Da li Vojvodina polako odlazi???

Da li Vojvodina polako odlazi???

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Поверовао бих да не познајем много Буњеваца, који ни у сну неприхватају да су Хрвати и ја то поштујем.

Ne prelazi na individualno.
Razgovarali smo dali su Bunjevci Hrvati a ne pojedinačno nacionalno izjašnjavanje nekog.
I ja poznajem mnogo ljudi srpskog porijekla koji neće ni da čuju da su Srbi.
I ?
Nacionalno izjašnjavanje je privatna stvar pojedinca i građeno je na njegovom osobnom individualnom osjećaju.
Ali o tome nismo razgovarali.
Ni od 2,5 milijuna Hrvata porijeklom u SAD-u se svi ne izjašnjavaju kao Hrvati to čini njih cca 1 milijun ostali se izjašnjavaju kao Amerikanci neko možda i kao svemirci ali to ne umanjuje činjenicu da su porijeklom to kaj jesu.
 
Ne prelazi na individualno.
Razgovarali smo dali su Bunjevci Hrvati a ne pojedinačno nacionalno izjašnjavanje nekog.
I ja poznajem mnogo ljudi srpskog porijekla koji neće ni da čuju da su Srbi.
I ?
Nacionalno izjašnjavanje je privatna stvar pojedinca i građeno je na njegovom osobnom individualnom osjećaju.
Ali o tome nismo razgovarali.
Ni od 2,5 milijuna Hrvata porijeklom u SAD-u se svi ne izjašnjavaju kao Hrvati to čini njih cca 1 milijun ostali se izjašnjavaju kao Amerikanci neko možda i kao svemirci ali to ne umanjuje činjenicu da su porijeklom to kaj jesu.

Је л` Ви то озбиљно,
па ја сада да почнем а тврдим да су Хрвати Срби, такво им је порекло...
Или да су Црногорци, Муслимани(Бошњаци) и Македонци Срби, шта бисте Ви рекли...
Ја сада знам како бих одговорио, то што неко индивидуално сматра да је Хрват, Македонац или Црногорац то је његова приватна ствар али они су Срби и тачка,
Боже каквих све људи има.
Ако неко хоће да је буњевац онда је Буњевац а не Хрват исто важи и за све друге какво порекло какви бакрачи
госпон двадесет први век је Хеееееееееееј.
 
Је л` Ви то озбиљно,
па ја сада да почнем а тврдим да су Хрвати Срби, такво им је порекло...
Или да су Црногорци, Муслимани(Бошњаци) и Македонци Срби, шта бисте Ви рекли...
Ја сада знам како бих одговорио, то што неко индивидуално сматра да је Хрват, Македонац или Црногорац то је његова приватна ствар али они су Срби и тачка,
Боже каквих све људи има.
Ако неко хоће да је буњевац онда је Буњевац а не Хрват исто важи и за све друге какво порекло какви бакрачи
госпон двадесет први век је Хеееееееееееј.

Ajde ne minimaliziraj potpuno jasne i definirane stvari.
Svako ima pravo biti kaj god hoće.
Ali koliko ja znam većina Bunjevaca se izjašnjava kao Hrvati.
Jel to slučajno ?
Ili to ima veze s pojmom definicije nacije ?
Dakle zaključno ja ne tvrdim i ne pada mi to napamet da nekom uzimam pravo da se izjašnjava kako hoće.
Ali ako se neka grupa ljudi koja ima zajedničko porijeklo i zajedničko ima po tom porijeklu želi nacionalno izjasniti kao pripadnici mog naroda u čemu je problem ?
I ne vidim zašto sam ja retrogradan ako to uzmem kao činjenicu.
Pa nisam ja nagovorio 90 % Bunjevaca da se izjašnjavaju kao Hrvati niti ih ja nasilno proglašavam Bunjevcima ili još gore srbima katoličke vjere.
Zanimljivo je kako Srbi sve oko sebe proglašavaju Srbima a da ti isti ne žele to ni da čuju.
Zanimljivo je i to sam već napisao i ponavljam kako slovački Hrvati štokavci sebe već 500 godina nazivaju Hrvatima čak im i sela nose hrvatske toponimske nazive npr. HRVATSKI GROB i to oduvijek znaju i od kuda su došli ( Hrvatska Kostajnica i okolica ) i da su štokavci i prezimena su im na IĆ.
Kaj misliš tko je došao na njihove posjede i od kuda ?
 
