Tajna prica nijemih simbola

Hrastovnik

Poznat
Poruka
9.375
Човјек орган доста слаби има
да изрази своје чувствовање,
зато знаке различите дава,
различита тјелодвиженија,
умна чувства да објелодани;
но сви наши слаби изговори
и сва наша слаба чувствовања,
спрам онога што би шћели казат,
нијемо су сплетно нарјечије
и клапњање душе погребене.
(Петар II Петровић Његош,
Луча микрокозма)


hilandar10.jpg

Hilandarska krstionica izmedju dva cempresa, tajna prica nijemih simbola

hilandar23.jpg

Motiv sa hilandarske krstionice

Dva dvoglava orla sa krugovima na prsima, kao dva dva izvora svjetlosti, dva sunca. Krila jednog orla podignuta su u vis kao za let, krila drugog su opustena, kao iznemogla. Dva dvoglava orla sa razlicitim polozajem krila i sa razlicitim polozajem glava. Jedan orao je sa glavama u normalnom polozaju sa pogledima ispred sebe, glave drugog orla su malaksalo pognute ka zemlji i sa svetackim su oreolima.
Dva dvoglava orla sa po jednom nogom pridrzavaju jedan eklipsoidni, plavim kamenom izobrazeni simbol. U drugoj svojoj nozi svaki orao drzi simbol vladalackod dostojanstva, vladalacki skiptar. Skiptar orla sa u vis podignutim krilima ishodi iz ljiljana, iz cvijeta simbola kraljevskog dostojanstva.

Dvije razlicite krune nad glavama su ovih orlova. Tajna prica nijemih simbola moze li se iscitati?



svkralj.jpg
180pxstefannemanja.jpg

Stefan Decanski (Prvovjencani) sa papskom krunom i Stefan Nemanja sa krunom vizantijskog tipa.
 
Poslednja izmena:
Simbol je očigledno vezan za to da se zapadno rimsko carstvo uzdiže a istočno propada. Nego mene interesuje nešto drugo. Ako je ovo krstionica, onda se tu ne može niko krstiti potpunim pogruženjem, nego samo oblivanjem što kanonima nije dozvoljeno. Kad je napravljena ova krstionica??? :think:
 
Simbol je očigledno vezan za to da se zapadno rimsko carstvo uzdiže a istočno propada. Nego mene interesuje nešto drugo. Ako je ovo krstionica, onda se tu ne može niko krstiti potpunim pogruženjem, nego samo oblivanjem što kanonima nije dozvoljeno. Kad je napravljena ova krstionica??? :think:

Poruku si tacno desifrovao! Iskren si covjek, ziv i zdrav bio! A kad je napravljena, ne znam, volio bih i ja to znati! Vjerujem da nije starije od 100 godina.

Ova tema stoji evo vec tri dana i siguran sam da su mnogi shvatili njenu idejnu poruku, medjutim nisu imali iskrenosti da to priznaju sebi i drugima sta u Hilandaru ima i sta je Hilandar postao, jer rijec Hilandar toliko zveci i usima Srba kao da tu licno zivi Bog!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Vaseljenski patrijarh drzi obican stap u ruci, bez krsta na sebi, tako da lice, zezlo i stap.
Koliko vidim orao ima mitru nad sobom, sto ce reci duhovnu vlast, zar ne?

Jedno je stap, drugo je zezlo.
Ono je kruna kao i sve krune. Nikakve razlike izmedju episkopskih mitri i kraljevskih kruna nije bilo niti ih ima danas.

Jedno vrlo vazno zaboravljas, junace: u vrijeme Svetog Save i vlasti Nemanjica episkopi nisu nosili mitre, te otpada svaka mogucnost da je orao pokunjenih glava simbol duhovne vlasti!


PS Prica u stili trla baba lan: "Posle pada Carigrada 1453. godine venac imperatora je prešao na glavu vaseljenskog patrijarha kao vrhovnog čuvara pravoslavlja. Tako su mitru u obliku krune primili iz Carigrada ostali patrijarsi i episkopi širom pravoslavnog sveta."
 
Poslednja izmena:
Jedno je stap, drugo je zezlo.
Ono je kruna kao i sve krune. Nikakve razlike izmedju episkopskih mitri i kraljevskih kruna nije bilo niti ih ima danas.

