Moć podsvesti i autosugestija

Valeria

Elita
Poruka
20.300
Do sad su napisane nebrojene knjige o tome kako se autosugestija može iskoristiti zarad naših ciljeva.

Evo šta kaže Franc Bardon u "Inicijaciji u hermetizam" na tu temu:

"Rečenica koju treba odabrati za autosugestiju uvek mora uvek mora biti izražena u sadašnjem i zapovednom obliku. Vi ne biste trebali reći: “Ja ću prestati da pušim ili pijem ili slično”. Pravilan oblik je: “Ja ne pušim, Ja ne pijem” ili “Ja ne volim pušenje ili piće” i tako dalje, prema svemu što želite sugerisati u pozitivnom ili negativnom smislu. Ključ ili putokaz za autosugestiju treba tražiti u obliku rečenice. To je ono što treba posmatrati, uvek i u svakom obliku,ako želite izvršiti autosugestiju preko podsvesti.

Podsvest deluje na najdelotvorniji i najprodorniji način u toku noći, kada čovek spava. U stanju sna, aktivnost normalne svesti je obustavljena, a podsvest radi umesto nje.Stoga je najpogodnije vreme za prijem autosugestije onda kada telo sanjivo odmara u krevetu to jest neposredno pre spavanja isto kao i odmah nakon budjenja, kada još malo
ostajemo u nekoj vrsti polubudnog stanja. To ne znači da bi neko drugo vreme bilo sasvim nepodesno za autosugestiju, već da su ova dva trenutka najpriznatija, budući da je podsvest tada najosetljivija.

Eto zašto magičar nikad neće otići na spavanje sa osećanjem besa, depresije, briga koje bi imalo neželjene uticaje na njegovu podsvest,nastavljajući isti niz misli sa kojima bi zaspao. Pazite: na spavanje uvek idite sa mirnim i skladnim mislima ili idejama o uspehu, zdravlju i osećanjima zadovoljstva.

Pre nego što se odlučite za praksu autosugestije, napravite mali lančić od 3O-4O drvenih ili staklenih perli. Ako vam pravljenje lanca predstavlja problem, može vam poslužiti i komad običnog kanapa. Zavežite 3O-4O čvorova na njemu i malo zgodno sredstvo za autosugestiju biće spremno. Ono jedino služi za izbegavanje brojanja dok vi stalno ponavljate sugestivnu formulu, i da na to ne obraćate pažnju. Ova mala napravica
može vam poslužiti i za proveravanje broja uznemiravajućih prekida, u toku odredjenog vremena, dok praktikujete vežbe koncentracije i meditacije. Sve što treba da uradite jeste da pomerite po jednu perlu ili čvor, pri svakom prekidu.

Praktična primena autosugestije je veoma jednostavna. Ako ste izrazili rečima ono što želite postići jednom preciznom rečenicom, poštujući sadašnji i zapovedni oblik, kao na primer: “Svakim danom osećam se sve bolje i bolje” ili “Ne volim pušenje” ili “piće” ili “zdrav sam, zadovoljan, srećan”, onda možete preći na pravu praksu. Neposredno pre spavanja, uzmite vaš niz perli ili čvorova i, bilo šapatom, tiho ili samo u sebi, zavisno od vaše okoline, ponavljajte izabranu frazu, i pri svakom ponavljanju pomerajte po jednu perlu ili čvor, sve dok ne dodjete do kraja niza. Sada sigurno znate da ste formulu ponovili četrdeset puta. Osnovna stvar je da zamišljate svoju želju kao da je već ostvarena i da zaista postoji. Ako vam se još uvek ne spava, nakon ponavljanja celog niza perli, pozabavite se i dalje idejom da je vaša želja već ostvarena, i tako nastavite sve dok, konačno ne zaspite sa svojom željom u mislima. Morate pokušati da svoju želju prenesete u san. Ako biste zaspali, dok neprekidno ponavljate formulu, a da ne stignete drugi put do kraja niza, svrha će ipak biti postignuta.

Ujutru, dok još niste ustali, a imate malo slobodnog vremena, treba da dohvatite niz perli, i da još jednom ponovite vežbu. Neki ljudi ustaju po nekoliko puta noću zbog izbacivanja urina ili nekih drugih razloga. U takvim slučajevima, oni takodje mogu ponavljati ovu vežbu i pre će postići svoj željeni cilj.

Sada se pojavljuje pitanje: koja se vrsta želja može ostvariti autosugestijom? Uglavnom, svaka želja se može ispuniti sve dok su u pitanju duh, duša i telo, na primer, profinjenje karaktera, potiskivanje ružnih osobina, slabosti, nemiri, ozdravljenje, uklanjanje i potpomaganje raznih sposobnosti i tako dalje. Naravno, želje
koje nemaju nikakve veze sa ličnošću poput dobitaka na lutriji i slično ne mogu se nikad ispuniti (autosugestijom). Nikada ne biste trebali prelaziti na odabiranje formule za novu želju, pre nego što budete apsolutno zadovoljni sa rezultatom prve. Ko ozbiljno i sistematski počne sa ovim vežbama, uskoro će biti zapanjen korisnim uticajem autosugestije, i zadržaće ovaj metod tokom celog svog života.

