RELIGIJA I HUMANIZAM

hogarius

Elita
Poruka
15.124
RELIGIJA I HUMANIZAM

Jedna od centralnih tema svih religija, kao i mnoga druga pitanja sadrzana u teologiji vezana su za pitanja zla, covekove patnje, poniznosti i potpunog, bezpogovornog potcinjavanje datom bozanstvu.

Zašto ova pitanja uzimaju centralnu poziciju u tumacenju svake relgije i šta se s tim u vezi mora činiti. Brojna objasnjenja razlicitih sadrzaja i oprecnih strategija, koje se bave ovim pitanjima, su formirana sa razlicitih polaznih premisa u razlicitim religijama i u razlicitim vremenskim periodima. Međutim, sa pojavom pokreta RENESANSE i ozivljavanjem humanisticke misli vecina takvih stanovista bila su odbacena od strane nosilaca i aktivnih podržavalaca duha preporoda. Covek, do tada okovan, i duhovno i fizicki, podvrgnut religijskim dogmama, pritiskan rigoroznim i nicim opravdanim telesnim i psihickim mucenjima i u svemu sputavan, dobija posebno – centralno mesto u drustvenim dogadjanjima. Umesto lomace i spaljivanja svega sto je imalo humani karakter, ukljuciv i samog nosioca i kreatora progresa, ulazimo u period kada covek pocinje da se smatra centar, srediste dogadjanja u nasem humanom univerzumu.

Da li je zlo posledica delovanja neke natprirodne sile? Humanisti ne inkliniraju, bar ne u značajnoj meri, verovanju u supernaturalna bica i nadprirodne sile, ukljucujuci i natprirodne uzroke zla, kao sto je hrišćanski Satana ili zoroastrian Anga Mainu. Za pristalice humanistickog ucenja, svako zlo na ovom Svetu je posledica covecijih
aktivnosti ili neaktivnosti; mi, živi ljudi smo odgovorni za ono sto nam se desava – bilo da je dobro ili zlo.

Da li to znaci, onda, da su ljudi fundamentalno zli ili gresna stvorenja. Ne, ne znaci. Što se ljudi tiče, ne.

Humanist ne prihvata tradicionalnu hrišćansku doctrinu „praiskonskog, praroditeljskog greha” i ne smatra se odgovornim za grehove predaka. Zato, nije verovatno da će se pozivati na ljude kao gresnike, izuzev, možda, u metaforickom maniru. Humanista normalno ne preuzima a priori pesimisticko vidjenje covecje prirode, koje tretira ljude kao da su bazicno, nasledno losi, uvek spremni da učine zla dela kako sebi tako i drugima.

Tekst je nesto duzi od uobicajenih zbog cega se izvinjavam. :bye:
 
Naravno da nijedna religija neće prihvatati oplemenjivanje i uzdizanje duha van sopstvenog učenja. Ako to neko duhovno rađanje ima za cilj da čovečanstvo oslobodi okova koje mu je sama nametnula, pa se još sprovodi pod "naučnim izgovorom"... logično da je i neprihvatanje dvosmerno.
Jel se postavlja pitanje o zlu u ljudima, ili ja opet nešto ne kontam kako treba?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ако сам добро схватио, није потребно уплитање религије у хуманизам, или, није потребно бити религиозан да би био хуман?
Али, ако пођемо од претпоставке да је свако хуман због себе, зато што је такав какав је а не зато што се нечега плаши или зато што жели да неке своје поступке анулира пред својом савешћу или чак да идемо дотле да је неко хуман ради неке личне користи (добротворни прилог ради умањења пореске оснвице, на пример), онда нема никакве везе да ли је у то уплетена и религија или не. У случају да постоји религијска позадина хуманости код појединца а није условљена страхом (од страшног суда, од казне), онда је она (хуманост) позитивна као и било која нерелигијска хуманост.
На крају крајева, хуманост је важна за онога ко је прима. А само онај ко исказује хуманост зна да ли то ради из њему правих разлога и колико га то чини испуњеним као људско биће. Ако је одговор позитиван онда је хуманост права.
Уколико је религија некоме помогла да хуманост схвати, прихвати и преда на начин који искључује сваку корист онда је потребна. Сви остали случајеви служе као маска.
 
