Pravoslavlje i mladi

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Narod kaze: "NA MLADIMA SVET OSTAJE"....

Sve religije i sekte SE BORE da pridobiju mlade...

Katolici imaju svoj prepoznatljiv stil propagande, jehovini svedoci izdaju svoje revije na preko 150 svetskih jezika i idu od vrata do vrata, ostale sekte takodje imaju svoje "udice" za pecanje neopredeljenih, u vidu SOCIJALNIH PROGRAMA i SVETOVNIH POMOCI svojim clanovima?

A sta radi SPC?

Kako se ona bori da joj sekte (koje rastu u Srbiji kao pecurke posle kise) ne otmu za koju deceniju SVE vernike ?

Da li je dovoljno sto samo PRISILJVA ispod stola VLAST da na ovaj ili onaj nacin ometa vrsljanje sekti u Srbiji i "kradju" vernika?

Sta ona sama cini da bi mladima 21. veka BILA INTERESANTNA?
 
meni odgovara shto nepostoji agresivna proganda u srbiji neke od "tradicionalnih" vera, poshto planiram da sam osnujem jednu versku zajednicu B)

sto, nije vam dovoljno nasilno pokrstavanje beba?
a i ti ga pretera. shta, roditelji imaju pravo da ubiju dete dok je u telu majke, ali netreba da imaju pravo da izvrshe ritual nad njim kad se rodi.. licimuri liberalni..
 
Poslednja izmena:
Narod kaze: "NA MLADIMA SVET OSTAJE"....

Sve religije i sekte SE BORE da pridobiju mlade...

Katolici imaju svoj prepoznatljiv stil propagande, jehovini svedoci izdaju svoje revije na preko 150 svetskih jezika i idu od vrata do vrata, ostale sekte takodje imaju svoje "udice" za pecanje neopredeljenih, u vidu SOCIJALNIH PROGRAMA i SVETOVNIH POMOCI svojim clanovima?

A sta radi SPC?

Kako se ona bori da joj sekte (koje rastu u Srbiji kao pecurke posle kise) ne otmu za koju deceniju SVE vernike ?

Da li je dovoljno sto samo PRISILJVA ispod stola VLAST da na ovaj ili onaj nacin ometa vrsljanje sekti u Srbiji i "kradju" vernika?

Sta ona sama cini da bi mladima 21. veka BILA INTERESANTNA?

Razvijene religije (SPC, katolicanstvo), svoje versko telo uvecavaju preko tako sto se novi vernici radjaju u veru, tj. kreste se odmah po redjenju.

Ako SPC oce vise vernika, neka promovise natalitet i krstenje.

Ili moze da se mesaju u popularne kanale masovnih medija.
 
Crkva zna da uvek vise sledbenika moze da nadje medju onima koji su vec jednom nogom u grobu, oni se primaju na taj Raj i zagrobni zivot samo tako.
Dok mladi imaju pametnija posla, pa im nisu ciljna grupa za prodavanje magle.
 
Da li je dovoljno sto samo PRISILJVA ispod stola VLAST da na ovaj ili onaj nacin ometa vrsljanje sekti u Srbiji i "kradju" vernika?
R.Žiskar je prokomentarisao prvi deo ove rečenice (i ja se pitam isto), drugi deo (oko vršljanja sekti) neću da komentarišem, ali mi je posebno interesantan ovaj treći deo.
Kakva krađa vernika? Čovek u nešto ili veruje ili ne veruje, pa će u skladu sa svojim verovanjem biti sledbenik ovoga ili onoga pravca. Nema tu nikakve krađe.
 
Crkva zna da uvek vise sledbenika moze da nadje medju onima koji su vec jednom nogom u grobu, oni se primaju na taj Raj i zagrobni zivot samo tako.
Dok mladi imaju pametnija posla, pa im nisu ciljna grupa za prodavanje magle.

Nije Nino to prodavanje magle, nego i neki normalan sled dogadjaja.

Naravno da za crkvene stvari vise stariji treba da se interesuju.

Meni je bezveze da crkva radi na tome da privlaci mlade - neka oni sami odrede koliko ce joj se posvetiti.
 
Razvijene religije (SPC, katolicanstvo), svoje versko telo uvecavaju preko tako sto se novi vernici radjaju u veru, tj. kreste se odmah po redjenju.

Ako SPC oce vise vernika, neka promovise natalitet i krstenje.

Ili moze da se mesaju u popularne kanale masovnih medija.

To u danasnjem vremenu vise nije dovoljno.

Veliki broj vernika, iako su i rodjeni i krsteni, u kasniji zivotnim dobima menjaju religiju (cesto i za sektu) jer im njihova "krstena religija" ne daje odgovore na pitanja koja savremani zivot postavlja pred pojedinca.

