Period romantizma

joGooOOD

Ističe se
Poruka
2.201
-se razvija krajem 18 i pocetkom 19 veka,razvio se u Nemackoj,Engleskoj,Francuskoj,Rusija.

Nasuprot kataklizmu upotrebljava se kao oznaka za vitesko fantasticke dogadjaje u renesansni epohama.

ZA RAZLIKU od kataklizmu,romantizam draplanuje za iracionalizam i misticnost!

Nasuprot razumu isticu MASTU I EMOCIJE.Nasuprot harmonicnosti i logicnom planu dela istice se razbijenost,fragmentarnost.Bitna crta je protivrecnost!

Mesanje stillovima i vrsta dobija se do novih:1)POEMA I ROMAN U STIHOVIMA
2)fANTASTICNE DRAME(U PROZI)

u evropi su predstavnici:BAIRON,DIVIKTOR,IGO,JERMONTO!!!

kod nas:vuk stefanovic karadzic,jovan jovanovic zmaj,laza kostic,branko radicevic!!!


najbitnije je da su svi oni pisali pod dejstvom droga,al;kohola ili opijuma...tako su stvorena najbolja dela!!!OBOZAVAM PERIOD U KNJIZEVNOSTI-ROMANTIZAM...vase misljenje? :)
 
Еј, извини, али ако да си и ти била мало под дејством тих...супстанци док си писала ово!!!

Nasuprot kataklizmu upotrebljava se kao oznaka za vitesko fantasticke dogadjaje u renesansni epohama.
:?: :?: :?: :!: :!: :!:
ZA RAZLIKU od kataklizmu,romantizam draplanuje za iracionalizam i misticnost!
:?: :?: :?: :!: :!: :!:
 
Eto kako Helen odmah akademski napada sve sto nije po meri obrazovanih ljudi.
A ja se kao pitam cemu sva ta podela u celoj knjizevnosti.
Gledam po svojim knjigama.Sta ja pisem onda?
Da li je moja prica o povratniku slikaru iz SAD u Norvesku sa amnezijom i ponovo prozivljavanje spotvene mladosti moze da spada u neku kategoriju??
Ili ono drugo delo gde sam postavio pod znak pitanja odnos jedne zene i najboljeg prijatelja njenog muza gde ga ona iz sopstvenih poriva napada za slabosti koje su u njegovom braku.

Lako je sa strane govoriti o podelama u knjizevnosti,dok sam pisac,barem onaj koji nema ogranicen pogled da se bas to mora svrstati ili u knjizevnost ili u filozofiju,ne gleda to na taj nacin nego samo pise ono sto ima u glavi.
Svaka cast tom periodu romantizma,ali vreme ne zna sta je romantizam u knjizevnosti a sta moderna literatura.
 
Дај,OATH, видиш ли да су ово чисте небулозе?! Хоћеш да кажеш да ти знаш о чему она прича? Теби је јасно како то романтизам стоји насупрот ''катаклизму''?! :? Претпостављам да је преписивала из неког уџбеника, али под дејством истих супстанци ''које су користили сви романтичари'', није видела да се тамо говори о класицизму, а не о било какавим катаклизмама!!! Остало нећу ни да коментаришем!
А што се ти стално плашиш образованих људи? Мене више плаше они други!
 
joGooOOD:
-se razvija krajem 18 i pocetkom 19 veka,razvio se u Nemackoj,Engleskoj,Francuskoj,Rusija.

Nasuprot kataklizmu upotrebljava se kao oznaka za vitesko fantasticke dogadjaje u renesansni epohama.

ZA RAZLIKU od kataklizmu,romantizam draplanuje za iracionalizam i misticnost!

Nasuprot razumu isticu MASTU I EMOCIJE.Nasuprot harmonicnosti i logicnom planu dela istice se razbijenost,fragmentarnost.Bitna crta je protivrecnost!

