Аргумент "од тога се не живи",незнање и незаинтересованост за историју у Србији.

Svecovek

Ističe se
Poruka
2.345
Често сам се налазио у ситуацији о којој ћу да пишем у овој теми.
Дакле у питању су људи који имају хедонистичку филозофију живота и материјалистичко схватање света.Навешћу вам један пример, пре две године на послу у поподневној паузи седео сам за столом са колегама.

Један од њих је равногорац,пошто сам ја збораш,ушли смо у занимљиву расправу о историји средњег века, затим о другом светском рату,политикологији,геополитици...
У једном тренутку други колега устаје и одлази уз реченицу:"Ух,преозбиљна је ово дискусија за мене."Трећи,зевајући као да се сложио са њим:"Ух,стварно,баш сте досадни,од тога се не живи".

У том тренутку поцрвенео сам као рис од беса.Није мене толико погодила ово реченица:"Од тога се не живи.",колико лицемерство оног који је ту мисао изговорио.Бесно али ипак уздржавајући се и са толеранцијом поставио сам му контрапитање:

-Опрости друже,али можеш ли да објасниш шта ти то значи?

-Шта,шта ми то значи?

-Па та реченица,коју стално слушам од скоро свих:"Од тога се не живи".

-Шта ти није јасно?Значи,немам материјалну корист од тих празних прича.

-Па шта ако немаш материјалну корист?Па не живи човек само од хлеба,ваљда има и своје духовне потребе?

-Не живи човек од хлеба?Него од чега живи мајке ти?

-Не слушаш ме шта говорим човече,ја сам рекао не живи човек САМО од хлеба.

-Заболе ме за историју.

-Ти си материјалиста?

-Нормално,ја сам уз то и хедониста.

-Ок,чак и ако су ти паре све у животу,да те ти људи о којима причам са Бокијем(то је онај равногорац,моја колега) нису ослободили од Турака,можда би данас био роб и радио за 10 евра,уместо за 300.О мој друже од историје се итекако живи,ако читаш историју,онда можеш да схватиш садашњост и предвидиш будућност.Чак шта више одткуда смелости друже ти имаш да кажеш "од историје се не живи",када и ти упражњаваш активности од којих немаш конкретну материјалну корист и због којих чак губиш време и новац.

-И до сада си много лупао глупости,али сада га претера,коју активност ја упражњавам а да немам користи од ње,мајке ти,просветли ме?

-Гледаш мундијал,фарму,висиш на фејсбуку...



На овоме се разговор завршио,постиђен колега хедониста је отишао без речи....



Једном приликом у кућу ми је дошао другар моје сестре,лежао сам у кревету и читао од Светог Николаја Жичког "Царев Завет".Упитао ме је:

-"Шта читаш то?"

-"Ма,неку књигу о Косовском боју од Николаја Велимировића",одговорио сам му преко воље и брзо само да га се ослободим,пошто не волим да ме неко прекида док једем или читам.

-"А ко је био он?",поставио ми је питање,а иначе он је студент Економског факултета и веома успешан одбојкаш.

-Избезумљен,гледао сам у њега 10 секунди као у духа,тако да је и он помислио да ми је позлило,прекинуо сам тишину кратким одговором,"Укратко моје скромно мишљење јесте да је он највећи Србин после Светога Саве,13.апостол,5.јеванђелист,један од највећих мислиоца 20 века.".



Централна личност људске историје је још пре 2 миленијума изрекао једну генијалну мисао:""Не живи човек само о хлебу, него и о свакој речи која излази из уста Божијих."
Дакле Богочовек из Назарета није рекао "не живи човек од хлеба",већ "не живи човек САМО од хлеба".Молим вас па на шта би личио овај свет када би сви гледали искључиво материјалну корист?

Имам утисак да је барем 95% грађана Србије потпуно(или делимично?) незаинтересовано за историју.

Десило се једном на РТС-у,када су радили анкету о Драгиши Цветковићу,да 76% људи није ни знало ко је он.

Не знам да ли овакве закључке изводим због окружења у коме се налазим,али занима ме и ваше мишљење?

Још нешто,људи не знају елементарне ствари,типа када је избио 2.балкански рат,лозу Немањића,шта је свастика,не знају да је Џугашвили једно време био свештеник,не знају да је "Стаљин" псеудоним...
 
Ne moraju svi da imaju zanimanje za Istoriju.

Niko ne moze da bira gde, niti kada... ce da se rodi.

Istorija svake drzave ima i crne, a ne samo bele stvari. Nije nas narod cinio samo herojska i hrabra dela kao sto nas u skolama uce.