NE MOZE SE SAVREMENOST TUMACITI SREDNJOVEKOVNOM LOGIKOM, MOLITVOM I NACINOM RAZMISLJANJA.

Danas covek u SAMO JEDAN DAN, primi vise informacija nego u srednjem veku za 75 GODINA ZIVOTA !


Iz toga sledi da objasnjenja, ucenja i verovanja NE MOGU OSTATI ISTA.
 
1) Crkva i ne sluzi tome da bi 'bila interesantna".

2) Bolje bi bilo pitanje sta ona cini da pomogne siromasnima (sto ne proda deo svoje imovine) u ovim najtezim danima, kad zbog materijalne bede ljudi upadaju i u duhovnu bedu? Sve to oni znaju, i nista ne cine.

Pikice, mora postojati NESTO sto ce ljude PRIVLACITI da idu u crkvu.

U danasnjoj SPC toga gotovo da nema.

To sto narod ide u crkvu u Srbiji je VISE STVAR MODE nego ISTINSKIH RELIGIOZNIH OSECANJA.

Naravno, crkva ITEKAKO BUDNO I NEPREKIDNO treba da pazi na socijalni momenat SVAKOG SVOG CLANA!

TO JE OSNOV zbog koga su sekte tako privlacne za ljude.

Oni veoma paze na svoje clanove i STITE ih gde god je to objektivno moguce.
 
Како то СПЦ испод стола (дрвени, стаклени, кухињски или радни?) присиљава (ако је то реч коју си желео да употребиш) власт ?

ZISKAR, ZISKAR, ja ne verujem da si ti bas toliko naivan...

Ne verujem da ti NE ZNAS da SPC cini sve da privoli vlast da zabrani druge sekte i religije u Srbiji, a ako to nije moguce javno, onda se to radi tako da im se otezava zivot na sve moguce nacine (radi se "ispod stola").

Od "smestanja" raznih gadosti i kleveta, do fizickih nasrtaja na "one druge".

Neka ti to "Besmrtna" bolje objasni, ona je to svakako dozivela ne jednom vec mogo puta.
 
Kakva krađa vernika? Čovek u nešto ili veruje ili ne veruje, pa će u skladu sa svojim verovanjem biti sledbenik ovoga ili onoga pravca. Nema tu nikakve krađe.

Kradja vernika je potpuno normalna stvar i dogadja se u celom svetu.

Verovanje nije nesto sto je vecito. Vera je promenljiva kategorija.

Koliko katolika danas prelaze u Islam, sirom Evrope i sveta?

Koliko iz pravoslavlja prelaze u Jehovine svedoke i ostale sekte SVAKODNEVNO u Srbiji?

Sa nastavljanjem tog trenda za koju deceniju pravoslavlje ce se svesti na NIVO SEKTE, ako se MOMENTALNO NESTO NE URADI!

Svet vise nije kao sto je bio u vreme Turaka, a pravoslavlje se i dalje ISTO PONASA.

To je put pravo u propast.

NESTO SE MORA HITNO MENJATI.
 
ZISKAR, ZISKAR, ja ne verujem da si ti bas toliko naivan...

Ne verujem da ti NE ZNAS da SPC cini sve da privoli vlast da zabrani druge sekte i religije u Srbiji, a ako to nije moguce javno, onda se to radi tako da im se otezava zivot na sve moguce nacine (radi se "ispod stola").

Od "smestanja" raznih gadosti i kleveta, do fizickih nasrtaja na "one druge".

Neka ti to "Besmrtna" bolje objasni, ona je to svakako dozivela ne jednom vec mogo puta.

Izvini, ali ni hrišćanstvo nije ništa drugo nego jedna malo jača, odnosno veća sekta. Da nije rišćana, ne bi bilo ni sektica, grupa i podgrupa tog istog hrišćanstva.

A vlast, nevezano za stav crkve mora da deluje protiv sekti, naročito kada se radi o satanističkim organizacijama, mada je jako teško ustanoviti da li je i koliko jedna sekta militantski nastrojena... Ima i h idestruktivnih, mislim da su J. S. jedna od takvih sekti... sa psihološke strane svaka je destruktivna, pa i pravoslavlje. Masa nekih normi, zakona, okova, lanaca, blokada, ograda... ne vidim čemu?

Besmrtna je doživela ono što je sama izabrala. Nasrtaj je i utznemiravanje građana, lupanje na vrata u vrema popodnevnog odmora, propagiranje ljubavi u smislu narušavanja i omalovažavanja svega što za takve nije prihvatljivo. Totalna netolerancija prema svom "normalnom" svetu. Važi i za SPC i za J. S.... i za sve one kojima je biblija merilo ljudskosti i zakona.
 
Kradja vernika je potpuno normalna stvar i dogadja se u celom svetu.

