Sta bi Dositej Obradovic uradio ako bi ustao iz groba

Ne znam, nisam upucena, aj malo razjasni ako nije frka, sta se to desava s njegovim imenom

Хоћеш можда и неко мишљење да ти да, да имаш шта да напишеш?

@Тема: Доситеј Обрадовић, да се појави онакав какав је био, био би на мети свог тог антисрпског шљама који га данас, шатро, велича. Националиста, хришћанин, русофил... имао би исту медијску судбину као један живи Банаћанин, академик Василије Крестић.

А шта мислим о злоупотреби његовог имена? Мислим то да необразовани људи, а шатро-елитисти, манипулишу другим необразованим људима истрипованим на европе, интеграције и аутономије. Доситеј је згодан зато што је из Војводине и зато што је био огорчен на примитивизам у СПЦ. Само што они који га, шатро, величају заборављају да је он био огорчен на примитивизам у СПЦ, а не на њено српство и православље... и да се залагао да она буде управо оно против чега се Б92 структуре боре.

Реч "шатро" користим због тога што ти ликови немају појма ко је био и шта је био Доситеј. Нису чак ни један његов пасус прочитали, само реченице извађене из контекста (нпр. "школе, а не звона и прапорце" :bljak:)
 
Хоћеш можда и неко мишљење да ти да, да имаш шта да напишеш?

@Тема: Доситеј Обрадовић, да се појави онакав какав је био, био би на мети свог тог антисрпског шљама који га данас, шатро, велича. Националиста, хришћанин, русофил... имао би исту медијску судбину као један живи Банаћанин, академик Василије Крестић.

А шта мислим о злоупотреби његовог имена? Мислим то да необразовани људи, а шатро-елитисти, манипулишу другим необразованим људима истрипованим на европе, интеграције и аутономије. Доситеј је згодан зато што је из Војводине и зато што је био огорчен на примитивизам у СПЦ. Само што они који га, шатро, величају заборављају да је он био огорчен на примитивизам у СПЦ, а не на њено српство и православље... и да се залагао да она буде управо оно против чега се Б92 структуре боре.

Реч "шатро" користим због тога што ти ликови немају појма ко је био и шта је био Доситеј. Нису чак ни један његов пасус прочитали, само реченице извађене из контекста (нпр. "школе, а не звона и прапорце" :bljak:)

Potpisujem.

A strasno ta tema se pretvorila u diskusiju mog pravopisa.

Najbolje je ono da ga seperatisticke partije iz Vojvodine velicaju, a oni su ga i isterali iz vojvodstva.:hahaha::hahaha::hahaha:

A ustanicka centralna Srbija jebio mesto gde je probao da ostvara svoje vizije.
 
Poslednja izmena:
Молим модераторе да ову тему не бришу и не закључавају, већ да казне ових 10-ак реметилаца који су намерно већ на првој страници срозали ниво дискусије испод сваког нивоа.

Овакво шиканирање некога ко пише смислено и паметно и ко је отворио и започео одличну тему је један чист примитивизам и безобразлук. Није се свако школовао у Србији, а теми и постављачу ће да се руга неколико буквана који о њој не умеју ни једну реч да напишу јер... па, јер не умеју ни да размишљају о њој.
 
Молим модераторе да ову тему не бришу и не закључавају, већ да казне ових 10-ак реметилаца који су намерно већ на првој страници срозали ниво дискусије испод сваког нивоа.

Овакво шиканирање некога ко пише смислено и паметно и ко је отворио и започео одличну тему је један чист примитивизам и безобразлук. Није се свако школовао у Србији, а теми и постављачу ће да се руга неколико буквана који о њој не умеју ни једну реч да напишу јер... па, јер не умеју ни да размишљају о њој.

Hvala menjam.se.

Meni je inace zao sto tema nikako da krene.

Nema nijednog ljubitelja Dositeja iz nove Srbije koji nesto vise o njemu zna osim da je ateista i evropljanin.:think:
 
Hajdemo, sada, kako priliči Dositeju.

Molim da se tema ne spamuje, a ko ne želi da učestvuje konstruktivno, neka se ne uključuje u raspravu.

@Konstantin Veliki

Kolega, uvodni tekst ti je isuviše uopšten za one koji nisu upućeni u zloupotrebe Dositeja o kojima želiš da se otvori rasprava.

Daj bar neke primere, eventualno sa linkovima na sadržaje u kojima su sadržane te zloupotrebe.

Moj doprinos temi išao bi u suprotnom pravcu.

