Visnje- opklada :)

dulebass

Domaćin
Poruka
3.337
Pozdrav svima. Ako se neko razume, pa moze da pomogne.
Kaze moj drugar da je gledao na RTS-u emisiju o nekom vocaru koji drzi visnje na 50 ha. Kaze da mu je vocnjak zaras'o u korov, da ga ne odrzava, sto znaci da kada posadis visnje, nemas NIKAKVOG posla do branja.
E sad, ja se ne razumem u to, ali ne mogu da poverujem. Zna li neko sta se tokom godine radi sa visnjama, da li se kreci drvo, djubri, sta ja znam vise.

Inace, ako nekog zanima za biznis, evo sta taj drugar kaze da je cuo:

50 hektara zemlje, 7 tona visanja po hektaru (i to je izuzetno losa godina).
Znaci, to je 350 000 kg voca.
Drzava otkupljuje za 30 dinara po kg.
Vocar placa berace 8 dinara po kilu.
Znaci, on ima 22 dinara po kilu, puta 350 000 kg, to mu dodje oko 75 000 evra godisnje.
Sitni troskovi kamiona da se to prenese.

Meni je nerealno da to moze tako, sta vi znate o tome?
 
Naravno da znam, ali nema to veze sa mojim pitanjem.

Itekako ima veze.

Znas li ti KOLIKA JE INVESTICIJA podici samo jedan hektar sa visnjama?

Koliko radnika beru JEDAN hektar?

Koliko kosta ODRZAVANJE VOCNJAKA od sadnje do berbe?

KOME prodati visnje sa 50 ha?


Nije vocnjak samo posaditi - brati.

Izmedju toga ima jako MNOGO POSLA.

I troskova.
 
Zato trazim ako neko zna da kaze sta se sve radi. Ja sam siguran da ima nesto, ali treba mi napismeno sta konkretno.

Ajde da ti odgovorim za ovo sto si postavio. Drzava otkupljuje za 30 dinara. Nije bitno koliko radnika bere, 8 dinara placas po kilu, a to se ne bere za par dana, vec dugo, radnike ces lako naci.
I ne razumem kakve veze ima kolika je investicija, sve ove brojke mozes da podelis sa 10 i da se govori o 5, a ne 50 ha.
Stvar je u tome da mene interesuje kako se odrzava JEDNO drvo, a krajnje je nebitno da li imas jedno ili milion.
 
Zato trazim ako neko zna da kaze sta se sve radi. Ja sam siguran da ima nesto, ali treba mi napismeno sta konkretno.

Ajde da ti odgovorim za ovo sto si postavio. Drzava otkupljuje za 30 dinara. Nije bitno koliko radnika bere, 8 dinara placas po kilu, a to se ne bere za par dana, vec dugo, radnike ces lako naci.
I ne razumem kakve veze ima kolika je investicija, sve ove brojke mozes da podelis sa 10 i da se govori o 5, a ne 50 ha.
Stvar je u tome da mene interesuje kako se odrzava JEDNO drvo, a krajnje je nebitno da li imas jedno ili milion.

Dule, nije to tako jednostavno kao sto se tebi cini.

Ti nemas predstavu o tome.

Ulaganja u 50 hektara visanja su OGROMNA! Mere se MILIONIMA.

Za berbu traba NA HILJDE radnika, kojima treba obezbediti stanovanje, hranu, prevoz...

I na kraju, kada sve organizujes i ulozis, na otkupnom mestu ti kazu: "Izvinite, strani kupac je otakazao, ne primamo visnju!"

To se nije jednom desilo, to se desavalo vise puta kod nas...

Ti meni licis na onog sto je jednom rekao: "Najbolje je napraviti fabriku sesira. Proizveces za godinu gana milion sesira, na svakom zaradis po jedan euro i imas milion eura!"

Teorijski je tako.

Ali u praksi je mnogo drugacije.

Razmisljaj ti kako da podignes JEDAN hektar visanja...