Pa i nisu puno razliciti, evo ti primera zezla, kod vladara.
Fala_do_trono.jpg


I Jupiter sa zezlom
Zeus_Hermitage_St._Petersburg_20021009.jpg


http://en.wikipedia.org/wiki/Sceptre


Jedno vrlo vazno zaboravljas, junace: u vrijeme Svetog Save i vlasti Nemanjica episkopi nisu nosili mitre, te otpada svaka mogucnost da je orao pokunjenih glava simbol duhovne vlasti!
Mozda nije nastao u vreme Svetog Save, ako je novijeg datuma, predstavljao bi duhovnu vlast, zar ne?
 
Simbol je očigledno vezan za to da se zapadno rimsko carstvo uzdiže a istočno propada. Nego mene interesuje nešto drugo. Ako je ovo krstionica, onda se tu ne može niko krstiti potpunim pogruženjem, nego samo oblivanjem što kanonima nije dozvoljeno. Kad je napravljena ova krstionica??? :think:

Nebih se složio stobom -- i ako je to ipak stvar mišljenja ;
naime reč je o carstvima i podeli vlasti na zemaljsku i nebesku .
Orlovi sa napetim krilima su pri poletenju ili podizanju na više visine ,
što je i normalno , zemaljsko carstvo treba da se uzdiže .
Orlovi sa blago skupljenim krilima ukazuju da je reč o letu na velikim
visinama kad se kruži u lovu - dakle to su čuvari blagostanja na nebu .

Oba orla su u sprezi sa nebom , zaljubljeni i zarobljeni u njemu .
Što je i normalno ( za one koji ga čuvaju i koji njemu streme ) .
Krugovi u cendru govore o duhovnosti , jednoj koja se uzdiže i
drugoj koja je vazdignuta ( nebeska ) .
Zemaljski orlovi su napeti , zato imaju uztignute glave oštrog pogleda
( streme / love nebesa - što znači da let je neizvestan , moguće je
nedosegnuti nebesa ).
Nebeski orlovi su skrušeni / balaženi / u duhovno mmiru ; što je posve
i normalno kad se zna da su ispunjeni nebeskom duhovnom krepkošću .

Pošto nebo simboliše i nebesku duhovnost ( duh sveti ) , može se u jednom
viđenju tumačiti da nebeski krunski orlovi darivaju uokvireni deo duhovnosti
zemaljskim orlovima ; koji tu duhovnost predaju svojim vladarima kao nebesko
priznanje njihove vlasti ( ili rukopoloženje od neba ) .

Slične poruke su rađene u beskonačnom broju verzija , i nema tu nikakvih
tajnih priča i velike simbolike . Uglavnom služile su da puku kažu kako
je vlast data sa neba ( od nebeskog carstva ) i na taj način vladar je uzdignut
iznad puka . Opomeni se smrtniče , posegneš li za vlast , bićeš uništen
( orlovi , jastrebovi , i sl. ptice , su ptice lovci - ubice ) .
Tako je to , sa ljudima . Vlast inspiriše ili sluđuje , uglavnom ovo zadnje :rtfm:
 
Poslednja izmena:
Još dve velike crkve, ali sa po dva paraklisa, zidaju se 1779. i 1784. godine. Prva je crkva sv. Save i
sv. Dimitrija, a druga Rođenja Bogorodice i 12 apostola. Iako su obe građene u vizantijskom stilu sa
divnim dvorišnim fasadama, ova druga je pod jakim baroknim uticajem, kako u pogledu
konstrukcije, tako i u pogledu plastičnog ukrasa. Ktitori crkve sv. Save i sv. Dimitrija su žitelji
opštine i sela Koprivštice u Bugarskoj: pop Najdin, hadži Vlko, hadži Nejko, hadži Staneja i hadži
Petko Morovenik. Iste godine, 1784, sagrađena je u porti i mala krstionica, od belog mermera i
takođe u baroknom stilu.

http://ojkrajino.com/index2.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=362&Itemid=29

Na 14 strani, mozes da nadjes gornji tekst, verovatno se odnosi na tu krstionicu, posto kaze da je izradjena od belog mermera, a godina izgradnje je 1784.
 
