Pravoslavlje i mladi

dok nisam znala sta je liturgija i meni je delovalo kao da traje predugo--sad mi se cini da je prekratka:)
u liturgiji treba svesno ucestvovati.
kakve veze ima kalendar:think: ako nekome smeta sto SPC koristi stari kalendar taj uopste nema predstavu zasto je dosao u crkvu....sta bi bilo da nestanu svi kalendari sa planete--ne bismo znali kad ce da svane:think:
slazem se da treba crkve da budu vece...samo ne znam kakve to veze ima sa medicinom...
Ako naucis prvu i osnovnu istinu da je Bog LJubav i Sloboda--kroz tu istinu ces lako razumeti Evandjelje....

Ko ne zna razliku u kalendarima stvarno treba da se zapita da li pravilno razume desavanja.

I ja bih vole da je Bog ljubav, sloboda... ali treba citati Bibliju i sagledati realnost a ne ostati samo na zeljama.

:bye:
 
u tome je i lepota pravoslavlja--sto niko nikoga ni na sta ne tera--ja slavim Srpsku novu godinu jer mi se dopada taj deo nase tradicije--sto me ne sprecava da slavim i ovu drugu(prvu,ili kako god---zurka je zurka-nema veze s crkvom....)


sta ima jezik da me privlaci crkvi--privlaci me vera--
pri tom-vecina bogosluzenja je na srpskom jeziku
crkvenoslovenski jezik mi se dopada-dopada mi se i ruski,i engleski i nemacki....to ni na koji nacin ne utice na moju pravoslavnost .
jel treba i iz medicine da se izbaci latinski?
stari jezici imaju svoju lepotu a i upotrebnu vrednost.


ovo jednostavno nije tacno...stari svestenici nemaju racunare jer ih ne zanimaju--mladi imaju svi redom i nema potrebe da kriju..

poseti jednom Vaznesenjsku crkvu,pogledaj dobro sve oko sebe...videces i predivne freske i kompjuter,cuces bogosluzenje na srpskom...
ovako ostavljas utisak coveka koji je poslednji put bio u crkvi u srednjem veku:)




ako se boris da mladi slikar oslika novosagradjenu crkvu to je ok, ako ti se ne svidja Milesevski Beli Andjeo to je stvar ukusa i ne daje ti za pravo da uklonis kulturno nasledje koje ne pripada sam SPC vec svetu....
ni je ne mislim da treba da se slika i danas na isti nacin kao u srednjem veku,opet to je pitanje stila nekog umetnika.
i nadasve--ne bih nikad unistavala umetnicka dela zato sto su navodno zastarela:(

Sve si ti to lepo rekla, jedino sto se ne uklapa u sve to je da se SVAKODNEVNO smanjuje broj vernika u SPC, a raste nezaustavljivo broj clanova sekti i ostalih religija u Srbiji.

A praksa je jedini kriterijum istine. Sve ostalo je muzika.
 
Nije to staroslovenski , mada se tako zove... Treba jednostavno videti sta su uradili Cirilo i Metodije i zasto i sve ce biti jasno. U duhu onog sto su oni hteli i postigli u potpunosti bi trebalo odmah preci na savremeni jezik.

Kompjuteri su vec u velikoj meri u upotrebi.

vidi se da ne posecujete bogosluzenja :rtfm:
i da--to je zapravo ruskoslovenski jezik....
da li ste nekad prisustvovali bogosluzenju na vise stranih jezika...predivno je...:heart:
 
treba ziveti hriscanski i uveriti se da je Bog Ljubav a ne pricati napamet na osnovu predloga pojedinih kvazihriscanskih organizacija...
kolko ja znam stari zavet nije "predlog pojedinih kvazihrishcjanskih organizacija". mislim, ako ti smatrash genocid, i ubijanje ubijanje dece izrazom ljubavi, onda okej, nisi nedosledna u prihvatanju starog zaveta kao delovanja boga i verovanjem u to da je bog ljubav.
 
Sve si ti to lepo rekla, jedino sto se ne uklapa u sve to je da se SVAKODNEVNO smanjuje broj vernika u SPC, a raste nezaustavljivo broj clanova sekti i ostalih religija u Srbiji.

A praksa je jedini kriterijum istine. Sve ostalo je muzika.

mozda su ovo 'poslednja vremena':zper:
jel po tebi kriterijum istine brojnost onih koji veruju u nju?
manipulisati neinformisanim masama je lako
i Hrist nije imao vecinu na svojoj strani...

tv Pink je najgledanija televizija:eek:
 
Poslednja izmena:
Oko kalendara se trenutno vode diskusije ali one su odavno zavrsene, bila je prihvacena promena, kao neophodnost. Milankovicev kalendar kao resenje. Koliko mocan mora biti onaj koji je to zaustavio?
Sto se mene tice promena nije neophodna, a ni razlog za veliku uzbunu, meni je simpaticno da imamo dve nove godine.
Savremeni covek da bi opstao, cesto mora da radi dva posla... Mnogi u crkvu idu samo kad su veci praznici. O tome se vec razmislja duze vreme. (To sto je pre nekoliko godina prikazano na TV da pojedini monasi razmisljaju u tom smeru ukazuje samo na to da takva razmisljanja postoje.)

