Metabolizam
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Metabolizam

Početnik
    Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Metabolizam

Pokusavam se informisati na temu kako regulisati i ubrzati moj već prilično „umrtvljeni” metabolizam...
    Spadam u kategoriju ljudi koji najveci dio dana provedu na poslu, i to radeci „sjedeci” posao, sto je naravno ostavilo traga. Ali stalo mi je da mijenjam ono što se može, prije svega način ishrane, pa bih voljela naći objašnjenje za neke dileme.
    Naime, citajuci o tome kako „izgleda” zdrav način ishrane nailazila sam na dosta nejasnoca, prije svega vezano za to kako „uklopiti” sve preporuke u jedan dan, odnosno oko 16 h dnevno koliko smo budni. Vidim da se vecina strucnjaka uglavnom slaze u tome da bi prije svega trebalo dnevni unos hrane podijeliti u 5-6 manjih obroka. Čini mi se da postoji i saglasnost oko toga da bi struktura obroka trebala u prvom dijelu dana biti srazmjerno vise popunjena ugljikohidratima, a kasnije proteinima. Takođe, i vecoj zastupljenosti bijelog i ribljeg mesa u odnosu na crveno. Naravno, voce i povrce svakodnevno, i to pretezno svjeze. Itd itd... E sad, preporucuje se i unos tecnosti od oko 2 litre dnevno. Ono sto meni nije jasno jeste što se zabranjuje napr. unos tecnosti minimalno sat vremena prije, i dva do tri sata nakon jela jer razblazuje zelucane kiseline potrebne da svare hranu. Na slične preporuke sam nailazila i kad je voce u pitanju, napr.da se voce ne smije jesti minimalno 40 min prije obroka, ali ni minimalno dva sata nakon povrca ili čak tri sata nakon mesa ili ribe...
    Šta vi mislite o ovome? Možda izgleda banalno, ali ako bi se sve navedeno postovalo dan bi bio prekratak da se ispostuju principi zdrave ishrane...

Obećava Milla- (avatar)
    Učlanjen
    08.04.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    32

Podrazumevano Re: Metabolizam

Procitala sam nekoliko puta tvoj post i nikako da shvatim sta ti nije jasno. Sve sto si napisala je tacno, vodu ne treba piti pola sata pre obroka i 2 sata posle obroka, ne vazi za voce, voce se svari za pola sata, pa tad mozes i vodu da pijes, mada ja ipak sacekam sat vremena, za svaki slucaj Za dorucak zitarice sa jogurtom ili mlekom sa malim procentom masnoce, za uzinu voce, za rucak bareno meso sa povrcem, (mozes i junetinu, ali nemasnu)+sveza salata, za uzinu opet voce, za veceru mozes recimo 2-3 belanca, neka salata sveza, mislim, kombinacija ima dosta, ali najbolje je da se posavetujes sa nutricionistom, ja sam dobila svoj nacin ishrane i zadovoljna sam, nekad prekrsim, ali to nije strasno, ako se to shvati kao nacin zivota, a ne samo dok se skinu kilogrami, pa posle nastaviti po starom i sto je jako vazno, treba jesti na 3 sata, i to se taman sve uklapa.

Slične teme

1. METABOLIZAM
    Autor forgotten_chick u forumu Ostali sportovi
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 29.04.2010., 21:56
  2. METABOLIZAM
    Autor Zoyzoynaki u forumu Zdravlje
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 07.07.2006., 01:43

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor