Problem sa vlasnikom iznajmljenog stana

Dulle_

Ističe se
Poruka
2.002
Mislim jos uvek nije problem.. ali polako pocinje da lici... Evo ovako aj u detalje...

U ovom stanu smo vec skoro godinu dana, ugovor smo potpisali na NEODREDJENO uz uslove da placamo komunalije to jest da placamo sve sto potrosimo od struje vode itd. Stan je uzas... prokisnjava... to je u potkrovlju nekom.. izgleda je trebao da bude zajednicki prostor stanara zgrade, posto nas nema na interfonu. Pritisak vode je toliko slab da svaki drugi dan ali bukvalno svaki drugi dan nemamo vode.. ili imamo ali toliko slabo da jedva kaplje nesto, dok stanari dole imaju normalno vodu, i opet moramo da placamo po 600 trosak protoka hladne vode. Al' dobro sa tim sam se pomirio.... Nego pitanje za vas, da li ja moram da placam osiguranje stana koji sam iznajmio ? Uporedio sam plavi racun (informatika) sa komsijom i vidim da on ne placa nikakva osiguranja... dok mi placamo po 100 /200 din mesecno. Mislim ako vec placam stan od 20m kv 150 eura da ga koristim, zasto moram da placam i njegovo osiguranje ? A uz to stan prokisnjava... a vlasnik kaze da trebamo da mu damo pare za krecenje kada budemo hteli da se selimo. Trazio je jos neke pare od nas kao sto je on platio neke racune pre nego sto smo se uselili, ali sam to odbio pa je iskulirao.. ne znam.. prvi put smo u iznajmljenom stanu, pa bih vas molio za iskustva.. sta kako sme sta ne.. da me ne izradi covek. Uhh koliki post...

Unapred hvala svima koji su imali zivce da procitaju do kraja :D

i da ne bude da nigde nisam stavio smajli evo dva :D :)
 
Uobičajeno je da se prilikom iseljenja daju pare za krečenje, tj. za vraćanje stana u zatečeno stanje.
Ili da ti okrečiš pre nego što se iseliš.
Pri useljenju si mogao da tražiš da gazda okreči, ako je bilo umuzgano.

Za osiguranje ne znam, kod nas u BG to nije u računu Infostana. Uglavnom, ja ga ne plaćam, ali mislim da ga ni gazda nije uplatio.
 
Sto se krecenja tice, ostavljas mu stan kakav si zatekao... Znaci, ako je bio okrecen, fer je da ga ti okrecis pre nego sto odes... ne bih mu ja ostavljao pare, vec bih uzeo jedan dan i sam prekrecio... A ako nije bilo okreceno kada si dosao, onda moze da se ubrise za to...

Za osiguranje ne znam... Mislim da to ne moras da placas, ali nisam siguran...

Ali, dok si u stanu (kad vec znas da ces ici) natrljavaj mu na nos svakodnevno kako nemas vode, kako ti prokisnjava i slicno... To je bilo njegovo da ti obezbedi pre uselenja...
 
Ja sam podstanar u Novom Sadu 4 godine. Promenio sam 5 stanova, i niko mi nikad nije trazio krecenje. Prvi put cujem to od vas. Iz ovog stana u kom sam sad se selim krajem juna, pa cu ti javiti da li mi je gazda trazio krecenje, ali nema sanse da to platim. Ne vidim logiku. To spada u odrzavanje stana, to je njegov deo.

Sto se tice osiguranja, to mi je gazda sam rekao da ne placam.
 
Bila sam podstanar 12 godina, promenila 6 stanova, i nikad nisam imala pisani ugovor. Sve račune vezane za taj stan sam ja plaćala. Osiguranje stana nije obavezno, pa ako se gazda odlučio, neka ga sam i plaća. Što se krečenja tiče, uglavnom sam krečila pri useljavanju, tako da nisam imala obavezu pri odlasku.
Prokišnjavanje nije tvoj propust, ali ako tebi smeta, sam ćeš da krečiš, to ne može da ti zabrani.
Ipak, moj ti je savet da, ukoliko ti stan odgovara, ne zakeraš po mnogo, jer kako ti želiš da prođeš što jeftinje, tako gazda želi da što više profitira, a veruj mi, lakše će on da pronađe nove stanare nego ti novi stan. Ponavljam, ako si zadovoljan stanom, vredi malo i potrpeti. Retko koji gazda je dobar.
 
Ja sam podstanar u Novom Sadu 4 godine. Promenio sam 5 stanova, i niko mi nikad nije trazio krecenje. Prvi put cujem to od vas. Iz ovog stana u kom sam sad se selim krajem juna, pa cu ti javiti da li mi je gazda trazio krecenje, ali nema sanse da to platim. Ne vidim logiku. To spada u odrzavanje stana, to je njegov deo.

Sto se tice osiguranja, to mi je gazda sam rekao da ne placam.

Logicno je da stan VRATIS U ISTOM STANJU u kakvom si ga primio.

To znaci da ako ga sveze okrecenog primis - sveze okrecenog moras i da vratis.

Ali ako nemas overen ugovor, mozes da radis sta hoces.

