Niels Bohr Istina

#PPP

Ističe se
Poruka
2.106
The opposite of a correct statement is a false statement. But the opposite of a profound truth may well be another profound truth. Niels Bohr

Da li neko moze da prevede i/ili objasni, poshto ne mogu bash da shvatim poentu... Najbolje bi bilo kada bi neko objasnio na nekom primeru...
 
Da li neko moze da prevede i/ili objasni, poshto ne mogu bash da shvatim poentu... Najbolje bi bilo kada bi neko objasnio na nekom primeru...

Nils Bor je uveo pojam "komplementarnost" u fiziku.
Kada je dobio titulu viteza ovako je osmislio svoj grb: U centru je harmonija suprotnosti Jin i jang a iznad nje natpis "Suprotnosti su komplementarne"

Grb Nilsa Bora
Le_Tao_de_N_Bohr114.jpg


Ovakava razmisiljanja jesu rezultat sudara jednog fizicara sa filozofskim problemima koje je kvantna fizika otvorila pred njima. Nuacnici su se odjednom susreli sa filozofijom i umesto da pitaju filozofe o cemu se tu radi, poceli su da grade svoje filozofije ili evo poput Nilsa Bora povratak u istocnjacki misticizam.

Ovakav zakljucak i taj citat u tvom postu iznikli su iz cele kvantne fizike i njenih protivurecnosti.
Ako hoces primer komplementarnosti to moze biti dualnost talasa i cestice ..dve suprotnosti koje opet obe opisuju jednu fundamentalnu stavrnost koja nije ni talas ni cestica a opet je i jedno i drugo. Suprotnosti su komplementarne.

Kao jos jedan primer mozes videti ovu moju temu gde smo raspravljali o cuvenom ekspermentu kvantne fizike ... tkz. "Double Slit Experiment"

http://forum.krstarica.com/threads/371833
 
.. da .. i moguće je .. i veoma vjerovatno ..
.. meni je za to primjer idealizam i materjalizam .. žestoke suprotnosti .. svakom od koje može izgraditi sliku svijeta .. ali kada ju nastojiš potpuno zaokružiti .. ona ne može postojati .. jer joj nešto fali ..
.. da .. kao čestica ili talas .. ili svjetlo kao čestica ili talas ..
.. mislim da je logično da se u poručju .. malog .. to pokazalo .. a pokazalo se to da postojanje .. ili nema čvrste osnove .. ili ih mi ne znamo ..
 
.. da .. i moguće je .. i veoma vjerovatno ..
.. meni je za to primjer idealizam i materjalizam .. žestoke suprotnosti .. svakom od koje može izgraditi sliku svijeta .. ali kada ju nastojiš potpuno zaokružiti .. ona ne može postojati .. jer joj nešto fali ..

To nije dobar primer. Realizam je zasnovan na apsurdu i tu nemamo dve komeplementarne suprotnosti nego imamo istinu idealizma i apsurd realizma.
 
I Ozimanizam je zasnovan na apsurdu , ali uvek stoji mogucnost da joj nadjemo dualnu komplementarnost....

I dok oziman misli da je materijalizam zasnovan na apsurdu , a idealizam nije ("istina"), ja se u milinoj izjavi vise bunim zbog znacenja reci materijalizam koji ne ide uz ideal, nego uz ideju, a uz ideal bi isao realizam, ali to nisu suprotnosti....ali hajde nek bude da su na dva kraja zelje....
 
.. još samo ovo ..

.. to što se .. uz neku .. duboku istinu .. može naći suprotna .. duboka istina .. i ne mora biti .. svjetsko čudo .. .. moguće je da je to samo .. stupanj onoga do čega možemo doprijeti ..
.. recimo .. kada slijepac pipa slonu rep i kaže slon sliči metli .. to je istina .. .. jer taj rep stvarno može sličiti metli .. .. nama to izgleda kao smješno zato što smo sposobni vidjeti više .. .. ali gdje je garancija da nije moguće vidjeti više od onog što mi vidimo ..

.. nekakav fizičar ima model .. veoma širok i sveobuhvatan .. on čovječanstvu nudi .. model svega .. model svijeta .. on čovjeku nudi znanje koje pretendira da bude isto kao znanje boga .. bez dvojbi .. .. ali šta ako se negdje pojavi nešto što je suprotno tom znanju .. ? .. tada fizičar može reći .. nisam znao sve .. ili .. i suprotno od toga je istina .. ili .. a što se čini najtežim .. moj model možda i nije dobar svijet nije ono što mislimo da jest ..
.. ali .. ako kaže .. negdje sam se valjda zajebao .. cjeli bi svijet skočio i rekao .. ma ne seri .. pa vidiš valjda da sve štima .. baš po tvom modelu .. .. ali ga jebi .. on je došao do onog gdje ne štima ..
 

Back
Top