Ko ovo objasni je genije................

Meni ovo izgleda prilichno jednostavno... u jednoj buducnosti ima Marka, u drugoj nema... uspeo je da ubije svog oca kada je postojao i vratio se kroz vreme posle nece postojati i cao zdravo... pravo pitanje je tu... da li je, u trenutku kada je ubio svog oca, Marko nestao sa lica zemlje? Ili je proziveo ostatak zivota na mestu svog oca u okvirima proshlosti? Ili je Marko, pak, postao svoj otac, a samim tim i svoj unuk u isto vreme? Ili... mogucnosti su neogranichene. :mrgreen:

p.s. Postoji zabrana hipoteze da postoji multiverzum


Sta se dogadja ako je samo jedan prostor vreme kontinuum???

p.s.Jel si razumeo Serijal Terminator???Ja mislim da nisu lepo napravili film jer je to paradox......

Ako si razumeo objasni mi pliz.......
 
Jednom sam gledao dokumentarni film na Discovery o vremenu i pričali su naučnici da postoji bezbroj vremenskih tokova/linija i svakog trenutka nastaju novi/nove. To znači da ako Marko promeni prošlost on zaista ne menja prošlost nego stvara novu budućnost.

1426lgm.jpg


To znači da Marko neće postojati u novoj vremenskoj liniji a on će još uvek postojati u staroj. Dogadjaji su statičke informacije i ne mogu se menjati, mogu se samo stvarati alternative. Ali ja možda lupam pošto nemam blage veze o fizici, matematici, filozofiji...
 
Ako Marko napravi masinu za putovanje kroz vreme i ode u proslost i ubije svog oca pre nego sto ga je ovaj napravio onda ga otac nece ni napraviti a to znaci da on nece ni postojati a to znaci da on nece ni putovati kroz vreme i ubiti svog oca.....

Pa kako ga je onda uspeo ubiti????????

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:

Ne oklevajte da kad zapne :dash::dash::dash::dash::dash::dash: u vremenskom sledu dogadjaja sta se desilo.....

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

кад на врби роди грожђе зваће се зли бру
 
Jednom sam gledao dokumentarni film na Discovery o vremenu i pričali su naučnici da postoji bezbroj vremenskih tokova/linija i svakog trenutka nastaju novi/nove. To znači da ako Marko promeni prošlost on zaista ne menja prošlost nego stvara novu budućnost.

1426lgm.jpg


To znači da Marko neće postojati u novoj vremenskoj liniji a on će još uvek postojati u staroj. Dogadjaji su statičke informacije i ne mogu se menjati, mogu se samo stvarati alternative. Ali ja možda lupam pošto nemam blage veze o fizici, matematici, filozofiji...

Dobar ti je odgovor i lepo objasnjen,i ja sam gledao to sa diskaveija i jos mnoooge emisije u kojima obicno prica Michio Kaku........Ovo jeste apsolutno tacno,ali postavlja se pitanje sta se desava ukoliko bi izuzeli ovu mogucnost tj sta bi bilo da naucnici nisu otkrili multiverzum,a fakticki oni ga nisu ni dokazali nego samo teorijski predstavili....

Ja nisam to napisao u uvodnom ali trebalo bi,znaci sta se desava ako postoji samo jedan prostor-vremenski kontinuum koji se ne moze racvati????
 
U tom slučaju on više ne postoji niti je ikada postojao što bi značilo ako nije nikada postojao onda se ne bi mogao vratiti u prošlost i ubiti svog oca. Paradoks. To je ako pretpostavljamo da postoji samo jedan vremenski tok koji se može uredjivati po želji u šta lično ne verujem ali to je moje subjektivno mišljenje. Ako pretpostavljamo da postoji bezbroj vremenskih tokova koji su statični onda taj koji se vraća u prošlost ne ubija sebe nego nekog drugog sebe i započinje novu budućnost.
 
Ako Marko napravi masinu za putovanje kroz vreme i ode u proslost i ubije svog oca pre nego sto ga je ovaj napravio onda ga otac nece ni napraviti a to znaci da on nece ni postojati a to znaci da on nece ni putovati kroz vreme i ubiti svog oca.....

Pa kako ga je onda uspeo ubiti????????

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:

Ne oklevajte da kad zapne :dash::dash::dash::dash::dash::dash: u vremenskom sledu dogadjaja sta se desilo.....