Доситеј Обрадовић који са жаром прима идеје просвећености служи се најрадије у својој дидактици, комиком, благом шалом. Такви су сви добри дидактичари. Истина, Доситеј узима од нових идеја оно што му изгледа преко потребно и неопходно за овај час. Он узима најпре идеје о толеранцији, без којих се не би дао замислити рад у целоме народу, идеје о потреби просто-народнога књижевног језика који би сви схватили, идеје о реформи црквеног жевота које су се наметале саме по себи. Доситеј као да није у трагичној дилеми о темпу, о брзини којом треба вршити и извршити програм просвешченија. Он је на почетку. Може се замислити и друкчији Доситеј, са више темперамента, радикализма, журбе, нестрпљења, огорчења, и бола. Међутим, прави догођени Доситеј Обрадовић био је такав, и од те историјске чињенице морамо да пођемо као такве. Да је био друкчији то не би омело оно што се избећи не може, али би дало несумњиво другу боју, друге акценте, друге ритмове нашој књижевности и нашој култури.

Станислав Винавер, Српски хумористи и сатиричари, (Јавно предавање одржано на Коларчевом Универзитету у Београду) http://www.rastko.rs/knjizevnost/nauka_knjiz/svinaver-humoristi_c.html
 
Poslednja izmena:
:lol:
... da se ispricamo ko ljudi.
Kutak za ćaskanje je...

... ovde.

Dobijaju se i reputacije ako opičiš po moderatoru. :)

Njegoš o Dositeju:

Ja bih Dositeja pročitovao da je umio svoj duševni dar obratiti u korist našega naroda, ali ga on obratiti nije umeo i zato ga prezirem kao čovjeka koji nije video u šta se sadrži sreća naroda, što mu može pričiniti nesreću, i kao čovjeka koji je bio nekome podlo orudije podsmjejanija nad blagočestijem.
 
Ne znam, nisam upucena, aj malo razjasni ako nije frka, sta se to desava s njegovim imenom

:lol:
Pa nije valjda da ste pobrisali sve one silne poruke?
Ma ajde vratite da se ispricamo ko ljudi.


Ma ne bi skodio link brate, taman posla, nego bi skodili mi neupuceni snobovi koji bismo zasmrdeli temu drugim nenadjebivim diskutantima koji su u sve upuceni i koji unapred sve znaju.

Али која је поента залепити се на тему као крпељ? :lol: Мислм, ако се уклони сарказам из овог последњег, тачно је све од речи до речи... али ме занима поента. Иначић, сујетица, незнање како да се уклони ова јао, смор тема са списка за праћење? Све троје?
 
Ne menjam.se , nego ja uvek propustim najbolji deo i niko me nikad ne zove na parti, osim ako ga sama ne napravim.
Ti mi pomazes. Sto je jos sladje - svojevoljno.

Овај парти је заказао Константин, на основу приче у е-новинама Znanost protiv Obilića - Boris Dežulović коју је пренео огранак ЛДП у Кули на свом сајту, коју, бог га дао, поново, ни после једног учешћа у сличној дискусији: http://forum.krstarica.com/threads/281278 , није разумео. Доситеј је био трн у оку догматама, а никако националистима јер је и сам то био.
 
Не може да шкоди:

Востани, Сербие

Востани Сербие! Востани царице!
И дај чедом твојим видет твоје лице.
Обрати серца их и очеса на се,
И дај њима чути слатке твоје гласе.

Востани Сербие!
Давно си заспала,
У мраку лежала
Сада се пробуди
И Сербље возбуди!

Ти воздигни твоју царску главу горе,
Да те опет позна и земља и море.
Покажи Европи твоје красно лице,
Светло и весело, како вид Данице.

Востани Сербие!
Давно си заспала,
У мраку лежала
Сада се пробуди
И Сербље возбуди!

Босна Сестра твоја на тебе гледа
и не жели теби никакова вреда.
Ко тебе ненавиди, не боји се Бога
Oд којег теби иде помоћ многа.

Востани Сербие!
Давно си заспала,
У мраку лежала
Сада се пробуди
И Сербље возбуди!

Херцегова земља и Чернаја Гора
Далеке државе и острови мора -
сви теби помоћ небесну желе,
Све добре душе теби се веселе.

Востани Сербие!
Давно си заспала,
У мраку лежала
Сада се пробуди
И Сербље возбуди!
 
Ne menjam.se , nego ja uvek propustim najbolji deo i niko me nikad ne zove na parti, osim ako ga sama ne napravim.
Ti mi pomazes. Sto je jos sladje - svojevoljno.