Graditi crkve u ovim vremenima mora imati neku meru. Jeste da se pri tom i zaposljavaju ljudi ali mnogi ne zive bezbriznim zivotom... Moglo bi se razmisliti da liturgija bude kraca, pa odrzati dve da svi koji zele mogu da prisustvuju
.
Promena liturgije je veoma osetljiva tema, neke izmene su verovatno moguce, ali nisu vredne po cenu sukoba medju vernicima.
Prenosenje mikrorganizama vazduhom, kaplicama, preko tecnosti...
Ok, tu treba malo poraditi, slazem se.
 
Poslednja izmena:
Zato sto su ateisti puni predrasuda .Ako si vernik onda si glup , neobrazovan , ne kupas se , od sredstava komunikacije koristis vikanje i goluba pismonosu ...

svake nedelje na bogosluzenju u crkvi vidim mnogo vise mladih nego starih....
na svakoj crkvi stoji natpis MOLIMO VAS ISKLJUCITE MOBILNI a ne MOBILNI JE OD DJAVOLA.....ali treba otici docrkve da se to vidi.....
 
Sve si ti to lepo rekla, jedino sto se ne uklapa u sve to je da se SVAKODNEVNO smanjuje broj vernika u SPC, a raste nezaustavljivo broj clanova sekti i ostalih religija u Srbiji.

Ovo je tacno . Koliko zbog same SPC koja se pretvorila u nesto sto se meni ni malo ne svidja toliko i zbog opste ekonomske krize i nemastine. A sekte nude pare . Kod mene u selu su adventisti isli od vrata do vrata i nudili pare . U selu pored pentakostalci imaju mlin i dele ljudima brasno i neke stvari za dzabe uz obavezu da ljudi dodju na njihove sluzbe i saznaju da se pentakostna crkva od pravolsavlja razlikuje samo 10 % i da je to u stvari ista vera.
 
Sve si ti to lepo rekla, jedino sto se ne uklapa u sve to je da se SVAKODNEVNO smanjuje broj vernika u SPC, a raste nezaustavljivo broj clanova sekti i ostalih religija u Srbiji.
A praksa je jedini kriterijum istine. Sve ostalo je muzika.

Blajbi, ovo sto si rekao na prvi pogled je jezivo.... Voleo bih malo više objasniš tu tezu:
praksa <=> istina

p.s. Turci i turska država se u praksi ponašaju kao da nije bilo genocida nad Jermenima, Grcima i Asircima. Iz političkih razloga, najveći deo uticajnih država razvijenog Zapada, čini to isto...
 
Ovo je tacno . Koliko zbog same SPC koja se pretvorila u nesto sto se meni ni malo ne svidja toliko i zbog opste ekonomske krize i nemastine. A sekte nude pare . Kod mene u selu su adventisti isli od vrata do vrata i nudili pare . U selu pored pentakostalci imaju mlin i dele ljudima brasno i neke stvari za dzabe uz obavezu da ljudi dodju na njihove sluzbe i saznaju da se pentakostna crkva od pravolsavlja razlikuje samo 10 % i da je to u stvari ista vera.
pa ja bi isho da uzmem pare. sha te bole uvo..
 
vidi se da ne posecujete bogosluzenja :rtfm:
i da--to je zapravo ruskoslovenski jezik....
da li ste nekad prisustvovali bogosluzenju na vise stranih jezika...predivno je...:heart:

Priznajem da taj jezik, koji se koristi u crkvi a koji nisu koristili stari sloveni u smislu kako bi se iz naziva pretpostavilo, ne razumem.

Ako ti kazem da je Cirilo molio Papu da se slovenima dozvoli da na svom jeziku ispovedaju ... Da li bi mi poverovala? A zamisli ja cu ti reci i da je Papa njegovu molbu prihvatio i dao odobrenje.

:bye:
 
kolko ja znam stari zavet nije "predlog pojedinih kvazihrishcjanskih organizacija". mislim, ako ti smatrash genocid, i ubijanje ubijanje dece izrazom ljubavi, onda okej, nisi nedosledna u prihvatanju starog zaveta kao delovanja boga i verovanjem u to da je bog ljubav.

izvini SZavet nisu pisali hriscani--koliko ja znam....

za hriscane je Evandjelje moralni kodeks kog se pridrzavamo---to nas cini hriscanima.
Stari Zavet je namenjen onima koji su ga pisali...mi zivimo u vremenu Novog Zaveta.
 
Priznajem da taj jezik, koji se koristi u crkvi a koji nisu koristili stari sloveni u smislu kako bi se iz naziva pretpostavilo, ne razumem.