Ajde ne minimaliziraj potpuno jasne i definirane stvari.
Svako ima pravo biti kaj god hoće.
Ali koliko ja znam većina Bunjevaca se izjašnjava kao Hrvati.
Jel to slučajno ?
Ili to ima veze s pojmom definicije nacije ?
Dakle zaključno ja ne tvrdim i ne pada mi to napamet da nekom uzimam pravo da se izjašnjava kako hoće.
Ali ako se neka grupa ljudi koja ima zajedničko porijeklo i zajedničko ima po tom porijeklu želi nacionalno izjasniti kao pripadnici mog naroda u čemu je problem ?
I ne vidim zašto sam ja retrogradan ako to uzmem kao činjenicu.
Pa nisam ja nagovorio 90 % Bunjevaca da se izjašnjavaju kao Hrvati niti ih ja nasilno proglašavam Bunjevcima ili još gore srbima katoličke vjere.
Zanimljivo je kako Srbi sve oko sebe proglašavaju Srbima a da ti isti ne žele to ni da čuju.
?

Значи да не причате глупости када тако морам да кажем,
да ли овде ико размишља док пише, УЖАС.
Како се деведесет посто Буњеваца изјашњава као Хрвати или су Буњевци или су Хрвати
РАЗМИШЉАЈТЕ САМО МАЛО ЗНАМ ДА ЈЕ ТЕШКО АЛИ ПРОБАЈТЕ.
а шта да ја кажем да се деведесет посто Мађара изјашњавају као Срби смешно је л` да или Муслимана свеједно која је то контрадикторност и будалаштина.
Нећу да дискутујем са Вама више не могу да замарам мозак.
 
Kakve veze Bokelji i Dalmatinci imaju sa Srbijancima ???
I Bokelji i Dalmatinci su časni Hrvati !

Бокеља Хрвата има таман колико и Далматинаца Италијана или Славонаца Мађара. Бокељи су махом Срби, а један део су национални Црногорци. Хрвати - њет.

Далматинаца има и Срба и Хрвата. Српски Далматинци су исто тако часни Срби, као што су и хрватски Далматинци часни Хрвати. ;)

Nikakva.
Kao ni između Bunjevca i Hrvata.
Kao ni između gradišćanskog, moliškog ili bokeljskog Hrvata.

:roll: Онда нема разлике ни између Срба и Хрвата и око чега се онда гложимо и ратујемо?

Између Буњеваца и Срба је мања разлика него између Буњеваца и Хрвата, а Шокци су пореклом католички Срби из Босне.
 
A o ovome nemam komentar. Nisi Balkanac? Pa da ne zivis mozda na Egejskim ostrvima??!?! O Koliko gluposti od ranog jutra..

Војводина није на Балканском полуострву него у Панонској низији. У томе нема ничег сепаратистичког, то је чиста географија, као што имамо Подунавље, Подриње, Поморавље итд.

Србија није само балканска земља. Србија је око 70% балканска, а око 30% панонска.

То је још из географије... СР Југославија је панонска и балканска, јужноевропска и средњоевропска, подунавска и јадранска итд.

Огромна већина Срба су Балканци, али нису сви.

Данас већина Војвођана јесу пореклом или делимичним пореклом Балканци због репопулације Војводине становништвом из балканских крајева... е сад, само зависи колико ко индивидуално осећа везе својих корена са тиме, али географски север Србије није на Балкану и Југоисточној Европи, него у Средњој Европи и Панонској низији.

И ту нисмо једини, слично је и са Хрватском и Хрватима, само је тамо 50-50. Славонија није на Балкану, Далмација јесте.
 
Ne prelazi na individualno.
Razgovarali smo dali su Bunjevci Hrvati a ne pojedinačno nacionalno izjašnjavanje nekog.
I ja poznajem mnogo ljudi srpskog porijekla koji neće ni da čuju da su Srbi.
I ?
Nacionalno izjašnjavanje je privatna stvar pojedinca i građeno je na njegovom osobnom individualnom osjećaju.
Ali o tome nismo razgovarali.
Ni od 2,5 milijuna Hrvata porijeklom u SAD-u se svi ne izjašnjavaju kao Hrvati to čini njih cca 1 milijun ostali se izjašnjavaju kao Amerikanci neko možda i kao svemirci ali to ne umanjuje činjenicu da su porijeklom to kaj jesu.