Е, избаци мене из својих его-трипова, леба ти. :lol: Нити помажем, нити не помажем, нити је ова тема журка, нити је журка где год се ти појавиш, за мене ниси ништа више од вируса или спам-рекламе, јер и не постојиш изван мог рачунара, а и таквог твог постојања сам свестан само зато што добијам обавештење кад год неки нови бисер напишеш на овој теми јер је пратим. Искључим праћење - нема ни тебе, ни теме, ни журке за коју се трипујеш да си у њеном центру. Случајно си доспела на тему јер дреждиш овде целу ноћ, а занимљивих тема после поноћи ни за лек... па одједном искочио наслов са Доситејем који устаје из гроба, али нажалост уместо неке занимљиве чат-теме у хорор-Бишке стилу пропраћене још занимљивим клиповима, досадна тема на досадној историји о још досаднијем Доситију... па ћу сад мало да се закачим на њу као несвета, јер сам испала глупава, а неки смарач се усудио да то примети... а сви знају како сам паметна и препаметна (петице у сведочанству то потврђују), неће мени тамо неки кога никад раније ни вид'ла нисам да каже како ЈА о нечему могу да немам мишљење. :manikir:
 
Ovih dana imam ispite pa nemogu da pisem toliko cesto, kako bi hteo na ovu temu, izvinjenje od mene.
Dositej je postao tragican lik, balkanske ludosti, da istorija ne sluzi time da ljudi saznaju vise o proslosti, vec sluzi politickim pojenama odredzenih partija. Od Dositeja koji je ziveo 18 i 19 veka i bio pristanik liberalnih tadasnjih ideja (Nacionalizma, Racionalizma), napravi li su odrezene Partije posebno u Vojvodini lika 21 veka, za idejama koji vaze sad za liberalnih (anacionalisti, ljubitelji pedera, antiklerikalizam i.t.d).
Dositej kao prosvetitelj prica o Srbima tri vera, od kojih dve grupacije odpacuju da budu Srbi. Ti ljudi katolicki i muslimanskih Stokavca moraju da budu nauceni da imaju svest o pripadanjem srpskom narodu. Prica u svome pismu kako Bosnjaci muslimanske vere, nisu turci, vec Srbi. Time se niko nemora da slaze, ali nemoze se pricati kako Dositej nebi se ogorcijo na takozvane Bosnjake i Stokavske Hrvate ako bi bio danas ziv i delijo isto misljenje ko pre 200 godina.
Dositej je bio veran hrscanin i pravoslavac. Nazivao u tekstovima ateiste coravima, zato sto ako se vidi neko majestralno delo, zna se da je to neko stvorijo. Sto kod sveta da bude trugacije. Bijo je protiv kvazihrscanstvog tumacenja oko idiostskih stvari. Ko danas kade ljudi pricaju o uvodzenjem georgiskog kalendara odmah postajes katolik, ateista i.t.d. Sve to imamo na ovim forumima i svima su poznati likovi, njih je bilo i pre 200 godina, da se o stvarima koji nemaju veze za Bogom, Isusom, Crkvom protumace kao verska pitanja. Poznato od strane naseg foruma gde kao prvi veliko relisko pitanje oko pravoslavne i katolicke crkve dodje Kalendar ili neka slicna lapalija.

Znaci li da ljudi koji se bore protiv ljude koji hrscanstvo i pravoslavlje vide kao izguvor siriti svojih zatucanih ideja biti protiv hrscanstva i crkve. Naravno da ne.
Biti protiv ideja nekolika ljudi u crkvi, ili to znaci biti ateisa. Naravno da ne.
Prica oko Dositeja ima i aspekt tome da je Vuk Karadzic postao prvi srpski nacionalista, lingviski fasista i po nekima izmislijo je srbe (nasa braca Neodukljani i raznorazni drugi ljudi). Da je Vuk samo ponovijo sta pre njega je vec bio uveren i Dositej, ali i svetski naucnici kao sto su Safarik nikoga ne interesuje.
Dositej je isto simbol evropske Vojvodine. Koja nema veze za Vojvodstvom Srbije gde je mitropolit karlovacki, osim verskih imao i politickih funkcija. Nigde u Sumadiji ili Bosni ikad nije vladao vladika nad podanicima. Uvek je drzava bila ispred crkve odkad je srpska Dinastija Nemanjica presla na pravoslavlje. Kako je onda stalno pozivanje kolonista Canaka na Klerofasiste iz uze Srbije.

