Srbija dobila Međureligijski savet

gost 102443

Buduća legenda
Poruka
31.186
Ministar vera Bogoljub Šijaković rekao je danas na konferenciji za novinare da je oformljen Međureligijski savet Minsitarstva vera u čijem radu će pored ministra učestvovati i episkop Irinej Bulović, nadbiskup beogradski Stanislav Hočevar, reisefendija Adem Zilkić i rabin Isak Asiel


"Imamo priliku da demonstriramo saradnju, prožimanje i zajedničko zalaganje različitih vera, da pokažemo da smo u stanju da se ponašamo integrativno, konstruktivno i socijalno odgovorno, i da je to jedno široko polje koje nas očekuje sve zajedno u EU. Mislim da na tom polju tolerancije i saradnje nismo u zaostatku za EU i da čak možemo u nekim aspektima biti i uzor za druge", kazao je ministar Šijaković.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/122214/Srbija+dobila+Međureligijski+savet.html


Još jedan dobar i konstruktivan korak ka uzajamnoj toleranciji tri najveće religije na ovim prostorima.:ok:
 
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/122214/Srbija+dobila+Međureligijski+savet.html


Još jedan dobar i konstruktivan korak ka uzajamnoj toleranciji tri najveće religije na ovim prostorima.:ok:

SVESTENICI NOVOG DOBA



Dvadeset i prvi vijek
Izbrisimo granice vjera
Na nebu nije lijek
Covjeku Zemlja treba

Sav prosperitet i blagostanje
Stvoriti ovdje i sada
U zivot na drugom svijetu
Samo se budala nada

Dusa je smrtna to znamo
I sa tijelom umire ista
Vaskrsenje je obmana onih
Sto vjeruju Isusa Hrista

I oni nam prave muku
Ko zvona u narodu zvone
I tako dizuci buku
Gledaju nas kroz kanone

Koga se ticu kanoni
Vazna je ljudska sloga
Njima se bave moroni
Sto slave raspetog Boga

Vazna je dobra volja
Bratstvo, Jednakost i Sloga
Zemlja ce biti bolja
Pod vlascu naseg Boga

Veliki Arhitekto svemira
Svojom ljubavlju zagrli svijet
Vjerskim razlikama ucini kraj
Na Zemlji ljudima nacini Raj
 
Poslednja izmena:
Ja nikad ničiju veru nisam napadao. Tvoj problem je što temu o osnivanju Međureligijskog svatea i moja mišljenje o tome ko može da bude rukopoložen u sveštenstvo doživljavaš kao napad. Ako iko ovde napada, anatemiše, vređa, nipodaštava i anulira druge vere to si ti i ona dva zilota, i još neki. Niste samo vi u pravu, nemate samo vi pravu veru i nikako to ne možete da tvrdite. Ono što možete da tvrdite, kao i svi civilzovani ljudi, da verujete i znate da je vera koju ste izabrali prava vera za vas lično, a nikako da je jedina prava vera uopšte. Ne vidim u čemu se sastoji moj navodni "napad".
 
Ja nikad ničiju veru nisam napadao. Tvoj problem je što temu o osnivanju Međureligijskog svatea i moja mišljenje o tome ko može da bude rukopoložen u sveštenstvo doživljavaš kao napad. Ako iko ovde napada, anatemiše, vređa, nipodaštava i anulira druge vere to si ti i ona dva zilota, i još neki. Niste samo vi u pravu, nemate samo vi pravu veru i nikako to ne možete da tvrdite. Ono što možete da tvrdite, kao i svi civilzovani ljudi, da verujete i znate da je vera koju ste izabrali prava vera za vas lično, a nikako da je jedina prava vera uopšte. Ne vidim u čemu se sastoji moj navodni "napad".

Niciju vjeru ne napadam, osim ako doticni pocne da napada moju vjeru. O tudjim vjerama ne volim da komentarisem, jer tudje vjere meni ne mogu nauditi. Svacija vjera je za svakog covjeka prava vjera, a ne samo moja vjera za mene.za mene je moja vjera jedina i prava.To i drugi tvrde za svoje vjere, i sta ja imam s tim? Ali, ako neko druge vjere dodje na moju temu o Pravoslavlju i pocne da se razmece "mudrujuci", sta je to nego izazivanje i vrijedjanje vjere? Ko si ti da pravoslavcima nameces misljenje da i zene treba da budu svestenici? Ko si ti, molim te, da ti nase Sveto Pismo mijenjas? Jesi li od Bog? Ili si od bogova? Otkud ti pravo za to?