Ima milijardu tema kojima se mozemo posvetiti u toku zivota, zasto Istoriju postaviti iznad ostalog?

Naravno, slazem se... ljude ne treba da zanima iskljucivo ono od cega se jede i od cega se zivi, ali takodje ako ne mogu da priuste sebi zivot, onda moraju prvo time da se pozabave, pa onda ostalim stvarima. Ukoliko imaju obezbedjen prosecan zivot i nisu preterano optereceni brigama, onda se mogu posvetiti i drugim stvarima. Ali zar je jedina duhovna stvar koja nas moze zanimati Istorija? Postoji milijardu nauka i milijarda grana, neko moze da pronadje lek za neku bolest i spasi milion zivota, ali... umesto toga je mogao i da sedi i proucava istoriju svojeg naroda kako bi bio ponosan sto zna koja je koja bitka i koje se godine desila...

Po meni nikoga ne treba siliti da proucava odredjenu granu. Vecina nas ima slicne mozdane sposobnosti, i svako treba da ima svoju slobodu da odluci koje oblasti bas njega zanimaju i kakav doprinos on zeli da ostavi planeti i covecanstvu.
 
Lepo ti je rekao covek, "Od istorije se ne zivi" :

Али чекај,:D не живи се ни од писања на овом форуму,зар не?:pЧак шта више ово кошта,па ипак сви пишемо...

Гледаш ТВ,а опет немаш користи од тога...
 
Али чекај,:D не живи се ни од писања на овом форуму,зар не?:pЧак шта више ово кошта,па ипак сви пишемо...

Гледаш ТВ,а опет немаш користи од тога...

Gledas TV, zabavis se, a ako gledas naucne kanale mozes i da naucis o vrstama zivotinja, cak i bitkama i ratovima svetske istorije, kako stvari funkcionisu, kako se prave...

Ljudi pisu na forumu takodje da bi se zabavili i ispunili neku potrebu ili zelju.

Sve sto radimo radimo sa razlogom ;)
 
Али чекај,:D не живи се ни од писања на овом форуму,зар не?:pЧак шта више ово кошта,па ипак сви пишемо...

Гледаш ТВ,а опет немаш користи од тога...

:kafa:

Ko kaze da ja nemam koristi od pisanja na forumu, gledanja tv-a ? :think: Odakle ti znas sta ja pisem na forumu , sta gledam na tv-u i drugo ...

Stavljas istoriju u epicentar svih nauka, sto je smesno ... Imam puno bitnijih nauka u zivotu od istorije i njima se i bavim .... Istoriju ne gotivim i njome se ne bavim, ukusi su razliciti i ne mozes nekom tek taku prilepiti etiketi budale jer ne deli tvoje misljenje ... I ne ne znam za tog apostola niti me zanima, i ne osecam se manje vrednim niti manje pametnim od tebe ... :p
 
:kafa:



Stavljas istoriju u epicentar svih nauka, sto je smesno ... Imam puno bitnijih nauka u zivotu od istorije i njima se i bavim ....

Па историја је учитељица живота.Признајем да много волим религију,филозофију,историју...А исто тако не волим природне науке.

Јустин Поповић је лепо рекао:"Човек који се не бави питањем Бога,питањем бесмртности,питањем загробног живота,питањем смисла,питањем људске историје,па то и није човек..."
 
Ti istoriju vidis kao dusevnu potrebu ja ne :mrgreen: Ali ja u drugim stvarima vidim to sto ti vidis u istoriji ...:

Тако је,ја имам идеалистичко схватање историје и идеалистички поглед на свет.:D
Нема чамотиње коjа може да савлада одушевљење, таj урагански животни елан, што jе у стању, од поjединаца у стању да створи скоро jедно тело, толико њиме биваjу повезани уjедно осећаjи и воља свиjу.
 
Па историја је учитељица живота.Признајем да много волим религију,филозофију,историју...А исто тако не волим природне науке.

Јустин Поповић је лепо рекао:"Човек који се не бави питањем Бога,питањем бесмртности,питањем загробног живота,питањем смисла,питањем људске историје,па то и није човек..."

Istorija je uciteljica zivota je rekao istoricar .

Koji Bog :lol: Ateista :lol: Nebitno ...

Ali ono sto sam hteo da kazem, evo bez upotrebe googla, nagadjam i da je ovaj Justin bio neki u najmanju ruku filozof ili tako nesto :lol: Zar ne vidis analogiju, svako govori lepo o onome o cemu se bavi ... I sta sad Justin Popovic ko god bio kaze da ja nisam covek i ja treba da se ubijem mozda :think: Kojestarije ....
 