Price oko Vojvodini kao evropskoj sredini i kako Vojvodjani su zadrzali evropski identitet i moralne vrednosti (koje niko nemoze da definise). Tako u politicki spektrum nove Srbije ulazi Dositej, koji mora da bude naspram Vuku Karadzicu.
 
Poslednja izmena:
Овај парти је заказао Константин, на основу приче у е-новинама Znanost protiv Obilića - Boris Dežulović коју је пренео огранак ЛДП у Кули на свом сајту, коју, бог га дао, поново, ни после једног учешћа у сличној дискусији: http://forum.krstarica.com/threads/281278 , није разумео. Доситеј је био трн у оку догматама, а никако националистима јер је и сам то био.

A trn u oku dogmatama pretpostavljam je bio jer se zalagao za opismenjavanje naroda i otvaranje skola kao obrazovnih ustanova sto je crkvu automatski stavljalo na marginu kao sekundarnu instituciju; buduci da je do tada crkva i obrazovala i stampala/prepisivala knjige?

Tek da napomenem, do toga sam stigla prostom dedukcijom na osnovu onoga sto se secam iz druge godine , kad se Dositejevo pismo Haralampiju obradjuje, kao i Dositejeva biografija kao ekstremno bitna za srpsku knjizevnost. Ako je tacno ovo sto pretpostavih, i o tu peticu iz svedocantva o kom trabunja ova dileja iznad mogu da se ogrebem s vremena na vreme.
A ako nije tacno, idem dalje da masem svedocanstvom i da se busam u grudi.
 
A trn u oku dogmatama pretpostavljam je bio jer se zalagao za opismenjavanje naroda i otvaranje skola kao obrazovnih ustanova sto je crkvu automatski stavljalo na marginu kao sekundarnu instituciju; buduci da je do tada crkva i obrazovala i stampala/prepisivala knjige?

Tek da napomenem, do toga sam stigla prostom dedukcijom na osnovu onoga sto se secam iz druge godine , kad se Dositejevo pismo Haralampiju obradjuje, kao i Dositejeva biografija kao ekstremno bitna za srpsku knjizevnost. Ako je tacno ovo sto pretpostavih, i o tu peticu iz svedocantva o kom trabunja ova dileja iznad mogu da se ogrebem s vremena na vreme.
A ako nije tacno, idem dalje da masem svedocanstvom i da se busam u grudi.

Тако је. Проблем је био приземан, наиме Доситеј је начуо да земља није равна плоча (персонификација за новотарије), што је засметало догматама који су и даље желели да држе народ у незнању и покорности и на крају се претворило у тоталну дискредитацију. Нема много везе са случајем данашњих "либерала" који више подсећају на ондашње догмате. Јер "Европа нема алтернативу" може да се поистовети са изјавом "Земља није округла". Алтернатива постоји у оба случаја.
 
Овај парти је заказао Константин, на основу приче у е-новинама Znanost protiv Obilića - Boris Dežulović коју је пренео огранак ЛДП у Кули на свом сајту, коју, бог га дао, поново, ни после једног учешћа у сличној дискусији: http://forum.krstarica.com/threads/281278 , није разумео. Доситеј је био трн у оку догматама, а никако националистима јер је и сам то био.

Прочитао. Овај чланак је више дискредитација Петра Петровића Његоша него што је афирмација Доситеја Обрадовића. Аутор поседује свеобухватно незнање о теми о којој пише, али знање ту и није битно. Имам идеју о томе зашто овом аутору смета Његош, али ово није топик о томе.
 
Нема много везе са случајем данашњих "либерала" који више подсећају на ондашње догмате.
Dobro.
Mogu da kazem da kopcam vezu delimicno, ali mi je pomalo nepojmljivo.
U svakom slucaju je apsurdno uporedjivati ondasnje dogmate i sadasnje liberale ili sadasnje bilo koje. Pa cak i apstraktno; Akcenat stavljam na to da nije logicno da se dovode u vezu, u pitanju su razlicite epohe, pa samim tim i razliciti uslovi i okolnosti. Cak i ako uzmes u obzir da su u pitanju bukvalno dva razlicita sveta i nekako pretocis u eventualno srodne materije, opet su u pitanju babe i zabe a to se ne uporedjuje.

I besmisleno mi i zvuci hipoteza"Rad Dositeja ima veze sa liberalima 21og veka", a kamoli razrada pretpostavke. Ne pricam sa strane istorijskog aspekta nego logickog, a on je valjda preduslov za bilo sta drugo.
vazan edit: Ogradjujem se, mozda te nisam dobro razumela.
 
Poslednja izmena:

Back
Top