Srbi u Austriji traže status nacionalne manjine

Poruka
17.764
Da li je u Salcburgu rođena Alpska Srbija znaće se možda za neku godinu. U tom gradu je, naime, nedavno doneta odluka da počnu pripreme za postavljanje zvaničnog zahteva austrijskim vlastima za priznavanje Srba kao nacionalne manjine u alpskoj republici!
Tako je odlučio Savez Srba Austrije, "krovna" organizacija više desetina klubova naših ljudi u ovoj zemlji. NJih ima ukupno oko 250.000, od čega je polovina u Beču. Austrijsko državljanstvo uzelo je u glavnom gradu Austrije oko 40.000 Srba, a računa se da ih je isto toliko u drugim delovima zemlje upisano u "novo-Austrijance".Većina je tu već tri decenije i duže, pa i po sili zakona dobijaju državljanstvo zemlje u koju su došli na privremeni rad.

http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=5765

Ambiciozno nema sta... mic po mic, mic po mic...I vupti '' Ovo je Srbija bre ''
 
Da li je u Salcburgu rođena Alpska Srbija znaće se možda za neku godinu. U tom gradu je, naime, nedavno doneta odluka da počnu pripreme za postavljanje zvaničnog zahteva austrijskim vlastima za priznavanje Srba kao nacionalne manjine u alpskoj republici!
Tako je odlučio Savez Srba Austrije, "krovna" organizacija više desetina klubova naših ljudi u ovoj zemlji. NJih ima ukupno oko 250.000, od čega je polovina u Beču. Austrijsko državljanstvo uzelo je u glavnom gradu Austrije oko 40.000 Srba, a računa se da ih je isto toliko u drugim delovima zemlje upisano u "novo-Austrijance".Većina je tu već tri decenije i duže, pa i po sili zakona dobijaju državljanstvo zemlje u koju su došli na privremeni rad.

http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=5765
А кад ће да траже у Торонту и Чикагу, бре?
;)
 
Srbi su to i dobili pre dve godine, kao prvo!
Kao drugo, samo u Becu imas oko 300 000 Srba!
P.S. Samo nemoj da mi kazes da ne znam, jer sam tu rodjena i tu zvim i dobro sam upoznata sa situacijom i brojem Srba u Becu!

Алпски Срби су нац. мањина, стварно? :lol:
Код признавања статуса националних мањина, шта је битно, да ли број или концентрисаност и број на једној територији, и који то број мора да буде..интересантно..
 
Jos pitas!
Najlepse mi je bilo kad su me kolege Austrjanci zvali i cestitali na pobedi! Austrijanci mrze Nemce, to je tradicija i obrnuto.
Austrijanci ih zovu "Piefke", a Nemci zovu Austrijance "Zigeuner"!

Не знам шта то значи.Ај спик Инглиш олмост перфект, бат Џерман ај донт лајк енд ај невер вантед ту лрн.Како спелујем а?:per:
 
Jos pitas!
Najlepse mi je bilo kad su me kolege Austrjanci zvali i cestitali na pobedi! Austrijanci mrze Nemce, to je tradicija i obrnuto.
Austrijanci ih zovu "Piefke", a Nemci zovu Austrijance "Zigeuner"!

Иначе каже Никола Жигић кад је играо против Аустрије да су Срби направили атмосферу ко да играју на Маракани.Вич из најс.
 
Srbi dobili status manjine u Slovačkoj
Beta | 09. 02. 2010. - 14:10h

Srbi u Slovačkoj dobili su status nacionalne manjine, saopštilo je danas Ministarstvo za dijasporu Srbije.

Odluku o tome donela je Vlada Slovačke, na predlog potpredsednika zaduženog za rad, evropska pitanja, ljudska prava i manjine Dušana Čaploviča.

Sticanjem statusa nacionalne manjine Srbi u Slovačkoj stekli su zaštitu kroz međunarodno pravo i međudržavne sporazume o zaštiti prava nacionalnih manjina, navodi se u saopštenju.

Ministar za dijasporu Srđan Srećković izjavio je, prenosi Ministarstvo, da je Srbija posvećena rešavanju pitanja statusa dijaspore i Srba u regionu, koja se ogleda u garantovanju njihovih osnovih sloboda i građanskih, političkih, ekonomskih, socijalnih, kulturnih, manjinskih i drugih prava.

Ministarstvo za dijasporu podržava nastojanja srpske zajednice i u Albaniji, Sloveniji i Austriji, da dobiju status nacionalne manjine. U Slovačkoj su, pre srpske, status nacionalne manjine stekle i mađarska, češka, poljska, ukrajinska, romska i druge zajednice.

Sudeci po datumu i izjavi ministarstva u Austriji je jos nisu dobili !
 

Back
Top