Nebih se složio stobom -- i ako je to ipak stvar mišljenja ;
naime reč je o carstvima i podeli vlasti na zemaljsku i nebesku .
Orlovi sa napetim krilima su pri poletenju ili podizanju na više visine ,
što je i normalno , zemaljsko carstvo treba da se uzdiže .
Orlovi sa blago skupljenim krilima ukazuju da je reč o letu na velikim
visinama kad se kruži u lovu - dakle to su čuvari blagostanja na nebu .

Oba orla su u sprezi sa nebom , zaljubljeni i zarobljeni u njemu .
Što je i normalno ( za one koji ga čuvaju i koji njemu streme ) .
Krugovi u cendru govore o duhovnosti , jednoj koja se uzdiže i
drugoj koja je vazdignuta ( nebeska ) .
Zemaljski orlovi su napeti , zato imaju uztignute glave oštrog pogleda
( streme / love nebesa - što znači da let je neizvestan , moguće je
nedosegnuti nebesa ).
Nebeski orlovi su skrušeni / balaženi / u duhovno mmiru ; što je posve
i normalno kad se zna da su ispunjeni nebeskom duhovnom krepkošću .

Pošto nebo simboliše i nebesku duhovnost ( duh sveti ) , može se u jednom
viđenju tumačiti da nebeski krunski orlovi darivaju uokvireni deo duhovnosti
zemaljskim orlovima ; koji tu duhovnost predaju svojim vladarima kao nebesko
priznanje njihove vlasti ( ili rukopoloženje od neba ) .

Slične poruke su rađene u beskonačnom broju verzija , i nema tu nikakvih
tajnih priča i velike simbolike . Uglavnom služile su da puku kažu kako
je vlast data sa neba ( od nebeskog carstva ) i na taj način vladar je uzdignut
iznad puka . Opomeni se smrtniče , posegneš li za vlast , bićeš uništen
( orlovi , jastrebovi , i sl. ptice , su ptice lovci - ubice ) .
Tako je to , sa ljudima . Vlast inspiriše ili sluđuje , uglavnom ovo zadnje :rtfm:

Drugim rijecima zeli se reci da su svjetovni orlovi puni zivota i zivotnog leta, a da su duhovni orlovi polumrtvi, iznemogli i bez zivotne snage u sebi i da im duhovni u umni vidici ne dosezu nebeske prostore, nego teze ka zemlji, tj. ka smrti!

Ako je to realno pikazivanje Hriscanstva, onda je hriscanstvo laz i obmana. A to tako nije i onaj ko je osmislio ovaj znaj obicni je lazov.

Reci nam jos zasto su to orlovi sa po dvije glave? Ako je onaj bez oreola svjetovni, zasto ima jedno tijelo i dvije glave pod jednom krunom i ako je onaj sa oreolima duhovni, zasto on ima jedno tijelo i dvije glave pod jednom krunom?
.
 
Poslednja izmena:
nisu imali iskrenosti da to priznaju sebi i drugima sta u Hilandaru ima i sta je Hilandar postao, jer rijec Hilandar toliko zveci i usima Srba kao da tu licno zivi Bog!

Hilandar ima svog značaja ( istorijskog / kulturnog / obrazovnog .... ) ali ne treba
preterivati . Ima jedno hrišćansko pravilo ( kanonizovano ) , da se Tvorac svega
postojećeg ne uzima na jezik bespotrebno , ili iz ovih ili onih razloga koji trebaju
svet da zbunjuju a nas da uzdižu iznad njih ( to je sujeta i taština - zabranjeno
voće za čoveka , pa i za te tvoje srbe što skućiše Bezvremenog/Bespočetnog/
/Tvorca svega postojećeg ) .

Dakle , poluostrovo je prepuno hrišćanskih hramova iz raznih država ; a oni
su prepuni balaga ( državnog ) , koje je služilo vladarima kao zlatna rezerva .
Ova strategija čuvanja blaga , preuzeta je od helenskih država koje su gradile
hramove u Delfima i u njih lagerovale blago ( poslednji koji su poželeli to zlato
bili su Kelti i zbog njega su propali ) --- ipak je to preteča današnje Švajcarske .

