Nacionalizam kao dijagnoza

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.704
.. ja bih nacionalizam zavela pod .. dijagnoze ..
.. razlozi su višestruki ..:

1.
.. čovek je čovek .. a nije pas ..
.. psihologija nacionaliste je psihologija psa koji pripada čoporu ..

2.
.. nacionalizam se bazira na iracionalnom osećaju pripadnosti ..

3.
.. nacionalizam se bazira na duboko ukorenjenoj iracionalnoj mržnji ..

4.
.. nacionalizam povlači za sobom određene fobije .. u odnosima s drugim nacijama ..


.. setiću se ja još .. ovo za početak ..
 
Nacionalizam kod nas jeste dijagnoza, jer ne postoji argument koji bi podrzao tvrdnju da je "moja nacija" bolja od "tvoje" nacije, kao sto ne postoji argument da je moja religija bolja od tvoje, moja boja koze bolja od tvoje.

A mozda je nacionalizam posledica jedne druge dijagnoze, tj. nesposobnost ljudi da razmisljaju sopstvenom glavom, vec pustanje politike da upravlja njihovim zivotima, i odlucuje ko ce da im budu prijatelji, ko poznanici, gde ce da letuju. To je prava dijagnoza, nacionalizam je samo pridruzeno oboljenje!
 
.. ja bih nacionalizam zavela pod .. dijagnoze ..
.. razlozi su višestruki ..:

1.
.. čovek je čovek .. a nije pas ..
.. psihologija nacionaliste je psihologija psa koji pripada čoporu ..

2.
.. nacionalizam se bazira na iracionalnom osećaju pripadnosti ..

3.
.. nacionalizam se bazira na duboko ukorenjenoj iracionalnoj mržnji ..

4.
.. nacionalizam povlači za sobom određene fobije .. u odnosima s drugim nacijama ..


.. setiću se ja još .. ovo za početak ..

To pod 3 je sovinizam, ne nacionalizam...
 
.. šovinizam je besmisleno odvajati od nacionalizma ..
.. ako smatraš da nije .. argumentuj .. dokaži da su to dve odvojene stvari ..

Nacionalizam je ideologija koji postavlja naciju, odnosno etničku zajednicu za osnovu ljudskog i društvenog zivota i koji održanju iste daje prednost nad bilo kojim drugim političkim i društvenim principima.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Nacionalizam

Sovinizam je slepo postovanje svoje nacije, pri cemu se akcenat stavlja i na stereotipnost prema ostalim nacijama!
 
Primer: nacionaliste (citaj: patriota) je covek koji je krenuo u rat da brani svoju zemlju i svoj narod, covek koji postuje ostale nacije i ne smatra svoju naciju nesto superiornijom, ali je vise voli i ceni jer je njen pripadnik. Sa druge strane, postoji ne bas dobro obavesten covek, koji smatra da je njegov narod nebeski, uzvisen itd, a da ostali treba da budu potcinjeni tom narodu!
 
.. ja tvrdim da nacionalizam nužno vodi u šovinizam .. toliko nužno da se mogu izjednačiti ..
.. patriotizam ne mora imati nikakve veze s naionalizmom ..
.. ne možeš to izjednačiti ..
Primer: nacionaliste (citaj: patriota) je covek koji je krenuo u rat da brani svoju zemlju i svoj narod
.. ovo je recimo veoma diskutabilno ..
.. prvo .. na toj zemlji obično žive i drugi narodi .. malo koja zemlja je dibidus etnički čista ..
.. drugo .. zar se pod svojim narodom podrazumevaju samo rpipadnici iste nacije ..? .. zar ne braniš i pripadnike ostalih nacija .. ako braniš zemlju na kojoj zajedno živite ..?
.. i treće .. zar u toj nekoj .. odbrambenoj vojsci .. ne mogu biti pripadnici različitih nacija ..?

.. u drugom svetskom .. recimo .. ustaše i četnici su bili nacionalisti .. i jedni i drugi tvrde da je to značilo .. patriota ..
.. partizani su bili vojska sastavljena od različitih nacija .. a pod narodom su podrazumevani .. svi narodi s tog prostora ..
.. po tvome .. ti poslednji nisu bili patriote ..?

.. sad .. to što si napisao stoji ..?
.. nacionalista = patriota ..?
covek koji postuje ostale nacije i ne smatra svoju naciju nesto superiornijom
.. ah .. to se zove quote mining wiki ..
.. link koji si dao upravo ide meni u prilog jer tamo piše ..:
Nacionalizam je kult sopstvene nacije koga karakteriše šovinistički odnos i raspirivanje mržnje prema drugim nacijama, a svoj najviši domet ispoljava kroz genocid i fizičko istrebljenje drugih naroda.[1]
.. dakle .. upravo suprotno od toga što tvrdiš ..
 