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

To znaci da ce on i dalje postojati samo sto je napravio novu putanju vremena...alternativnu buducnost tj normalnu buducnost za sve ostale a za njega alternativnu... U kojoj ce on postojati a njegov otac nece biti njegov otac...

Nije ni uspeo da ga ubije vec je samo promenio tok njegovog zivota...
 
Ako Marko napravi masinu za putovanje kroz vreme i ode u proslost i ubije svog oca pre nego sto ga je ovaj napravio onda ga otac nece ni napraviti a to znaci da on nece ni postojati a to znaci da on nece ni putovati kroz vreme i ubiti svog oca.....

Pa kako ga je onda uspeo ubiti????????

Ово питање је једно од најкомплекснијих филозофских питања савремене цивилизације и непресушна инспирација многима, од писаца СФ-литературе до физичара. Међутим, као и код већине парадокса, сама суштина парадокса најчешће не лежи у ситуацији, већ у погрешно постављеном питању и нашом логиком којом схватамо језик, а не са логиком по којој функционише свет око нас. Покушаћу ово да што боље објасним.

Овде је основно питање шта заправо представља "путовање кроз време" и моја је теза да временски парадокс почива на нашем непознавању онога што време јесте и на мисконцепцијама које имамо у вези са путовањем кроз њега. Научна фантастика је дала лепу поставку - научник направи машину, човек уђе у њу, унесе жељени датум и затим "путује" док не допутује у жељено време. Једна невероватна и потпуно нелогична ствар за коју уопште није чудо што ствара толику гомилу парадокса. Не мора човек уопште отићи у прошлост како би убио свог оца, довољно је да оде само дан раније и, у току ноћи, док онај "други" он спава, изврши измене на машини на тај начин да га, кад буде ушао у њу и унео време за дан раније, пребаци у далеку прошлост и самоуништи се. И то је парадокс, још гори, у којем не постоји онаква реална могућност да се особа коју је убио испостави да заправо и није његов отац, него неко за кога је он мислио да он то јесте.

Друго питање које ћу покренути пре него што одговорим на прво јесте да ли је са временском машином уопште могуће путовање у прошлост у време пре него што је она створена? Ако јесте, поставља се питање - одакле се онда створи тај човек у прошлости, када временске машине тада није било? Или, када је у питању путовање у будућност, да ли је могуће путовати у будућност од 100 година, ако ће се за 50 десити нека локална катастрофа или мањи инцидент у којој ће машина бити уништена? Ми овде претпостављамо да може постојати машина која је у стању да створи човека ни из чега, и то у тренутку кад ни она сама не постоји. Одакле онда уопште и потреба за таквом машином, зашто у прошлост или будућност не путујемо својом вољом, шта ће нам машина, када она очигледно нема везе са нашим појављивањем ни из чега у тренутку у који желимо да доспемо.

Враћајући се на прву поставку, ми заправо не поседујемо чулни капацитет за интуитивно ментално поимање времена као димензије. Време је димензија која има директан утицај на нашу свест о постојању, међутим, наша свест је не обухвата и не простире се њоме. Самим тим што имамо свест само о тренутку и једно једносмерно линеарно перцепирање времена (знамо на основу хемијских реакција у нашем мозгу да смо постојали и у прошлости, али нисмо свесни свог постојања у будућности), а као бића ми већ постојимо у различитим временским тренуцима у једном ограниченом сегменту времена, као што постојимо у једном ограниченом сегменту простора око нас. "Путовање" у прошлост у којој већ постојимо није проблематика путовања, него проблематика истовременог постојања на више различитих места. Вештом конструкцијом, може се створити хипотетичка ситуација у којој у једном временском тренутку истовремено постојимо као хиљаду идентичних особа које су у једном тренутку некад били "ми", а са којима, због ремећења тока који се догодио раније, доживљавамо једно мултиплицирање идентитета и више нисмо једна личност, него више њих - наше биће се грана на више различитих бића, која су била једно само до одређеног момента - до оног тренутка када је прво од њих решило да путује у прошлост.

