Kult drveca

gost 196682

Aktivan član
Poruka
1.258
Koliko i da li verujete u magijske moci pojedinih drveca?
U vreme paganizma je postojao kult svetog drveta narocito kod starih Slovena koji su cak imali i svete sume i gajeve. Verovali su a i danas se veruje da se odredjena drveca ne smeju seci a da ce onog koji ih osece stici kletva najcesce smrtonosna.

Sto se tice magijskih moci veoma zanimljivo je drvo gloga koje se u nasem narodu koristi za teranje uroka, vampira, vestica itd.

GLOG (Crataegus) je po predanju, pored ostalih magijskih svojstava, imao izuzezan značaj kao kosmičko, vasionsko drvo. Jer se smatralo, da na granama ogromnog gloga stoji cela Zemlja. Za njegovo stablo vezan je crni pas, koji neprekidno grize glog, pa ako ga pregrize, svet će propasti. Ali, na svu sreću, Sveti Petar s vremena na vreme prekrsti štapom, pa se glog vrati na staru meru. Od glogovog drveta se pravi kolac koji se mrtvacu zabada u srce da se ne bi povampirio, a glogov trn se stavlja pokojniku na grudi pre ukopa...

Da li postojanje takvog verovanja kod naseg naroda i danas uslovljava nase pagansko nasledje? Ili su stari Sloveni postovali pojedine vrste drveca zbog lekovitih svojstava njihovih listova ili plodova? Ili postoji nesto stvarno magijsko?

U narodnom pamćenju je ostalo zabeleženo da Božija kletva stiže sve one koji se usude iz bilo kojih razloga da poseku ili oskrnave sveto drvo. Kletva se ponavlja s kolena na koleno, sve dok porodica grešnika u znak pokajanja, ne posadi novo sveto drvo...

Izvor:
http://paralelnisvet.com/ARHIVA%2001_feljton%201b.htm
 
Hmm....zanimljiv sajt,a nesto mi je bas zapalo u oko.

Orah kao sveto drvo....

ORAH (Juglans regia) po narodnom verovanju, drvo je podzemnog sveta, veštica i zlih duhova. Zbog toga ne valja spavati pod orahom. Domaćin ne sme poseći orahovo drvo pred kućom, jer se veruje da će onaj ko je zamahnuo sekirom, umreti.

E sad....u mome dvoristu u selu ima tri oraha.
jedan odma ispred kuce,drugi iza kuce (veoma mali orah,mozda 2-2,5 metra visine) i jedan skroz pozadi na kraju...
ovaj prvi,ispred kuce,bio je bas bas blizu,a kuca se nadogradila ispred i dok se kopao temelj naisli smo do veceg broja zila drveta...posto su smetale,morali smo da ih isecemo.....a na kraju je morao ceo orah da se iskopa,da ne bi slucajno pustio zile ispod kuce,to bi bio haos...

drvo je bilo poseceno,koren iscupan...ili je panj spaljen,nisam siguran... sve je na kraju zavrsilo u sporetu,grejuci kucu...

e sada...vamo kaze da ko je digo sekiru na orah...umrece.
kolko sam obavesten,drvoseca koji je iseko i iscepao sve to je i dan danas ziv i zdrav.....

jes da ovo nije pitanje teme,ali sam mislio da je interesantan primer kako ovo (mozda) nije tacno... :confused:
 
Hmm....zanimljiv sajt,a nesto mi je bas zapalo u oko.

Orah kao sveto drvo....