Ako ti kazem da je Cirilo molio Papu da se slovenima dozvoli da na svom jeziku ispovedaju ... Da li bi mi poverovala? A zamisli ja cu ti reci i da je Papa njegovu molbu prihvatio i dao odobrenje.

:bye:


nema potrebe da mi prenosis poruke od Svetog Cirila:) a ja cu tebi ponoviti--bogosluzenja jesu na srpskom--to znaju oni koji ih posecuju
 
Ovo je tacno . Koliko zbog same SPC koja se pretvorila u nesto sto se meni ni malo ne svidja toliko i zbog opste ekonomske krize i nemastine. A sekte nude pare . Kod mene u selu su adventisti isli od vrata do vrata i nudili pare . U selu pored pentakostalci imaju mlin i dele ljudima brasno i neke stvari za dzabe uz obavezu da ljudi dodju na njihove sluzbe i saznaju da se pentakostna crkva od pravolsavlja razlikuje samo 10 % i da je to u stvari ista vera.

svi smo mi crkva--'budi promena koju prizeljkujes':)

ovo sto B navodi nije ono sto je problem u crkvi..ali o problemima koje imamo mozemo da razgovaramo medjusobno..nema svrhe da razgovaram o problemima SPC sa nekim ko nije deo iste
 
mozda su ovo 'poslednja vremena':zper:
jel po tebi kriterijum istine brojnost onih koji veruju u nju?
manipulisati neinformisanim masama je lako
i Hrist nije imao vecinu na svojoj strani...

tv Pink je najgledanija televizija:eek:

Jednog dana u ne tako dalekoj buducnosti (ako se nista ne promeni) a brojnost pravoslavaca padne ispod brojnosti sekti u Srbiji - hoces li i dalje govoriti tu pricu?

Ne ide to tako u praksi....To su FOLIRANJA.
 
Господин Черчил је, мислим, рекао (парафразираћу): "Ко до 30 године живота није социјалиста, тај нема душу. Ко после 30 остане социјалиста, тај нема мозак."
Е, сад, зашто ми је ово пало на памет, не знам. Али не може да шкоди...
 

nema potrebe da mi prenosis poruke od Svetog Cirila:) a ja cu tebi ponoviti--bogosluzenja jesu na srpskom--to znaju oni koji ih posecuju

Bio sam na sluzbi u vise crkava i vise manastira....

Zasto si napisala tako da ja to razumem kao da se sve sto se izgovori jeste na savremenom srpskom...

Problem je u tome sto ako nesto ne razumem onda bez obzira na nacin govora koji moze biti izvanredan, zbog ne razumevanja reci ja to ne prihvatam kao nesto lepo, a tek o sustini recenog nista ne mogu reci...

:bye:
 
izvini SZavet nisu pisali hriscani--koliko ja znam....

za hriscane je Evandjelje moralni kodeks kog se pridrzavamo---to nas cini hriscanima.
Stari Zavet je namenjen onima koji su ga pisali...mi zivimo u vremenu Novog Zaveta.
to shto ti hocjesh da ignorishesh problem, neznachi da on nepostoji x)
prema hrishcjanstvu, SZ je delo boga, mojsije, isus navin, david, solomon, ilija, to su sve bili bozhiji proroci, a svi oni su bili ubice, a poneki i nezasiti bludnici..
 
Ovo je tacno . Koliko zbog same SPC koja se pretvorila u nesto sto se meni ni malo ne svidja toliko i zbog opste ekonomske krize i nemastine. A sekte nude pare . Kod mene u selu su adventisti isli od vrata do vrata i nudili pare . U selu pored pentakostalci imaju mlin i dele ljudima brasno i neke stvari za dzabe uz obavezu da ljudi dodju na njihove sluzbe i saznaju da se pentakostna crkva od pravolsavlja razlikuje samo 10 % i da je to u stvari ista vera.

VEOMA ZNACAJAN MOMENAT, REKAO BIH PRESUDAN!

Danas nije dovoljno samo PRICATI PRICE, vernik mora da se OSETI ZASTICEN od grupe kojoj pripada!

Ja recimo znam da evangelisti, kada neki njihov clan nesto zabrlja, odmah mu obezbedjuju besplatnog advokata i brane ga na sve nacine! Cak i u zatvoru ima bolje uslove od ostalih zatvorenika!

Jehovini svedoci imaju fond za materijalnu pomoc svojim clanovimka. Pre 5-6 godina u Nemackoj su bile velike poplave...U jednom selu voda je odnela sve kuce....Samo jedan Svedok je tamo ziveo i svi su mu se podsmevali..
Cim se voda povukla, stiglo je nekoliko kamiona: sa materijalom, radnicima i namestajem: za dva dana su mu sagradili novu kucu i potpuno opremili namestajem!

To je ONO sto ljude privlaci u sekte, a ne vecite price o zivotu u raju...

Ljudima treba nesto i na ovom svetu...
 

Back
Top