Poslednja izmena:
U prirodi coveka je da oko sebe gradi ogradu.

U prirodi coveka je da se druzi sa drugim ljudima.

Covek pravi kompromis izmedju ove dve suprotstavljene prirode i pravi malo siru ogradu, u koju moze da stane jos njemu slicnih ljudi.
Tako je ispunio oba uslova.
Stvorio je naciju

.i kupio problem svim buducim generacijama.

Sto je vise NACIonalista to je manje covek.
Tako radi kompromis.
 
.. ja tvrdim da nacionalizam nužno vodi u šovinizam .. toliko nužno da se mogu izjednačiti ..
.. patriotizam ne mora imati nikakve veze s naionalizmom ..
.. ne možeš to izjednačiti ..

.. ovo je recimo veoma diskutabilno ..
.. prvo .. na toj zemlji obično žive i drugi narodi .. malo koja zemlja je dibidus etnički čista ..
.. drugo .. zar se pod svojim narodom podrazumevaju samo rpipadnici iste nacije ..? .. zar ne braniš i pripadnike ostalih nacija .. ako braniš zemlju na kojoj zajedno živite ..?
.. i treće .. zar u toj nekoj .. odbrambenoj vojsci .. ne mogu biti pripadnici različitih nacija ..?

.. u drugom svetskom .. recimo .. ustaše i četnici su bili nacionalisti .. i jedni i drugi tvrde da je to značilo .. patriota ..
.. partizani su bili vojska sastavljena od različitih nacija .. a pod narodom su podrazumevani .. svi narodi s tog prostora ..
.. po tvome .. ti poslednji nisu bili patriote ..?

.. sad .. to što si napisao stoji ..?
.. nacionalista = patriota ..?

.. ah .. to se zove quote mining wiki ..
.. link koji si dao upravo ide meni u prilog jer tamo piše ..:

.. dakle .. upravo suprotno od toga što tvrdiš ..

Ne mora da znaci, poznajem veliki broj ljudi koji su vec duze vreme nacionaliste, a da nikada nisu ispoljili ni najmanju kojicinu sovinizma. Ja licno nisam nacionalista, vec anarhista, i zaista ne pravim razliku medju nacijama, ali sam uveren da je nacionalizam neophodan i neistrebljiv, i sve dok budu postojale granice medju drzavama bice i nacionalizma.
 
Ne mora da znaci, poznajem veliki broj ljudi koji su vec duze vreme nacionaliste, a da nikada nisu ispoljili ni najmanju kojicinu sovinizma.
.. pa ne možeš argument zasnivati na "poznajem veliki broj ljudi" ..
.. em je "veliko" "po tebi" možda nereprezentativno kada se u obzir uzme cela populacija ..
.. em je pitanje koliko zaista možeš "znati" "veliki" broj ljudi ..

.. probaj me ubediti racionalnim razlozima .. a ne time "ja znam puno ljudi" ..
.. postavila sam ti konkretna pitanja .. probaj odgovoriti ..
(.. važno je razjasniti osnovne pojmove pre nego nastavimo s pričom o tome treba li nacionalizam biti dijagnoza ..)

Ja licno nisam nacionalista, vec anarhista
.. života ti ..?
.. majkumu .. pa ti si onda od mojih ..:per:

ali sam uveren da je nacionalizam neophodan i neistrebljiv, i sve dok budu postojale granice medju drzavama bice i nacionalizma.
.. za neistrebiv se donekle slažem .. i ne mislim da to ima veze s postojanjem država .. nego sa psihologijom ljudi ..
.. probj mi pojasniti u kom je smislu neophodan ..
.. i drugo .. može postojati neki .. recimo .. kanadski nacionalizam ..?
.. nacionalizam različitih naroda u bosni .. je uzrokovan granicama .. ili je uzrokovan nečim što ti ljudi imaju u glavama ..?
 
.. pa ne možeš argument zasnivati na "poznajem veliki broj ljudi" ..
.. em je "veliko" "po tebi" možda nereprezentativno kada se u obzir uzme cela populacija ..
.. em je pitanje koliko zaista možeš "znati" "veliki" broj ljudi ..

.. probaj me ubediti racionalnim razlozima .. a ne time "ja znam puno ljudi" ..
.. postavila sam ti konkretna pitanja .. probaj odgovoriti ..
(.. važno je razjasniti osnovne pojmove pre nego nastavimo s pričom o tome treba li nacionalizam biti dijagnoza ..)


.. života ti ..?
.. majkumu .. pa ti si onda od mojih ..:per:


.. za neistrebiv se donekle slažem .. i ne mislim da to ima veze s postojanjem država .. nego sa psihologijom ljudi ..
.. probj mi pojasniti u kom je smislu neophodan ..
.. i drugo .. može postojati neki .. recimo .. kanadski nacionalizam ..?
.. nacionalizam različitih naroda u bosni .. je uzrokovan granicama .. ili je uzrokovan nečim što ti ljudi imaju u glavama ..?