E sad....u mome dvoristu u selu ima tri oraha.
jedan odma ispred kuce,drugi iza kuce (veoma mali orah,mozda 2-2,5 metra visine) i jedan skroz pozadi na kraju...
ovaj prvi,ispred kuce,bio je bas bas blizu,a kuca se nadogradila ispred i dok se kopao temelj naisli smo do veceg broja zila drveta...posto su smetale,morali smo da ih isecemo.....a na kraju je morao ceo orah da se iskopa,da ne bi slucajno pustio zile ispod kuce,to bi bio haos...

drvo je bilo poseceno,koren iscupan...ili je panj spaljen,nisam siguran... sve je na kraju zavrsilo u sporetu,grejuci kucu...

e sada...vamo kaze da ko je digo sekiru na orah...umrece.
kolko sam obavesten,drvoseca koji je iseko i iscepao sve to je i dan danas ziv i zdrav.....

jes da ovo nije pitanje teme,ali sam mislio da je interesantan primer kako ovo (mozda) nije tacno... :confused:

Ne samo orah ...
Obožavanje drveća je igralo važnu ulogu u verskoj istoriji Evrope. Recimo, kod Germana su šume bile svetilišta. Stari nemački zakoni predviđali su surove kazne za svakog ko bi se usudio da oljušti koru s drveta, a kamoli da ga poseče. Pupak krivca bi se isekao i zakovao za oguljeni deo drveta, a mučenik je morao da ide oko drveta sve dok se njegova creva ne bi obmotala oko stabla. Stari Sloveni su takođe obožavali drveće (posebno hrast i listopadno drveće, za čije se plodove verovalo da daju proročke odgovore). Verovalo se da onaj ko poseče granu ili iznenada umre ili postane sakat. I u staroj Grčkoj i u Italiji drvo je bilo obožavano (Romulovo sveto smokvino drvo u Rimu, dren Palatinskog brda, čempresi u Eskulapovom svetilištu). U staroj Italiji je, npr, svaki hrast bio posvećen Jupiteru; kod Germana Toru.

Uzgred, orah se u nekim našim krajevima sadi kada se u kući rodi muško dete, i veruje se da ga ne treba seći za života onoga kome je orah posvećen.
 
Hmm....zanimljiv sajt,a nesto mi je bas zapalo u oko.

Orah kao sveto drvo....



E sad....u mome dvoristu u selu ima tri oraha.
jedan odma ispred kuce,drugi iza kuce (veoma mali orah,mozda 2-2,5 metra visine) i jedan skroz pozadi na kraju...
ovaj prvi,ispred kuce,bio je bas bas blizu,a kuca se nadogradila ispred i dok se kopao temelj naisli smo do veceg broja zila drveta...posto su smetale,morali smo da ih isecemo.....a na kraju je morao ceo orah da se iskopa,da ne bi slucajno pustio zile ispod kuce,to bi bio haos...

drvo je bilo poseceno,koren iscupan...ili je panj spaljen,nisam siguran... sve je na kraju zavrsilo u sporetu,grejuci kucu...

e sada...vamo kaze da ko je digo sekiru na orah...umrece.
kolko sam obavesten,drvoseca koji je iseko i iscepao sve to je i dan danas ziv i zdrav.....

jes da ovo nije pitanje teme,ali sam mislio da je interesantan primer kako ovo (mozda) nije tacno... :confused:

Pa niko nije ni rekao da je tacno...
Ali ima slucajeva: http://rekovac.50webs.com/oparic.htm
Da li kod tebe u selu postoji neko ko je kad ste sekli to drvo rekao: "Nemojte to da radite, ne valja seci orah..."? Ili da li u selu postoje ljudi koji i dalje veruju u magijske moci pojedinih drveca?
 
Hmm....zanimljiv sajt,a nesto mi je bas zapalo u oko.

Orah kao sveto drvo....



E sad....u mome dvoristu u selu ima tri oraha.
jedan odma ispred kuce,drugi iza kuce (veoma mali orah,mozda 2-2,5 metra visine) i jedan skroz pozadi na kraju...
ovaj prvi,ispred kuce,bio je bas bas blizu,a kuca se nadogradila ispred i dok se kopao temelj naisli smo do veceg broja zila drveta...posto su smetale,morali smo da ih isecemo.....a na kraju je morao ceo orah da se iskopa,da ne bi slucajno pustio zile ispod kuce,to bi bio haos...

drvo je bilo poseceno,koren iscupan...ili je panj spaljen,nisam siguran... sve je na kraju zavrsilo u sporetu,grejuci kucu...

e sada...vamo kaze da ko je digo sekiru na orah...umrece.
kolko sam obavesten,drvoseca koji je iseko i iscepao sve to je i dan danas ziv i zdrav.....

jes da ovo nije pitanje teme,ali sam mislio da je interesantan primer kako ovo (mozda) nije tacno... :confused:
.. orah nije dobar u dvorište ..
.. jerbo na njega živu veštice ..
 