Da ja izdajem stan, morao ni biti jako dobro potkovan overenim ugovorom.

Mislim da NIGDE U SVETU se stanovi ne izdaju bez ugovora.
 
Logicno je da stan VRATIS U ISTOM STANJU u kakvom si ga primio.

To znaci da ako ga sveze okrecenog primis - sveze okrecenog moras i da vratis.

Ali ako nemas overen ugovor, mozes da radis sta hoces.

Da ja izdajem stan, morao ni biti jako dobro potkovan overenim ugovorom.

Mislim da NIGDE U SVETU se stanovi ne izdaju bez ugovora.

Ni u jednom stanu nisam potpisivao ugovor. Stanovi nisu bili kreceni pre mog ulaska. Usisacu stan, obrisati pod, i od mene dosta.
 
Samo, sto kod nas ugovori ne vaze nista, mozes ti da pises sta god hoces, najbitnije je da procenis coveka.
Izdajem stan u NS i zaista je bilo raznih ljudi, i, da, stekla sam predrasude prema nekoj odredjenoj vrsti, sada ih vec lako procenim i ne pustam ih u zakup...mozda to i nisu predrasude, mozda je samo iskustvo. A ugovor ti ne garantuje nista, osim ako ces da tuzis nekog ko se upravo odselio u inostranstvo, preti ti da ce okupiti drustvo da te prebiju, baciti bombu...prosto zvuci i smesno kad ovako napisem...ali to je realnost.
Zato se uzme depozit, pa on, bar deo dugovanja ili unistenih stvari nadoknadi, a racune proveravas redovno.
 
Samo, sto kod nas ugovori ne vaze nista, mozes ti da pises sta god hoces, najbitnije je da procenis coveka.
Izdajem stan u NS i zaista je bilo raznih ljudi, i, da, stekla sam predrasude prema nekoj odredjenoj vrsti, sada ih vec lako procenim i ne pustam ih u zakup...mozda to i nisu predrasude, mozda je samo iskustvo. A ugovor ti ne garantuje nista, osim ako ces da tuzis nekog ko se upravo odselio u inostranstvo, preti ti da ce okupiti drustvo da te prebiju, baciti bombu...prosto zvuci i smesno kad ovako napisem...ali to je realnost.
Zato se uzme depozit, pa on, bar deo dugovanja ili unistenih stvari nadoknadi, a racune proveravas redovno.

To je zato sto ne funkcionise pravna drzava.

Da funkcionise - kada ti zapreti isao bi u zatvor, a ugovori bi se morali ispostovati do detalja.

Secam se kada sam davno, kao student iznajmljivao dvorisnu sobu u Novom Sadu, na Telepu...

Tada mi je gazda, neki stari Slovak rekao: "Sve mozes da radis, samo jedno molim te nemoj: nemoj da mi prodas sobu!":mrgreen:
 
Ma, sve zavisi od toga kakvi su ljudi i sa jedne i sa druge strane.
Izdajem stan i ne očekujem da mi stan kasnije predaju okrečen, iz prostog razloga što ljudi mesečno plaćaju koliko plaćaju, a tu smatram da je uačunata njihova privatnost i površno rabljenje stana.
Ne mogu da očekujem da ako u stanu neko živi, stan izgleda kao pre.Naravno, ne mislim na extreme i neka obijanja, odvaljivanja, ali normalno je i da se isprlja, izgrebe...Živi su ljudi, ne rentiram stan knjigama...Ne možemo očekivati i jare i pare.Meni je sasvim dovoljno što su oni fini, revnosti, kiriju plaćaju u dan, pošalju mi je (čak ni ne idem tamo), uz račune i super.Ako se u stanu nešto pokvari, troškove snosim ja, godišnji porez i osiguranje, plaćam ja takođe.To mi je normalno.
Kada bi svi kretali od sebe u ophođenju sa drugima, bilo bi svima mnogo lakše:)
 
Moja mama je izdavala stan studentima i niko nije krecio, niti bilo sta poravljao...znaci ljudi su ziveli kako im je odgovaralo....a od podstanara ne mozes da ocekujes da ti stan odrzavaju kao sto bi ti sam...ne znam nikog ko je stan sam krecio niti bilo sta investirao u njega...stan koji prokisnjava posle godinu dana nece biti u prvobitnom stanju, pa makar bio prazan...
 
Samo, sto kod nas ugovori ne vaze nista, mozes ti da pises sta god hoces, najbitnije je da procenis coveka.
Izdajem stan u NS i zaista je bilo raznih ljudi, i, da, stekla sam predrasude prema nekoj odredjenoj vrsti, sada ih vec lako procenim i ne pustam ih u zakup...mozda to i nisu predrasude, mozda je samo iskustvo. A ugovor ti ne garantuje nista, osim ako ces da tuzis nekog ko se upravo odselio u inostranstvo, preti ti da ce okupiti drustvo da te prebiju, baciti bombu...prosto zvuci i smesno kad ovako napisem...ali to je realnost.
Zato se uzme depozit, pa on, bar deo dugovanja ili unistenih stvari nadoknadi, a racune proveravas redovno.