Nikad ne napadam tudju vjeru. Nikad prvi. Pravi covjek nikada nece covjeku druge vjere nalaziti "mane" njegove vjere.Pravi covjek nece, a necovjek se uvijek nadje da to cini.Tvoji napad su kontriranja po mnogim temama, uglavnom od hriscana postavljenim. Ne procitah te da se suprotstavljas muslimanima (ili sam to preskocio?).
 
Poslednja izmena:
Niciju vjeru ne napadam, osim ako doticni pocne da napada moju vjeru. O tudjim vjerama ne volim da komentarisem, jer tudje vjere meni ne mogu nauditi. Svacija vjera je za svakog covjeka prava vjera, a ne samo moja vjera za mene.

Nikad ne napadam tudju vjeru. Nikad prvi. Pravi covjek nikada nece covjeku druge vjere nalaziti "mane" njegove vjere.Pravi covjek nece, a necovjek se uvijek nadje da to cini.Tvoji napad su kontriranja po mnogim temama, uglavnom od hriscana postavljenim. Ne procitah te da se suprotstavljas muslimanima (ili sam to preskocio?).

Preskočio si. Nikad se nisam suprotstavljao veri, nego fundamentalističkom načinu njenog predstavljanja. Alergičan sam na prikazivanje bilo koje vere kao jedine prave, što ti i tebi slični stalno radite. Onaj nesrećnik VladanIPH je napisao kako onima koji ne poštuju pravoslavlje treba odseći glave, a samson2009 kako bi takve trebalo zatvoriti i naplatiti im novčanu kaznu. Ti konstantno pričaš kako van pravoslavne veroispovesti (a ne vere) nema spasenja. Takvi stavovi su proizveli mnogo nevinih žrtava i mnogo krvi kroz istoriju.
Hvala Bogu što su poglavari verskih zajednica kod nas i u svetu počeli razgovore. Tako će se izbeći verski ratovi i besmisleno prolivanje krvi oko verskih pitanja koja su uvek lična, nikako opštevažeća. Doduše, talibani i vehabije ne učestvuju u tom dijalogu, a oni su isto što i vi, samo druga strana medalje.
 
Preskočio si. Nikad se nisam suprotstavljao veri, nego fundamentalističkom načinu njenog predstavljanja. Alergičan sam na prikazivanje bilo koje vere kao jedine prave, što ti i tebi slični stalno radite. Onaj nesrećnik VladanIPH je napisao kako onima koji ne poštuju pravoslavlje treba odseći glave, a samson2009 kako bi takve trebalo zatvoriti i naplatiti im novčanu kaznu. Ti konstantno pričaš kako van pravoslavne veroispovesti (a ne vere) nema spasenja. Takvi stavovi su proizveli mnogo nevinih žrtava i mnogo krvi kroz istoriju.
Hvala Bogu što su poglavari verskih zajednica kod nas i u svetu počeli razgovore. Tako će se izbeći verski ratovi i besmisleno prolivanje krvi oko verskih pitanja koja su uvek lična, nikako opštevažeća. Doduše, talibani i vehabije ne učestvuju u tom dijalogu, a oni su isto što i vi, samo druga strana medalje.

Ako ne bih ispovijedao svoju vjeru kao jedinu pravu, ja ne bih bio hriscani.Da van Pravoslavlja nema spasenja, to uci Isus hristos, to uce apostoli i Hristova Crkva.

Ako ti sumnjas u svoju vjeru, pa se pribojavas da je mozda istina u ovom hriscanskom tvrdjenju, ja ti nisam kriv. Kriva je tvoja vjera u tvoju vjeru.

Ratovi nikad nisu bili vjerski, nego u ime vjere i vjera bilo je i baiva otimanje tudjeg imanja i ubiranje poreza od pokorenih, jer su ratovali i ratuju medjusobno i pripadnici iste vjere. Ostavi se tih djetinjarija, nisu za zrele ljude!

Talibana i vehabija nije bilo, dok se takvi kao ti nisu nasli da im mijenjaju vjeru i vijekovnu tradiciju vjerom uspostavljenu.Namecete kalup svoje zamisljene vjere svima. Nece moci!
 
Poslednja izmena:
Ako ne bih ispovijedao svoju vjeru kao jedinu pravu, ja ne bih bio hriscani.Da van Pravoslavlja nema spasenja, to uci Isus hristos, to uce apostoli i Hristova Crkva.