Hmm....zanimljiv sajt,a nesto mi je bas zapalo u oko.

Orah kao sveto drvo....



E sad....u mome dvoristu u selu ima tri oraha.
jedan odma ispred kuce,drugi iza kuce (veoma mali orah,mozda 2-2,5 metra visine) i jedan skroz pozadi na kraju...
ovaj prvi,ispred kuce,bio je bas bas blizu,a kuca se nadogradila ispred i dok se kopao temelj naisli smo do veceg broja zila drveta...posto su smetale,morali smo da ih isecemo.....a na kraju je morao ceo orah da se iskopa,da ne bi slucajno pustio zile ispod kuce,to bi bio haos...

drvo je bilo poseceno,koren iscupan...ili je panj spaljen,nisam siguran... sve je na kraju zavrsilo u sporetu,grejuci kucu...

e sada...vamo kaze da ko je digo sekiru na orah...umrece.
kolko sam obavesten,drvoseca koji je iseko i iscepao sve to je i dan danas ziv i zdrav.....

jes da ovo nije pitanje teme,ali sam mislio da je interesantan primer kako ovo (mozda) nije tacno... :confused:



Zar ne znate, ne znali vas jadi, da od sjedenja pod orahom mozete dobiti trovanje i teske zdravstvene probleme navuci na sebe? Nije narod bio glup sto je sve to pripisao orahu, to je narodno iskustvo sa orahom!

Znate li sta je juglon. Ne znate, naravno da neznate, vi samo znate da se becite rugajuci se narodu iz kojeg ste potekli i da odbacujete svako narodno vjerovanje na iskustvo zasnovanom.

Juglon je materija koja spada u grupu prirodnih boja ali je i jak herbicid. Kako lišće opada, juglon se taloži o zemljištu oko stabla i truje okolno bilje (orah eliminiše konkurenciju).Njegovo isparavanje iz svjezeg lisca i iz zemlje iz korijena oraha oraha moze izazvati trovanja i glavobolje. Mnoge biljne vrste ne mogu opstati pod orahom i u blizini oraha.

Insekti bjeze od oraha, jer ih juglin truje i ubija.

Dakle: juglin ubija mnoge biljne vrste, ubija insekte i od njega se poboljevaju ljudi koji dugo borave ispod oraha.

.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ne samo orah ...
Obožavanje drveća je igralo važnu ulogu u verskoj istoriji Evrope. Recimo, kod Germana su šume bile svetilišta.
Stari nemački zakoni predviđali su surove kazne za svakog ko bi se usudio da oljušti koru s drveta, a kamoli da ga poseče. Pupak krivca bi se isekao i zakovao za oguljeni deo drveta, a mučenik je morao da ide oko drveta sve dok se njegova creva ne bi obmotala oko stabla. Stari Sloveni su takođe obožavali drveće (posebno hrast i listopadno drveće, za čije se plodove verovalo da daju proročke odgovore). Verovalo se da onaj ko poseče granu ili iznenada umre ili postane sakat. I u staroj Grčkoj i u Italiji drvo je bilo obožavano (Romulovo sveto smokvino drvo u Rimu, dren Palatinskog brda, čempresi u Eskulapovom svetilištu). U staroj Italiji je, npr, svaki hrast bio posvećen Jupiteru; kod Germana Toru.

Uzgred, orah se u nekim našim krajevima sadi kada se u kući rodi muško dete, i veruje se da ga ne treba seći za života onoga kome je orah posvećen.