RELIGIJA I HUMANIZAM



Humanist ne prihvata tradicionalnu hrišćansku doctrinu „praiskonskog, praroditeljskog greha” i ne smatra se odgovornim za grehove predaka. Zato, nije verovatno da će se pozivati na ljude kao gresnike, izuzev, možda, u metaforickom maniru. Humanista normalno ne preuzima a priori pesimisticko vidjenje covecje prirode, koje tretira ljude kao da su bazicno, nasledno losi, uvek spremni da učine zla dela kako sebi tako i drugima.

:bye:


Pa bas u hriscanstvu ogleda se sva humanost jer hriscanstvo odbacuje pojam praroditeljskog greha, zapravo, anulira ga dolaskom (i verom) u Hrista.

Dakle, niko te ne sprecava da budes human i ovako, bez religije, ali ni religija (konkretno hriscanstvo) ne samo da nije suprotstavljeno humanosti - ono je bas i podstice.
 
Naravno da nijedna religija neće prihvatati oplemenjivanje i uzdizanje duha van sopstvenog učenja. Ako to neko duhovno rađanje ima za cilj da čovečanstvo oslobodi okova koje mu je sama nametnula, pa se još sprovodi pod "naučnim izgovorom"... logično da je i neprihvatanje dvosmerno.
Jel se postavlja pitanje o zlu u ljudima, ili ja opet nešto ne kontam kako treba?
Da, vrlo tesko pitanje, zapravo pre bih, prvi deo tvoj teksta, nazvao ispravnom konstatacijom. Drugo, pitanje “o zla u ljudima” je vecita tema hriscanstva. Zapravo, hriscanska Biblija u prvom delu (Stari zavet) je puna osuuda coveka kao odrodjenog od njegovog svemocnog stvaraoca, pun grehova i zla, pa ga drasticno kaznjava. U drugom delu Biblije, tzv. Novom zavetu, duhovnici hriscanstva pokusavaju da prikriju negativnu sliku o bogu-ocu, stvaraju njegovog naslednika koji je pun bozanske ljubavi, ali samo i jedino za njegove sledbenike, za one koji su ponizni, niscega duha, spremni na sve moguce patnje i odricanja, bez roptanja i prigovora. To jasno govori da nije dovoljno samo verovati u “njegovo ucenje”. Svi ostali su izvan tog zacaranog kruga kojeg hrisani neosnovano nazivaju Ljubav.

Humanizam, ne kao pokret ili nekakva NVO, vec filozofija koja sa nastankom pokreta Preporoda, Coveka, uslovno receno, abolira od pragreha, vraca mu njegovo dostojanstvo i postavlja ga, sasvim normalno, u forkus naseg malog kosmosa. Taj Covek je stvaralac svega, svemocnog je uma, pa i sposoban da nanosi zla, bas kao i da cini dobra. :kpozdrav:
 
Da, vrlo tesko pitanje, zapravo pre bih, prvi deo tvoj teksta, nazvao ispravnom konstatacijom. Drugo, pitanje “o zla u ljudima” je vecita tema hriscanstva.

Mislim da je velika greška to što se religija uopšte bavi ljudskim sklopom... po meni, zlo, ili dobro, kao apsolutno, ne postoje. Na čoveka osim genatske građe utiču i vaspitanje, obrazovanje, društvo uopšte, pa i religija... mislim na kompletno formiranje ličnosti. Niko se ne rađa ovakav, ili onakav... ako izuzmemo mogućnost oboljenja, karakter se gradi, temperament se oblikuje... vremenom, godinama, okruženjem... i naravno, onaj unutrašnji faktor, koji prihvata, ili odbacuje ono što mu ne prija.

