Malo o kineskim metodima

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Nisam bio siguran da li je ova tema za politiku ili za ovaj podforum.

Ipak, posto se radi se o bracnom problemu, postavio sam ga ovde.


Poznato je da je u Kini DOZVOLJENO ZAKONOM da svi u braku imaju SAMO PO JEDNO DETE.

Tu nema izuzetaka i tolerancije.

Medjutim, kada uzmemo u obzir da je Kina ogromna i da ima preko 1,5 milijardu ljudi - KAKO vlasti to kontrolisu?

Narocito u planinskim i zabacenim oblastima?

STA RADE ako zena ponovo ostane u drugom stanju??? :think:

Sta ako se trudnoca otkrije u poodmaklim stadijumima trudnoce? :think:

Sta rade AKO SE IPAK RODI drugo dete u familiji? :think:


Meni je sve to VRLO MORBIDNO i MISTERIOZNO.....:eek:
 
Pazi ovako...

Kina nikad nece biti toliko mala, da ljudi nece moci da stanu u nju... tipa.. da nece moci da se mimoilaze. Poenta Kininog problema je u neravnomernoj rasporedjenosti prirodnih bogatstava: na severu gde je najvise obradivih povrsina - samo 15 % voda, a na Jugu, koji je urbaniji deo ima mnogo vishe voda, i svi bi hteli da zive u tim urbanijim mestima.

Taj zakon 1 na 1 vazi od '70ih godina, i bio je striktan do pre nekoliko godina kada je Kineskim provincijama dato pravo da same u nekim slucajevima prave izuzetke, odnosno odstupanja od prvobitnog zakona.
Tako npr. u par juznih provincija ako su supruznik i supruga jedinci iz svojih porodica (znaci da su se njihovi roditelji drzali zakona 1 na 1), dozvolice im se radjanje drugog deteta.
Na severu, imash 2 opcije.
Jedna dozvoljava da uplatis izvesnu sumu novca u lokalni budzet kako bi dobio dozvolu za drugo dete, a druga, poshto je taj severni deo tradicionalno orijentisan, a po Kineskoj tradiciji prednost se daje muskom detetu - dozvolice se radjanje drugog deteta samo ako je prvo dete zensko.
Naravno, ima provincija koje su ostale decidne u "1 na 1" pravilu.


Sta ce da se desi ako rodis dvoje, troje dece "mimo zakona"?
Pa nista.
Obicno ljudi van Kine smatraju da ce neko iz neke sluzbe da dodje i da ti dete ubije, ugusi, deportuje stagod...
Nece...
Dete ce samo da izgubi pravo na zdravstveno i socijalno osiguranje, kao i na besplatno skolovanje, a roditelji ako su zaposleni u drzavnoj sluzbi - rizikuju da izgube posao i budu sikanirani od strane drustva.


Nadam se da sam objasnio ;)
 
Sta ce da se desi ako rodis dvoje, troje dece "mimo zakona"?
Pa nista.
Obicno ljudi van Kine smatraju da ce neko iz neke sluzbe da dodje i da ti dete ubije, ugusi, deportuje stagod...
Nece...
Dete ce samo da izgubi pravo na zdravstveno i socijalno osiguranje, kao i na besplatno skolovanje, a roditelji ako su zaposleni u drzavnoj sluzbi - rizikuju da izgube posao i budu sikanirani od strane drustva.


Nadam se da sam objasnio ;)

Objasnjenje je ok, samo...

Poznavajuci kinesku NETOLERANTNOST prema svemu sto nije onako kako je vlast zamislila i naredila, SUMNJAM da se nista ne dogodi ako se u porodici rodi drugo ili trece dete...

Sumnjam da nasilno ne abortiraju zene...

Sumnjam da ne maltretiraju muzeve..

I sumnjam da takva deca MOGU DA PREZIVE.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Postavljač teme je prikazao neke fotografije, nisam razumela o čemu se radi na fotografijama. Ubijaju žene koje rode više dece :eek:, ili sam ja nešto propustila slabo ukapirala šta li već?

Ne verujem da ih bas streljaju zbog viska dece.

Mislim da ih streljaju zbog korupcije.

Sa slikama sam samo hteo da prikazem kinesku surovost i nefleksibilnost.
 
Ja sam pre 2 godine upoznala devojku koja je 2. dete u porodici... vala nista joj ne fali, zamisli prezivela u Kini!!! A njen komsija ima 5 dece!!! Al' su mu tolerisali, jer su prve cetiri cerke... :roll: Bas je ja pitala koliko ih im u porodici i slicno, jer je pominjala stariju sestru, a ja :eek: :p Kaze da sada sve vise parova ima problem sa dobijanjem dece, oko nje je jako puno takvih, pa onda neki sa vise dece daju jedno svoje tim parovima...
 
Ja sam pre 2 godine upoznala devojku koja je 2. dete u porodici... vala nista joj ne fali, zamisli prezivela u Kini!!! A njen komsija ima 5 dece!!! Al' su mu tolerisali, jer su prve cetiri cerke... :roll: Bas je ja pitala koliko ih im u porodici i slicno, jer je pominjala stariju sestru, a ja :eek: :p Kaze da sada sve vise parova ima problem sa dobijanjem dece, oko nje je jako puno takvih, pa onda neki sa vise dece daju jedno svoje tim parovima...

Da ih ne sterilisu vestacki, preko vakcina? :sad2:

Danas realno, postoje mnoge vakcine za koje ustvari uopste ne znamo cemu sluze.
 
da zakon je, ali evo kako se sprovodi

The one-child policy promotes one-child families and forbids couples from having more than one child in both rural and urban areas. Parents with multiple children aren't given the same benefits as parents of one child. In most cases, wealthy families pay a fee to the government in order to have second children.
 
da zakon je, ali evo kako se sprovodi

The one-child policy promotes one-child families and forbids couples from having more than one child in both rural and urban areas. Parents with multiple children aren't given the same benefits as parents of one child. In most cases, wealthy families pay a fee to the government in order to have second children.

Kako se sprovodi - ne znam.

Zato sam otvorio temu.
 
Nisam bio siguran da li je ova tema za politiku ili za ovaj podforum.

Ipak, posto se radi se o bracnom problemu, postavio sam ga ovde.


Poznato je da je u Kini DOZVOLJENO ZAKONOM da svi u braku imaju SAMO PO JEDNO DETE.

Tu nema izuzetaka i tolerancije.

Medjutim, kada uzmemo u obzir da je Kina ogromna i da ima preko 1,5 milijardu ljudi - KAKO vlasti to kontrolisu?

Narocito u planinskim i zabacenim oblastima?

STA RADE ako zena ponovo ostane u drugom stanju??? :think:

Sta ako se trudnoca otkrije u poodmaklim stadijumima trudnoce? :think:

Sta rade AKO SE IPAK RODI drugo dete u familiji? :think:


Meni je sve to VRLO MORBIDNO i MISTERIOZNO.....:eek:

Занимљиво питање!

С обзиром да у Кини једу псе... свашта ту може бити.
 

Back
Top