Затим, проблематика линеарности времена. Ако "путујемо" у прошлост, време онда није линеарно. Па и проблематика слободе воље и могућности да се у једном тренутку од више могућих догађаја деси више њих, а не само један. На пример, да ли ћемо у овом делићу секунде устати са столице или остати да седимо на њој? Цап! и тај моменат је прошао, а ми смо одабрали шта ћемо у њему урадити. Да ли је могуће да урадимо нешто друго? У овом континууму време-простор, није могуће, јер се од неколико међусобно ексклузивних догађаја може десити само један. Да пребацимо ствар на простор: да ли је могуће да "путујемо" до дневне собе, на такав начин што ћемо остати у кревету да спавамо, а у дневној соби будни читати књигу? Путовање кроз време описује једну управо овакву бесмислицу. Наравно, све уз занемаривање те "ситнице" како путовањем у прошлост, за нас време тече у једном смеру, а за нашу околину у другом. Тиме чинимо један немогући феномен.

Димензионалност свемира представља једну велику мистерију за људски ум, али, како је Стивен Хокинг приметио, то престаје да буде филозофско питање, већ постаје да буде чисто физичко, тј. питање физике као науке. У физици знамо за теорију струна, савијања простора, знамо за релативност времена при кретању великим брзинама и већ имамо теоријске моделе могућег кретања кроз време, а ниједно од њих се не уклапа у нашу наивну претпоставку о чудотворној и свемогућој машини. Теоријски модел времеплова се заснива и на технологији телепортовања, односно просторних "рупа", где би се окружење једне такве рупе, на пример, васионски брод, кретало великом брзином неко време, како би се створила временска разлика, а затим зауставило и вратило назад. На такав начин, временска машина би имала предефинисани смер и растојање. На пример, време од 2 године. Са једног улаза би се ишло 2 године у будућност, а са другог 2 године у прошлост, без варијације. Самим тим, немогуће је отићи у прошлост пре стварања временске машине, и немогуће отићи у будућност даљу од предефинисане временске разлике, а само путовање се дешава у контролисаним условима у којима су већ познате и прошлост и будућност, тако да нема изненађења и изненадних посета из будућности како би се променила прошлост - та прошлост је у тренутку поласка из будућности већ измењена тим акцијама.

У СФ литератури постоје два приступа решавању временског парадокса и тумачењу онога шта би се могло догодити стварањем нечега што је у самом старту логички немогуће створити. У логици се каже како се из нетачне премисе може закључити било шта и да је свако процес таквог закључивања исправан. Тако и овде имамо два креативна решења да се овај парадокс превазиђе, и оба су већ поменута на теми:

1. Нема мењања прошлости, прошлост је већ измењена, јер се догодила. Оно што ми мењамо, заправо је управо оно што се догодило, само нисмо тога свесни. Човек оде у прошлост и убије свог оца - испостави се да то није био његов отац. Човек оде у прошлост како би спречио неки догађај - испостави се да тај догађај уопште није изазвало оно око чега се он петљао, или да је случајно сам творац тог догађаја итд.

2. Теорија паралелних универзума, илити став "кад је бал, нек је маскенбал". Све се може мењати, али на тај начин стварамо потпуно нови континуум време-простор и остајемо заробљени у њему, без могућности да се вратимо у стари.

Све су то лепа и интересантна питања када су машта и доколица посреди, али се на крају све ипак сведе на игру са језиком. Језички формулишемо нешто што је фактички немогуће, па се играмо и забављамо са сопственим заблудама и мисконцепцијама, решавамо парадоксе на разгранатом нивоу и уочавамо их тек када се развију, а не видимо да они леже у самом корену нашег неправилног размишљања и да их ствара наш несавршени логички апарат, а да сами, као такви, заправо и не постоје.
 
1. Нема мењања прошлости, прошлост је већ измењена, јер се догодила. Оно што ми мењамо, заправо је управо оно што се догодило, само нисмо тога свесни. Човек оде у прошлост и убије свог оца - испостави се да то није био његов отац. Човек оде у прошлост како би спречио неки догађај - испостави се да тај догађај уопште није изазвало оно око чега се он петљао, или да је случајно сам творац тог догађаја итд.

.

Aj ovo malo pojasni dubinski........
 
Претпостаљвам да је потребно опширније појашњење од написаног. Одмах на почетку се мора нагласити да се ради о третирању проблема у књижевној и филмској фикцији, а не о озбиљном научном одговору, јер ни питање путовања кроз време не постоји као озбиљно постављена формулација јер не поседујемо теоријски модел временске машине који би тако нешто омогућавао.