Објективно говорећи, да је са Буњевцима сличан случај као са националним Црногорцима у односу на Србе, да су 500 година за себе говорили да су Хрвати, па да су напрасно 1945. решили да више не буду, сложио бих се са тобом.

Међутим!

Буњевци никад нису за себе говорили да су Хрвати, нити их је ико сматрао истим народом са Хрватима.

Чак ни у Хрватској, писани су у "Влахе", заједно са Србима. Само што су ови били католици, а Срби су били "власи"-православци.

Буњевци су се раселили, као и Срби. Са Хрватима их веже словенско порекло и католичка вера, зато су се сјединили са њима.

И Срби и Хрвати би се сјединили да су исте вере.

Она грана Буњеваца која се преселила у Војводину, међу Србе, никад за себе није говорила да су Хрвати, већ да су Срби-католици и Буњевци.

Постали су Хрвати тек 1945. када су морали. Постоји комунистичка директива којом се, са једне стране, у ЦГ и Македонији забрањује Црногорцима и Македонцима да се пишу као Срби, а наређује Буњевцима у Србији да се пишу као Хрвати.

Буњевци нису Хрвати ни пореклом ни национално. И дан данас су призната национална заједница у Србији која има своја национална знамења, грб и заставу и нису Хрвати, нити са Хрватима имају везе.

Имају везе са Хрватима исто као и Срби - јужнословенски смо народ сви, једног језика.
 
Ти си из Војводине?
Хајде, реци нам какво је расположење народа код вас по овом питању?

Ја све нешто мислим да ово нема везе за животом, и да све приче о сепаратизму долазе од злонамерника из Београда.

Tačno si shvatila suštinu problema.

Vojvodina kao politički pojam de fakto ne postoji, i ne treba da postoji. Skoro sve dobro, i loše, što se Vojvodini dogodilo u poslednjih 40 godina je došlo iz Beograda, počev od ustava 1974, pa do sadašnjeg statuta, ili šta li je već, Vojvodine.

Naši sunarodnici Mađari, Slovaci, Rusini, Hrvati, Bunjevci, Nemci, Rumuni su u velikoj većini lojalni građani države Srbije, umnogome lojalniji nego mnogi Srbi koji se busaju svojim patriotizmom. Oni pitanje statusa Vojvodine posmatraju kao srpsko-srpsko pitanje, i kod njih nema izraženog separatizma ili nekih aspiracija.
Ekstrema uvek ima, ali mnogo je manje ekstremnih Mađara nego ekstremnih Srba u Vojvodini.

Znači, problem Vojvodine je isključivo u srpskim rukama. Među srpskim stanovništvom Vojvodine imaš dve kategorije: oko polovine stanovnika su Srbi poreklom iz stare Srbije, Kosmeta ili Makedonije, koji su se u više talasa naseljavali na teritoriju Vojvodine u poslednjih 500 godina. Druga polovina su kolonizovani ili doseljeni, nešto posle prvog, a mahom posle drugog svetskog rata iz Bosne, Like, Korduna, Dalmacije, Hercegovine, Crne Gore..

Pristalice autonomije Vojvodine su mahom iz ove druge kategorije Srba. U prvoj kategoriji je mnogo više izražen osećaj zajedništva sa Srbijancima (Srbima iz "uže" Srbije) , jer zajednički koreni nikada nisu zaboravljeni, već su, naprotiv, boljim uslovima života u jednoj uređenoj državi kao što je AU monarhija, samo dobijali na značaju. Uostalom, Vojvodina je kolevka srpskog nacionalizma, koji je i doveo do obnove srpske države u 19. veku.

Srbe iz ove prve kategorije ne zanima politička autonomija Vojvodine. Zanimaju ih čisti računi, zanima ih da se pitaju o onome što zarade i proizvedu. U suštini zanima ih isto što i nekoga iz Niša ili Leskovca, ili Užica ili Kragujevca. Centralizacija i beogradizacija Srbije već nam svima ide na živce, mada je tu realno danas Vojvodina u neuporedivo boljem položaju nego ostatak Srbije mimo beograda.