Ako ti sumnjas u svoju vjeru, pa se pribojavas da je mozda istina u ovom hriscanskom tvrdjenju, ja ti nisam kriv. Kriva je tvoja vjera u tvoju vjeru.

Ratovi nikad nisu bili vjerski, nego u ime vjere i vjera bilo je i baiva otimanje tudjeg imanja i ubiranje poreza od pokorenih, jer su ratovali i ratuju medjusobno i pripadnici iste vjere. Ostavi se tih djetinjarija, nisu za zrele ljude!

Ne pribojavam se uopšte, nemam nikakvih sumnji. Moja vera je prava za mene, ali nikad nisam i neću tvrditi da je ona jedina prava. U tome je razlika između nas dvojice.

Ako nisu bili verski, zašto je onda Stefan Nemanja klao, spaljivao i sekao noseve i uši bogumilima u Srbiji? Oni su bili siromašni i nisu imali ništa. Ispovedali su svoju veru ne pokušavavši da je nametnu drugima.
 
Ne pribojavam se uopšte, nemam nikakvih sumnji. Moja vera je prava za mene, ali nikad nisam i neću tvrditi da je ona jedina prava. U tome je razlika između nas dvojice.

Ako nisu bili verski, zašto je onda Stefan Nemanja klao, spaljivao i sekao noseve i uši bogumilima u Srbiji? Oni su bili siromašni i nisu imali ništa. Ispovedali su svoju veru ne pokušavavši da je nametnu drugima.

Onaj ko sumnja u jedinost svoje vjere, taj vjeru i nema.

Bila mu je ugrozena zemaljska vlast.Nemanja je ratovao i sa pravoslavcima i sve to cinio i njima (dovoljno je pomenuti Nikolu Altomanovica kojeg je oslijepio).O ratovima sa Vizantijcima i drugim pravoslavcima da ne govorimo.Kakvi vjerski ratovi, kakve ludosti. Vlast, zemlja, pljacke, robovi, porezi...
 
Talibana i vehabija nije bilo, dok se takvi kao ti nisu nasli da im mijenjaju vjeru i vijekovnu tradiciju vjerom uspostavljenu.Namecete kalup svoje zamisljene vjere svima. Nece moci!

Ti si neverovatan, svega mi. Amerikanci i NATO nikad nisu pokušali da menjaju bilo čiju veru, to njih ne interesuje.
Možda su iz razloga koje si naveo talibani zabranili ženama da hodaju same ulicom, tukli ih kamdžijama, kamenovali, ubijali, zabranili muziku, filmove, sport, smejanje na javnom mestu? Među takve ti sebe brojiš? Samo to i možeš.
 
Onaj ko sumnja u jedinost svoje vjere, taj vjeru i nema.

Bila mu je ugrozena zemaljska vlast.Nemanja je ratovao i sa pravoslavcima i sve to cinio i njima (dovoljno je pomenuti Nikolu Altomanovica kojeg je oslijepio).O ratovima sa Vizantijcima i drugim pravoslavcima da ne govorimo.

Za razliku od ovih drugih, bogumili mu nisu ugrožavali zemaljsku vlast, nemoj da se ciframo. Ako je Stefan Nemanja radio sve to što jeste, dakle sve što i drugi vladari u cilju očuvanja moći i vlasti, po kom osnovu je proglašen svetim?
 
Ti si neverovatan, svega mi. Amerikanci i NATO nikad nisu pokušali da menjaju bilo čiju veru, to njih ne interesuje.

Možda su iz razloga koje si naveo talibani zabranili ženama da hodaju same ulicom, tukli ih kamdžijama, kamenovali, ubijali, zabranili muziku, filmove, sport, smejanje na javnom mestu? Među takve ti sebe brojiš? Samo to i možeš.

O tome pitaj muslimane, nemoj mene. ja sa njima radim svaki dan i odlicno znam sta oni misle.

U tudje zemlje ja ne idem da misionarim zapadnom kulturom (bolje reci nekulturom), u tudje vjere ja ne diram, tudju kulture ne zelim da mijenjam, svoje obicaje i svoju kulturu drugima ne namecem.Svako u svojoj zemlji ima pravo na svoje. Ko je Zapad da mijenja narode, kulture i civilizacije drugih? Je Zapad li najpravdoljubiviji, najistinitiji? Zapad na kojem caruje i boguje novac?
 
