Iseljenička viza za Ameriku I-130

Pozdrav svima! Spadam u F4 kategoriju. U februaru 2007 god je brat podnio aplikaciju za mene i odobrena je u oktobru 2009 god. Dobila sam obavjest da su papiri u NVC i da trebam cekati.Pratim Visa Bulletin i tamo su jedni datumi, a kada odem na www.uscis.gov. i provjerim tamo datumi idu znatno unaprijed. Negdje sam cula i da su sada ubrzali taj proces pa me zanima je li netko u slicnoj situaciji i koliko se sada ceka na zelenu kartu. Dobila sam i neki Case number koji pocinje sa SAR ali ne znam da li mogu negdje da provjerim jos za svoj slucaj.
 
Pozdrav svima! Spadam u F4 kategoriju. U februaru 2007 god je brat podnio aplikaciju za mene i odobrena je u oktobru 2009 god. Dobila sam obavjest da su papiri u NVC i da trebam cekati.Pratim Visa Bulletin i tamo su jedni datumi, a kada odem na www.uscis.gov. i provjerim tamo datumi idu znatno unaprijed. Negdje sam cula i da su sada ubrzali taj proces pa me zanima je li netko u slicnoj situaciji i koliko se sada ceka na zelenu kartu. Dobila sam i neki Case number koji pocinje sa SAR ali ne znam da li mogu negdje da provjerim jos za svoj slucaj.

Tvoj brat je predao zahtjev I-130 u USCIS. Zahtjev je prosao bezbjednosne provjere i USCIS ga je odobrio i proslijedio u NVC, Tamo je slucaj dobio broj koji je razlicit od onoga koji je imao u USCIS-u. Pocinje sa SAR2009xxxxxxx. To znaci da je za tvoj slucaj nadlezna ambasada u Sarajevu, da je odobren 2009 godine itd. Taj broj ce ostati do kraja i ne smijes ga izgubiti jer je to jedini nacin da provjeravas svoj slucaj i vrsis dopune dokumentacije. S vremena na vrijeme mozes da nazoves NVC. Javice se AVR i samo prati instrukcije, AVR ce ti tacno reci ako ima nekih problema sa tvojim slucajem. Zovi sa skajpa, vrlo je jeftino (mislim oko 2 centa po minuti). BITNO je da ti i brat javite NVC-u svaku promjenu adrese kako bi vam se mogli poslati formulari kad za to dodje vrijeme.

Sto se tice nedoumice sa datumima, zaboravi USCIS, oni daju datume za svoj dio posla. Tebi je vazan Visa Bulletin koji izlazi svakog mjeseca. Taj bilten odredjuje datume kada ce neki slucaj postati aktuelan. U tvojoj kategoriji trenutno su aktuelni slucajevi iz aprila 2000-te. To je frustrirajuce ali je tako. F4 ide najsporije jer je u njoj najvise zahtjeva a dijeli se najmanji broj viza (65.000).

Znaci, naoruzaj se strpljenjem jer je proces dugotrajan.
 
mika,a reci mi neku tvoju procenu,posto vidim da znas dosta stvari, koliko bi jos dugo mogao cekati za F1 moj prioriti date je 28.03.2006 a u decembu 2010 na bulletinu je bio 15.02.2006(kako sam blizu bio) :) pa su onda poceli da vracaju datume? Ja se sad nadam da ce isto tako da preskoce pa vrate 2006 godinu!Pozdrav
 
mika,a reci mi neku tvoju procenu,posto vidim da znas dosta stvari, koliko bi jos dugo mogao cekati za F1 moj prioriti date je 28.03.2006 a u decembu 2010 na bulletinu je bio 15.02.2006(kako sam blizu bio) :) pa su onda poceli da vracaju datume? Ja se sad nadam da ce isto tako da preskoce pa vrate 2006 godinu!Pozdrav