Srbe iz druge kategorije - "dinarske" Srbe zanima pre svega politička autonomija i vlast, ali ne i secesija. Naravno, ja sada generalizujem stvari. Tipičan primer ti je Čanak i njegovi ligaši. Buka koju Čanak, lički Srbin i njegovi dižu oko "pljačke Vojvodine i ugnjetavanja Vojvodine od strane Srbijanaca (?)" je upravo srazmerna količini para koje su im stavljene na raspolaganje. Što više imaju pod šapom, to su tiši. Njihov osnovni cilj nije otcepljenje od Srbije, već da pare umesto u Beograd idu u njihovu guzicu u Novi Sad.

Ogromna većina nas Srba, koji smo rođeni i živimo u Vojvodini, Srbiju vidi kao svoju jedinu državu. Međutim, ogromna većina nas je nezadovoljna kako se Srbijom upravlja, i preko glave nam je političkih gamadi svih boja i dezena koji Srbiju na smenu siluju već 25 godina. Bojim se da će , ako se ovakvo stanje u državi nastavi, veliki broj nas koji nismo secesionisti, i znamo da smo Srbi, okrenuti nekom obliku odvajanja od Srbije kao jedinom rešenju za opstanak nacije. Ovako kako se sada radi očigledno ne valja, a na horizontu ne postoji niti jedna organizovana politička snaga koja može da popravi stvari. Postoje samo loši, gori, i gori od gorih. Bojim se da ćemo uskoro početi da razmišljamo "Daj da se odvojimo od Srbije, pa ćemo barem sa našim gov-nima lakše na kraj, kada nema Beograda da ih podržava"...
 
Значи да не причате глупости када тако морам да кажем,
да ли овде ико размишља док пише, УЖАС.
Како се деведесет посто Буњеваца изјашњава као Хрвати или су Буњевци или су Хрвати
РАЗМИШЉАЈТЕ САМО МАЛО ЗНАМ ДА ЈЕ ТЕШКО АЛИ ПРОБАЈТЕ.
а шта да ја кажем да се деведесет посто Мађара изјашњавају као Срби смешно је л` да или Муслимана свеједно која је то контрадикторност и будалаштина.
Нећу да дискутујем са Вама више не могу да замарам мозак.

Хеликс је у праву, заиста се око 90% Буњеваца изјашњава као Хрвати, али се ту мисли на Буњевце у Хрватској. А то нису прави Буњевци, већ мешавина Хрвата и Буњеваца код које је остало буњевачко име у некој магловитој свести.

Правих Буњеваца има данас једино у Војводини. И изјашњавају се као не-Хрвати.

Тешко је правити паралеле са Мађарима, јер мађари нису словенски народ и није им исти матерњи језик као и нама. Срби и Хрвати имају исти матерњи језик и исто етничко порекло. То је народ подељен по вери. Срби су етничка мешавина у којој преовлађују стари етнички Срби, а у врло малој мери има и асимилованих Влаха, Цинцара, Бугара, православних Арбанаса, Рома итд. Хрвати су етничка мешавина у којој такође преовлађују етнички Срби (што они негирају), а има и нешто мало старих етничких Хрвата, као и Мађара, Чеха, Немаца и католичких Арбанаса. Србокатолици су језгро хрватске нације и матерњи језик Хрвата је српски. За БиХ, Славонију, већи део Далмације и једно 50% Хрватске важи да је тамошње становништво чисто српског етничког порекла и чини један народ са Србима из Војводине, Централне Србије, Босне, Херцеговине и Црне Горе.
 
Zanimljivo je i to sam već napisao i ponavljam kako slovački Hrvati štokavci sebe već 500 godina nazivaju Hrvatima čak im i sela nose hrvatske toponimske nazive npr. HRVATSKI GROB i to oduvijek znaju i od kuda su došli ( Hrvatska Kostajnica i okolica ) i da su štokavci i prezimena su im na IĆ.
Kaj misliš tko je došao na njihove posjede i od kuda ?


Zanimljivo, jedan od njih je Nikola Hajdin, predsednik SANU, iz familije koja je dala Jozefa Hajdna.
 
