Kako napraviti Web Sajt???

Ja sam pre nekoliko godina bio u istoj situaciji kao i ti i odgovor je da danas postoje besplatni skriptovi koji su napravljani za one koji nemaju ama baš nikakvo znanje. Predlažem ti da se usavršiš na besplatnom hostingu http://www.000webhost.com/ i videćeš da sam bio u pravu. Naravno, na ovaj način ne možeš da stekneš reputaciju profesionalca već samo da zadovoljiš lične ambicije.
 
Besplatni hostinzi se ne preporučuju, pogotovo početnicima jer će im stvarati mnogobrojne probleme koje oni neće moći da reše, ili su problemi nerešivi. Dolazićeš u situaciju da ti je sajt nedostupan zbog servera, često puta.

Ako hoćeš da učiš, a nemaš neko prethodno znanje, preuzmi Wamp server i instaliraj na svoj računar.
Predložio bih ti da koristiš Joomla! CMS koji će zadovoljiti sve tvoje potrebe. www.joomla.org

Ako budeš imao neki problem, slobodno napiši.
 
Savetujem da procitas ovih nekoliko saveta o izradi web sajtova i odgovore na česta pitanja pre nego se odlucis za bilo kakvu akciju po tom pitanju.

Ukratko, sve zavisi od namena sajta.

Ukoliko hoces da koristis sajt da privuces potencijalne klijente, predstavis biznis i ostavis pozitivan utisak obavezno je da angazujes profesionalca.
Pored toga, moras da platis zakup domena i hostina sto iznosti ukupno - 30-35 evra godisnje (rs domen je skuplji).
I na kraju poželjno je da angažuješ (zadužiš) nekog da održava sadržaj, odgovara na Email itd.

Ukoliko, ipak želiš da sam uđeš u proces izrade web sajta. Savetujem ti da koristiš neki open-source CMS npr- Joomla ili WP.
Treba da pokriješ Dizajn (za to je potreban program PhotoShop ili FireWorks)
Kodiranje (da učiniš tvoj dizajn sajtom sa linkovima, textom, slikama i svime ostalim)
SEO optimizaciju (jer želiš da neko i nađe tvoj sajt na internetu ;) )

Posveti vremena da savladaš ove stvati u koliko se upustiš u samostalnu izradu jer je po meni - bolje nemati web sajt, nego imati lošt.
 
ma kakav css i html, uzmes lepo sednes i naucis joomlu, wordpress i slicne cms sisteme, za sta ti treba drasticno manje vremena nego da udaras po kodovima.

pronadjes templejte i imas gotov sajt u roku od 15 minuta... koji pride izgleda do jaja

Sustina svakog CMS sistema je upravo HTML i CSS. Svi misle da je CMS samo instaliras - i eto ti sajta! Nije bas tako...

Sta ako zelis da promenis boju pozadine tvog templejta, jer ti odgovara bas taj ali da je u crvenoj boji umesto ljubicaste - CSS.

Sta ako instaliras neku komponentu i zelis da je prilagodis svojim potrebama, da izbacis par linija teksta koje ti nisu potrebne - HTML.

Da je to sve po principu "plug'n'play", onda bi svi bili veb dizajneri!

Isto ti je kao i kod bilo kog drugog majstora - OK, umem da zamenim gumu na kolima, ali ne umem da centriram trap, pa cu otici kod nekoga ko to zna da radi; umem da napravim sendvic - ali cu otici kod pekara da kupim hleb, jer bez njega nema sendvica!

Da je to sve tako lako, svi bi mi bili mehanicari, pekari, veb dizajneri.....

Moj savet:
a) angazuj profesionalca ako imas malo vise para da to lici na nesto ozbiljno,
b) angazuj pocetnika za male pare da pokusa da napravi nesto ozbiljno (uglavnom to ostane na pokusaju) ili
c) probaj sam da to lici ni na sta!

Za ozbiljno bavljenje veb dizajnom potrebno je dosta ucenja, dosta vremena, truda i rada. Jel zelis da se time bavis sutra i da na taj nacin zaradjujes za hleb? Ukoliko zelis, onda go for it! Sedi i zagrej stolicu!
Ukoliko ti to nije zivotni cilj - angazuj nekoga da ti odradi sta zelis.

Mnogo ces vise izgubiti ukoliko ti je sajt lose odradjen, od onoga koliko ces platiti da izgleda savrseno!


Pozzz,
-m
 
Poslednja izmena:
@manoylo_bg - kao i sa svim problemima koje sam i do sad resavao, kad sam hteo nesto da editujem, odes lepo ukucas u google-u konkretan problem i imas tutoriale kako da ubacis/izmenis/dodas obrises to sto si hteo da uradis...

svako ima elementarno znanje o html-u i css-u, ne moras da znas da pises kod, da bi znao da mu radis manje izmene ili da ubacujes vec gotove kodove...


c) probaj sam da to lici ni na sta! - LOL
 
@manoylo_bg - kao i sa svim problemima koje sam i do sad resavao, kad sam hteo nesto da editujem, odes lepo ukucas u google-u konkretan problem i imas tutoriale kako da ubacis/izmenis/dodas obrises to sto si hteo da uradis...

svako ima elementarno znanje o html-u i css-u, ne moras da znas da pises kod, da bi znao da mu radis manje izmene ili da ubacujes vec gotove kodove...


c) probaj sam da to lici ni na sta! - LOL

Ne vredjam nikoga, ali mi nije jasno zasto u ovoj zemlji svi zele da rade tudji posao?
Kada hocu da promenim ulje na kolima - odem kod majstora, kada mi se jede hleb - odem u pekaru, kada sam bolestan - odem kod lekara...
U ovoj zemlji svi sve znaju!

