Ljudski lanac da se zaštite Romi sa Kosova

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
List "Nojes dojčland" donosi članak o sudbini trojice Roma sa Kosova u Getingenu, gde se lokalna zajednica bori protiv njihovog proterivanja. Oni već godinama žive u Nemačkoj i za Kosovo ih više ništa ne vezuje.



Pred proterivanje na Kosovo, trojica Roma su našla utočište u jednoj crkvenoj zajednici. U jednoj zgradi u severnom delu Getingena, pored zida sa oltarom, njih trojica su prostrli par ćebadi i vreća za spavanje. Lične stvari Ramadan (23) i Jetmir (19) Krueziju, te Fljorim Beriša (17) drže u malim ruksacima. Od ponedeljka, oni su u crkvenom azilu. „Bio je to akutan slučaj“, kaže getingenski pastor Peter Laman. U noći između ponedeljka i utorka trebalo je da budu odvedeni iz Nemačke. „Crkveni azil je bio poslednje sredstvo da se spreči novi sramotni čin ministarstva unutrašnjih poslova u Hanoveru“.



Bez posla zbog neregulisanog statusa



Oko 30.000 Roma i Aškalija je tokom proteklih 20 godina iz bivše Jugoslavije pobeglo u Nemačku. Trećina njih treba da se prinudno vrati. Vlast smatra da ti ljudi ne ispunjavaju uslove za dobijanje trajnog boravka u ovoj zemlji. Nemačka i Kosovo su prošle jeseni potpisali sporazum o readmisiji. Na listi za proterivanje iz Donje Saksonije su bili i roditelji Ramadana i Jetmira Kruezijua, ali oni su teško oboleli i zbog toga smeju da ostanu u Nemačkoj.



Privremeni boravak je dobio i treći brat, 12-godišnji Hamit – braća se u crkvenom azilu staraju o njemu. Tu je još jedan brat, 27-godišnji Tasip, koji zasad takođe sme da ostane, jer je - zaposlen. Sveštenik Laman kaže da je porodica Krueziju proteklih šest godina provela u stalnom strahu od proterivanja. Boravak im je stalno produžavan na po mesec dana, ili dva meseca, tako da nijedan poslodavac nije mogao da zaposli roditelje.



„Nije dovoljno integrisan“



Ramadan bi želeo da provede godinu dana na dobrovoljnom radu u okviru crkvene službe, što služi i kao alternativa za služenje vojnog roka; posle toga bi želeo da završi neki zanat – no, to mu nije dozvoljeno zbog neregulisanog boravišnog statusa. „Sva vrata nam se zatvaraju“, kaže.



Brat Jetmir bi uskoro trebalo da završi srednju školu, popodne radi u „Mekdonaldsu“, a uveče sa prijateljima igra fudbal u jednom lokalnom sportskom klubu. No, Upravni sud u Getingenu smatra da on i pored toga „nije dovoljno integrisan“.



Romi su na Kosovu ugroženi



Jetmir Krueziju nikada nije video Kosovo. „Osećam se kao Nemac“, tvrdi, i dodaje: „mi poznajemo nemačku politiku i istoriju, a ne znamo ni kako se zove predsednik Kosova“. „Kosovo ne može da primi 10.000 ljudi“, kaže i Jasna Čaušević iz Getingenskog društva za ugrožene narode, „Rome ne ubijaju baš na ulici, ali oni tamo ne mogu normalno da žive“. Romi su na Kosovu žrtve diskriminacije; mnogi žive u naseljima u kojima su uslovi katastrofalni.



„Kao hrišćani, imamo obavezu da pomognemo ljudima u nevolji“, kaže Elke Rajhart iz Hristoforove zajednice. Tokom 90-ih godina, mnoge izbeglice su našle utočište u evangelističkoj crkvi. Svi su stekli pravo na ostanak u Nemačkoj; jedna od nekadašnjih izbegličkih porodica danas ima svoj restoran u Hanoveru.



Sledi – policijska potera?



Situacija sa trojicom Roma iz crkvenog azila u Getingenu se u međuvremenu zaoštrava. Ministarstvo unutrašnjih poslova u Hanoveru je najavilo da će za njima pokrenuti - poteru. „Kao da su zločinci“, negoduje jedan od pomagača. Pokrajinska vlada je do sada poštovala crkveni posed, ali ne znači da će tako i ostati. Trojica Roma nikako ne smeju da napuste taj posed, jer im preti hapšenje“.



List "Nojes dojčland" je inače pre tri dana objavio i članak o akciji građana Getingena ispred kuće jedne od romskih porodica koja je trebalo da bude proterana – oni su tu čuvali stražu i oko dva sata ujutro, kada je došla policija, formirali su ljudski lanac ne dozvolivši policajcima da uđu u kuću.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5734556,00.html?maca=ser-TB_ser_b92_v2-4739-xml-mrss

Јадне Швабе још нису схватиле какво су зло већина шиптара на Косову,осим што протерују,пљачкају,убијају и силују неће да прихвате да се у њихово ''друштво'' интегришу ови јадни људи који су по презименима,именима и вери њихова рођена браћа.Правда за Роме,где су сад Кандић,Бисерко и жене у црним купаћим костимима?
 