Znači, problem Vojvodine je isključivo u srpskim rukama. Među srpskim stanovništvom Vojvodine imaš dve kategorije: oko polovine stanovnika su Srbi poreklom iz stare Srbije, Kosmeta ili Makedonije, koji su se u više talasa naseljavali na teritoriju Vojvodine u poslednjih 500 godina. Druga polovina su kolonizovani ili doseljeni, nešto posle prvog, a mahom posle drugog svetskog rata iz Bosne, Like, Korduna, Dalmacije, Hercegovine, Crne Gore.

Заборавио си и трећу групу - панонске Србе који су ту староседеоци још од времена Сеобе Словена и старе Угарске.

Прво обнављање српског становништва у Војводини са југа је спровео мађарски краљ Матија у 13. веку, који је у Војводину населио неколико хиљада српских породица из Хума (Херцеговина).

Затим се у 15. веку Војводина надопуњује становништвом из Централне Србије и са Космета, у време српских деспота који су столовали у Београду и северно од Саве и Дунава. Змај Огњени Вук је у неколико наврата са собом водио српско становништво из околине Смедерева и јужних крајева у Банат.

Затим се у 17. веку на троуглу Баја-Сомбор-Суботица насељавају Буњевци, као Срби-католици.

Сеоба 1690. под Арсенијем Чарнојевићем год се не рачуна јер, иако то мали број људи зна осим историчара, тада није насељавана Војводина (Банат је тад још био под Турцима, а у Срему се ратовало), већ северна Мађарска и Славонија.

Срби са југа се насељавају под другим Арсенијем, Арсенијем 4. Јовановићем, 1737. године. Већина тих Срба се и не задржава у Војводини, већ се сели у Сеобу Срба из Војводине у Русију око 1750.

А затим се 1945. колонизује Србима из Хрватске и БиХ, а 1991-95. такође долази маса Срба из Хрватске и БиХ, али не планском колонизацијом.

Мало сад идем у ситна цревца, али три групе становништва су измешане у Војводини, не само две.
 
Хеликс је у праву, заиста се око 90% Буњеваца изјашњава као Хрвати, али се ту мисли на Буњевце у Хрватској. А то нису прави Буњевци, већ мешавина Хрвата и Буњеваца код које је остало буњевачко име у некој магловитој свести.

Правих Буњеваца има данас једино у Војводини. И изјашњавају се као не-Хрвати.

Тешко је правити паралеле са Мађарима, јер мађари нису словенски народ и није им исти матерњи језик као и нама. Срби и Хрвати имају исти матерњи језик и исто етничко порекло. То је народ подељен по вери. Срби су етничка мешавина у којој преовлађују стари етнички Срби, а у врло малој мери има и асимилованих Влаха, Цинцара, Бугара, православних Арбанаса, Рома итд. Хрвати су етничка мешавина у којој такође преовлађују етнички Срби (што они негирају), а има и нешто мало старих етничких Хрвата, као и Мађара, Чеха, Немаца и католичких Арбанаса. Србокатолици су језгро хрватске нације и матерњи језик Хрвата је српски. За БиХ, Славонију, већи део Далмације и једно 50% Хрватске важи да је тамошње становништво чисто српског етничког порекла и чини један народ са Србима из Војводине, Централне Србије, Босне, Херцеговине и Црне Горе.


Ма људи, један човек једна нација, нема један човек да је припадник шест нација али ни две, то тако нигде није,
или си Буњевац или си Хрват или Србин...
не може ја сам Буњевац који је Хрват али сам у ствари Србин или како год већ.
Дакле у 21. веку смо, национална припадност је нешто лично свако може да се ИЗЈАСНИ како хоће али када се изјасни онда је припадник те нације док се не изјасни другачије,
дакле рећи он је Србин који се изјашњава као Мађар је ортодоксна глупост,
ако се изјасниш као Мађар онда си Мађар и тачка док се не изјасниш другачије,
а чим постоји и једна особа која се изјашњава као припадник неке нације онда та нација постоји и није део ниједне друге.
Порекло је нешто друго и нема везе са овим јел` је изјашњавање о националној припадности лична ствар и нема везе ни са чим.
 
Мало сад идем у ситна цревца, али три групе становништва су измешане у Војводини, не само две.

Ok.