U riznicama tih manastira ima vrednih metala od njihovog osnivanja .
Skoro je rađen jedan mali sanduk od srebra starog preko 500.g.
-- u Švedskim državnim livnicama za umetničke predmete .

Nemanjići su postupili kao mnogi pre njih .:hvala:
 
Poslednja izmena:
Hilandar ima svog značaja ( istorijskog / kulturnog / obrazovnog .... ) ali ne treba
preterivati . Ima jedno hrišćansko pravilo ( kanonizovano ) , da se Tvorac svega
postojećeg ne uzima na jezik bespotrebno , ili iz ovih ili onih razloga koji trebaju
svet da zbunjuju a nas da uzdižu iznad njih ( to je sujeta i taština - zabranjeno
voće za čoveka , pa i za te tvoje srbe što skućiše Bezvremenog/Bespočetnog/
/Tvorca svega postojećeg ) .

Dakle , poluostrovo je prepuno hrišćanskih hramova iz raznih država ; a oni
su prepuni balaga ( državnog ) , koje je služilo vladarima kao zlatna rezerva .
Ova strategija čuvanja blaga , preuzeta je od helenskih država koje su gradile
hramove u Delfima i u njih lagerovale blago ( poslednji koji su poželeli to zlato
bili su Kelti i zbog njega su propali ) --- ipak je to preteča današnje Švajcarske .

U riznicama tih manastira ima vrednih metala od njihovog osnivanja .
Skoro je rađen jedan mali sanduk od srebra starog preko 500.g.
-- u Švedskim državnim livnicama za umetničke predmete .

Nemanjići su postupili kao mnogi pre njih .:hvala:


Citirani prilog zaista neme nikakve veze sa temom, osim... ne znam sta je pisac htio da kaze.

Za "kanonizovano" pravilo hriscana (ne znam sta se pod tim pojmom sve podrazumijeva) ne znam, ali znam za Boziju zapovijest da se ime Gospodnje ne uzima uzalud. I ako sam ja pomenuo ime Bozije uz danasnji Hilandar i danasnje Srbe, za to niko neka se ne brine, ako je to grijeh, moj je grijeh. Dakle, manje popovanja, please!
 
Drugim rijecima zeli se reci da su svjetovni orlovi puni zivota i zivotnog leta, a da su duhovni orlovi polumrtvi, iznemogli i bez zivotne snage u sebi i da im duhovni u umni vidici ne dosezu nebeske prostore, nego teze ka zemlji, tj. ka smrti!

Ako je to realno pikazivanje Hriscanstva, onda je hriscanstvo laz i obmana. A to tako nije i onaj ko je osmislio ovaj znaj obicni je lazov.

Pogrešno zaključuješ , da pojednostavim ; zemaljska vlast se , okreni
obrni otima ( zbog nje se ubija ) . Ti orlovi su lovci ( treba da uplaše i
zastraše - u simbolici pored njih koriste se i lavovi - krvožedne zveri ) .

Nebeski su krepki ; a krepkost nije slabost neko vrhunac duhovnosti .
Njihova krila nisu mlitava , skuplena su ; ustremila se ( ako treba brzo reagovati -
to je pozicija krila ptice grabljivice u trenutku kad se obrušava na
plen ) . Njihov plen je duhovnost , ali su spremni i da odbrane duhovnost .

Svakako da nebesko carstvo nije uspostavilo taj rad ovakav kakvim ga vidimo, ili slične njemu .
To je delo čoveka , stoga kao u nekom savezu orlovi lovci i orlovi
duhovnosti ( što kad malo bolje razmisliš u suprotnosti je opštim pojmom duhovnosti ) .

Što se tiče teze da teže smrti , to je velika zabluda . Čak da je duhovnost
idejna zabluda , nijedna vlast neće objaviti njenu smrt ( da tako kažem ).
Zašto , zato što je ideja sama po sebi sredstvo za porobljavanje i držanje
puka u pokornosti ( bez mnogo oružanih intervencija ) ; a kao takva može se
kreirati do besvesti da ispire ljudima sve iz glava . Dakle , vladari neće dozvoliti
da duhovni orao ugine , jer bi tad svoj tron potkopali do središta zemlje .
Uočio si da i kumunizam zagovara duhovnost ( onakvu kakva njemu koristi
u svrhu vladanja ) ; to isto čini i monarhizam , kapitalizam , liberalizam ,
razne demokratije ... . DAKLE , SVI HOĆE DUHOVNOST , naravno onakvu
kakva će im obezbediti hiljadugodišnje carstvo .