NVC je po mojoj slobodnoj procjeni prošle godine napravio veliku glupost. Bez osnova su ubrzali proces pa su datumi skakali kao ludi. Kategorija F4 je u toku prošle godine preskočila 2 godine i 4 mjeseca. Isto je sa tvojom kategorijom, neko je određivao datume a iste nije pratio stanje sa brojem raspoloživih viza (226.000 godišnje od čega za F1 23.400). Tako se dogodilo da su se resursi brzo potrošili i onda je moralo da dođe do retrogresije. U oktobru nastupa fiskalna 2012. godina, i tada američka vlada pušta novih 224.000 viza za fiskalnu 2012.

Niko ne može reći koliko ćeš još čekati ali ja bih rekao da će do kraja iduće godine tvoj slučaj ući u proceduru. Tvoje je da sjediš i čekaš, ne možeš ništa učiniti da dođeš brže na red ali možeš skratiti vrijeme procesiranja kad tvoj slučaj postane aktuelan.
 
A je li sada ja dobijam papire sigurno, nakon sto su mi odobrili 2009 god, ili se jos uvijek ne zna? Da li cu imati ikakvih problema, odnosno hoce li utjecati na duzinu cekanja to sto sam se u medjuvremenu udala i dobila dijete. Da li ce oni isto dobiti papire kao i ja ili nesto drugo. Za promjenu bracnog stanja i dobijanje djeteta nisam zvala da im javim.

Malo me zbunjuje i Visa Buletin, jer vidim da su se datumi vratili unatrag. Islo je sve dobro do 2002 i onda su vratili na 2000 god.

Jednom sam u ambasadi u Sarajevu pitala je li se ubrzao proces, rekli su da, prije se cekalo po 11 godina a sada se ceka 9. A kako ide po Visa Bulletin uzet ce me i puno vise godina.
 
A je li sada ja dobijam papire sigurno, nakon sto su mi odobrili 2009 god, ili se jos uvijek ne zna? Da li cu imati ikakvih problema, odnosno hoce li utjecati na duzinu cekanja to sto sam se u medjuvremenu udala i dobila dijete. Da li ce oni isto dobiti papire kao i ja ili nesto drugo. Za promjenu bracnog stanja i dobijanje djeteta nisam zvala da im javim.

Malo me zbunjuje i Visa Buletin, jer vidim da su se datumi vratili unatrag. Islo je sve dobro do 2002 i onda su vratili na 2000 god.

Jednom sam u ambasadi u Sarajevu pitala je li se ubrzao proces, rekli su da, prije se cekalo po 11 godina a sada se ceka 9. A kako ide po Visa Bulletin uzet ce me i puno vise godina.

Niko ne može da ti kaže da ćeš papire dobiti sigurno ali zasad nema nikakvih prepreka, sve ide kako treba. To što ti je USCIS dao odobrenje 2009. godine, to samo znači da si prošla bezbjednosne provjere. USCIS se ne bavi vizama, to radi NVC (to mu i ime kaže). Promjena bračnog statusa u tvom slučaju ne igra ulogu, to može igrati ulogu u nekim drugim kategorijama. Ne bi bilo loše da obavijestiš NVC da si se udala i da im pošalješ kopije rodnog lista djeteta i vjenčani list. Mada, ako to i ne uradiš, svakako ćeš uraditi kada tvoj slučaj dođe na red. Drugim rječima, možeš a ne moraš. Papire ćete dobiti ti, tvoj muž i vaša djeca. Ti si nosilac vize a oni idu na "follow to join". Znači, oni se ne mogu useliti bez tebe a ti bez njih možeš.

Što se tiče Visa Bulletin, u januaru se desila velika retrogresija koja još uvjek traje. Ono što su ti rekli u ambasadi da postupak traje 9 godina je bilo tačno prošle godine, ako pogledaš bilten za oktobar vidjećeš da je to u ovom momentu preko 11 godina.
 