Akcenat sam stavio na dve grupe, u onom smislu u kojem poreklo, istorija i mentalitet Srba koji u te dve grupe spadaju određuje njihova preovlađujuća politička stajališta.

Moje iskustvo govori da se najjasnija razlika u političkim( preovlađujućim) stavovima može primetiti između onih koji su došli pre II sv rata, i onih koji su došli posle njega. Ako je poznato da je u Vojvodini pre II sv rata procenat Srba bio oko 37%, a da je danas 65% , uz ne veliku razliku u apsolutnom broju stanovnika Vojvodine ( od 1,8 mil pre rata do 2,2 mil danas), mislim da je podela na dve grupe
prihvatljiva.
 
Ма људи, један човек једна нација, нема један човек да је припадник шест нација али ни две, то тако нигде није,
или си Буњевац или си Хрват или Србин...
не може ја сам Буњевац који је Хрват али сам у ствари Србин или како год већ.
Дакле у 21. веку смо, национална припадност је нешто лично свако може да се ИЗЈАСНИ како хоће али када се изјасни онда је припадник те нације док се не изјасни другачије,
дакле рећи он је Србин који се изјашњава као Мађар је ортодоксна глупост,
ако се изјасниш као Мађар онда си Мађар и тачка док се не изјасниш другачије,
а чим постоји и једна особа која се изјашњава као припадник неке нације онда та нација постоји и није део ниједне друге.
Порекло је нешто друго и нема везе са овим јел` је изјашњавање о националној припадности лична ствар и нема везе ни са чим.

Ево овако. Србин и Мађар су искључиво националне категорије. А рецимо Црногорац може бити и национална и субнационална (регионална). Неко може бити Црногорац по националности, а неко други може бити регионално Црногорац (национални Срби из ЦГ).

Исто тако је име Буњевац у исто време и национално (за националне Буњевце) и субнационално, за оне Буњевце који се изјашњавају национално као Хрвати или Срби. Таквих примера има. Ја не негирам да Буњевци изворно са Хрватима немају никакве везе, али дефинитивно у Војводини постоји одређен број Буњеваца који себе зову Буњевцима, али то не виде као националну ознаку. Исто као што има и Буњеваца (већина) који то виде као националну ознаку.

На пример, у већем делу Далмације "Буњевац" значи једноставно - католик. Кад се неко покатоличи, говоре да се "побуњевчио". А тамо су све Хрвати... зову себе Буњевцима као што Срби у Банату за себе кажу да су Лале.

О томе говорим, како се то временом променило и да је могуће, а не да је то добро, да треба тако да буде или да Буњевци стварно јесу пореклом етнички Хрвати, пошто нису.
 
Хеликс је у праву, заиста се око 90% Буњеваца изјашњава као Хрвати, али се ту мисли на Буњевце у Хрватској. А то нису прави Буњевци, већ мешавина Хрвата и Буњеваца код које је остало буњевачко име у некој магловитој свести.

Правих Буњеваца има данас једино у Војводини. И изјашњавају се као не-Хрвати.

Тешко је правити паралеле са Мађарима, јер мађари нису словенски народ и није им исти матерњи језик као и нама. Срби и Хрвати имају исти матерњи језик и исто етничко порекло. То је народ подељен по вери. Срби су етничка мешавина у којој преовлађују стари етнички Срби, а у врло малој мери има и асимилованих Влаха, Цинцара, Бугара, православних Арбанаса, Рома итд. Хрвати су етничка мешавина у којој такође преовлађују етнички Срби (што они негирају), а има и нешто мало старих етничких Хрвата, као и Мађара, Чеха, Немаца и католичких Арбанаса. Србокатолици су језгро хрватске нације и матерњи језик Хрвата је српски. За БиХ, Славонију, већи део Далмације и једно 50% Хрватске важи да је тамошње становништво чисто српског етничког порекла и чини један народ са Србима из Војводине, Централне Србије, Босне, Херцеговине и Црне Горе.