Orlovi su živi - i rano ne lete . :think:
 
Poslednja izmena:
Pogrešno zaključuješ , da pojednostavim ; zemaljska vlast se , okreni
obrni otima ( zbog nje se ubija ) . Ti lorlovi su lovci ( treba da uplaše i
zastraše - u simbolici pored njih koriste se i lavovi - krvožedne zveri ) .

Tacno! Orlovi, najjaci medju rodom pticjim!

Nebeski su krepki ; a krepkost nije slabost neko vrhunac duhovnosti .
Njihova krilanisu mlitava , skuplena su ustremila se ( ako treba ) -
to je pozicija krila ptice grabljivice u trenutku kad se obrušava na
plen . Njihov plen je duhovnost , ali su spremni i da odbrane duhovnost .

Krepkost nije vrhinac duhovnosti u phriscanstvu, nego teznja ka obozenju, ka nebeskom carstvu, a nebesko carstvo je gore u nebesima...dakle duhovni orlovli treba svojim vrlinama (duhovnim pogledom) da gledaju gore, a ne u zemlju, gdje caruje carstvo smrti i raspadanja.Kako da se obrusava sa onakvim polozajem glava?

Svakako da nebesko carstvo nije uspostavilo taj rad , ili slične njemu .
To je delo čoveka , stoga su kao u nekom savezu orlovi lovci i orlovi
duhovnosti ( što kad malo bolje razmisliš u suprotnosti je ) .

Covjek, u redu!
Što se tiče teze da teže smrti , to je velika zabluda . Čak da je duhovnost
idejna zabluda , nijedna vlast neće objaviti njenu smrt ( da tako kažem ).
Zašto , zato što je ideja sama po sebi sredstvo za porobljavanje i držanje
puka u pokornosti ( bez mnogo oružanih intervencija ) ; a kao takva može se
kreirati do besvesti da ispira ljudima sve iz glave . Dakle , bladari neće dozvoliti
da duhovni orao ugine , jer bi tad svoj tron potkopali do središta zemlje .
Uočio si da i kumunizam zagovara duhovnost ( onakvu kakva njemu koristi
u svrhu vladanja ) ; to isto čini i monarhizam , kapitalizam ,liberalizam ,
razne demokratije ... . DAKLE , SVI HOĆE DUHOVNOST , naravno onakvu
kakva će im obezbediti hiljadugodišnje carstvo .

Cijelo vrijeme pricam ovo sto ovdje citam: Crkva je davno upregnuta u jarama politike i vuce za politicare, odnosno za vladare ovoga svijeta svog zemaljskog blagostanja radi!

Orlovi su živi - i rano ne lete . :think:

Sifre me ne zanimaju!
 
Citirani prilog zaista neme nikakve veze sa temom, osim... ne znam sta je pisac htio da kaze.

Za "kanonizovano" pravilo hriscana (ne znam sta se pod tim pojmom sve podrazumijeva) ne znam, ali znam za Boziju zapovijest da se ime Gospodnje ne uzima uzalud. I ako sam ja pomenuo ime Bozije uz danasnji Hilandar i danasnje Srbe, za to niko neka se ne brine, ako je to grijeh, moj je grijeh. Dakle, manje popovanja, please!

Tekst pokušava da ti ukaže na neke činjenice koje su kod izgradnje manastira
usrednjem veku bile bitne ; tako da ne treba preterivati kod njihove simbolike (
ako se sećaš , to je bio pokušaj da se odgovori na tvoje skretanje sa teme i pričanje
o nekoj srpskoj religijskoj zanesenosti ; od koje iskreno da priznam nema ništa;
a trebaš da znaš , da je stefan/simeon izvršio genocid nad bogumilima na balkanu
, tako da taj manastir može biti i znak njegovog pokajanja .... )

Kanon ( religijski ) = zakon ( svetovno pučki )