Прво решење се базира на теорији затворености континуума време-простор, без уплитања паралелних универзума и стварања нових временских линија. У самом континууму време-простор је садржан механизам који спречава временски парадокс и тако нешто спада у основне природне законе, заједно са чињеницом да у једном тренутку можемо урадити само једну од две супротне ствари, а затим тај тренутак заувек прође и не можемо га поновити као исти они "ми". Ослања се на теорију предодређености, које ми нисмо свесни. Пример: човеку се наређује да у тренутку Т уради или акцију А или акцију Б. Сам човек, као ни ми који посматрамо, не можемо знати шта ће он одлучити, у питању је његова одлука, а у том тренутку може донети само једну. На нивоу природе и физике, постоји јасна једначина која непогрешиво прорачунава његов избор, јер се на њему заснива читава будућност континуума време-простор која, гледано са неког вишег аспекта, већ постоји. За нас, актере, она представља изненађење - ми слободно одлучујемо и доносимо одлуке, али је негде већ израчуната свака наша мисао и свака наша акција.

Поставка се заснива на томе да континуум време-простор постоји као складна целина, а да је будућност неизвесна само из наше перспективе, а не из перспективе целине. Као што човек који се креће уназад не види оно што је иза њега док не прође поред тога, али без обзира на све, свет који му је иза леђа постоји.

На тај начин, наша одлука да уђемо у временску машину и унесемо датум 14. мај 1965. јесте нова и неизвесна из наше перспективе, али из перспективе континуума, она већ постоји као константа и ми већ живимо у континууму у којем смо већ били у прошлости, само што то не знамо. Чим постојимо и сећамо се нашег оца, то је знак да га нико у прошлости није убио. Наш одлазак и покушавање да се тако нешто уради у старту не може бити успешан. Нама може деловати да смо у прошлости нешто изменили, али све то се већ догодило, пошто нема паралелних универзума. Другим речима, ако 1965. године већ нисмо постојали као посетиоци из будућности, ми у ту прошлост не можемо да одемо. Још конкретније, сама чињеница да сада, овог тренутка, у нашем стану нема посетиоца из будућности значи да у будућности никад нико неће донети одлуку да дође у садашњост, у локацију нашег стана.

У литератури и на филму је то решавано на овакав начин. Ако одемо у прошлост и заиста успемо да убијемо свог оца, испостави се да смо убили другу особу. Ако одемо са намером да спречимо Други светски рат, испоставиће се да смо уклонили узроке који немају везе са његовим избијањем. Другим речима, ми смо већ били тамо пре него што нам је уопште пало на памет да одемо. То је наша лична будућност и због тога нам је непозната, али је са становишта целог света у питању прошлост која се већ догодила и чије су све акције узрок садашњости.

Друго решење је већ познато и много је популарније, а заснива се на паралелним световима. Ми живимо у свету у којем нисмо били у прошлости и оног тренутка када отпутујемо, стварамо нови, паралелан свет у којем утичемо својим акцијама на будућа дешавања. Убијемо свог оца и као резултат добијемо да се у том паралелном свету нећемо ни родити. Згазимо најобичнијег мутираног скакавца и спречимо најезду која би се у нашем свету догодила након неколико година и упропастила светску пољопривреду.

То су два опречна решења. Једно претпоставља да смо у свету у којем смо одлучили да путујемо у прошлост, већ у тој прошлости били, а друго претпоставља да својим путовањем тамо постајемо нови актер и уносимо нове моменте. А чим се та прошлост већ догодила, а ми нисмо били у њој, то самим тим значи да она прошлост у коју ми путујемо постаје алтернативна прошлост паралелног света, а не нашег.

Није ми јасно како у фикцији нико није обратио пажњу на то да је путовање у прошлост заправо самоуништење особе и временске машине, гледано из перспективе оригиналног света. У оригиналном свету нико није био у прошлости, а ми својим путовањем нестајемо и стварамо се у прошлости паралелног света, а не оног нашег. Дакле, себе смо заувек и неповратно избрисали из оригиналног света. Она будућност у коју бисмо се вратили, била би будућност паралелног света, док би нас сва наша оклина и најмилији у оригиналном свету третирали као мртве, пошто нас више никад не би видели. Наравно, осим у случају да је свет у којем живимо већ у старту паралелан алтернативан свет, а не онај оригиналан, у случају да оригиналан уопште и постоји.
 
A u vezi kvazi fizicara.....fizologicara...