Verovanje nije nesto sto je vecito. Vera je promenljiva kategorija.

Koliko katolika danas prelaze u Islam, sirom Evrope i sveta?

Koliko iz pravoslavlja prelaze u Jehovine svedoke i ostale sekte SVAKODNEVNO u Srbiji?

Sa nastavljanjem tog trenda za koju deceniju pravoslavlje ce se svesti na NIVO SEKTE, ako se MOMENTALNO NESTO NE URADI!

Svet vise nije kao sto je bio u vreme Turaka, a pravoslavlje se i dalje ISTO PONASA.

To je put pravo u propast.

NESTO SE MORA HITNO MENJATI.
To što ti navodiš nije krađa vernika. Čovek koji promeni svoje stavove, svoj način gledanja na svet, a samim tim i svoja verovanja ,sam svojom slobodnom voljom bira hoće li i dalje biti formalno jedno, a stvarno drugo, ili će promenu svog verovanja ozvaničiti.

I ne vidim kako se to može sprečiti osim pokušajem da se utiče na vlast da zabrani rad i postojanje onih drugih.
Pa sada, šta tvrdiš? Da SPC ne radi ništa, ne utiče na vlast i pušta da sve "ide u propast", ili...????

Ako misliš da će SPC da priča drugima priče koji oni žele da čuju (zbog čega se i okreću nekim drugim pravcima), onda se opet varaš - ozbiljna Crkva sigurno neće menjati svoje poglede na svet zbog dnevno-političkih potreba. To bi bilo uskakanje sebi u stomak.

Pa hajde, ako si krenuo sa ovom temom, imaš li ti neki predlog, šta bi to trebalo da se radi?
 
Meni je bezveze da crkva radi na tome da privlaci mlade - neka oni sami odrede koliko ce joj se posvetiti.

Pikice, pravoslavna crkva se MORA boriti za mlade!

I to na sasvim NOVE NACINE, nikada do sada vidjene u pravoslavlju!

Mora postati INTERESANTNA, ZANIMLJIVA i PRIHVATLJIVA MLADIMA.....Da je RAZUMEJU i OSECAJU kao svoju, gde ce uvek moci nalaziti ZASTITU i UTEHU pred svim teskocama i strahotama koje ce zivot donositi...

SPC mora pokazati PUT, biti svetionik u tami, a da bi to bila, mnora shvatiti sustinu DANASNJEG VREMENA i izazove i zablude koje pred sve nas postavlja.

I uvek pokazivati najmudriji put za opstanak i prikljucivanje svetu koji nas okruzuje, a ne traziti stalno izolovanost od istog, videci u svemu samo opasnost i neprijateljstvo.
 
Narod kaze: "NA MLADIMA SVET OSTAJE"....

Sve religije i sekte SE BORE da pridobiju mlade...

Katolici imaju svoj prepoznatljiv stil propagande, jehovini svedoci izdaju svoje revije na preko 150 svetskih jezika i idu od vrata do vrata, ostale sekte takodje imaju svoje "udice" za pecanje neopredeljenih, u vidu SOCIJALNIH PROGRAMA i SVETOVNIH POMOCI svojim clanovima?

A sta radi SPC?

Kako se ona bori da joj sekte (koje rastu u Srbiji kao pecurke posle kise) ne otmu za koju deceniju SVE vernike ?

Da li je dovoljno sto samo PRISILJVA ispod stola VLAST da na ovaj ili onaj nacin ometa vrsljanje sekti u Srbiji i "kradju" vernika?

Sta ona sama cini da bi mladima 21. veka BILA INTERESANTNA?

Kako šta radi? Pa zašto služi verska nastava u školama? Doduše nije obavezna, ali sve potencijalne vernike od 7. godine počinju da regrutuju. E sad, nekom učeniku se smuči šta sve slušaju 12 god. i ode u neku sektu. Ovo bežanje pojedinaca što dalje od pravoslavlja meni i nije čudno kada znam šta pojedini veroučitelji pričaju na časovima verske nastave.
Šta treba? Treba reformisati pravoslavno učenje i prilagoditi savremenom dobu. Ne prihvataju više svi mladi ljudi pastirske priče stare više od 2000 god.
 
Mora postati INTERESANTNA, ZANIMLJIVA i PRIHVATLJIVA MLADIMA.....Da je RAZUMEJU i OSECAJU kao svoju, gde ce uvek moci nalaziti ZASTITU i UTEHU pred svim teskocama i strahotama koje ce zivot donositi...
Mora im reći da nema seksa pre braka, da ne bi trebalo da puše, da budu umereni u piću, da vode računa kakve emisije gledaju i kakvu muziku slušaju, da treba da poste sredom, petkom i za vreme propisanih postova... i još brdo toga...
Koji mladi čovek ovo uopšte želi da sluša?
 
