papir vs srebrni ekran

parka

Buduća legenda
Poruka
26.261
ne znam, možda je bila tema
ako jeste brišite, zatvarajte, spajajte
=)
elem, tema je ekranizacija knjiga
navedite neku
da li vam se više dopao film ili knjiga?
zašto?
da li ste prvo gledali film ili čitali knjigu?
šta biste vi drugačije uradili da vas je neko pitao?
razno


harija potera, gospodara prstenova i tvajlajt možemo baš i da izostavimo, ne jer imam nešto protiv, nego zato što imaju dovoljno prostora na ovom pdf-u =)

p.s.
temu sam postavila jer sam uzela da čitam limeni doboš
kad sam pogledala film bila sam----> o.O
ali na dobar način
sad od knjige očekujem mnogo
ali
nešto mi teško ide, možda zbog hrvatskog prevoda
a možda je reditelj filma jednostavno sve to predobro sažvakao, znaću kad je završim
 
Poslednja izmena:
ja ću da započnem, kao dobra domaćica

forest gamp

prvo sam, naravno gledala film i kao i ceo svet sam se oduševila
a onda mi u srednjoj školi drugarica kaže da postoji i knjiga
i onda kad sam je pročitala shvatim da ju je film iskasapio
u smislu da polovina knjige fali i to takve neverovatne avanture da sam se bacakala od smeha
tad nisam kapirala da je to neophodno da bi radnja filma bila čista i linearna
i da baš zato što je radnja drugačija nema poređenja između filma i knjige, mudro su to uradili

eto, film smo gledali
preporuka i za knjižicu - neće vam upropastiti doživljaj
 
ja ću da započnem, kao dobra domaćica

forest gamp

prvo sam, naravno gledala film i kao i ceo svet sam se oduševila
a onda mi u srednjoj školi drugarica kaže da postoji i knjiga
i onda kad sam je pročitala shvatim da ju je film iskasapio
u smislu da polovina knjige fali i to takve neverovatne avanture da sam se bacakala od smeha
tad nisam kapirala da je to neophodno da bi radnja filma bila čista i linearna
i da baš zato što je radnja drugačija nema poređenja između filma i knjige, mudro su to uradili

eto, film smo gledali
preporuka i za knjižicu - neće vam upropastiti doživljaj
Sto se Gampa tice, ja sam prvo procitao knjigu, tako da me je film, iako sasvim OK, razocarao izbacivanjem politicki nekorektnih delova (Gamp kao kandidat na izborima npr)
 
potpuno saglasan........

Narnia - knjige su malog obima i osrednje zanimljive, ali su zato filmovi odlicni....

licno, nisam pristalica ekranizacije znacajnih knjiga.......................
Narnia je jedna od retkih stvari koje nisam mogao da se nateram da procitam do kraja. Film i nije los... Inace stoji, sto bolja knjiga teze je napraviti ekranizaciju "to match". Npr, Hari Poter je mnogo bolji kao film, jer je kao knjiga cista 0 :D
 
licno, nisam pristalica ekranizacije znacajnih knjiga.......................
i ja sam ljuti protivnik
ali ekranizacije postoje tako da možemo da prozborimo koju o njima

što se narnije tiče postojala je bbc-jeva ekranizacija, bila je na prvom programu pre puuno godina, ja bila mala
i nisam uspela da pohvatam sve epizode zbog školskih smena, ali atmosfera je bila odlična, mistična i jeziva
oni pomenu belu kraljicu a tebi se zaledi krv =)
Narnia1.jpg

seća li se neko toga?

pošto nisam čitala knjigu meni ostaje samo da uporedim film i seriju u korist serije
 
Narnia je jedna od retkih stvari koje nisam mogao da se nateram da procitam do kraja. Film i nije los... Inace stoji, sto bolja knjiga teze je napraviti ekranizaciju "to match". Npr, Hari Poter je mnogo bolji kao film, jer je kao knjiga cista 0 :D

Sto se ovog tice, tu ne mogu da se slozim. Citao sam knjige, i neuporedivo su bolje od filmova, koji su bukvalno iskasapljeni da bi stalo u 2 i po sata. Mnogo bitnih delova je izbaceno, a mnogo nebitnih je dodato. Ne kazem da su filmovi losi, ali u odnosu na knjigu su u minusu, pogotovo Red Feniksa koji je katastrofa u odnosu na knjigu.
 