Kraj citata.

Dakle, vidimo na koji način Bardon smatra da treba koristitit tu tehniku autosugestije.
Interesuje me da li ste je vi koristili, da li vam je pomogla, kakve ste rezultate imali?

Ja sam koristila varijaciju gore navedene tehnike, ali sam je kombinovala i sa stanjem na nebu, fazama Meseca (kad je šta najpovoljnije raditi), i rezultati su bili sasvim solidni.
 
Naravno, želje
koje nemaju nikakve veze sa ličnošću poput dobitaka na lutriji i slično ne mogu se nikad ispuniti (autosugestijom).

Ovo bas i nije sasvim tacno. Ljudi dobijaju tacno ono za cim zude. Problem je sto vecina ne ume svesno da se fokusira na ono sto zeli tako da kreiraju podsvesno. Misao jeste kreativna energija i ako je fokusirana dobijamo tacno ono sto iznedrimo. Zato se kaze da je svet nase ogledalo; vraca nam odraz onoga sto saljemo u njega.
Ljudi vecinom primete kada im se ostvare strahovi ali ne i kada im se ostvare zelje..

iz Alhemicara (Paolo Koeljo):
'Ako zelis nesto dovoljno jako, citava Vaseljena ce da se zaveri da ti se to i ostvari.'
 
Ako bi to bilo tačno, svakog dana bi imali izvučenih 100000000000000 glavnih zgoditaka na lutriji :).
Ima smisla što kaže Koeljo (usput rečeno, ta knjiga je tako jednostavna, a tako mudra :) ), ali mislim da je velika razlika između delovanja želje koja je svesno usmerena,potkovana možda i nekim tehnikama i meditacijama i sl (ko šta već praktikuje) i "haotične, razbacane želje" koja nalazi neki odjeku podsvesti, ali ne baš onakav kakav bi žeželi (možda je dominantnija poruka "ja nisam zaslužio da dobijem na loto"-u npr.

Ali možda je i stvar u tome što ko iole ovladava ovom tehnikom - i ne zanima ga dobitak na lutriji :think: ?
 
Pa nije bas samo to, jer zaboravljas da svi ti silni ljudi zele taj dobitak. Zasto dobije samo jedan, ja ne znam koji je mehanizam u pitanju. Ali znam da mozes da dobijes voljenu osobu kakvu zelis, posao koji zelis i da, cak i pare ako je to ono za cim zudis, i stosta drugo (pojma nemam gde je granica). Licno sam se nedavno po ko zna koji put uverio u Zakon Privlacnosti i Radijacije. Naime, pozeleo sam da procitam knjigu 'Many Mansions' The Edgar Cayce story on reincarnation - Gina Cerminara i otkrio da nema prevoda na srpski jezik i da cu je u Bg-u tesko naci cak i na engleskom jeziku. Naravno, mogao sam da je narucim preko Amazona ali bi me sa spediterskom provizijom knjiga izasla cca $100, sto naravno, nisam bio spreman da platim. Tu mi padne ideja kako bi bilo zgodno da neko sa Fejsbuka putuje u USA i nakon nekih 4 nedelje procitam kako jedan poznanik putuje na kratko do Cikaga. Naravno, dalje je bio zicer i cak i pre nego sto sam mu uputio molbu da mi kupi i donese knjigu, znao sam da ce to uraditi. Evo me sad na procitanih 40str i uzivacu u sledecih 250..
U pravu si da su kontemplacija i meditacija najbolji nacini za fokusiranje energije.
U poslednje vreme trazim da se prisetim snova. Za sad ide tesko ali vec ima efekta. I tarot me sve vise nesto privlaci.. :)

"Ištite i daće vam se: tražite i naći ćete; kucajte i otvoriće vam se".
 
Sto se tice moci podsvesti, sam sam svedok necega sto mi se desilo, ja mislim, prvenstveno zbog autosugestije... :)
Naime, nebitna je prica sta sam dobio, ali ja sam sebe ubedio da cu to nesto dobiti time, kad god bi me neko pitao nesto vezano za tu temu, ja bih rekao, najverovatnije to, a posle je pocelo da me smara da pricam najverovatnije pa sam poceo da govorim, da to cu dobiti! :D
Proslo je godinu dana od toga i ja sam dobio to sto sam zeleo... slucajnost ili samo moj trud?! Pre bih rekao da je moc podsvesti u pitanju... ;)
Jer je podsvest manifestovala zelju na pravi nacin, time sto je u mene unela "radne" navike i te radne navike su bile jedini uslov da dobijem to sto sam zeleo... :)
 
zakon privlacnosti kod mene slabo deluje...
Mislim da deluje cesto samo ovlas, bez finalnog "udarca". A nekad uopste ne deluje. Val, ti se bavis astrologijom. Dakle, znas koliko nas ona ogranicava. Ne mozes dobiti nesto sto ti nije sudjeno sudbinski koliko god to zeleo.
 