Zapravo, hriscanska Biblija u prvom delu (Stari zavet) je puna osuuda coveka kao odrodjenog od njegovog svemocnog stvaraoca, pun grehova i zla, pa ga drasticno kaznjava. U drugom delu Biblije, tzv. Novom zavetu, duhovnici hriscanstva pokusavaju da prikriju negativnu sliku o bogu-ocu, stvaraju njegovog naslednika koji je pun bozanske ljubavi, ali samo i jedino za njegove sledbenike, za one koji su ponizni, niscega duha, spremni na sve moguce patnje i odricanja, bez roptanja i prigovora. To jasno govori da nije dovoljno samo verovati u “njegovo ucenje”. Svi ostali su izvan tog zacaranog kruga kojeg hrisani neosnovano nazivaju Ljubav.

Ovo je i mene oduvek zbunjivalo. Ne vidim problem u činjenici da verujem u nešto što nije savršeno, čak mi samo savršenstvo deluje previše sterilno, da bih ga mogla prihvatiti. Negiranje ne razumem, čemu kada postoji dokaz, u pisanoj formu, koji nedvosmisleno pokazuje i iznosi karakter boga... čemu uopšte negiranje i večito dokazivanje da to nije tako kako izgleda. Zašto jednostavno ne prihvatiti nešto kao takvo... pa ni mi sami nismo savršeni, a da bi neko opravdao titulu boga, izgleda da je ovo jedan od uslova.
Ljubav, u formi u kojoj je pojedini vernici definišu nije ništa drugo nego silovanje te reči, fraza.

Humanizam, ne kao pokret ili nekakva NVO, vec filozofija koja sa nastankom pokreta Preporoda, Coveka, uslovno receno, abolira od pragreha, vraca mu njegovo dostojanstvo i postavlja ga, sasvim normalno, u forkus naseg malog kosmosa. Taj Covek je stvaralac svega, svemocnog je uma, pa i sposoban da nanosi zla, bas kao i da cini dobra. :kpozdrav:

Za činjenje zla je pronašao debelo opravdanje, dok se dobro podrazumeva, što je po meni potpuno pogrešno gledište. Isti princip kao i stvaranje Sotone u svrhu opravdavanja postojanja zla. A Sotona nije Kreator.

Kao fillozofsko pitanje sam i razumela temu...
 
R.Žiskar:
.Ако сам добро схватио, није потребно уплитање религије у хуманизам, или, није потребно бити религиозан да би био хуман?9/quote]Da, moglo bi se tako razumeti.
R.Žiskar:
.Али, ако пођемо од претпоставке да је свако хуман због себе, зато што је такав какав је а не зато што се нечега плаши или зато што жели да неке своје поступке анулира пред својом савешћу или чак да идемо дотле да је неко хуман ради неке личне користи (добротворни прилог ради умањења пореске оснвице, на пример), онда нема никакве везе да ли је у то уплетена и религија или не. У случају да постоји религијска позадина хуманости код појединца а није условљена страхом (од страшног суда, од казне), онда је она (хуманост) позитивна као и било која нерелигијска хуманост.
Prilicno veliki promasaj. Ne radi se o humanosti u smislu cinjenja dobra ili da su u pitanju organizacije kao sto su Human Watch ili Human Rights ili neka dobrotovorna humanitarna organizacija za pomoc gladnim i bolesnim u, recimo, Africi., kao sto je to organizacija “Lekari bez granice”, itd. U pitanju je filozofija koja raspravlja o Coveku koji je oslobodjen od duhovnih stega i nerealnih zahteva religioznih dogmi i brojnih kanona.

R.Žiskar:
.На крају крајева, хуманост је важна за онога ко је прима. А само онај ко исказује хуманост зна да ли то ради из њему правих разлога и колико га то чини испуњеним као људско биће. Ако је одговор позитиван онда је хуманост права.
Da, u pravu si, ali je to izvan teme. Medjutim, valja naglasiti da se “poklonjenom konju zubi ne gledaju”, pa ako neko odvoji znacajnu sumu za neku obrazovnu ili zdravstvenu ustanovu radi smanjenja svojih poreskih obaveza, ne znaci da ga zbog toga treba osudjivati ili, nedaj boze, odbiti takvu pomoc. Naprotiv, treba mu odati priznanje.
R.Žiskar:
.Уколико је религија некоме помогла да хуманост схвати, прихвати и преда на начин који искључује сваку корист онда је потребна. Сви остали случајеви служе као маска.
Nisam siguran da se religiozne NVO nekom pomogle jer su isuvise zahtevne da bi mogle da propovedaju tu vrstu humanosti.:rtfm::bye:
 