Kako se ona bori da joj sekte (koje rastu u Srbiji kao pecurke posle kise) ne otmu za koju deceniju SVE vernike ?

Da li je dovoljno sto samo PRISILJVA ispod stola VLAST da na ovaj ili onaj nacin ometa vrsljanje sekti u Srbiji i "kradju" vernika?

Sta ona sama cini da bi mladima 21. veka BILA INTERESANTNA?

Ako se ti ljudi smeju nazvati vernicima, niko ne može da ih ukrade, tačnije niko ne može da im promeni veru. Nije stvar samo ići u crkvu, ići na pričešće i slično, stvar je poštovati tu veru i ostati uz nju do kraja života. Mislim pravoslavac sam i u sektu mogu da uđem još sutra ako želim, ali to nikako neću.

sto, nije vam dovoljno nasilno pokrstavanje beba? :eek:

Zbog ovoga bih te rado nazvao mamlazom. Ti si sigurno ateist, a to je stvar koja me kod vas nervira, ako ne veruješ ni u šta ĆUTI I NEMOJ DA GOVORIŠ DRUGIMA NEŠTO U VEZI TOGA! A svejedno ako si već takav čovek da ne veruješ ni u šta onda ti i hiljadu krštenja ne znači ništa, bebe se krste od strane roditelja kako oni žele, to jest u kojem kraju žive, postoje krejevi koji su puni ateista. Kada dete postigne dovoljan broj godina ono može da uradi šta god poželi, čak i ako je kršteno ono može lako da odbaci tu veru, tj. ništa mu ne znači, a može da nastavi da veruje u ono što želi kao ja na primer.
A gotovo mi se gade ljudi koji su drugačiji nekako od drugih i odma' sve oko sebe moraju da kritikuju, dobar primer je između ateista kao ti i pravoslavca ili bilo kakvih vernika kao što smo mi...
 
Kako šta radi? Pa zašto služi verska nastava u školama? Doduše nije obavezna, ali sve potencijalne vernike od 7. godine počinju da regrutuju. E sad, nekom učeniku se smuči šta sve slušaju 12 god. i ode u neku sektu. Ovo bežanje pojedinaca što dalje od pravoslavlja meni i nije čudno kada znam šta pojedini veroučitelji pričaju na časovima verske nastave.
Šta treba? Treba reformisati pravoslavno učenje i prilagoditi savremenom dobu. Ne prihvataju više svi mladi ljudi pastirske priče stare više od 2000 god.

Verska nastava u skolama je APSOLUTNO KONTRAPRODUKTIVNA i treba je MOMENTALNO UKINUTI!
 
Ako se ti ljudi smeju nazvati vernicima, niko ne može da ih ukrade, tačnije niko ne može da im promeni veru. Nije stvar samo ići u crkvu, ići na pričešće i slično, stvar je poštovati tu veru i ostati uz nju do kraja života. Mislim pravoslavac sam i u sektu mogu da uđem još sutra ako želim, ali to nikako neću.

Naravno da nećeš, ne možeš biti član dve sekte istovremeno. Osudili bi te na večite muke. :mrgreen:

Zbog ovoga bih te rado nazvao mamlazom. Ti si sigurno ateist, a to je stvar koja me kod vas nervira, ako ne veruješ ni u šta ĆUTI I NEMOJ DA GOVORIŠ DRUGIMA NEŠTO U VEZI TOGA! A svejedno ako si već takav čovek da ne veruješ ni u šta onda ti i hiljadu krštenja ne znači ništa, bebe se krste od strane roditelja kako oni žele, to jest u kojem kraju žive, postoje krejevi koji su puni ateista. Kada dete postigne dovoljan broj godina ono može da uradi šta god poželi, čak i ako je kršteno ono može lako da odbaci tu veru, tj. ništa mu ne znači, a može da nastavi da veruje u ono što želi kao ja na primer.
A gotovo mi se gade ljudi koji su drugačiji nekako od drugih i odma' sve oko sebe moraju da kritikuju, dobar primer je između ateista kao ti i pravoslavca ili bilo kakvih vernika kao što smo mi...

Hoćeš reći da bebe samostalno donose odluku o tome da li će biti krštene, ili ne? Šta je rekla, a da nije istina? Ako je zbog toga mamlaz, onda sam i ja. Qq, i ateista sam... pa to ide ruku pod ruku. :mrgreen:
Ne može dete tek tako da odbaci tu veru, jer doživljava ovakve nasrtaje poput tvog. Reci ako nisam u pravu. Neka budala će mu sutra reći da je mamlaz... na forumu... a u rl, ko zna kakav tretman bi doživeo onaj koji se usudi da odbaci versko nasleđe.
Verniče, svaka ti čast na ljubavi i toleranciji... jel te vera tome uči?
 

Back
Top