Poslednja izmena:
  • Podržavam
Reactions: 27E
Pa dobro, Cigani i siptari nisu bas z"rodjena baraca" osim po veri (mada ovi prvi i nemaju neku svoju veru), ali meni je interesantna ova prica iz drugog razloga - jer se iz nje vidi kako je suzivot moguc, ako su ljudi dobri, pa cak eto i u Nemackoj (kod obicnog stanovnistva, naravno).

P.S. Ti Cigani bas znaju da budu umiljati ponekad.
 
''lako'' je za Rome...Ali ova vest je zabrinjavajuca 26. 06. 2010. Tanjug

Evropa vraća 150.000 ljudi u Srbiju
Komesar za izbeglice Vladimir Cucić izjavio da u Srbiji živi 86.000 izbeglica i 210.000 interno raseljenih, a da će od 100.000 do 150.000 osoba biti vraćeno po osnovu sporazuma o readmisiji iz 29 evropskih zemalja. Povratak osoba, koje će u Srbiju biti vraćene na osnovu sporazuma o readmisiji, težak i bolan proces,
 
da nam eu vrati oteto kosovo, pa mozemo da primimo nase gradjane

nikako drugacije, jer se onda od strane eu verifikuju svi progoni srba, kao da ih je eu organizovala
Па пази,ти заштитници шиптара онда не би имали где да купују гудру,људске органе и жене а њихови политичари где да перу прљаво стечен новац,јер то не могу кући.
 
Ангажуј Адема па организујте заједно код њега ланац да се заштите Роми...:ok:

Ja nisam vlast (niti Adem, pretpostavljam), ali da jesam, angazovala bih ga, a ne po forumu da otvaram kukumavacke teme kao zao mi Cigana, a na njihovom "primeru" da hocu da pokazem kakva je Nemacka, kao sto ti radis.

Ja bar ne otvaram takve teme - nisam licemer.
 
Ja nisam vlast (niti Adem, pretpostavljam), ali da jesam, angazovala bih ga, a ne po forumu da otvaram kukumavacke teme kao zao mi Cigana, a na njihovom "primeru" da hocu da pokazem kakva je Nemacka, kao sto ti radis.

Ja bar ne otvaram takve teme - nisam licemer.
Пиколина,ја се осећам страшно увређен оваквом квалификацијом мог малог напора да подржим суживот шиптара и Рома на Косову и дуго ћу у устима осећати горчину због претрпљеног бола.
 
Пиколина,ја се осећам страшно увређен оваквом квалификацијом мог малог напора да подржим суживот шиптара и Рома на Косову и дуго ћу у устима осећати горчину због претрпљеног бола.

Pa zasto onda pominjes mene i Adema, kao da, sve i da mozemo nesto da ucinimo, treba to da ucinimo?:roll:


Kad se zna da ce ih tamo iovako ionako maltretirati.
 
Pa zasto onda pominjes mene i Adema, kao da, sve i da mozemo nesto da ucinimo, treba to da ucinimo?:roll:


Kad se zna da ce ih tamo iovako ionako maltretirati.
Адем је чувени форумски хуманиста и ово му је прилика да се докаже на делу.А ти можеш да му дођеш као асистент,да зарадиш неке паре,ово-оно.
 
Адем је чувени форумски хуманиста и ово му је прилика да се докаже на делу.А ти можеш да му дођеш као асистент,да зарадиш неке паре,ово-оно.

Zaradu "nekih para, ovo-ono" sacuvaj za sebe.

Meni pare od tudje muke nisu potrebne, ali su nekom potrebne takve teme da otvara da bi pokazao - sta?

Obicnu trivijalnost, nista novo.
 
Прочитао сам,закључак је да треба да следите светле примере људи са запада.

Slusaj ti Misoni, mozes da mislis o meni ovako ili onako, ja ljude inace gledam po karakteru, duhovitosti, pameti, ne po nacionalnosti ili politickom opredeljenju, i ako mislis da ces da me uvredis, ponizis, diskvalifikujes, ili sta vec (sa teme) svrstavajuci me u isti kos sa Ademom (koji je albanske nacionalnosti) - grdno se varas. Ispadas jadan i bedan s tim pokusajem, jer generalizujes ljude koje uopste ne poznajes. Tako se obracaj nekom iz kuce, nekom 'ortaku" ili kako se vec to kaze na ulici - mene zaobidji.

A ako ti je krivo sto sa Ademom razgovaram i po nekim pitanjima imam o njemu pozitivno misljenje - pa, crkni, sta da ti radim?!

Ali pre nego sto me konkretno po pitanju Kosova svrstas u isti kos s njim, procitaj moj stav o Kosovu i prati malo bolje moje postove,pre nego sto ispadnes glup u drustvu.
 

Back
Top