Jao, ni malo ohrabrujuce vijesti, u svakom slucaju hvala na odgovorima. Samo ovaj Case number sto pocinje s SAR2009..., je li mogu provjeriti negdje na net-u ili samo kada nazovem u NVC. Ja takodjer imam i jos jedan koji pocinje s WAC...., koji provjeravam na uscis.gov, ali ne dobijem mnogo informacija.

A sta se desava kada moj slucaj dodje na red, koliko jos traje procedura i kako javljaju, za koliko bude sve gotovo? Sta je sve potrebno jos? Cisto informativno, znam da cu se jos nacekati, ali se nadam da ce se opet malo ubrzati proces. Pozzz

Niko ne može da ti kaže da ćeš papire dobiti sigurno ali zasad nema nikakvih prepreka, sve ide kako treba. To što ti je USCIS dao odobrenje 2009. godine, to samo znači da si prošla bezbjednosne provjere. USCIS se ne bavi vizama, to radi NVC (to mu i ime kaže). Promjena bračnog statusa u tvom slučaju ne igra ulogu, to može igrati ulogu u nekim drugim kategorijama. Ne bi bilo loše da obavijestiš NVC da si se udala i da im pošalješ kopije rodnog lista djeteta i vjenčani list. Mada, ako to i ne uradiš, svakako ćeš uraditi kada tvoj slučaj dođe na red. Drugim rječima, možeš a ne moraš. Papire ćete dobiti ti, tvoj muž i vaša djeca. Ti si nosilac vize a oni idu na "follow to join". Znači, oni se ne mogu useliti bez tebe a ti bez njih možeš.

Što se tiče Visa Bulletin, u januaru se desila velika retrogresija koja još uvjek traje. Ono što su ti rekli u ambasadi da postupak traje 9 godina je bilo tačno prošle godine, ako pogledaš bilten za oktobar vidjećeš da je to u ovom momentu preko 11 godina.
 
Jao, ni malo ohrabrujuce vijesti, u svakom slucaju hvala na odgovorima. Samo ovaj Case number sto pocinje s SAR2009..., je li mogu provjeriti negdje na net-u ili samo kada nazovem u NVC. Ja takodjer imam i jos jedan koji pocinje s WAC...., koji provjeravam na uscis.gov, ali ne dobijem mnogo informacija.

A sta se desava kada moj slucaj dodje na red, koliko jos traje procedura i kako javljaju, za koliko bude sve gotovo? Sta je sve potrebno jos? Cisto informativno, znam da cu se jos nacekati, ali se nadam da ce se opet malo ubrzati proces. Pozzz

Nema na čemu, forumi i služe da se ljudi međusobno pomažu. Žao mi je što su stvari takve ali sam i ja primoran da čekam i da se nadam.

Što se tiče provjere, tvoj broj slučaja SAR20097xx001 (trebalo bi da je takav) je JEDINI koji ti dalje treba. Taj WAC broj zaboravi, on je važio sve dok nisi dobila novi broj od NVC. Sada on ničemu ne služi. Svoj slučaj zasad možeš provjeriti samo telefonom. Ja obično zovem jednom mjesečno, u jutarnjim satima kada je opterećenje najmanje. Javlja se AVR, tvoje je samo da pratiš uputstva. Poziv traje nešto oko 3 minuta i košta 6 euro centa sa skype-a. Google Voice je još jeftiniji, minut je 1 američki cent.

Prije nego što slučaj dođe na red, podnosiocu peticije će stići formilari koje mora potpisati i vratiti nazad, čime će potvrditi da je još uvijek voljan da te sponzoriše. Trebaće da pošalje i popunjene obrasce u kojima se vidi kolika su primanja i da li su dovoljna da te sponzoriše.

Ti ćeš dobiti COA (Choice of Agent) formular gdje tre ba da se izjasniš ko će te zastupati, odnosno s kim će NVC komunicirati. Zato je JAKO BITNO da sve promjene adrese (i tvoje i od podnosioca zahtjeva) obaveno prijaviš NVC-u.
 