Za razliku od ovih drugih, bogumili mu nisu ugrožavali zemaljsku vlast, nemoj da se ciframo. Ako je Stefan Nemanja radio sve to što jeste, dakle sve što i drugi vladari u cilju očuvanja moći i vlasti, po kom osnovu je proglašen svetim?

Proglasila ga zemaljska vlast preko svojih ljudi u Crkvi. Nije on ni prvi ni zadnji da je tako proglasen.

U vrijeme Vizantije, bezboznici u crkvenim cinovima izdjestvovali su za sebe prodaju dozvola za prodaju, kupovanje i drzanje robova. O tome danas niko ne zeli da prica, jer lazno vjeruju, licemjeri su. Gadijatorske igre trajale su i u vrijeme kad su hriscani bili zvanicna drzavna vjera.
Ne krivi Hrista i Crkvu za to, jer su za to krivi bezboznici u Crkvi. Oduvijek ih je bilo U Crkvi i navracali su vodu na svoj mlin zarade. To sto danas pravoslavci licemjere busajuci se u prsa slavnom proslocscu stvar je ili njihovog neznanja ili njihovog licemjerja, tj. nevjerja.
 
Poslednja izmena:
Proglasila ga zemaljska vlast preko svojih ljudi u Crkvi. Nije on ni prvi ni zadnji da je tako proglasen.

U vrijeme Vizantije, bezboznici u crkvenim cinovima izdjestvovali su za sebe prodaju dozvola za prodaju, kupovanje i drzanje robova. O tome danas niko ne zeli da prica, jer lazno vjeruju, licemjeri su. Gadijatorske igre trajale su i u vrijeme kad su hriscani bili zvanicna drzavna vjera.
Ne krivi Hrista i Crkvu za to, jer su za to krivi bezboznici u Crkvi.To sto danas pravoslavci licemjere busajuci se u prsa slavnom proslocscu stvar je ili njihovog neznanja ili njihovog licemjerja, tj. nevjerja.

S ovim se slažem.
 
Mešaš se u tuđe evre samim tim što tvrdiš da je tvoja jedina ispravna i da van nje nema spasenja. O tome ti ja pričam. Samom takvim stavom ti diskredituješ tuđu veru. Razlika je u tome da li smatraš da je tvoja vera prava za tebe ili da je jedina prava.

Rekoh ti da svaki iskreni vjernik, bez obzira na vjeru, vjeruje da je samo njegova vjera jedina i prava. Inace da nije tako, vjerovao bi drugacije, vjerovao bi nekom novom vjerom sastavljenom iz drugih vjera. I na kraju bi morao da vjeruje u sve vjere na svijetu. I sta bi tad bilo? Bilo bi da je stvorena jedna univerzalna vjera cijelog svijeta. To je ono za sto se ti trudis, ono za sto se trude vodje i zagovornici NWO.
 
поздрављам ову иницијативу СПЦ, верујем да ће се, осим заједничког језика са другим религијама овако направити велики корак према уједињењу са Католичком црквом и дијалогом у Нишу 2013.године
 
Mešaš se u tuđe evre samim tim što tvrdiš da je tvoja jedina ispravna i da van nje nema spasenja. O tome ti ja pričam. Samom takvim stavom ti diskredituješ tuđu veru. Razlika je u tome da li smatraš da je tvoja vera prava za tebe ili da je jedina prava.
Мало претерујеш.
По тој логици атеисти све време вређају вернике изјавама да не постоји Бог.
Мислим да је логичније да свака изјава корисника на форуму никако није званичан став било које организације, па чак и верске. Нити може да буде, из више разлога: анонимност, форма форума, непоткрепљеност у званичним изјавама верских организација.
Ако неко сматра да је његова вера права за њега и то изјави, где је ту вређање туђе вере и коју то веру вређа?
 
Мало претерујеш.
По тој логици атеисти све време вређају вернике изјавама да не постоји Бог.
Мислим да је логичније да свака изјава корисника на форуму никако није званичан став било које организације, па чак и верске. Нити може да буде, из више разлога: анонимност, форма форума, непоткрепљеност у званичним изјавама верских организација.
Ако неко сматра да је његова вера права за њега и то изјави, где је ту вређање туђе вере и коју то веру вређа?

NIgde tu nema vređanja, da su date takve izjave. Ali ako pročitaš te izjave, videćeš da se traži odsecanje glava, zatvaranje, kažnjavanje, da su sve ostalo demonski prividi, jeres, i da ni za koga ko nije u SIPC/SPC nema spasenja.
 

Back
Top