Ako postoji racvanje multitred vremena, tj buducnosti, onda postoji i perpetum mobile...
Jednostavno , posaljete radnike da jedu u buducnost , a da okrecu tockove generatora u sadasnjosti...
Ili samo da greju....dovoljno i to...

Multitred, je moguca stavka na vise nacina...
Od blage interakcije, gde vi zivite u hiljadama kopija u svojih hiljada kosmosa, gde oni ipak malo interaguju jedni sa drugim i prave vasu dusu....tj vase entitetsko JA, koje je naravno onda nesvesno...
Ovo su uglavnom pobornici onog nesvesnog ja, tj iracionalnosti sebe kao osobe...

Zatim multitred nadbuducnosti, koji uvodi jednu invarijantu, a to je vi nemate ni slobodne misli ni slobodnu volju, jer vasa buducnost je odredjena na nivou misli+situacije....dakle imate slobodu ili izbora misli ili izbora situacije, ali zakljucci su lockovani, tj nisu nezavisni , jer su upravo zakljucci rezultat vase nadbuducnosti , nazvali je vi karma ili sudbina...

Zatim multitred read only....
To je vracanje u proslost, gde ne mozete menjati tok, ali mozete gledati sta se desava....
Pitanje je sta je onda u stvari povratak...
Mozete li dodirnuti....
Ili jos visi nivo, mozete li poebati (vidim da se ovde u letnje vreme sve vrti oko potentnih tema, pa da budem u frekvenciji shvatanja) junakinju iz proslosti...

Astro projekcija bi ovo negirala, jer ona dozvoljava prelazak izmedju ravni , tj buducnost i proslost su samo dinamicka kretanja izmedju ravni, a vi ste sve vremenski....
U tom smislu istorija je apsurd...tj istorija je samo istorija ove ravni , a ostalih ravni ....?

I tako dalje i tako blize...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ako Marko napravi masinu za putovanje kroz vreme i ode u proslost i ubije svog oca pre nego sto ga je ovaj napravio onda ga otac nece ni napraviti a to znaci da on nece ni postojati a to znaci da on nece ni putovati kroz vreme i ubiti svog oca.....

Pa kako ga je onda uspeo ubiti????????

:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:

Ne oklevajte da kad zapne :dash::dash::dash::dash::dash::dash: u vremenskom sledu dogadjaja sta se desilo.....

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:


Uspeo ga je ubiti jer se vratio u proslost... :aha:
 
Ali ako ga je ubio onda nije imao ko da ga napravi da bi bio takav kakav je i onda posto ne bi postojao ne bi se ni vratio da ga ubije....Ko ga je onda ubio???Jer njegov sin nije jer nije ni postojao...

Dal ga je ovaj prvo ubio ili ga je ovaj prvo napravio....Sta je prvo pocelo...:think::think::think::think::think::think::think::think:

pa postojao je i vratio se u proslost..

Morao je prvo postojati.... da bi se vratio da ga ubije....

Onda menja buducnost i nepostojanje...
 
Pa nije tako...
Ako nestane otac mu ne ozivljava time, to nije logicno... vec se sve menja... buducnost se menja...

OTac je mrtav on ne postoji...

Ali ti ne pratis vremensku liniju lepo.......Teorija haosa.......uzrok posledica..........

Sin je posledica toga sto ga je otac napravio koji je uzrok........Ako sin ubije oca pre nego sto ga ovaj napravi onda ga on i ne moze fakticki ubiti jer ga otac jos uvek nije ni napravio iti ce ga napraviti jer ga ovaj ubija ako ga uopste moze ubiti posto ga ovaj nije ni napravio jer ga ovaj ubio + copy/paste zadnja recenica u nedogled....

Pa jel si gledala ti Back to the future film........Znas kad kaze onaj - jao eno mi ga cale ako se ne smuva veceras sa mojom kevom ja se necu nikada ni roditi pa samim tim necu se ni vratiti u proslost i necu i uopste ni postojati....Pa mu onaj ludi naucnik kaze Marti moras da nagovoris majku da se smuva sa tvojim ocem inace ces nestate tj otici u nistavilo......

Nije bas ovo olaka tema...Nemoj olako da pises postove....
 
Ali ako ga je ubio onda nije imao ko da ga napravi da bi bio takav kakav je i onda posto ne bi postojao ne bi se ni vratio da ga ubije....Ko ga je onda ubio???Jer njegov sin nije jer nije ni postojao...