Samo sam hteo da navedem primer iz svog zivota....inace,znam da su mnogi narodi pre nas obozavali i klanjali se drvecu. :)

Pa niko nije ni rekao da je tacno...
Ali ima slucajeva: http://rekovac.50webs.com/oparic.htm
Da li kod tebe u selu postoji neko ko je kad ste sekli to drvo rekao: "Nemojte to da radite, ne valja seci orah..."? Ili da li u selu postoje ljudi koji i dalje veruju u magijske moci pojedinih drveca?

E znam za ovo!
Bila je tema ranije ovde o svetom drvecu...i mislim da je bilo bas o ovom drvetu rec.

Haha,u mome selu?! hahaha,bas njih zabole ... za orahe,sem kad treba da se beru naravno.... jedino drvo koje bi mozda postovali je hrast...posto se od njega sece badnjak... a ako je neko pricao o zastiti oraha ili nekog drugog drveca,ja to nisam cuo. :neutral:

a sad ko veruje....pa....veruju oni u sve i svasta tamo gore,najvise u duhove,vampire i babaroge....
mada....ima tri veoma stare babe,rodjene sestre,koje su mi uvek bile cudne. :think:
i to cudne je blago receno..... drustveno su malo zaostale.... retko kad izlaze iz kuce,ako bi se ona blatnjava stracara mogla nazvati kucom uopste...obicno gledaju kroz prozor....i veoma su bezobrazne. :evil: prvo kucaju na prozor da zadobiju paznju,onda kad se ti okrenes da vidis sta to cuka,one otvore prozor i opsuju ti mater...ili neku drugu rodbinu...i naravno smeju se :evil::neutral::lol:

vestice mozda? :per::confused:
 
Zar ne znate, ne znali vas jadi, da od sjedenja pod orahom mozete dobiti trovanje i teske zdravstvene probleme navuci na sebe? Nije narod bio glup sto je sve to pripisao orahu, to je narodno iskustvo sa orahom!

Znate li sta je juglon. Ne znate, naravno da neznate, vi samo znate da se becite rugajuci se narodu iz kojeg ste potekli i da odbacujete svako narodno vjerovanje na iskustvo zasnovanom.

Juglon je materija koja spada u grupu prirodnih boja ali je i jak herbicid. Kako lišće opada, juglon se taloži o zemljištu oko stabla i truje okolno bilje (orah eliminiše konkurenciju).Njegovo isparavanje iz svjezeg lisca i iz zemlje iz korijena oraha oraha moze izazvati trovanja i glavobolje. Mnoge biljne vrste ne mogu opstati pod orahom i u blizini oraha.

Insekti bjeze od oraha, jer ih juglin truje i ubija.

Dakle: juglin ubija mnoge biljne vrste, ubija insekte i od njega se poboljevaju ljudi koji dugo borave ispod oraha.
.

Mislim da je u tekstu receno da onaj koji posece orah umre,a ne onaj koji sedi,lezi ili nedaj boze prespava ispod njega....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Haha,u mome selu?! hahaha,bas njih zabole ... za orahe,sem kad treba da se beru naravno.... jedino drvo koje bi mozda postovali je hrast...posto se od njega sece badnjak... a ako je neko pricao o zastiti oraha ili nekog drugog drveca,ja to nisam cuo. :neutral:

a sad ko veruje....pa....veruju oni u sve i svasta tamo gore,najvise u duhove,vampire i babaroge....
mada....ima tri veoma stare babe,rodjene sestre,koje su mi uvek bile cudne. :think:
i to cudne je blago receno..... drustveno su malo zaostale.... retko kad izlaze iz kuce,ako bi se ona blatnjava stracara mogla nazvati kucom uopste...obicno gledaju kroz prozor....i veoma su bezobrazne. :evil: prvo kucaju na prozor da zadobiju paznju,onda kad se ti okrenes da vidis sta to cuka,one otvore prozor i opsuju ti mater...ili neku drugu rodbinu...i naravno smeju se :evil::neutral::lol:

vestice mozda? :per::confused:

Ako veruju u duhove onda najverovatnije veruju i u magijske moci drveca...

http://www.badnjak.com/blog/?p=142
Badnjak

Cuvaj se tih baba Vuce... Posebno ako imaju urokljive oci...
 