picoloneone:
Pa bas u hriscanstvu ogleda se sva humanost jer hriscanstvo odbacuje pojam praroditeljskog greha, zapravo, anulira ga dolaskom (i verom) u Hrista.
Veoma diskutabilno. Pa i sam cin “svete tajne krstenja” govori da se tek rodjen covek ocisti od grehova. Sve molitve su usmerene bogu sa molbom da se "gresniku" oproste gresi, pa i najvaznija od svih “Oce nas..” se zavrsava sa takvom moblom.

picoloneone:
Dakle, niko te ne sprecava da budes human i ovako, bez religije, ali ni religija (konkretno hriscanstvo) ne samo da nije suprotstavljeno humanosti - ono je bas i podstice.
Opet, pogresan pristup terminu. Nije u pitanju ‘humanost’, vec humanizam – filozofsko ucenje koje je ozivljeno nastankom i sirenjem pokreta Renesansa.:ok:
 
Poslednja izmena:
Veoma diskutabilno. Pa i sam cin “svete tajne krstenja” govori da se tek rodjen covek ocisti od grehova. Sve molitve su usmerene bogu sa molbom da se "gresniku" oproste gresi, pa i najvaznija od svih “Oce nas..” se zavrsava sa takvom moblom.
Opet, pogresan pristup terminu. Nije u pitanju ‘humanost’, vec humanizam – filozofsko ucenje koje je ozivljeno nastankom i sirenjem pokreta Renesansa.:ok:[/QUOTE]

Da, da bi posle toga nastao neki protestantizam, a na kraju i ateizam. Nemam nista protiv, ali bojim se da je za to zasluzna katolicka crkva i njeno tumacenje hriscanstva u ono doba.

Da, nijedan covek nije savrsen, to je valjda jasno, i zato, kad se rodi, cinom krstenja dobija mogucnost da se izbavi od svoje grehovne prirode, ali onda je centralno pitanje da li je greh zlo? A to je pitanje za drugu temu.

Apsolutno netačno. Greh predstavlja centralnu temu hrišćanstva, a ucena da će "greh" biti "oprošten" ako prihvatimo Hrista kao spasioca je direktan dokaz za to.

Nije tacno. Praroditeljski greh nema veze sa hriscanstvom, bas zato sto je pojavom i dlolaskom (i uskrsnucem ) Hrista sklopljen jedan "novi savez" sa ljudima, u cijoj je biti "oprostaj" (za dotadasnja) dela, pa i praroditeljskog greha.
 
picololeone:
Da, da bi posle toga nastao neki protestantizam, a na kraju i ateizam. Nemam nista protiv, ali bojim se da je za to zasluzna katolicka crkva i njeno tumacenje hriscanstva u ono doba.
Nisam razumeo ovu tvoju misao. Da li bi bio ljubazan da elaboriras. Posebno tu transformaciju katolicizma u protestantizam i, na kraju, u ateizam.

Da, nijedan covek nije savrsen, to je valjda jasno,
To, apsolutno, nije ni jasno niti tacno. Covek je merilo svega. Covek je najsavrseniji zivi stvor na celoj planeti. Nema savrsenijeg.

…i zato, kad se rodi, cinom krstenja dobija mogucnost da se izbavi od svoje grehovne(???-moji upitnici) prirode,…
Kako, na koji nacin ce se “izbaviti od svoje grehovne prirode"?

…ali onda je centralno pitanje da li je greh zlo?
Nadam se da znas odgovor na pitanje koje si sam sebi postavio!