Dal ga je ovaj prvo ubio ili ga je ovaj prvo napravio....Sta je prvo pocelo...:think::think::think::think::think::think::think::think:

Немојте обраћати превише пажње на бесмислене коментаре оних који се укључују у дискусију, а да претходно нису размислили о теми и прочитали мишљење других учесника.

Мислим да је одговор на питање које сте поставили већ дат. Појам времена, кретања кроз време и реализације временске машине представљају категорију о којој нисмо у стању научно да судимо јер барата са појмовима који нам још увек нису до краја познати. Међутим, ако за тренутак искључимо логику на том пољу и препустимо машти на вољу, постоје два могућа решења:

1. Марко након одласка у прошлост не може да измени садашњост, јер је он у тој прошлости већ био, пре него што је у њу отишао. Временска машина и његово постојање су директна последица онога што је било у прошлости, а у чему је можда и сам учествовао, само што то не зна. Прошлост света је уједно и његова лична будућност - као што не зна шта ће урадити за сат времена или сутрадан и на који начин ће то утицати на даљу будућност, исто тако не зна шта је у тој прошлости урадио, али оно што је урадио директно је проузроковало оно што се већ десило. Другим речима, немогуће је да у прошлости спречи нешто што се догодило из простог разлога - јер се то већ догодило пре него што је отишао. У случају који се тиче покушаја убиства свог оца, Марко је већ био у прошлости пре него што је направио временску машину и у њу отишао. Он је већ био у прошлости пре него што се родио, са намером да убије свог оца. Сама чињеница да он постоји указује на то да је такав покушај немогућ. А како је немогућ - Марко ће сазнати тек када покуша. Можда ће убити човека за кога је погрешно претпоставио да му је то отац. Можда ће покушати да га убије, али у томе неће успети, него ће завршити ухапшен, а пошто нема документа оног времена и ако као образложење за то буде нудио причу да је дошао из будућности, можда ће завршити и у менталној институцији и бити стално под седативима и умрети тамо. То би значило да је, у тренутку када је правио временску машину, његова старија варијанта себе умирала од старости у заточеништву, а да то није ни знао. Опет, можда ће при доласку у прошлост умрети од срчаног удара или од неке изненадне незгоде. Марко не зна шта ће урадити и шта ће се догодити, али зна да оно што је за њега његова лична будућност, то се већ десило пре него што је отишао. Стога, ако му је намера да оде у прошлост и убије свог оца док је био млад, а у исто време му жив стари тата седи у суседној соби, та намера не може бити успешна. Догодиће се нешто што ће га у томе спречити, а шта то - то је за Марка мистерија, за коју бих му саветовао да и не покушава да је истражи.

2. Теорија паралелних временских линија. Марко није био у прошлости у оном свету одакле полази у прошлост, па самим тим доспева у прошлост паралелног света, а не сопствену. Тамо може да ради било шта, а при повратку у будућност, не може се више вратити у свој свет, већ само отићи у будућност тог паралелног света који представља резултат његових измена на оригиналном свету. У случају да убије свог оца - у будућности тог паралелног света он се неће родити. Након повратка у будућност, неће видети себе.

Мада, ако се овде мало више размисли, уопште није потребно да убије свог оца како би спречио сопствено рођење. Он није резултат љубави свог оца и мајке, већ резултат спајања једне конкрете семене ћелије од милион, са једном конкретном јајном ћелијом. Можда је довољно да свог оца понуди цигаретом, па да то проузрокује такве догађаје у будућности да она семена ћелија од које је настао уопште не буде створена, или да у трци према јајној ћелији не стигне прва. У том случају, у будућности тог паралелног света ће се уместо њега родити нека друга особа која ће му у биолошком смислу бити брат или сестра.

Филмски серијал "Повратак у будућност" не поштује ова два принципа, већ прави један спој који је, упркос свим наведеним ограничавајућим факторима по питању могућности да се тако нешто уради, ипак логички сасвим бесмислен.
 
За нас, актере, она представља изненађење - ми слободно одлучујемо и доносимо одлуке, али је негде већ израчуната свака наша мисао и свака наша акција.
Izračunata (određena) je posledica naših izbora, a ne i čitava sudbina koju ipak sami kreiramo.
 

Back
Top