Zar ne znate, ne znali vas jadi, da od sjedenja pod orahom mozete dobiti trovanje i teske zdravstvene probleme navuci na sebe? Nije narod bio glup sto je sve to pripisao orahu, to je narodno iskustvo sa orahom!

Znate li sta je juglon. Ne znate, naravno da neznate, vi samo znate da se becite rugajuci se narodu iz kojeg ste potekli i da odbacujete svako narodno vjerovanje na iskustvo zasnovanom.

Juglon je materija koja spada u grupu prirodnih boja ali je i jak herbicid. Kako lišće opada, juglon se taloži o zemljištu oko stabla i truje okolno bilje (orah eliminiše konkurenciju).Njegovo isparavanje iz svjezeg lisca i iz zemlje iz korijena oraha oraha moze izazvati trovanja i glavobolje. Mnoge biljne vrste ne mogu opstati pod orahom i u blizini oraha.

Insekti bjeze od oraha, jer ih juglin truje i ubija.

Dakle: juglin ubija mnoge biljne vrste, ubija insekte i od njega se poboljevaju ljudi koji dugo borave ispod oraha.

.

Naravno da nas narod nije glup, mozda lud, ali ne i glup... :D Najverovatnije su odredjene vrste drveca postovali zbog lekovitog dejstva njihovih listova a drugih su se opet plasili ali i postovali - drvo oraha...
 
Ma kakvi...To teranje uroci, vampiri i ostale andjame je sujeverje, da ne kazem glupost.
A ono za glog i za svet i crno kuce jos manje verujem...
Doduse, verujem da neke travke imaju neotkrivene lekovite moci...
 
. Domaćin ne sme poseći orahovo drvo pred kućom, jer se veruje da će onaj ko je zamahnuo sekirom, umreti.

A jel se važi motorna testera? Moj muž prošle godine isekao orah ispred kuće, ali nije koristio sekiru, već motorku. Pa, razmišljam nešto, ako se važi i motorka, što ne sačeka da isplatimo kredit prvo???? :cool:
More bit' da je gruba šala, ali ... mi se na taj način opušteno šalimo, pa eto...

Nego, sad da pridodam nešto temi.
Ima još raznih verovanja u vezi sa drvećem. Za prošlu Novu godinu kupili smo jelkicu sa busenom. Posadili lepo u veliku kantu i mislili smo da je posle posadimo negde iza kuće, uz ogradu. Tamo nebi smetala, a bila bi dobra zaštita od sunca. I neka drvo u dvorištu, šta fali. :)
Medjutim, baba mog muža ni da čuje neće. Neda i šlus!!! Bez objašnjenja, ne može!!! Čudili se mi, dok nam svekar nije, krišom od nje, naravno, objasnio o čemu se radi. Tamo u krajevima odakle je ona poreklom, a to je Paraćin, tačnije Ćićevac, postoji, ili je nekada postojalo verovanje da će domaćin umreti ako se u dvorištu, tj. na imanju posadi četinar. A pošto je deda odavno, već 20 i kusur godina pokojni, logično - domaćin je ona.
Ok, poštujemo. Ali, ne da smo se smejali... :D:D:D
Eh, da, hteo je moj muž, svejedno, da posadi tu jelkicu, pa kud puklo. A ja razmišljam, bakuta ima 86 godina, vitalna je, Bogu hvala, ali godine su to. Zamisli da umre, eto od starosti, a ti par meseci pre toga posadio četinar!!! Pa, savest bi te ubila, bez obzira na to što si svestan da su to samo praznoverja :rtfm:
I tako... jelkica je i dalje u kanti, u dvorištu, lepo napreduje, puna mladica i sve mi se nešto čini da će nam i za sledeću Novu godinu uveseljavati dnevnu sobu ;)
 
Borovi i Jele su najbolja drva!
piramidalni oblik, shamani, nova godina, bozic.. neka neko dopise vise, nemam vremena..

