, reci prenose energiju, makar se to i ne vidi - oseca se. reci prenose emotivnu energiju. Svi mi ZNAMO da smo voljeni, ali volimo to da cujemo s' vremena na vreme, zar ne?

O da :wink:
 
Machak69:
Potpuno se slazem sa tobom. Treba govoriti reci kao sto su 'Volim te', 'Izvini' i 'Hvala ti!', njih nikad dovoljno. LJudi cesto kazu - 'sta da govorim to, pa on/ona zna da je volim, da mi je zao ili da cenim ono sto za mene cini!' ali bez obzira sto je to tacno, reci prenose energiju, makar se to i ne vidi - oseca se. reci prenose emotivnu energiju. Svi mi ZNAMO da smo voljeni, ali volimo to da cujemo s' vremena na vreme, zar ne?
A vidis, meni je prilicno tesko da nekom kažem - Volim te! Nekako, skoro da mi je licemerno ili pak suvishno.Mnogo mi je lepse da to pokažem, ali kroz dela! Nista mi nije tesko da ucinim za onog koga volim.Volim da mu priredim lepo iznenadjenje, nesto sto nije ocekivao, a odavno je želeo npr.Mnogo bi se toga moglo reći na ovu temu, ali to nije tema ovog topica.Poz.!
 
Machak69:
gane011:
Dragi ljudi su nam onoliko dragi koliko to pokazujemo prema njima a ne koliko se trudimo da u to uverimo okolinu... ili sebe na primer.

To se podrazumeva i nije u suprotnosti sa onim sto sam ja rekao. Ne razumem sta si hteo da kazes ako je ovo odgovor na moj post?

Ko je uopste pomenuo VAS post. I zasto ste ubedjeni da neko samo odgovara na ono sto ste vi imali da kazete. :wink:
 
gane011:
Machak69:
gane011:
Dragi ljudi su nam onoliko dragi koliko to pokazujemo prema njima a ne koliko se trudimo da u to uverimo okolinu... ili sebe na primer.

To se podrazumeva i nije u suprotnosti sa onim sto sam ja rekao. Ne razumem sta si hteo da kazes ako je ovo odgovor na moj post?

Ko je uopste pomenuo VAS post. I zasto ste ubedjeni da neko samo odgovara na ono sto ste vi imali da kazete. :wink:

Upste nisam. Mislim, ubedjen. Zato sam kulturno i pitao. Jer je Vas odgovor bio direktno ispod mog. :wink:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top