Zašto ne uvozimo gas i iz Norveške ?

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Norveška postaje prvi dobavljač gasa za Evropu
Datum: 01.06.2008 18:07
Autor: Business
OSLO - Norveška bi do 2020. mogla postati prvi snabdjevač Evrope prirodnim gasom i preuzeti mjesto koje sada drži Rusija.
"Norveška je drugi snabdjevač Evropske unije energijom. Prošle godine Norveška je obezbijedila 18 odsto naše potrošnje gasa, Rusija 23 odsto, a Alžir oko 10 procenata", izjavio je evropski komesar za energiju Adnris Pibalgs.
On je istakao da predviđanja govore da bi 2020. godine Norveška mogla EU isporučivati od 125 do 140 miliona kubnih metara gasa godišnje.
"Prema tome u zavisnosti od razvoja odnosa s Rusijom, Norveška bi mogla postati najveći snabdjevač Evrope prirodnim gasom", dodao Pibalgs.
Norveška ministarka za energiju Aslaug Haga je kazala da će u godinama koje dolaze Norveška smanjiti proizvodnju nafte i povećati proizvodnju gasa te će od tog povećanja koristi ponajprije imati Evropa.
Do sada Evropa, a posebno članice EU zavise od ruskih isporuka gasa što mnogi vide i kao instrument u ruskim rukama za političke pritiske.

http://www.nezavisne.com/ekonomija/...ka-postaje-prvi-dobavljac-gasa-za-Evropu.html

Ovo je malo dugoročno pitanje ali vidim da se Evropa sve više okreće norveškom gasu baš zato da izbegli političku, energetsku i svaku drugu zavisnost od Rusije. Dakle, jeste da smo mi sa Rusima dobri prijatelji ali kada je u pitanju gas, mi ka zemlja treba da gledamo isključivo NAŠE ekonomske interese tj. čije je gas jeftiniji, stabilniji itd. Ja ne kažem da treba potpuno da se odreknemo ruskog gasa ali treba da tražimo i alternativu i rezervu a to je upravo gas iz Norveške. A što se tiče Južnog toka, to sigurno treba graditi kroz Srbiju i to je velika razvojna i strateška šansa Srbije.

U čemu se sastoji moj predlog ? U tome da možemo da biramo između ruskog i norveškog gasa, znači da koristmo jedan i/ili drugi i u slučaju ponovne gasne krize da nam alternativa bude gas upravo iz Norveške. E sad, ovo je malo laičko pitanje ali ne znam koji gasovod bi bio duži pošto su nam daleko i Norveška i Rusija, pogotovo ta nalazišta gasa. Ajde neko ko se malo više razume u ovu materiju da mi kaže da li bi uopšte tehnički bilo izvodljivo izgraditi gasovod iz Norveške preko zapadne Evrope prema Srbiji da li bi Srbija nekako mogla da se ubuduće priključi na tu mrežu kojom EU namerava da se snabdeva gasom iz Norveške pa da nam norveški gas bude rezerva i alternativa ?
 
Norveška postaje prvi dobavljač gasa za Evropu
Datum: 01.06.2008 18:07
Autor: Business
OSLO - Norveška bi do 2020. mogla postati prvi snabdjevač Evrope prirodnim gasom i preuzeti mjesto koje sada drži Rusija.
"Norveška je drugi snabdjevač Evropske unije energijom. Prošle godine Norveška je obezbijedila 18 odsto naše potrošnje gasa, Rusija 23 odsto, a Alžir oko 10 procenata", izjavio je evropski komesar za energiju Adnris Pibalgs.
On je istakao da predviđanja govore da bi 2020. godine Norveška mogla EU isporučivati od 125 do 140 miliona kubnih metara gasa godišnje.
"Prema tome u zavisnosti od razvoja odnosa s Rusijom, Norveška bi mogla postati najveći snabdjevač Evrope prirodnim gasom", dodao Pibalgs.
Norveška ministarka za energiju Aslaug Haga je kazala da će u godinama koje dolaze Norveška smanjiti proizvodnju nafte i povećati proizvodnju gasa te će od tog povećanja koristi ponajprije imati Evropa.
Do sada Evropa, a posebno članice EU zavise od ruskih isporuka gasa što mnogi vide i kao instrument u ruskim rukama za političke pritiske.

http://www.nezavisne.com/ekonomija/...ka-postaje-prvi-dobavljac-gasa-za-Evropu.html

Ovo je malo dugoročno pitanje ali vidim da se Evropa sve više okreće norveškom gasu baš zato da izbegli političku, energetsku i svaku drugu zavisnost od Rusije. Dakle, jeste da smo mi sa Rusima dobri prijatelji ali kada je u pitanju gas, mi ka zemlja treba da gledamo isključivo NAŠE ekonomske interese tj. čije je gas jeftiniji, stabilniji itd. Ja ne kažem da treba potpuno da se odreknemo ruskog gasa ali treba da tražimo i alternativu i rezervu a to je upravo gas iz Norveške. A što se tiče Južnog toka, to sigurno treba graditi kroz Srbiju i to je velika razvojna i strateška šansa Srbije.