Pogrešno razumeš tu zabranu javnog pominjanja Tvorca ; reč je o tome što
onaj koji to čini javno, nije iskren ni prema sebi ni prema publici , a pominjanjem
Tvorca želi da stvori privid bliskosti sa njim i na taj način sebe lažno uzdigne
ispred drugih . Takvo postupanje je lukavo ; a proroci kažu sačuvaj me od
lukavogo kao od glupogo .
Dakle , na taj način čovek čini prema sebi najveći greh jer se udaljuje od
duhovnosti koju nosi sveti duh ; ili od istine . A kao čovek osetio sam
potrebu da ti uljudno skrenem pažnju na taj problem ( nadam se da je ovo
sve hrišćanski -- čak i ovaj dijalog ) .:think:
 
http://ojkrajino.com/index2.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=362&Itemid=29

Na 14 strani, mozes da nadjes gornji tekst, verovatno se odnosi na tu krstionicu, posto kaze da je izradjena od belog mermera, a godina izgradnje je 1784.

Znači da je Hilandar još od 1784. otpao od prave vere. :eek::eek:
Правило 50
Ако који епископ, или презвитер не изврши у једној тајни три погњурења, него једно
погњурење, које се даје у смрт Господњу, нека буде свргнут. Јер није рекао Господ: у моју
смрт крстите, него: идите и научите све народе, крстећи их у име Оца и Сина исветога
Духа.
(Ап. 46, 47, 49; 2. Вас. 7; Трул. 95; Неокес. 12; Лаодик. 47; Картаг. 47; Васил. Вел. 1, 91)
 
Tekst pokušava da ti ukaže na neke činjenice koje su kod izgradnje manastira
usrednjem veku bile bitne ; tako da ne treba preterivati kod njihove simbolike (
ako se sećaš , to je bio pokušaj da se odgovori na tvoje skretanje sa teme i pričanje
o nekoj srpskoj religijskoj zanesenosti ; od koje iskreno da priznam nema ništa;
a trebaš da znaš , da je stefan/simeon izvršio genocid nad bogumilima na balkanu
, tako da taj manastir može biti i znak njegovog pokajanja .... )

Kanon ( religijski ) = zakon ( svetovno pučki )

Pogrešno razumeš tu zabranu javnog pominjanja Tvorca ; reč je o tome što
onaj koji to čini javno, nije iskren ni prema sebi ni prema publici , a pominjanjem
Tvorca želi da stvori privid bliskosti sa njim i na taj način sebe lažno uzdigne
ispred drugih . Takvo postupanje je lukavo ; a proroci kažu sačuvaj me od
lukavogo kao od glupogo .
Dakle , na taj način čovek čini prema sebi najveći greh jer se udaljuje od
duhovnosti koju nosi sveti duh ; ili od istine . A kao čovek osetio sam
potrebu da ti uljudno skrenem pažnju na taj problem ( nadam se da je ovo
sve hrišćanski -- čak i ovaj dijalog ) .:think:

Ili rekao Tvorac ili Bog ili Gospod, u cemu je razlika? Eto i ti nekoliko puta vec ponavljas moju gresku! I kako na forumu Religija pricati o vjeri a ne pominjato Boga?

Brini za svoju dusu, prijatelju, jer "duhovne oce" medju ljudima nikad nisam trazio! A ona prica o orlovima moze biti, moze i ne biti, a moze biti i nesto o cemu mi pojma nemamo! Ali eto, ljudskoj radoznalosti kraja nema, pa pricamo i nagadjamo.
 
Poslednja izmena:
Znači da je Hilandar još od 1784. otpao od prave vere. :eek::eek:
Правило 50
Ако који епископ, или презвитер не изврши у једној тајни три погњурења, него једно
погњурење, које се даје у смрт Господњу, нека буде свргнут. Јер није рекао Господ: у моју
смрт крстите, него: идите и научите све народе, крстећи их у име Оца и Сина исветога
Духа.
(Ап. 46, 47, 49; 2. Вас. 7; Трул. 95; Неокес. 12; Лаодик. 47; Картаг. 47; Васил. Вел. 1, 91)

Meni sad ovo nije jasno, da li je krstenje vodom, radi pokajanja cinio Jovan Krstitelj ili Isus i da li je Isus krstavao vatrom - svetim duhom ili vodom?
 

Back
Top