HItno potreban odgovor-pomoc sociologa!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Deco moja želim vam da zavolite sociologiju kao što sam je ja voleo i na kraju završio. Postoje na Forumu Krstarica mnoge započete neozbiljne teme za isto takve "forumaše" ali kad vidim koliko grozničavo tragate za odgovorima iz najosnovnije sociologije a usvrhu pripreme za prijemni onda vidim da ima mladih forumaša koji se ozbiljno interesuju za (ovde čisto društvenu) nauku. Da pređem na stvar. Ceo problem je u tome što vi i pre nego što se upišete na studije a i kasnije kad prevaziđete status "brucoša" težite da izučavate sociologiju i filozofiju samo iz udžbenika.Suština je u tome da se odvažite i otvorite originalna dela (tu se podrazumeva dobar prevod) takvih autora kao što su Emil Dirkem, Maks Veber, Rajt Mils, Parsons, Džon Stjuart Mil. Žan-Žak Ruso (ovaj naričito!), Tomas Mor, Žan Baptista Viko, Makijaveli, Markuze, Žan Pol Sartr, Marks i naravno Ogist Kont. Eto postavio je "Dežurni brbljivac Lorencio" između ostalog i pitanje o strukturalizmu. Ovaj pravac prisvaja i savremena sociologija i savr. filosofija i ako o tome pročitate samo tamo neku udžbeničku definiciju u dve tri rečenice ništa nećete razumeti niti će vas nešto tom "pravcu" privući i zainteresovasti. Ali ako uzmete u ruke knjige "Tužni tropi" i "Divlja misao" Klod Levi-Strosa prijatno će vas iznenaditi bogatstvo jezika i tumačenja simbola koje će te tu naći. Postoji "znak" ali postoji i nešto što se zove "označeno". denotacija i konotacija, strukturalna analiza ljudskih tvorevina čak i kod "najprimitivnijih" naroda pružiće vam zapanjujuće rezultate da će te se na kraju zaljubiti u strukturalizam! Ovaj pravac, ustvari cela jedna naučna škola, pošao je od izučavanja strukture ljudskog govora, smisla i značenja jezika (Sosir) da bi ga preuzeli drugi autori i primenili na razna područja ljudske kulture ka npr. na estetiku filma (Rolan Bart). Kad smo već kod toga videli ste u izlozima ili po bibliotekama koliko ima sociologija - porodice, kulture, politike, morala, filma radija i televizije, muzike, pozorišta, medicine, sporta, prostitucije itd. itd... Ali najvažnioja je tzv. Opšta sociologija. Za vas koji hoćete kratke i jasne definicije najbolje je da uzmete iz biblioteke "Sociologiju" od Rudija Supeka. Ona može stati u džep. Nastojte da tačno definišete šta je predmet sociologije, šta je razlikuje od filosofije i istorije, od psihologije i etike. Obavezno pročitati" Sociološki metod" od Milića, pogledajte odrednicu "sociologija" po raznim enciklopedijama" i nabavite neke od starijih brojeva časopisa "Sociologija" koji je izlazio pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka. Pa srećno vam i prijatno bilo "bavljenje" sociologijom! A što se mene tiče ja kao društvenjak sada gutam vitamine koje sam u mladosti izbegavao. A to su egzaktne nauke: Puna mi je soba knjiga iz hemije, fizike(naročito elektronike) pa bogami i matematike. Što nemam to potražim na Wikipediji mada ova nije mnogo pouzdana, ali svejedno, važna je želja za znanjem a naš čovek odavno zna za poslovicu "traži, traži pa ćeš naći". Pozdrav od Milebeka koji je osim gimnazije i FPN završio i fotografiju i jedno vreme bavio se njome profesionalno ali za naukom i znanjem imao je gotovo "organsku" potrebu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top