Pa ako ti krene dobro - lako ces povecavati kasnije... :bye:
 
Ajde da prekinemo diskusiju, jer ja to NE PLANIRAM da radim, vec je stvar o opladi. Drugo, rekao sam da mozes ove cifre da delis na koliko hoces. Moze i na 1 hektar, ili jedan ar, ili jedno drvo...
Mene zanima sta se sve radi oko visnje. Zna li neko?
 
Ne raspravljaj se sa budalom dule!

Grad, slana ,mraz, sve ce ti prepoloviti proizvodnju ,pa idemo dalje protiv plamenjace se prska obavezno (vise prskanja ,posle kise- obavezno) i protiv insekata se koristi insekticid da nebi bile pune crva. drugo takva visnja ce imati preveliki udeo koshtice u ukupnoj masi ploda , bice mrshava sto se kaze takoda djubrenje je obavezno i u velikim kolicinama preskupi NPK 15-15-15 (tri petneskinje) posto stajnjak ne smes da koristis da se nebi izlegale larve oko stabala i skupljale krtice i misevi pogotovu preko zime oko korena ,orezivanje je obavezno na plantaznom zasadu bez obzira na vocku (orezuje se cak i orah), dakle puno radnika preko cele godine ,puno mehanizacije ,traktora ,sto znaci ogromne troskove za naftu u hiljadama evra ,prskalica ,servisnih delova ,maski da nebi udisao otrove,navodnjavanje obavezno ,znaci blizina reke (koja ne presusuje leti) ili nekoliko bunara...
i na kraju te zeza opacno kupac jer moras da mu prodas da nebi propao rod a visnja ne trpi transport. a ako ti prevozis onda ti trebaju i kamioni hladnjace i to puno ,bolje shleperi.
eh eto ukratko ,mozda sam nesto i preskocio ,proizvodnja kod nas je odavno prsla, ja da nisam uhvatio zadnji voz da izvezem nesto ove godine u Rusiju jabuka puko bi, ne slusaj politicare i medije ni 1% jer svi su oni su pobegli sto dalje od poljoprivrede i svojih kamenjara i sad savetuju nas domacine koji smo rodjeni ovde kako da se sagnemo i cutimo ,kao seljak ces uvek biti ZADNJI i svi cete GAZITI. Zasto nam onda tako savetuju?--PAKOST i ZLOBA!!!!
 
Poslednja izmena:
Preko tog prokletog rts-a su savetovali ljude da gaje nojeve puzeve i statijaznam da su ljudi pukli i upali u takve dugove i dubioze da to nije normalno... Da se ja pitam nisu trebali da ga zapale ,trebali su da ga SRAVNE zajedno sa pinkom i ostalim .dakle ko jos veruje tv.-u?
 
Ne raspravljaj se sa budalom dule!

Grad, slana ,mraz, sve ce ti prepoloviti proizvodnju ,pa idemo dalje protiv plamenjace se prska obavezno (vise prskanja ,posle kise- obavezno) i protiv insekata se koristi insekticid da nebi bile pune crva. drugo takva visnja ce imati preveliki udeo koshtice u ukupnoj masi ploda

:hahaha:

Strucnjace, visnja NEMA PLAMENJACU!

Nit se prska posle kise....:rotf:

A i NEBI se pise odvojeno....:per:
 
Da,da čuvena oblačinska višnja...čupali ljudi stabla i krčili voćnjake za koje su podigli kredite koje moraju otplatiti a otkupnacena bila 8 dinara....bilo jednom u Srbiji (mislim prošle godine)...gajenje puževa,nojeva,nutrija....mini farme,mini ribnjaci-onda uvoznik blizak nekom u vladi uveze filete soma (iz delte Mekonga-najzagađenija voda na svetu) pa ih prodaje po 120 dinara...a ti prodaj onda svog šarana ili pastrmku...
Svakome savetujem da beži od toga...država drnda seljaka tolike godine a on mučenik seje ''da ne ostane neposejano''....kune zemlja...radi sa gubitkom i svestan je toga al' mora da radi ....
 