I ja kao istoricar pobesnim kad neko ne zna osnovne stvari, ali moramo gledati i drugu stranu medalje. Moj drugar je biolog, po ceo dan hvata zmije po zabitima cele Srbije. I ja se pitam kako moze to da radi, kao sto se i on pita sta ce meni Hamurabi.
Druga stvar, ne znam da li si istoricar, ili ljubitelj istorije, ali svejedno, meni je zanimljivija istorija Engleske u doba Tjudora i Stjuarta, nego istorija Srba u Habzburskoj monarhiji. Svako ima nesto svoje sto ga privlaci.

Ono u cemu se slazem, to je da je sramota da ljudi ne znaju za neke ljude koji su dosta cinili za nas narod, ili za svet. Tu ne mislim samo na vojskovodje, politicare, vec i na umetnike, lekare koji su pronasli lek za bolesti, naucnike...
 
Istorija je uciteljica zivota je rekao istoricar .

Koji Bog :lol: Ateista :lol: Nebitno ...

Ali ono sto sam hteo da kazem, evo bez upotrebe googla, nagadjam i da je ovaj Justin bio neki u najmanju ruku filozof ili tako nesto :lol: Zar ne vidis analogiju, svako govori lepo o onome o cemu se bavi ... I sta sad Justin Popovic ko god bio kaze da ja nisam covek i ja treba da se ubijem mozda :think: Kojestarije ....

Јој,имплицираш ми оно што нисам рекао...:) Уопште мене само занима,да ли је и ваше окружење овако,или сам ја субјективан?Дакле да ли се слажемо да 95%Срба не воли историју.
 
Јој,имплицираш ми оно што нисам рекао...:) Уопште мене само занима,да ли је и ваше окружење овако,или сам ја субјективан?Дакле да ли се слажемо да 95%Срба не воли историју.

Moje okruzenje je pih kako bih rekao, ma ima istoricarski rastrojenih ljudi ali ne mnogo ... Uglavnom je onih koje mrzi sto su zivi i nista ih ne interesuje ....

Netacno je da 95% ne voli istoriju .


Uzgred znam ko je Hamurabi :zskace: :lol::lol:
 
На жалост већина људи су подлегли разноразним "забавама" до којих у данашње време може да се дође.
Људи занесени тим "забавама" не стижу да размишљају о: Богу, својим ближњима, историји...
Те "забаве" им поједу сво слободно време.
Некада док није било тих "забава" људи су се окупљали и дружли и наравно радо причали и о историји. Не видим ништа лоше у историји и мислим да је ван памети да то некога може да смара него су навикли да се баве "забавама" а историја их не забавља па зато тако реагују.
Свако воли да чује више или мање приче из историје то су потврдили ieifood и Stevee и то је нормално.
Није добро што већина људи не зна ко су им преци и шта се све дешавало кроз историју. Не мора се све знати али најбитније догађаје и личности треба знати. Ко не зна своју историју подложан је разним манипулацијама. А данашњи медији су препуни разних неистина и манипулација а које су у директној вези са историјом.
 
Poslednja izmena:
Потребно је да ценимо , поштујемо своју историју и национални идентитет, јер овај народ нема понос и угледа се на све културне производе народа који имају итекако изражен понос и идентитет.

Често и без покрића.
 
Ма интересују се онако плашљиво , само за скорије ствари, званичне, ограничене у страху да не испадну глупи. Уствари не знају дал` смо потомци неке хорде бандита из степе или народа који је живео овде одувек. Овде обично осете да им неки "камен" пада у пределу стомака и одма као нешто филозофирају.

Чак и ако се прикажу реалне ствари и докази , у генетском страху од голог отока, усађеном, не прихватају :)
 
@Словесни Филозоф: Другар не сматра да је бесмислено занимати се за историју, него мисли за тебе да се и превише примаш и да много смараш око тога, а није хтео да те увреди.

Извини што ја овако директно, није да се не слажем са тобом, него кажем шта у преводу значи "од тога се не живи". Ти си идеолошки врло одређен, и то у једном правцу који је за већину нов, непознат и револуционаран, чак у супротности са оним што они знају о томе. А исто тако постоји гомила других хобиста по питању историје, а који имају другачије мишљење и другачије закључке (на пример, тај равногорац). То људе смара, не желе да се тиме баве на тај начин. Исто као што ће неко неком феноменалном познаваоцу Библије, а који је адвентиста или Јеховин сведок, на сличан начин одговорити мислећи притом "Извини, али твоја прича ме не занима и нећу да будем део ње". Не поредим овде збораштво са верским сектама, наравно, него само дајем сличан пример.
 

Back
Top