U čemu se sastoji moj predlog ? U tome da možemo da biramo između ruskog i norveškog gasa, znači da koristmo jedan i/ili drugi i u slučaju ponovne gasne krize da nam alternativa bude gas upravo iz Norveške. E sad, ovo je malo laičko pitanje ali ne znam koji gasovod bi bio duži pošto su nam daleko i Norveška i Rusija, pogotovo ta nalazišta gasa. Ajde neko ko se malo više razume u ovu materiju da mi kaže da li bi uopšte tehnički bilo izvodljivo izgraditi gasovod iz Norveške preko zapadne Evrope prema Srbiji da li bi Srbija nekako mogla da se ubuduće priključi na tu mrežu kojom EU namerava da se snabdeva gasom iz Norveške pa da nam norveški gas bude rezerva i alternativa ?

A zašto toi kolega ne objediniš slične teme u jednoj ..nego treba iste stvari ili slične da pišem na 5 mesta?
 
Pazi, ovo je dugoročno i strateško pitanje. Dakle, ovo nije tema od danas do sutra nego je pitanje da li bi bilo tehnički izvodljivo izgraditi taj gasovod iz Norveške i da li bi se to uopšte isplatilo Srbiji. Takođe je pitanje koji bi gasovod bio duži a čiji gas jeftiniji. Dakle, treba upoređivati Rusiju i Norvešku kada je strateško i energetsko partnerstvo u pitanju.
 
Pazi, ovo je dugoročno i strateško pitanje. Dakle, ovo nije tema od danas do sutra nego je pitanje da li bi bilo tehnički izvodljivo izgraditi taj gasovod iz Norveške i da li bi se to uopšte isplatilo Srbiji. Takođe je pitanje koji bi gasovod bio duži a čiji gas jeftiniji. Dakle, treba upoređivati Rusiju i Norvešku kada je strateško i energetsko partnerstvo u pitanju.

Ok , slažem se ...samo kažem da si mogao da dodaš uz onu temu o Bajatoviću malopre ...imala bi mogućnost nadovezivanja ...ovako ..trči tamo vamo :lol: smorim se ...
 
Ok , slažem se ...samo kažem da si mogao da dodaš uz onu temu o Bajatoviću malopre ...imala bi mogućnost nadovezivanja ...ovako ..trči tamo vamo :lol: smorim se ...

To su 2 odvojene teme.

Боље да увозимо пасуљ па после из њега сами да добијамо гас.

Ne moramo da uvozimo pasulj, mi ga proizvodimo. :lol:
 
o ČOVEČE ...VIDIM I JA DA SU ODVOJENE da nisu moderatori bi imali posla .... HOĆU DA KAŽEM DA BI TAKVE TEME MOGAO DA SPAJAŠ ....ima mogućnosti ...to je sve ...

A jel razumeš ti šta ti ja pričam ili oćeš da ti objasnim na ruskom ili norveškom ? :mrgreen:

U ovoj temi se bavimo strateškim energetskim pitanjima za Srbiju u dugoročnom smislu, znači pričamo o tome šta će biti za 5 ili 10 godina i upoređujemo Rusiju i Norvešku kao snabdevače Srbije gasom a u onoj temi se piše o tome da je lopuža Bajatović doneo odluku da nam digne cenu gasa za 15% navodno zbog kursnih dolarskih razlika a u stvari da bi na'ranio sebe i svoje socijalističke budžetske lopove.
 
A jel razumeš ti šta ti ja pričam ili oćeš da ti objasnim na ruskom ili norveškom ? :mrgreen:

U ovoj temi se bavimo strateškim energetskim pitanjima za Srbiju u dugoročnom smislu, znači pričamo o tome šta će biti za 5 ili 10 godina i upoređujemo Rusiju i Norvešku kao snabdevače Srbije gasom a u onoj temi se piše o tome da je lopuža Bajatović doneo odluku da nam digne cenu gasa za 15% navodno zbog kursnih dolarskih razlika a u stvari da bi na'ranio sebe i svoje socijalističke budžetske lopove.


Dobro ...ti si autor obadve teme i prepuštam tebi da odlučiš i dopuštam da si u pravu ...ipak ostajem pri stavu da je bilo celishodnije integrisati te dve teme....

Bez ljutnje kolega ..nema potrebe za srčom ....
 
Norveska nema ni priblizno te kolicine da snabdeva gasom celu Evropu.

Sem toga norveski gas je skuplji od ruskog i alzirskog.

Evropska strategija ide u pravcu diverzifikacije snabdevaca, ali Kina im je pokvarila poslove za gas iz Centralne Azije.

Tako da ukoliko zele smanjenje zavisnosti od ruskog gasa morace da pregovaraju izmedju ostalih zemalja i sa Iranom koji ima velike rezerve gasa.