ZNACI NE VERUJEM kakvih seljaka ima... uzas. :dash:

pa kada smo se uselili u stan bilo je tragova prokisnjavanja.. e sad stan se koristi (ubijaju se muve i komarci :D ) ima tu i tamo koja fleka...

da je meni vlasnik lepo predocio sve probleme u ovom stanu ja se ne bih uselio pa da je stan 50 eura mesecno.
priksnjava... instalacija je nesto shebana malo.. pa su pocrkale sve sijalice ( to redovno menjamo) buba ima na sve strane.. znaci otvorim prozor (potkrovlje) i 2 bube mi upadnu kroz prozor (one velike bubasvabe) ha ha.. ima ih u sudoperi ujutru , gore gde stoje tanjiri i lonci isto.. mislim kod nas se vec podrazumeva da ciste sudove moras oprati jos jednom pre upotrebe zato sto su prepuni buba...


ali ljudi najgori problem je sto nema vode i sto je slab pritisak.. nemate pojma kako ume da ide na zivce kada dodjes umoran kuci i hoces da se istusiras a ono nema vode.. ili ustanes ujutru spremas se da krenes i ne mozes da se umijes popijes kafu itd...

i ves masina je riknula pa smo jedno 4 meseca nosili sve stvari do zrenjanina na pranje :D mislim sve su to neke sitnice ovako kada se gledaju.. ali kada stavim sve na papir.. koliko sijalica sam promenio , vode kupio, potrosio na gorivo da nosim stvari na pranje, dobije se neka onako fina cifra... i onda jos na sve to da platim krecenje... ispade da taj vlasnik nema nikakvih troskova.. ja mu placam i osiguranje.
 
E , a ja sam imala gazdaricu koja mi je rekla da porez na stan placam ja!!!Kod nas u Srbiji je problem u vecini slucajeva sto stanodavci misle da kada ti izdaju stan imaju pravo da kontrolisu sve sto se desava u stanu,a kada se nesto pokvari(bojler,slavine..)to zakupac placa...sto se tice krecenja,ako udjes u okrecen stan,treba kada izadjes da i ti okrecis...sve kako si zatekao, u takvom stanju i da ostavis stan...
 
Ja sam bila podstanar 3 godine ... nisam ušla u okrečen stan, ali sam ga okrečila prvom prilikom .. i za te tri godine krečila sam stan 3 puta - zbog sebe. Kada sam izlazila iz stana, gazdarica je rekla da treba da se okreči, pri čemu sam je ja podsetila da nije bilo okrečeno kada sam se uselila, ali pošto sam ja okrečila samo 6 meseci pre selidbe ... i nije bilo potrbe za novom diskusijom.

Što se tiče osiguranja, ja ga nisam plaćala ... možda je ona ne znam ....

Obaveze stanodavca jesu da popravlja sve što se pokvari od stvari u stanu - bojler, voda, struja .... Ja sam to rešavala tako što sam sama popravljala (mislim sama zvala majstora) a njoj samo dostavljala te račune i toliko odbijala od kirije koju sam joj davala - čist račun, duga ljubav.

Sve vreme sam produžavala ugovor (pošto sam ga uvek zaključivala na godinu dana) ... Najbolje je da se u ugovoru navedu sve obaveze stanodavca i podstanara ..... ali, ako ugovor nije overen u sudu - nema važnost ni za jednog ni za drugog....
 
Poslednja izmena:
Ma odlepio sam skroz... bas mi ide na q ova drzava.. samo gledaju kako da te sklepaju za pare... juce odem do banke da dignem pare da platim koriju za lokal i stan ... i pauk mi odnese auto ha ha ha ... 6 000 sam dao da uzmem auto nazad.. kao bio sam parkiran na zelenoj povrsini.. a pored mene novi ford parkiran.. njega nisu dirali :D a zelena povrsina je inace blato i utabana zemlja koja se nalazi pored jedne zgrade... ha ha...

problem sa masinom sam resio... sad gledam samo da nadjem neki drugi stan.. ako neko ima dobar predlog ili zna neki lep stancic u Ns neka javi. (pozeljno da stan ima terasu, klimu, internet "Dzakuzi" i da kuva rucak :P ) zezam se ....
 
Што се осигурања тиче, уколико ти ниси потписник неке понуде, немаш никакву обавезу да плаћаш осигурање стана. Значи, ни путем признаница инфостана, нити по некој другој понуди за осигурање коју, можда, има власник стана. :)
 
nikakav ugovor sa gazdom nisam potpisala,isli smo sve na rec,iako se nikad pre nismo videli.
ne placam nikakvo osiguranje.
pre useljenja sam gazdi naglasila da nista necu kreciti pri izlasku,i on se saglasio sa mojim zahtevom.
sve opravke ako ne moze on licno da dodje da opravi,placa mi on troskove majstora koje sama dovedem.
dakle-niko nema gazdu kao ja,a pri tom stan skroz pristojan,ima apsolutno sve sto treba da ima jedan stan,mesto super,a nije mi ni skup.
zakljucak-treba imati i malo srece
 

Back
Top