Mesanje stillovima i vrsta dobija se do novih:1)POEMA I ROMAN U STIHOVIMA
2)fANTASTICNE DRAME(U PROZI)

u evropi su predstavnici:BAIRON,DIVIKTOR,IGO,JERMONTO!!!

kod nas:vuk stefanovic karadzic,jovan jovanovic zmaj,laza kostic,branko radicevic!!!


najbitnije je da su svi oni pisali pod dejstvom droga,al;kohola ili opijuma...tako su stvorena najbolja dela!!!OBOZAVAM PERIOD U KNJIZEVNOSTI-ROMANTIZAM...vase misljenje? :)

Zaboravila si Pushkina...
 
Vreme ne zna nista. Ali covek razlikuje kojesta. Covek je na neki nacin i izmislio pojam vremena i definisao ga, pa je tako poceo da razlikuje i epohe i davao im manje ili vise odgovarajuca imena.
Slazem se s Hellen i njenom/njegovom kritikom i doticnog joguda i doticnog spisatelja kojem ne bi bilo zgoreg da, osim sto pise knjige, uzme i neke druge knjige koje nije pisao on i da ih procita. I to ne samo Norveske pisce, kojima skidam kapu, nego i razne istorije knjizevnosti i knjizevne kritike. Mozda tada shvati kojim pravcima i skolama je naklonjen, pa pocne bolje da se snalazi u svetu svojih pisanija. Nadam se da se Oath nece uvrediti, ovo je bila dobronamerna kritika njegovih postova.
Sto se samog romantizma kao epohe tice, jedna je od mojih omiljenijih. Narocito volim romanticarsku poeziju.
 
Hellen:
Дај,OATH, видиш ли да су ово чисте небулозе?! Хоћеш да кажеш да ти знаш о чему она прича? Теби је јасно како то романтизам стоји насупрот ''катаклизму''?! :? Претпостављам да је преписивала из неког уџбеника, али под дејством истих супстанци ''које су користили сви романтичари'', није видела да се тамо говори о класицизму, а не о било какавим катаклизмама!!! Остало нећу ни да коментаришем!
А што се ти стално плашиш образованих људи? Мене више плаше они други!

ne da si otrovno g vec si ocajno pacenicko...nisam prepisiovala nego sam zadivljena tim periodom,zadivljena tim delima...zadivljena idejama.!!!A ako ne znash srpski jezik(nasuprot kataklizmu)-nastrebaj ga,tj malo recnik jer ako zaista ne shvatash sta sam htela da kazem ukratko o romantizmu KO TE SLJIVI :D :twisted:
 
joGooOOD:
Hellen:
Дај,OATH, видиш ли да су ово чисте небулозе?! Хоћеш да кажеш да ти знаш о чему она прича? Теби је јасно како то романтизам стоји насупрот ''катаклизму''?! :? Претпостављам да је преписивала из неког уџбеника, али под дејством истих супстанци ''које су користили сви романтичари'', није видела да се тамо говори о класицизму, а не о било какавим катаклизмама!!! Остало нећу ни да коментаришем!
А што се ти стално плашиш образованих људи? Мене више плаше они други!

ne da si otrovno g vec si ocajno pacenicko...nisam prepisiovala nego sam zadivljena tim periodom,zadivljena tim delima...zadivljena idejama.!!!A ako ne znash srpski jezik(nasuprot kataklizmu)-nastrebaj ga,tj malo recnik jer ako zaista ne shvatash sta sam htela da kazem ukratko o romantizmu KO TE SLJIVI :D :twisted:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Дете, олади мало и научи ту лекцију како треба!За ''Дивиктора'' и ''Јермонтоа'' ћеш добити кеца ко кућа, а за ''катаклизме'' ће те послати на поправни! Лепо је што си ти задивљена, али прочитај шта си написала, па онда, ако будеш имала образа, дели пацке около. :) И ...припази на речник...и култура изражавања се оцењује! :wink:
 
Najlepsi period u istoriji covecanstva, iako rezervisan samo za visu klasu. Mozda ce doziveti svoju renesansu u nekom pravednijem drustvenom uredjenju, negde u dalekoj buducnosti.
Heliada.
 

Back
Top