Zanimljivo je i to sam već napisao i ponavljam kako slovački Hrvati štokavci sebe već 500 godina nazivaju Hrvatima čak im i sela nose hrvatske toponimske nazive npr. HRVATSKI GROB i to oduvijek znaju i od kuda su došli ( Hrvatska Kostajnica i okolica ) i da su štokavci i prezimena su im na IĆ.
Moliški Hrvati su također živi dokaz da tvoja teza ne pije vodu.
svi ostali gradišćanski Hrvati također.
Sve štokavci i prezimena na IĆ i svi Hrvati već 500 g.
Zatim autohtoni Hrvati u Rumunjskoj pazi sad kajkavci.
Iz dana u dan to se sve više istražije i otkriva.
Naime u SFRJ nisi mogao ni pomislit na tako nešto.
Da je materinji jezik Hrvata srpski je nonsens.
Srbi su govorili staroserbskim i pojavu Vuka su smatrali napadom na svoj materinji jezik.
Liturgije su se vršile skoro do Kraljevine YU na staroserbskom/staroslavenskom.
No to opet nikako ne znači kao protuteza hrvatskih lingvista i povjesničara da je Vuk ukrao hrvatski jezik.
Ni to nije istina jer je Vuk imao namjeru standardizirati jezik uvjeren da se radi o jednom narodu triju vjera.
Naravno on je taj narod nazivao serbskim. Što se ispostavilo kobnim.
Inače za one koji ne znaju ideja jugoslavenstva u to doba je bila toliko jaka da se većina ljudi nije ni pokušala usprotiviti Vuku pa je i dan danasa počasni građanin grada Zagreba.
 
rs)vojvodina.gif


Grb je odlican.:ok:
 
Ево овако. Србин и Мађар су искључиво националне категорије. А рецимо Црногорац може бити и национална и субнационална (регионална). Неко може бити Црногорац по националности, а неко други може бити регионално Црногорац (национални Срби из ЦГ).

Исто тако је име Буњевац у исто време и национално (за националне Буњевце) и субнационално, за оне Буњевце који се изјашњавају национално као Хрвати или Срби. Таквих примера има. Ја не негирам да Буњевци изворно са Хрватима немају никакве везе, али дефинитивно у Војводини постоји одређен број Буњеваца који себе зову Буњевцима, али то не виде као националну ознаку. Исто као што има и Буњеваца (већина) који то виде као националну ознаку.

На пример, у већем делу Далмације "Буњевац" значи једноставно - католик. Кад се неко покатоличи, говоре да се "побуњевчио". А тамо су све Хрвати... зову себе Буњевцима као што Срби у Банату за себе кажу да су Лале.

О томе говорим, како се то временом променило и да је могуће, а не да је то добро, да треба тако да буде или да Буњевци стварно јесу пореклом етнички Хрвати, пошто нису.

Isticanje Hrvatstva u Subotici nije godilo ni Srbima ni vladinim krugovima. Oni su htjeli da Bunjevci i nadalje ostanu Bunjevci i da budu most između Srba i Hrvata za stvaranje Jugoslavenstva. Međutim Bunjevci su vidjeli da od njih hoće da naprave most zato da gaze po njemu.
Vojna obavještajna služba iz Subotice je 1934. izvijestila šefa u Beogradu o buđenju hrvatske svijesti među Bunjevcima, poglavito zahvaljujući svećenstvu i inteligenciji (spominju i književnika Petra Pekića, autora povijesti Bunjevaca-Hrvata, čiju su knjigu zabranili jer "širi plemenski separatizam"), navodeći da je "sva bunjevačka inteligencija i najmanje 80% bunjevačkog naroda potpuno hrvatski i strogo katolički, ne samo orijentisana, nego i oduševljeno zadahnuta", tako da "Na severu naše države... mi imamo danas 100000 novih Hrvata".
Projekt stvaranja umjetnog bunjevačkog naroda, na štetu Hrvata je bio dijelom projekta, kojim se išlo zatrti trag postojanja Hrvata uopće. Promicanje bunjevačke nacije, sve u cilju smanjenja broja Hrvata i stvaranja umjetne nacije Bunjevaca, sve u cilju pripisivanje iste Srbima ("Srbi katoličke vjere") je bilo izraženo za zadnjih desetljeća Jugoslavije, a u pojedinim srpskim političkim i jezikoslovačkim ekspanzionističkim krugovima još i prije.

