Kako obrisati Windows 7, kako instalirati XP ?????

andrijac

Početnik
Poruka
33
Imam problem!

Trenutno imam instaliran Windows 7, a potreban mi jee XP zbog nekih starijih programa koji su mi potrebni za posao. Nikako ne mogu da instaliram XP preko njega, iz Windowsa mi ne dozvoljava da pokrenem setup, iz biosa pokrenem ali taman krene instalacija i krene ono kopiranje fajlova novog windowsa i odjednom samo se ispise da moram da ugasim racunar zbog nekih virusa itd itd itd. I sve tako u krug, probao sam sa vise razlicitih instalacija XP-a ali bezuspesno. Nemam ideju sve sam zivo pokusao, a hitno mi je potrebno pa ako je neko dobre volje da mi pomogne!???!


hvala unapred!
 
Imam problem!

Trenutno imam instaliran Windows 7, a potreban mi jee XP zbog nekih starijih programa koji su mi potrebni za posao. Nikako ne mogu da instaliram XP preko njega, iz Windowsa mi ne dozvoljava da pokrenem setup, iz biosa pokrenem ali taman krene instalacija i krene ono kopiranje fajlova novog windowsa i odjednom samo se ispise da moram da ugasim racunar zbog nekih virusa itd itd itd. I sve tako u krug, probao sam sa vise razlicitih instalacija XP-a ali bezuspesno. Nemam ideju sve sam zivo pokusao, a hitno mi je potrebno pa ako je neko dobre volje da mi pomogne!???!


hvala unapred!
Nekim programom izbrisi sve sa diska,onako delete partitions.Pokreni instalacioni XP.Naprvi jednu particiju koliko ti je dovoljno (slijedi uputstva na instalacionom CD-u).Formatiraj je i program ce sam nastaviti sa instalacijom XP-a.Kada si zavrsio sa XP-om isto to uradi i sa sedmicm na drugoj particiji istog diska.Tako ces imati dual boot i moci ces da pokrenes sta hoces.Sve ide glatko i bez problema
 
Poslednja izmena od moderatora:
Imam problem!

Trenutno imam instaliran Windows 7, a potreban mi jee XP zbog nekih starijih programa koji su mi potrebni za posao. Nikako ne mogu da instaliram XP preko njega, iz Windowsa mi ne dozvoljava da pokrenem setup, iz biosa pokrenem ali taman krene instalacija i krene ono kopiranje fajlova novog windowsa i odjednom samo se ispise da moram da ugasim racunar zbog nekih virusa itd itd itd. I sve tako u krug, probao sam sa vise razlicitih instalacija XP-a ali bezuspesno. Nemam ideju sve sam zivo pokusao, a hitno mi je potrebno pa ako je neko dobre volje da mi pomogne!???!


hvala unapred!

- kartica Advanced
- AHCI Configuration -> treba ukljuciti "DISABLED" ako je u mogucnosti,
ako ne, onda promijeniti mod iz AHCI u IDE.

Opcija u biosu se zove obicno native sata
(razlikuje se od biosa do biosa, trebalo bi da se
zove SATA Device Mode, vjeerovatno je namještena na AHCI
a treba da se podesi na IDE)

2002 godine kada je izašao XP nije bilo Sata diskova...
 
Mozes da imas oba sistema na kompjuteru, ne moras da brises Windows 7. Samo ubacis XP disk pri ukljucivanju kompjutera (pre nego sto se ucita Windows 7), i instaliras windows, ALI na particiju nakojoj Nije Windows 7. Ako instaliras na istu particiju (to ti je ono local disk C:\, D:\ ili sl) onda neces moci da koristis sedmicu. Kad se instalira, uvek ces moci da biras pri ukljucivanju kompjutera da li zelis da koristis XP ili 7.

Ako bas moras da izbrises sedmicu iz bilo kog razloga, onda, pre nego sto se resis da formatiras hard disk kao sto ostali predlazu (da izbrises SVE sto imas), probaj da sa nekim bootabilnim programom/sistemom (npr "Windows PE") izbrises Windows, tj. samo folder Windows i Users i slicne foldere. To ne mozes da uradis preko Windowsa ili nekog drugog operativnog sistema jer su fajlovi zasticeni, ali Windows PE moze da brise sve to. Skines .iso fajl, narezes na disk, ubacis kad upalis kompjuter i dalje ces se snaci sam. Nadji na google, verovatno ima, mada sam ja skinuo pre par godina...
 
Mozes da imas oba sistema na kompjuteru, ne moras da brises Windows 7. Samo ubacis XP disk pri ukljucivanju kompjutera (pre nego sto se ucita Windows 7), i instaliras windows, ALI na particiju nakojoj Nije Windows 7. Ako instaliras na istu particiju (to ti je ono local disk C:\, D:\ ili sl) onda neces moci da koristis sedmicu. Kad se instalira, uvek ces moci da biras pri ukljucivanju kompjutera da li zelis da koristis XP ili 7...
Неће моћи тако да користи dual boot како му ти предлажеш, једино ако после тога уради нека додатна подешавања "у ситна цревца". Зашто, зато што се НИКАД старији ОС не инсталира наког новијег... зна се којим се редоследом иде. ;)
 
Imam problem!

Trenutno imam instaliran Windows 7, a potreban mi jee XP zbog nekih starijih programa koji su mi potrebni za posao. Nikako ne mogu da instaliram XP preko njega, iz Windowsa mi ne dozvoljava da pokrenem setup, iz biosa pokrenem ali taman krene instalacija i krene ono kopiranje fajlova novog windowsa i odjednom samo se ispise da moram da ugasim racunar zbog nekih virusa itd itd itd. I sve tako u krug, probao sam sa vise razlicitih instalacija XP-a ali bezuspesno. Nemam ideju sve sam zivo pokusao, a hitno mi je potrebno pa ako je neko dobre volje da mi pomogne!???!


hvala unapred!


Pa ovo je malo cudno..Mozda ti nesto pritiskas ili ti je tastatura ubagovana pa dok podizes sistem ..neznam..ali ovo mi se nikad nije desilo..Ja na laptop imam Win7 .. ali planiram da ga zamenim za xp..bad dok ne izadje na trzistu Win 8... ..Probaj da skines neki anti virus i da izbrises viruse..mada virusi mogu da pokvare komp.....Meni su pokvarili mac..Nemam u spasa.
 
Imam instaliranu "sedmicu" ali zeleo bih da vratim XP. E sad... Ne znam kako da obrisem "W7", u BIOSu nisam video ni jednu opciju za to. Da li tamo uopste postoji neka takva opcija ili je iskljucivo potreban neki poseban program kojim bih mogao da obrisem Windows7?
Hitno mi je, posto nisam kuci, namestam kod rodjaka.

Hvala :)
 
Poslednja izmena:
Nema problema, nego jel mozeS/te da mi konkretno kazete kako da obrisem W 7, posto ne mogu da stignem sve da procitam, uskoro bih morao da idem, pa da ne bih nosio lap-top kod mene kuci.
I samo da pitam, kada bih obrisao, instalacija XP-a bi isla normalno, npr kao da je nov komp?

Ne treba da brises, samo instaliraj xp sa sve formatiranjem diska (ntfs ne quick)... Naravno, podrazumeva se da u BIOS-u podesis da se sistem butuje sa CD-a...
 

Back
Top