nove kalemljene sorte se itekako prskaju majstore. barem sam decku objasnio za razliku od tebe. neke stvari su se promenile od pre 30 godina...a za ovo drugo neka barem i ti budes jednom u pravu. praopisne greske sam bas i pokupio na forumu.

anto nemas bre kome da prodas ,to su sve price za pericu,ove godina namerno su rasturili jabuke...ja izvozim u Rusiju a mafija uvozi u Srbiju.
 
nove kalemljene sorte se itekako prskaju majstore. barem sam decku objasnio za razliku od tebe. neke stvari su se promenile od pre 30 godina...a za ovo drugo neka barem i ti budes jednom u pravu. praopisne greske sam bas i pokupio na forumu.

anto nemas bre kome da prodas ,to su sve price za pericu,ove godina namerno su rasturili jabuke...ja izvozim u Rusiju a mafija uvozi u Srbiju.

Visnje NE OBOLEVAJU od plamenjace, bile stare ili nove sorte...

Naravno da se prskaju, ali ne protiv te bolesti vec protiv sive trulezi (Botryts spp) i protiv nekih insekata (eventualno).

Strani kupci su jako osetljivi na karence pesticida na tom vocu pogotovo ako se prodaje kao pulpa.

Nauci da ne prdis kada ne znas s kim pricas.
 
Pozdrav svima. Ako se neko razume, pa moze da pomogne.
Kaze moj drugar da je gledao na RTS-u emisiju o nekom vocaru koji drzi visnje na 50 ha. Kaze da mu je vocnjak zaras'o u korov, da ga ne odrzava, sto znaci da kada posadis visnje, nemas NIKAKVOG posla do branja.
E sad, ja se ne razumem u to, ali ne mogu da poverujem. Zna li neko sta se tokom godine radi sa visnjama, da li se kreci drvo, djubri, sta ja znam vise.

Inace, ako nekog zanima za biznis, evo sta taj drugar kaze da je cuo:

50 hektara zemlje, 7 tona visanja po hektaru (i to je izuzetno losa godina).
Znaci, to je 350 000 kg voca.
Drzava otkupljuje za 30 dinara po kg.
Vocar placa berace 8 dinara po kilu.
Znaci, on ima 22 dinara po kilu, puta 350 000 kg, to mu dodje oko 75 000 evra godisnje.
Sitni troskovi kamiona da se to prenese.

Meni je nerealno da to moze tako, sta vi znate o tome?
Lupas gluposti gde je rezidba obrada prskanje djubrenje ambalaza prevoz nemas ti sinko blage veze.
 
Pozdrav svima. Ako se neko razume, pa moze da pomogne.
Kaze moj drugar da je gledao na RTS-u emisiju o nekom vocaru koji drzi visnje na 50 ha. Kaze da mu je vocnjak zaras'o u korov, da ga ne odrzava, sto znaci da kada posadis visnje, nemas NIKAKVOG posla do branja.
E sad, ja se ne razumem u to, ali ne mogu da poverujem. Zna li neko sta se tokom godine radi sa visnjama, da li se kreci drvo, djubri, sta ja znam vise.

Inace, ako nekog zanima za biznis, evo sta taj drugar kaze da je cuo:

50 hektara zemlje, 7 tona visanja po hektaru (i to je izuzetno losa godina).
Znaci, to je 350 000 kg voca.
Drzava otkupljuje za 30 dinara po kg.
Vocar placa berace 8 dinara po kilu.
Znaci, on ima 22 dinara po kilu, puta 350 000 kg, to mu dodje oko 75 000 evra godisnje.
Sitni troskovi kamiona da se to prenese.

Meni je nerealno da to moze tako, sta vi znate o tome?