zakon privlacnosti kod mene slabo deluje...
Mislim da deluje cesto samo ovlas, bez finalnog "udarca". A nekad uopste ne deluje. Val, ti se bavis astrologijom. Dakle, znas koliko nas ona ogranicava. Ne mozes dobiti nesto sto ti nije sudjeno sudbinski koliko god to zeleo.

Znaš kako.. vrlo malo stvari ti je 100% ufiksirano..gledajući astrološki. Faktor slobodne volje je ipak ogoman.
 
Ne mora biti fiksirano, ali horoskop ( sad ja pricam ovo kao da se bavim astrologijom iako nemam pojma konkretno nego po nekom utisku, da kazem svesti ) ti odredjuje VEROVATNOCU da ces nesto biti/dobiti/uraditi. Tako da ti se prakticno svodi na to sto sam napisao, a ja licno ne verujem u faktor slobodne volje.
 
Ne mora biti fiksirano, ali horoskop ( sad ja pricam ovo kao da se bavim astrologijom iako nemam pojma konkretno nego po nekom utisku, da kazem svesti ) ti odredjuje VEROVATNOCU da ces nesto biti/dobiti/uraditi. Tako da ti se prakticno svodi na to sto sam napisao, a ja licno ne verujem u faktor slobodne volje.

O da, ali ta verovatnoća nije razlog da ne radiš na tome da postigneš to što želiš (niti te onemogućava ;) :D )
 
Bojim se da imamo problem sa nepoznavanjem statistike. :)O da, verovatnoca te i te kako onemogucava da POSTIGNES nesto ( iako se slazem da te ne sputava da pokusas nesto, al bez rezultata ).
Ako imas cup sa sto novcica od kojih je a) 1 zlatan b) 70 zlatno i ako treba da zavuces ruku da izvadis na slepo koja opcija ti je bolja? Tako ti je i sa zivotom - neko dobije bolje mogucnosti, a neko slabije. A ovaj nesretnik sto dobije slabije moze da se nada koliko hoce da ce izvuci zlatnik, al to ce mu se desiti jednom u sto zivota :)
 
Kakvu rečenicu kao autosugestiju da primenim da bi učio više? Dajte predloge...

Ne toliko autosugestijom, iako je reč ovde o tome, u ovom sličaju milsim da bi vise trebalo poraditi na tehnici samoj učenja, dakle pamćenja i skladistenja informacija. Iako malo skrecem sa teme, odlična knjiga za to je Trumane: "Savrseno pamcenje", Tonija Buzana. samim tim, kaad naucis kako brze i lakse da pamtis, tada ces imati i utisak da vise ucis da kazem, jer se informacije brze skladiste i bolje implementiraju.
Sto se tice moci podvsesti, mene odusevljava trilogija Vadima Zelanda "Transsurfing" i svakome bih preporucila da ih procita o tome kako je velika moc podsvesti na sve sfere naseg zivota i koliko je zaista tacna ona, da sve polazi iz glave. :)
 
Zahvaljujem na predlogu, al dok ja procitam tu knjigu i naucim tehnike vec cu zavrsiti faks:)
Inace, tacno je da vecina proizilazi iz glave, ali tu postoji jedan fundamentalni problem ( ako verujes u astrologiju ) - nemamo svi isti horoskop, tj. nemamo svi iste karme...Samim tim nemamo ni iste mogucnosti da ostvarimo ono sto se navodi u knjigama tima "Tajna". Dakle, sve je to lepo u teoriji, ali u praksi cesto neizvodljivo...
 
Imam toliko jaku intuiciju da se ponekad uplasim :sad2:

Nasa podsvest je pritajeno oruzije jer ni sami ne znamo sta je u njoj pothranjeno. Takodje ne mozemo biti sigurni sta ce "okinuti" mehanizme podsvesti i arhivirane podatke izvuci na povrsinu. Najcesce joj imamo pristup kroz snove, jer dok spavamo nase telo se u potpunosti opusta, barijere popustaju i vrata podsvesti se otvaraju.

Sto se autosugestije tice, tacno je da covek sebe moze u svasta da ubedi, ali milsim da je to vise mehanizam odbrane kod nestabilnijih ljudi. Ili nauceno ponasanje - situacija kada roditelji stalno govore detetu kako je glupo (a ono to nije) dete onda kaze "ako moji roditelji kazu da sam ja glup, onda sam stvarno glup" i zivi u tom ubedjenju do kraja svog zivota.
 

Back
Top