Nije tacno. Praroditeljski greh nema veze sa hriscanstvom, bas zato sto je pojavom i dolaskom (i uskrsnucem ) Hrista sklopljen jedan "novi savez" sa ljudima, u cijoj je biti "oprostaj" (za dotadasnja) dela, pa i praroditeljskog greha.
”Praroditeljski greh” je je osnova postojanja coveka i njegove smrtnosti. Da ti je oprosten praroditeljski greh, ti ne bi bio smrtan. Naravno, prema "svetim spisima", ne mislim ozbiljno. Ovaj zakljucak se bazira iskljucivo na Starom zavetu.. Drugo, ko je sa Hristom sklopio “novi savez”. Ko je zastupao u tom “ugovoru” ljudsku stranu?:rtfm::bye:
 
Poslednja izmena:
Sve drhtim od jeze, ne znam sa koje će strane kazna pre da me stigne - da li od Islama, da li od Hrišćanstva, da li od namrgođenih stanovnika grčkog Panteona - pošto su za mene svi podjednako verovatni...

pa zasto onda mislis da ja drhtim? ili da bih trebala da drhtim?
ja ne mogu da prihvatim svojim razumom da je Bog Ljubav Milost Pravda i u isto vreme izkompleksirani sadista:eek:
kao pravoslavna hriscanka i ne moram....Isus je jednostavno objasnio da je ljubav iznad svega...
 
Nisam razumeo ovu tvoju misao. Da li bi bio ljubazan da elaboriras. Posebno tu transformaciju katolicizma u protestantizam i, na kraju, u ateizam.

To, apsolutno, nije ni jasno niti tacno. Covek je merilo svega. Covek je najsavrseniji zivi stvor na celoj planeti. Nema savrsenijeg.

Kako, na koji nacin ce se “izbaviti od svoje grehovne prirode"?

Nadam se da znas odgovor na pitanje koje si sam sebi postavio!

”Praroditeljski greh” je je osnova postojanja coveka i njegove smrtnosti. Da ti je oprosten praroditeljski greh, ti ne bi bio smrtan. Naravno, prema "svetim spisima", ne mislim ozbiljno. Ovaj zakljucak se bazira iskljucivo na Starom zavetu.. Drugo, ko je sa Hristom sklopio “novi savez”. Ko je zastupao u tom “ugovoru” ljudsku stranu?:rtfm::bye:

1) Ne mogu da objasnjavam transformaciju katolicizma......itd. jer je to opstepoznata stvar. Hocu samo da podsetim da se vremenski poklapa sa humanizmom i renesansom, jer je, istina, katolicka crkva, kako sam vec rekla isuvise pogresno i na svoju ruku "tumacila" hruiscanstvo.

2) To ti mislis da je covek merilo svega, i ja postujem tvoje misljenje. Medjutim, ja tako ne mislim (ako nista drugo, jer bismo otisli u potpuni anarhizam i materijalizam).

3) Rekla sam vec, putem krstenja.

4) Dobro si uocio, to je bio Stari zavet, a Novi zavet je Bog sklopio sa ljudima preko Sina, a najavljujuci Ga u Starom zavetu kao mesiju.

Nadam se da je ovog puta jasno, i da ces bolje da citas i shvatis ove moje postove.:)
 
1) Ne mogu da objasnjavam transformaciju katolicizma......itd. jer je to opstepoznata stvar. Hocu samo da podsetim da se vremenski poklapa sa humanizmom i renesansom, jer je, istina, katolicka crkva, kako sam vec rekla isuvise pogresno i na svoju ruku "tumacila" hruiscanstvo.

Pa vidiš, meni nije poznata stvar... kakve veze ima katolička crkva sa ateizmom?

2) To ti mislis da je covek merilo svega, i ja postujem tvoje misljenje. Medjutim, ja tako ne mislim (ako nista drugo, jer bismo otisli u potpuni anarhizam i materijalizam).

Je li... a možeš li da nam kažeš gde je bila granica, koju smo potpuno prešli? Individualne potrebe bi trebale da budu jedino merilo... šta je uopšte anarhija po tebi, baš me zanima?
 
Koliko bacenog vremena i reci da bi se dokazalo nedokazivo-da covek moze biti human bez vere u Boga. Na kraju se kao svaka rasprava koju vode ateisti i ova svela na vredjanje vernika i nipodastavnje religije . Humano nema sta

Ako si ovde da bi nešto dokazao, promašen si slučaj... tačnije, nisi za ovde. :lol:
Humanost nema veze sa verom u boga, utuvi si to u glavu... pa ćeš osetiti i humanu stranu mene, recimo. A do tada, ista mera, ni manje ni više...
 

Back
Top