Izvini ali ocigledno nisi video plantaze u korovu ..Pa ovo sto si napsao je Raj to bi se isplatilo na svakoj povrsini ali nazalost vocnjaci urastaju u travu korov.Najveci problem je upravo otkup.
 
veruj mi niko ne bi pustio da mu zaraste 100 e u korov a ne po tvojoj racunuci 75000, nazalost najveci problem poljoprivrede kod nas je trziste, treba obezbediti poloprivrednicima trziste, onda bi radili sa sigurnoscu,
ovako i ono sto uspeju plate im ili nikad ili kad skoci evro a pare za finansiranje ponovno pokretanje proizvodnje sami nalaze, ogromna je razlika ovde i inostranstvo...
 
Evo snimak za decka sto je otvorio temu
I vidi kakvu visnju ima covek znaci sve operacije od A-Z uradjene
I ja neznam koliko kosta jedna sadnica visnje + 5-6godina da prodje da bi visnja davala svoj skoro maximalni prinos
Znaci te pare sto se spominju i te cene za otkupljivanje sve varira a posebno neto zarada koja ti ostane
E sada jedini faktor koji menja moju pricu je; to sto prica ovaj decko 75000evra zarade je moguce i izvodljivo SAMO za ljude sto imaju 30ha visnje zadnjih 20-30g pa su ljudi sve amortizovali i zemlju i sadnice i mehanizaciju i sada imaju 50ha i vrse samo obnovu vocnjaka+agronomija .i radna snaga,ti ljudi mogu da zarade velike pare ali posle 20godina mucenja
Inace sada od nule krenuti izracunaj zemlju i sadnice samo pa ti vidi koliko ti treba para a amortizaciju ces osetiti tek posle 6te godine








Evo i video gde se ne spomonje VISNJA ali svaka recena rec moze da se primeni za visnju pa ti vidi svake zime sta te ceka(rezanje) pa 50ha treba ti 50radnika pa ti vidi
 
Poslednja izmena:
Вишња није осетљива култура и нема много посла око ње. Нико још никада није прскао вишњу инсектицидима и другим. Питајте сељаке на селима. Орезивање је минимално.
 
Вишња није осетљива култура и нема много посла око ње. Нико још никада није прскао вишњу инсектицидима и другим. Питајте сељаке на селима. Орезивање је минимално.

nemas pojma s oprostenjem :mrgreen:

kvalitetna visnja i velika rodnost visnje ti tvoji seljaci nemaju
pogledaj na video snimku kakvu visnju ima covek i koji posao treba oko nje sa orezivanjem samo nema nista :bye:

E da i ovo sto si napisao vazi za amatere a ne za profesionalnu proizvodnju od 50ha
 
Ovako: ovaj forum i ova tema trebaju da koriste ljudima, a ne da se svi tovarimo medjusobno.
Ne znam sta znaci ovom liku sto mi je rekao da nemam blage veze. Ako si pazljivo citao, video bi da ja kazem da ima da se radi, a ne znam sta. Zato polako sa optuzbama.
Sve u svemu, i dalje ne znam sta i koliko treba da se radi. Ne znam sto ste se svi uhvatili za 50 hektara, pominjete hladnjace itd. Lepo sam napisao, podelite ako hocete za 10, ili jos bolje, racunajte po jednom hektaru. Isto je to samo se ulaganja mnoze.
 
Pardon ako sam ja tu nesto izfilozofirao :rumenko:

Pokusao sam da kazem da se ne isplati jedan hektar a ne isplati se poceti od nule 50hektara(na posten nacin a lopovi i bagra sto ima 200hilj evra da opere u neki biznis to je druga stvar)

Ej care a i nisi precizan jel pricamo o IMAM NJIVU IMAM VISNJU ili da kupim njivu i da kupim i posadim visnju i sacekam da da rod ??? Preciziraj :)


A taj covek sa rts-a ako je sve amortizovao MOZE da zaradi te pare a mozda i vise cak
 
Poslednja izmena:

Back
Top