Glog je najgora vrsta drva :cool:

Orah je originalno dosao na zemlju sa Oriona, a vuce korene jos od Oroborosa i boginje neba Nuit (Nut -Orah).

Hrast je ocigledno povezan sa Hristom.

* etimologija je put ka istini.
 
Borovi i Jele su najbolja drva!
piramidalni oblik, shamani, nova godina, bozic.. neka neko dopise vise, nemam vremena..

Glog je najgora vrsta drva :cool:

Orah je originalno dosao na zemlju sa Oriona, a vuce korene jos od Oroborosa i boginje neba Nuit (Nut -Orah).

Hrast je ocigledno povezan sa Hristom.

* etimologija je put ka istini.

Ti se to salis? :mrgreen:

jer ako se salis,onda dobra sala.....ali ako nije.....u svakom slucaju je smesno. :hahaha::hahaha::hahaha:
 
Ma kakvi...To teranje uroci, vampiri i ostale andjame je sujeverje, da ne kazem glupost.
A ono za glog i za svet i crno kuce jos manje verujem...
Doduse, verujem da neke travke imaju neotkrivene lekovite moci...

Na osnovu tih lekovitih moci su stari narodi i postovali te biljke. Nije cudno da su ti narodi imali bozanstva za odredjene vrste drveca koja su im uticala na zivot ako su ziveli u podrucju suma ili su imali bozanstva za odredjene vrste biljaka, od kojih su im zivoti zavisili, npr morali su da znaju koje su biljke otrovne a koje lekovite, pa su ovim otrovnim biljkama pripisivali da u njima zive vestice a ove lekovite su postovali pa su cak verovali da se koren tih biljaka ne sme cupati iz korena jer su smatrali da su u tim biljkama ili drvecima duhovi njihovih predaka.
 
Hmm....zanimljiv sajt,a nesto mi je bas zapalo u oko.

Orah kao sveto drvo....



E sad....u mome dvoristu u selu ima tri oraha.
jedan odma ispred kuce,drugi iza kuce (veoma mali orah,mozda 2-2,5 metra visine) i jedan skroz pozadi na kraju...
ovaj prvi,ispred kuce,bio je bas bas blizu,a kuca se nadogradila ispred i dok se kopao temelj naisli smo do veceg broja zila drveta...posto su smetale,morali smo da ih isecemo.....a na kraju je morao ceo orah da se iskopa,da ne bi slucajno pustio zile ispod kuce,to bi bio haos...

drvo je bilo poseceno,koren iscupan...ili je panj spaljen,nisam siguran... sve je na kraju zavrsilo u sporetu,grejuci kucu...

e sada...vamo kaze da ko je digo sekiru na orah...umrece.
kolko sam obavesten,drvoseca koji je iseko i iscepao sve to je i dan danas ziv i zdrav.....

jes da ovo nije pitanje teme,ali sam mislio da je interesantan primer kako ovo (mozda) nije tacno... :confused:


pa mozda je trenutno ziv,al za jedno 40,50 godina....umrece...
 
.. za orah se uvek govorilo da ne treba da se sadi u blizini kuće .. jer na njega živu veštice ..

Jeste, orah je tradicionalno veštije drvo :D.
Ali, na stranu verovanje, stariji kažu da postoji pragmatičan razlog tog pravila - ako se sadi u blizini kuće, ima tako razgranato i jako korenje da može početi da uništava temelje. MI smo svojevremeno posadili orah u blizini međe, i komšije su nas zamolile da ga poseemo jer je previše blizu njihovih temelja kuće (tad sam za to i čula); tako da su nekad razlozi određenih verovanja, pretpostavljam, čisto pragmatični.
 

Back
Top