Ne moze postojati kanadski nacionalizam, jer Kanadjani postoje kao narod nesto duze od 100 god. Ideoloska kategorija nacionalizma nije drzava vec nacija, stoga je dobar primer sa Bosnom, u kojoj postoje 3 ili cak vise razlicitih nacionalnih grupa (vecih). Ne gajim neku preteranu ljubav prema svojoj naciji (srpskoj), ali razumem one koji se deklarisu kao nacionalisti, jer postoji ono sto se zove kolektivno nasledje, tradicija i kultura, koji drze na okupu clanove nacije, i koji kod ljudi izazivaju manje-vise osecaj pripadnosti zajednici. To sto sam ja sada anarhista, ne znaci da treba da zanemarim problem nacionalizma, da se pravim da on ne postoji, vec da sagledam problem i pokusam da ga resim (naravno, ne sam). Anarhisticki model je za sada samo utopija, a jedan od vecih problema za njegovo ostvarivanje je upravo nacionalizam, i kao veoma slozen fenomen, ne sme se zanemariti i prikrivati, vec treba pustiti evoluciju da uradi svoje, i da ga u nekoj dalekoj buducnosti suzbije, kada se kod ljudi pojavi neka nova drustvena svest...:D
 
Ne moze postojati kanadski nacionalizam, jer Kanadjani postoje kao narod nesto duze od 100 god.
.. nacije postoje od 19. veka ..
.. so what ..?
.. drugo .. kanada je multietnička kao i bosna ..
.. nisi primetio da sam ti elegantno pobila tvrdnju o odnosu nacionalizma i postojanja države ..
.. jer .. kanada neće imati problem s nacionalizmom .. bez obzira na to što je država granicama podeljena od drugih država ..

.. a bosna ima problem s nacionalizmom .. koji nije uzrokovan postojanjem međudržavnih granica ..
.. dakle .. teza ti je pala u vodu ..

Ideoloska kategorija nacionalizma nije drzava vec nacija, stoga je dobar primer sa Bosnom, u kojoj postoje 3 ili cak vise razlicitih nacionalnih grupa (vecih).
.. pa to i ja kažem .. ne vidim iz kog si razloga petljao državu u priču ..

Ne gajim neku preteranu ljubav prema svojoj naciji (srpskoj), ali razumem one koji se deklarisu kao nacionalisti, jer postoji ono sto se zove kolektivno nasledje, tradicija i kultura, koji drze na okupu clanove nacije, i koji kod ljudi izazivaju manje-vise osecaj pripadnosti zajednici.
.. hajd sad .. koje kulturno nasleđe vezuje jednog mentalno zdravog hirurga srbina .. i jednog polupismenog antisocijalnog huligana srbina na stadionu ..?

.. jezik tradicija kultura .. dobro .. razmotrimo to ..
.. to što si rekao podrazumeva jednaku izloženost uticajima i jednak uticaj jezika tradicije kulture ..?
.. drugo .. imaš srbe iz inostranstva .. ceo vek proveli u inostranstvu .. jezik skoro zaboravili .. nemaju veze ni s istorijom ni sa kulturom .. srpskom .. (.. osim ako grand ubrajaš u kulturu ..) .. a veliki srpski nacionalisti ..
.. kako objašnjavaš tu pojavu ..?

.. kako tačno definišeš kolektivno nasleđe ..?

To sto sam ja sada anarhista, ne znaci da treba da zanemarim problem nacionalizma, da se pravim da on ne postoji, vec da sagledam problem i pokusam da ga resim (naravno, ne sam).
.. hm .. ne čini mi se da si anarhista ..
.. anarhija insistira na čoveku .. pojedincu ..
.. toga u tvojoj priči nema ..

Anarhisticki model je za sada samo utopija, a jedan od vecih problema za njegovo ostvarivanje je upravo nacionalizam, i kao veoma slozen fenomen, ne sme se zanemariti i prikrivati, vec treba pustiti evoluciju da uradi svoje, i da ga u nekoj dalekoj buducnosti suzbije, kada se kod ljudi pojavi neka nova drustvena svest...:D
.. osnovna prepreka anarhizmu nije nacionalizam .. nego uopšte potreba ljudi da se ponašaju kao pripadnici čopora ..
.. osnovna prepreka anarhizmu je nepostojanje vere u čoveka ..
(.. ali dobro .. anarhija je već druga tema ..)
 
Po mom misljenju, nacionalizam i sovinizam nisu dva stepenika koja slede jedan za drugim, vec dve potpuno razlicite stvari.. nikako dva stupnja iste..

