Kuća (palata?) u Zemunu - Šejtanov ratnik

mayhem

Početnik
Poruka
3
Interesuje me da li neko zna da mi kaže nešto o kući u Zemunu, Pregrevica, koja se pojavljuje u filmu Šejtanov ratnik? To je ona (valjda) Turska kuća ili palata, potpuno različita od svega ostalog, specifična. Ako ste videli kuću sigurno znate na koju mislim, pa me zanima njeno poreklo i bilo kakvi podaci o njoj? Hvala unapred
 
to je kuća generala desovića, koji je iz nje izbačen posle 2. svetskog rata i u koju se uselio moj deda oznaš, sa četvoro dece.
ali, kad je ukapirao, šta se radi....vratio je kuću 1954. sagradio od prodaje slavonskog imanja drugu kuću u zemunu (za razliku od mnogih kojima ni dan danas ne pada na pamet da napuste otete kuće i stanove).
znam da je tu živela i neka ruskinja - u kakvom je rodu bila sa generalom desovićem - nemam pojma. toj ruskinji je deda nabavio pasoš da ode u francusku, jer ondašnja vlast nije htela ženu da pusti da ode iz fnrj...užas.
to je to...ukratko, ne bih da postavljam slike moje majke, slikane u bašti te vile.
 
to je kuća generala desovića, koji je iz nje izbačen posle 2. svetskog rata i u koju se uselio moj deda oznaš, sa četvoro dece.
ali, kad je ukapirao, šta se radi....vratio je kuću 1954. sagradio od prodaje slavonskog imanja drugu kuću u zemunu (za razliku od mnogih kojima ni dan danas ne pada na pamet da napuste otete kuće i stanove).
znam da je tu živela i neka ruskinja - u kakvom je rodu bila sa generalom desovićem - nemam pojma. toj ruskinji je deda nabavio pasoš da ode u francusku, jer ondašnja vlast nije htela ženu da pusti da ode iz fnrj...užas.
to je to...ukratko, ne bih da postavljam slike moje majke, slikane u bašti te vile.
tacno sam znala da ces ti znati!
svakako je bilo lepo procitati ovaj post i nesto saznati:klap:
 
Nije.Moj deda s majčine strane je bio partizan ali rodom iz Zemuna i kad se rat okončao nudili su mu da bira koju oće ''Švapsku kuću'' i on NIJE HTEO,jer se u našoj porodici, i sa očeve i sa majčine strane uvek znalo da je krađa greh.U rangu sa ostalim grehovima.I ono oteto prokleto.:aha:
Tek sad vidim da joj je deda bio oznaš...:pop: sačuvaj me bože i sakloni.
 
Ne bih se ja slozio,kuce posle rata, u Zemunu su dobijale citave porodice.Oni zasluzniji su mogli da biraju,ali ne zato sto su im bile ruke krvave,bar ne svi.Primer kurira Jovice koji je mogao da bira vilu na Dedinju,ali je izabrao obicnu kucu sa dvoristem i nesto zemlje prema Zemun Polju.Ceolog zivota se bavio zemljoradnjom i malo stocarstvom.Proziveo,kako je pricao lepse nego u vili. Danas ima mnogo vise primera otimanja,kako se oni zovu-stranacka pripadnost.
 
Znam gde živi ''kurir jovica'' i to nije mala kuća:aha:
Zaista znam mnogo toga o Zemunu jer mi porodica tamo živi par stotina godina i sa očeve i sa majčine strane...Tako da znam i šta je bilo i šta nije bilo...Prvi potez neko bi reko neznabožačkih,mada su danas veliki vernici i ''patriote'',po profesiji, hordi je bio rušenje nemačke Crkve koja je bila na mestu današnje Škole Petar Kočić...Na mestu groblja gde su sahranjivani Nemci je danas školsko igralište i vrtić:eek:...Ali sirovina je sirovina,uradili su ono čega su se zemunski Srbi,osim par kriminalaca sa petokrakom, gnušali makoliko da nisu voleli Nemce...:cool:
 
Poslednja izmena:
Kurir Jovica,onaj pravi,ne onaj sharlatan koji se prozivao za njega,je ziveo na uglu Hercegovacke i Mladena Stojanovica.Kuca je ruina,u kojoj obitava udovica,a cerka sa zetom napravila novu pored. Nekadasnje naselje Francental-Prvomajska,o.s. Petar Kocic si u pravu.Bila crkva,katolicka,bio Komunizam,kao na Kosovu,rusili,tako je vreme,ideali.
 
Znam brale,i gajio je ovce i krave u kući mogo si da mu osetiš kuću na kilometar:)
Inače osim po ''junaštvima'' u WWII poznat je i po tome što je za vreme radikalskih ''demonstracija'' 95.-e,kad je pala krajina bacio kamen od 30 kila na američku amabasadu:lol:

Ne radi se o istom coveku.Taj KAMENJAR je sharlatan koji se predstavljao kao kurir Jovica. Pravi je bio dusha od coveka, i u to vreme je bio bolestan,shlogiran, a ona protuva je hteo slavu.
 

Back
Top