Ovde mozete videti koji su projekti u planu po pitanju snabdevanja Evrope gasom.

Medjutim odredjene vlade strahuju da ce zavisnost od uvoza ruskog gasa porasti u buducnosti.

www.cisoilgas.com/article/europes-natural-gas-futures/

Na sajtu se daju izgledi za pet velikih projekata:

Severni tok: od Rusije do Nemacke i drugih EU zemalja, planirano 55 milijardi kubnih metara gasa po godini, kompletiranje prve linije do 2011, a druge do kraja 2012

Juzni tok: od Rusije preko Crnog mora, Bugarske i Srbije u Evropu, italijanski ENI i francuski EDF su se pridruzili planu, i Austrija je potpisala da se pridruzuje projektu sto je iznenadjenje s obzirom da se smatralo da preferira rivalski Nabuko

Nabuko gasovod: planiralo se da krene od Srednjeg istoka i srednje Azije preko Turske, Bugarske, Rumunije u Austriju, Nemacku i Cesku, buducnost neizvesna.

Ostali gasovodi:

AGRI: od Azerbejdzana preko Gruzije i Rumunije, iznenadjenje ali ovaj gasovod ima vece izglede od Nabuka

GALSI: od Alzira preko Sardinije ka severnoj Italiji, ocekuje se da bude kompletiran 2014.

EU-pipelines.jpg
 
Poslednja izmena:
Pazi, ovo je dugoročno i strateško pitanje. Dakle, ovo nije tema od danas do sutra nego je pitanje da li bi bilo tehnički izvodljivo izgraditi taj gasovod iz Norveške i da li bi se to uopšte isplatilo Srbiji. Takođe je pitanje koji bi gasovod bio duži a čiji gas jeftiniji. Dakle, treba upoređivati Rusiju i Norvešku kada je strateško i energetsko partnerstvo u pitanju.

Pre svega zato , sto Norveska ima mnogo manje Gasa nego Rusija ,a i nema gasovode . To sto se zapadna Evropa strahovito plasi Rusije , i mrzi ruse bezzocno , pa na svako nacimn gleda da ne zavisi od Rusije ni u jednom pogledu , toje sasvim druga stvar . Tranzit znaci novac . A da sasvim logino pitanje je , gde bi gas iz Norveske isao dalje , kad jednom dodje do Srbije .
 
Ovo je napisao neko, ko apsolutno ne poznaje stvari.
Izjave su takođe lažne jer stvarnost nije ni približno takva.

Pošto to traži detaljniji odgovor i zato moram prikupiti neke podatke, kojih ovako napamet ne mogu, rekao bih samo ovo:

60-70% gasa EU nabavlja iz Rusije-gasovod maximalno opterećen i nije moguće tehnički da se dalje povećanje pritisak, da bi povećali količinu.
15-25% gasa EU nabavlja iz Alžira - takođe gasovod sa iskorišćenim maximalnim pritiskom i količinom.
oko 4% gasa EU nabavlja iz Norveške ito transportom bez gasovoda i zato je taj gas nekoliko puta skuplji.
Neđe do 5% EU ima vlastitih nalazišta.

Dakle, odgovor bi bio, TEHNIČKE MOGUĆNOSTI GASOVODA NE OMOGUĆAVAJU VEĆI TRANSPORT a NORVEŠKI GAS JE ZBOG TRANSPORTA CESTOM ILI MOREM (BEZ GASOVODA) SKUP I OPASAN.

EU radi na tome, da pravi ogromna skladišta ali to je jako nedovoljno i vrlo opasno, pa se teško dobije dozvola za gradnju, za koju moraju dati saglasnost i susjedne države i zato toga skoro i nema.

Zato je taj članak nestručan i pogrešan.
Zato se traže mogućnosti izgradnje paralelnog gasovoda ili novog koji omogućava veću protočnost.
Drugo, zalihe norveškog gasa su znatno manje nego aziske i ruske.

Kad je ono dva puta bio ustavljen ruski gasovod, EU se grijala jedva od alžirskog gasa a fabrike su se ustavile skoro 90%.
EU se može zimi grijati sa alžirskim i norveškim gasom + rezerve, maksimalno 20-30 dana a onda bi nastala katastrofa jer bi zbog većeg korištenja električnih peći došlo do kolapsa elektro-energetskog sistema, koji za to nije predviđen.
 
Poslednja izmena:
Norveska nema ni priblizno te kolicine da snabdeva gasom celu Evropu.

Не само то него за 10 до 20 година при тренутној производњи Норвешка као и Велика Британија остају без резерви нафте и гаса, Северно море је исцрпљено, тако да ће се обе земље претворити од извозника у увозника енергената.
 
Треба увозити од онога ко нуди боље услове, али у пакету са руским гасом вероватно иде још нешто осим традиционалне љубави према Русији. Ми њима трешње, они нама гас.. Уз то, нисам ни знао да су норвежани други по снабдевању Европе гасом.
 
Poslednja izmena:

Back
Top