Kazes, svako ima elementarno znanje o HTML-u i CSS-u... Pa sto onda postoje fakulteti a (budale izgleda?) te iste upisuju da bii ucili o HTML-u i CSS-u cetiri godine svojih studija? Da bi na kraju radili u trafici, prodavnici, kao trgovacki putnici, zato sto u Srbiji svako ima elementarno znanje o HTML-u i CSS-u?!

Blago nama sa toliko webmastera....
 
pa da vi dizajneri ne pricate kako je to megakomplikovano, ne biste imali leba da jedete... da bi digao sajt od nule, ako imas iq preko 100 i znas da radis osnovno na kompjuteru dici ces sajt, ako se malo pomucis i izgooglas...

nego mora oko toga da se pravi fama i moraju da se naplate nekako ti fakulteti...
 
Poslednja izmena:
Ma da, pročitaš 2 tutorijala, vežbaš 3 dana i postaneš webmaster. :D

Potpuno podržavam Manoyla, ja znam da mogu da ukapiram kako da popravim manji kvar na autu ali mi ne pada napamet to sam da radim kad postoje majstori koji to godinama rade. Prvo - ne gubim vreme, drugo - ne želim da kroz to napravim neko sranye pa posle kuku majko. Imao sam ja slučajeve kad su mi dolazili ljudi kojima je neko odradio sajt za 20 evra pa ga i kroz par meseci niko živ ne nalazi na Google. Ili se pojavi nov browser a na njihovom sajtu sve što treba da bude u sredini prešlo na levu stranu. Ili se ne vide naša slova osim u 10% slučajeva. Ili 1000 drugih stvari. "Prosto ko pasulj" :)
 
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Kako napraviti web sajt</title>
<meta name="description" content="IKako napraviti web sajt" />
<meta name="Keywords" content="web sajt, kako napraviti web sajt" />
<link rel="shortcut icon" href="images/favicon.gif" type="image/x-icon" />
<link type="text/css" rel="stylesheet" href="css/stil.css">
</head>
<body>
....
</body>
</html>
 
secem tu-ki, ako neko od vas radi sajtove u golim kodovima i da ne koristi ama bas ni jedan templejt/cms
Ako se sajt radi u nekom CMS-u (Joomla, WordPress, Drupal....) ne znaci da se ne koristi mnooooogo custom programiranja.... Sta, ti mislis dobijes gotov kod za svaki sajt uradjen na CMS-u? Neko ti negde procita misli i pufffff, imas kod za sajt sa funkcijama koje zelis.

:zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje:
 
imam svoje sajtove u CMS-ovima i instalacija plugina/addon-a/extenzija je izuzetno laka.

ako umes da izgooglas ono sto zelis i ono sto ti treba, sa minimalnim znanjem CSS-a, HTML-a i PHP-a, mozes da napravis bas svasta.

Imas razna uputstva online, kako da menjas kod. Pise ti gde sta treba da ubacis u fajlu, nadjes fajl, pretrazis taj deo gde treba da ubacis kod i ubacis... Mislim Google u shake, nisu to tako teshke stvari...

Al` svi vi pro-ovi i face ste ucili to godinama ;) Mislim kapiram, mora sve to da se naplati, i ja sam sad sa te strane price... Eto potvrdjujem, sve je to mega tesko, platite nam da vam odradimo i sve ce biti cool, glavobolju prepustite "profesionalcima" ;)
 
imam svoje sajtove u CMS-ovima i instalacija plugina/addon-a/extenzija je izuzetno laka.

ako umes da izgooglas ono sto zelis i ono sto ti treba, sa minimalnim znanjem CSS-a, HTML-a i PHP-a, mozes da napravis bas svasta.

Imas razna uputstva online, kako da menjas kod. Pise ti gde sta treba da ubacis u fajlu, nadjes fajl, pretrazis taj deo gde treba da ubacis kod i ubacis... Mislim Google u shake, nisu to tako teshke stvari...

Al` svi vi pro-ovi i face ste ucili to godinama ;) Mislim kapiram, mora sve to da se naplati, i ja sam sad sa te strane price... Eto potvrdjujem, sve je to mega tesko, platite nam da vam odradimo i sve ce biti cool, glavobolju prepustite "profesionalcima" ;)

Bas tako profi, izvini, nisam te prepoznao. :klap:
A cime se jos bavis, preko noci webmaster a preko dana? :worth:
 

Back
Top