A kakve se informacije dobiju od njih kada se nazovu, ako je slucaj zaledjen, odnosno ako se jos nista ne desava s njim jer se tek 2000 god obraadjuje?

Tvoj slucaj nije "zaledjen", on je u proceduri, samo je potrebno jos dosta vremena do sledece faze.

Masina ce ti upravo to i reci, tvoj slucaj je OK ali trenutno obradjuju slucajeve od tog i tog datuma, ako imas neka dodatna pitanja pritisni taj i taj taster da bi razgovarala sa zivim operaterom itd.
 
NVC je po mojoj slobodnoj procjeni prošle godine napravio veliku glupost. Bez osnova su ubrzali proces pa su datumi skakali kao ludi. Kategorija F4 je u toku prošle godine preskočila 2 godine i 4 mjeseca. Isto je sa tvojom kategorijom, neko je određivao datume a iste nije pratio stanje sa brojem raspoloživih viza (226.000 godišnje od čega za F1 23.400). Tako se dogodilo da su se resursi brzo potrošili i onda je moralo da dođe do retrogresije. U oktobru nastupa fiskalna 2012. godina, i tada američka vlada pušta novih 224.000 viza za fiskalnu 2012.

Niko ne može reći koliko ćeš još čekati ali ja bih rekao da će do kraja iduće godine tvoj slučaj ući u proceduru. Tvoje je da sjediš i čekaš, ne možeš ništa učiniti da dođeš brže na red ali možeš skratiti vrijeme procesiranja kad tvoj slučaj postane aktuelan.




Mika,i tacno je sve krenulo na visa bulletinu u oktobru bas kao sto si i rekao..sad me interesuje da li mislis da sam pri kraju cekanja i sta si mislio pod tim kad si mi rekao da mogu skratiti vreme procesiranja kad moj slucaj postane aktuelan?hvala mika unapred...pozdrav
 
Mika,i tacno je sve krenulo na visa bulletinu u oktobru bas kao sto si i rekao..sad me interesuje da li mislis da sam pri kraju cekanja i sta si mislio pod tim kad si mi rekao da mogu skratiti vreme procesiranja kad moj slucaj postane aktuelan?hvala mika unapred...pozdrav

Daj me malo podesti koja si kategorija. Nešto si pisao pre da si dobio obavestenje da treba da platis 404 USD. Ajde malo nam osveži pamćenje.
 
na bulletinu je sada za moju kategoriju p.d 01/april.2005

Vidi, tesko je reci ali procjenjujem da bi u sledecih pola godine tvoj PD mogao postati aktivan. U biltenu od februara je receno da ce se F1 kretati od tri do pet nedelja za mesec, ali se dogodilo da ide po dva mesesca za mesec. Ako se takav trend nastavi, eto te brzo na redu. U medjuvremenu, ti treba da dobijes od NVC formular DS-3032 (Cohice of Agent). To znaci da trebas izabrati osobu ili firmu koja ce te zastupati i sa kim ce NVC uspostaviti komunikaciju. Nemoj stavljati sebe, posta izmedju Srbije i USA putuje dugo. Najbolje je da stavis podnosioca peticije (pretpostavljam majka). Pazi da navedes tacnu adresu. Ukoliko je podnosilac peticije, ili ti kao aplikant mijenjao adresu od dana podnosenja peticije (april 2005), OBAVEZNO nazovi NVC i javi novu adresu.

Podnosilac treba na svoju adresu da instrukcije za placanje AoS-a. Kada plati, dobice na kucnu adresu formular I-864. Da bi ubrzao proces, moras da imas sve adrese tacne, da pripremis svu potrebnu dokumentaciju, da uplatis obaveze na vreme, da azurno saljes nazad formulare koje ti posalju...
 

Back
Top