OVERKLOKOVANJE

fortyfiver

Primećen član
Poruka
777
Hteo bih da overklokujem procesor i graficku ali posto sam bot za to hteo bih neki savet kako to da uradim ??
Procesor: Intel Core 2 duo e4500 2.20 ghz 2 jezgra
Grafulja: Nvidia GeForce 8600 GT 512mb
Ram:2gb
OS:Windows XP sp3
Hard Diskovi:2x Maxtor Seagate ST3750640NS 750GB SATA hvala unapred :)
 
Najpametnije je da pogledas po forumima do koliko su ljudi isli sa tim procesorom,da znas odprilike koja mu je granica. Drugi savet ti je da ne diras voltazu ako ne moras,najsigurnije je samo dizati fsb i brzinu procesora,a pri tom da imas ram ratio 1:1 da se i memorija ne overklokuje. Overklok inace treba odraditi iz biosa,imam losa iskustva sa ovim grafickim alatkama
Pre svega treba proveriti koje su ti temperature sada (znaci kada cpu ne radi nista i pod full opterecenem od 100% na nekih 10min) .Za opterecenje imas bezbroj programa a za belezenje temperature mogu da ti preporucim everest ultimete (inace i on ima stress test )

Zatim lepo overklokujes ispitas kako se komp ponasa ,jel stabilan,opet proveris temperature kad nije opterecen i pod stresom ,pozeljno je da saznas max temperaturu koju cpu moze da podnese,u biosu ako imas namestis zastitu da se resetuje pri pregrevanju,ne mora da znaci da ce se cpu pregrevati nesto preterano ako je overklokovan,kod mene razlike skoro i da nema . Ako imas neki dobar kuler tim bolje.

...........................................................................................

Sto se tice graficke mozes preko riva tunera ili dual core centra ako si ga dobio uz graficku (moja je MSI NX8500GT 256MB i to imam uz nju za overklok )

Kao sto vidis bitan je i proizvodjac graficke a ne samo model ,i rezultati su ovi:


MSI NX8600GT Twin Turbo Videocard

11j20zn.jpg
msiNx86GTTT_front.jpg



MSI NX8600GT-T2D256E-OC Geforce 8600GT

34gtyz7.jpg
msi8600GT_front.jpg



Albatron GeForce 8600GT-256 PCI Express

15xtkoy.jpg
albatron8600gt256_front.jpg


Inace odavde su rezultati. Moram da te razocaram al ovo su provereni klokovi za verzije od 256MB,verovatno tvoja moze i preko toga,barem po pitanju memorije.

Al u praksi se to radi tako sto krenes da dizes samo cpu graficke za npr.20Mhz i gledas dal se slika ne zamrzava ili se pojavljuju neke boje i linije na monitoru,tako utvrdis granicu,e sad cpu vratis i isto radis sa memorijom i kad se isto desi dosao si do granice. Namestis obe vrednosi 30mhz nize od maksimuma i to je to. Isto tako moras paziti na temperaturu, graficke se greju jos vise nego procesori tj. stalno rade na tim temperaturama,dok kod procesora postoje oscilacije od 40c .Ako kojim slucajem nemas kuler na njoj namontiraj joj obavezno

Kao sto rekoh imam 8500GT i sa 459/800 overklokujem po potrebi kad to igra zahteva na 650/1000 ,shader 1566 i radi bez problema. Znaci u procentu to mu je 40% Gpu,a mem 25%,Maksimum joj je 676/1040. Temperatura mi je 40c posto sam joj nabacio 12cm fan jer ga nije ni imala,inace da njega nema isla bi preko 85stepeni

2zyx3wg.jpg


I za kraj,ja sam se malo vise raspisao al ako si bot kao sto kazes nemoj se zezati,upropastices komponente,nije neka nauka overklok al treba imati i neko znanje o tome:bye:
 

Back
Top