Sliku o dekroatizacijskim nastojanjima vladajućih krugova u Srbiji je najbolje dao bunjevački Hrvat, filozof Tomislav Žigmanov: "Milošević je odlučio Hrvate u Vojvodini umjetno podijeliti, pa je financijski podupirao organiziranje Bunjevaca, davao im je novac za izdavanje knjiga i novina, a oni su kao sluge za uzvrat lovili Hrvate po Vojvodini kako bi ih Milošević mogao slati na frontove. Dolaskom Koštunice Bunjevci proživljavaju renesansu. Hrvatska politička elita u Vojvodini i vodstvo DSHV-a nisu dorasli rješavanju toga problema, a vlasti u Hrvatskoj za njega su posve nezainteresirane". Naglasio je i da se brojni vojvođanski Hrvati i danas izjašnjavaju kao Bunjevci zbog straha za svoju egzistenciju, jer biti Hrvat u Srbiji nije baš popularno.

Jedna od najboljih potvrda da je nacionalno izjašnjavanje kao "Bunjevac" vid kriptohrvatstva je i podatak, kojeg je dao generalni konzul RH u Subotici, Davor Vidiš, u emisiji Otvoreni studio Radija Subotice 26. rujna 2007.:"U interesantnoj smo situaciji, jer smo svjesni da neki od pripadnika takozvane bunjevačke nacionalne zajednice imaju hrvatske dokumente koje su stekli temeljem činjenice da su prezentirali dokumente u kojima su se izjašnjavali kao Hrvati."
 
Sve je bilo moguće u A-U.
Još više je bilo moguće u Kraljevini YU.
Pa i u SFRJ.
Ali danas kad postoji Domovina polako se gase sve subinstitucije Bunjevaca koje osim pomutnje i zbrke nisu uspjele Bunjevce uvjeriti u nikakvo srpstvo.
Pa se logično dogodi i ono što je jedino normalno da takve parainstitucije Bunjevaca se gase same od sebe.
Između ostalog i zbog iz dana u dan sve uljuđenije Srbije.

U Srbiji raspušteno Bunjevačko nacionalno vijeće


Odluka je donesena zbog raskola u vodstvu zajednice, odnosno podnošenja ostavke većine od ukupno 15 članova Bunjevačkog nacionalnog vijeća.


Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava Srbije raspustilo je Bunjevačko nacionalno vijeće, manjinsku samoupravu zajednice Bunjevaca koja niječe svoje hrvatsko podrijetlo.

Odluka je donesena zbog raskola u vodstvu zajednice, odnosno podnošenja ostavke većine od ukupno 15 članova Bunjevačkog nacionalnog vijeća.

Predsjednik Bunjevačkog nacionalnog vijeća Nikola Babić izjavio je da je zatečen odlukom državnih tijela, to prije što je odluka objavljena u vrijeme upisa nacionalnih manjina u posebne biračke popise.

Predsjednik Hrvatskog akademskog društva u Subotici Slaven Bačić rekao je da raspuštanje Bunjevačkog nacionalnog vijeća, formalno, nema mnogo veze s hrvatskom zajednicom u Srbiji.
 
Zastava:
rs-vojvodina.gif

Grb:
rs)vojvodina.gif

Pasoš:
pasos_vojvodina.jpg

Tablice:
tablicavojvodine.gif

Himna:

vojvodina.jpg

Do skora sam mislio drugacije, ali sada mislim da Srbiju treba podeliti na: Vojvodinburg, sandzakistanski pasaluk, beogradski pasaluk sa niskom, kragujevackom i sabackom nahijom, Zapadni Vlasistan, Zapadni Bugaristan, Kosovometohistan i cigansku malu. Tako bi prestala sva trvenja, bila bi resena sva pitanja i bio bi apsolutni mir i politicka stabilnost dok ne pocnemo da emigriramo jedni kod drugih sto se kaze KO SIPTARI U SRBIJU.Takodje i BiH treba podeliti na federaciju BiH(Bosnjaka i Hrvata) i Republiku Zapadni Srboburgaistan, kasnije bi se hrvatski deo federacije pripojio Hrvojenburgu a Srboburgaistan beogradskom pasaluku sa svojim nahijama. Tako bi ovi zapadno balkanski prostori konacno bili razgraniceni i mirno pristupili Jeuro Uniji. I ako zvuci saljivo, ovo najozbiljnije mislim, jer je to najracionalnije resenje za sve.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top