Moram da priznam da mi nikada nije bilo jasno kako neko moze da ne bude patriota (inace rec toliko ofucana u danasnje vreme da mi je ruka zadrhtala.. : / ).. iz mog iskustva, tako su se deklarisali prilicno ljigavi ljudi, vidre..

Vidim da se poimanje nacionalizma i ovde medju nama razlikuje, pa cu da pokusam da objasnim na sta zapravo mislim.. zajednicka proslost nas i nasih predaka, zajednicka kultura, mesta u kojima smo rasli, igre kojih smo se igrali nas na odredjeni nacin determinisu, povezuju.. nezavisno od toga sto nismo birali gde cemo da se rodimo.. i ne mislim da nas to samo po sebi cini manje covekom.. ono sto moze da utice na nas u tom smislu, je nas odnos prema toj vezi.. recimo, kada se neko ocajnicki ogradjuje od svega sto je srpsko, da, onda to jeste dijagnoza, ali nije nacionalizam.. po mom misljenju..
 
.. zajednicka proslost nas i nasih predaka, zajednicka kultura, mesta u kojima smo rasli, igre kojih smo se igrali nas na odredjeni nacin determinisu, povezuju.. nezavisno od toga sto nismo birali gde cemo da se rodimo.. i ne mislim da nas to samo po sebi cini manje covekom.. ono sto moze da utice na nas u tom smislu, je nas odnos prema toj vezi.. recimo, kada se neko ocajnicki ogradjuje od svega sto je srpsko, da, onda to jeste dijagnoza, ali nije nacionalizam.. po mom misljenju..
.. hm .. pretpostavljam da to govoriš iz perspektive nekoga ko živi u jednonacionalnoj sredini ..
.. jer čim prebaciš fokus u višenacionalnu sredinu .. ovo tvoje je neprimenjivo za objašnjenje nacionalizma ..
.. recimo .. u bosni .. u multinacionalnim gradovima .. mi deca zajedno rasli zajedno se igrali istih igara istim jezikom govorili u iste škole išli .. uživali uticaje istih kultura ..
.. i posle neka od te dece postanu nacionalisti ..

.. yebeš mi sve .. sigurno to nisu postali pod uticajem zajedničkih igara i zajedničkog odrastanja ..
.. postali su to jedino na način da im se implantira mržnja .. spram istih onih s kojima su se kao deca igrali zajedničkih igara ..
 
.. hm .. pretpostavljam da to govoriš iz perspektive nekoga ko živi u jednonacionalnoj sredini ..
.. jer čim prebaciš fokus u višenacionalnu sredinu .. ovo tvoje je neprimenjivo za objašnjenje nacionalizma ..
.. recimo .. u bosni .. u multinacionalnim gradovima .. mi deca zajedno rasli zajedno se igrali istih igara istim jezikom govorili u iste škole išli .. uživali uticaje istih kultura ..
.. i posle neka od te dece postanu nacionalisti ..

.. yebeš mi sve .. sigurno to nisu postali pod uticajem zajedničkih igara i zajedničkog odrastanja ..
.. postali su to jedino na način da im se implantira mržnja .. spram istih onih s kojima su se kao deca igrali zajedničkih igara ..

Film "lepa sela lepo gore" je oslikao tu tragicnu komponentu coveka iz Bosne kome dojucerasnji prijatelj postaje najveci neprijatelj. Ni jedan ni drugi nisu imali nista protiv nacije (veroispovesti,imena..) onog drugog, nisu bili indoktrinirani od strane bilo koga,nisu bili nauceni da mrze...kada se cepa sve, svako ide na svoju stranu...svi se okrecu onom sustinskom u sebi...onome sto osecaju svojim

Ne treba mesati nacionalizam i sovinizam. Po mom misljenju zreo covek mora imati svoj identitet, i svest o tome ko je, sta je, odakle potice.
Konkretno u Bosni, hriscanstvo i islam su kao ulje i voda...nemoguce ih je izmesati u kompaktnu celinu nikada...tolike godine provedene u zajednickom zivotu i vec posle prve varnice svi su zauzeli strane...
 
Da, ali kada grupa ljudi sama sebe zatvori u geto i nazove sebe nacijom, oni pocinju da usvajaju drugaciji sistem vrednosti od "ostalih nacija:. Zato se pripadnik jedne nacije razlikuje od pripadnika druge nacije.
Mozda pred bogom jesu, ali pred ljudima nisu isti.
 
To sto ne primecujes ne znaci da ne utice... :)

nikad se nebi odselila u jednu rvatsku ili u neki grad u federaciji

nebi im palila kucu ali nebi pomogla da gasim istu, njihova je sta me briga

vaterno podrzavam ocepljene republike srpske iz jedne nametnute fbih

botu ne volim smatram da je on covek propasti

i naravno da se ne druzim sa bosnjacima ili rvatima


to je sasvim ok
 

Back
Top