Film "Zelena milja" je, recimo, po meni primer dobre ekranizacije romana.

Knjigu sam, leto pre nego što se u našim bioskopima pojavio film, nosila na more i tamo nisam mogla da se odvojim od nje. Bila je na engleskom, ali mi je čitanje išlo glatko.
I prvo što mi je palo na pamet je kako bi bilo fenomenalno po njoj snimiti film, a da bi glavna uloga "legla" - Tomu Henksu.:lol: Pošto vizuelizujem dok čitam, sve vreme mi je pred očima bio Tom Henks u liku Edžkomba.
Film je u potpunosti preslikao Kingov roman, kao što je to takođe slučaj sa "Bekstvom iz Šošenka" ali ne i sa, npr, "Zamkom za snove".
 
"Ime ruze " ...knjiga fenomenalna ...film njesra ...

"Kada je Niche plakao " ...knjiga fenomenalna...film njesra ...

"Starac i more " ...knjiga fenomenalna ...film fenomenalan ...

"Za kim zvone zvona" - ...knjiga fenomenalna...film djene djene ...

Upadaju dva izgladnela misa u bioskop i krecu da jedu filmsku traku...

Prvi mis : Kakav je film ?

Drugi mis : Dobar ...mada je knjiga bolja...

edit.knjiga Zlocin i kazna je imala sigurno 10 adaptacija ...meni se najvise svidja Vudi Alenov - Match point ...mada je malo ko i izvalio da je Vudi kao osnovu imao delo Dostojevskog ...
 
Poslednja izmena:
temu sam postavila jer sam uzela da čitam limeni doboš
kad sam pogledala film bila sam----> o.O
ali na dobar način
sad od knjige očekujem mnogo
ali
nešto mi teško ide, možda zbog hrvatskog prevoda
a možda je reditelj filma jednostavno sve to predobro sažvakao, znaću kad je završim

Limeni Dobos je super film, jedan od po meni boljih evropskih koje sam imala prilike da gledam.
Knjiga je s druge strane teska ko trepca, s tim sto sam ja prvo procitala oba dela knjige pa sam tek onda i to skroz slucajno pogledala film.
Sta mi se kod knjige nije svidelo, recenice su tako koncepirane da te automatski uspavaju nakon tri stranice, a ja sam daobog knjigu citala uvek pred spavanje. Toliko sam se sa prokletom knjigom namucila da je procitam, a htela sam do kraja, ipak je nobelovac. U svakom slucaju kad sam zavrsila i kad su se utisci slegli, moja reakcija na sadrzaj knjizice je bila : Okej, i malo bolje od toga.
Medjutim, kasnije, kad sam pretrazivala neke naslove evropskog filma, vidim limeni dobos. Nisam uopste ni znala da je ekranizovan. I , ono, odgledam ja film, ostanem bez teksta. Mislim se, da l je moguce da nisam na knjigu mogla da reagujem ovako, jer obicno mi se kod ekranizovanih knjiga vise svidja baza literatura nego sam film.
Ono sto mi je bilo kul i zanimljivo dok sam citala doduse je motiv babe sa tri(ili koliko) podsuknje koje je retko prala nego ih je zamenjivala na smenu kad se uprljaju :mrgreen: i pecenim krompirom. :)

topik:
Farenhajt 451
 
evo ja sam sad završila knjigu i onda sam još jednom pogedala film (kreten, šta ću)
i ipak moram da presudim u korist knjiga =)

dalje
parfem
još jedna knjiga koju sam pročitala posle filma
i dok nisam pročitala nisam shvatala zašto svi pljuju film koji se meni baš dopao
sad mi je jasno, knjiga mi se mnogo, mnogo više dopala

a farenhajt sam isto prvo gledala, kao relativno mala, a posle nešto čitala
al čitala sam na brzinu i na preskok i ni ne sećam se lepo.. film mi je ostavio jači utisak, ali to ne znači ništa, bila sam u životnom dobu kad je sve ostavljalo utisak =)
 
:)
Bredberi je dobar pisac, ja njegove novele volim da citam i generalno su mi sve koje znam super, ali film i jeste bolji, mislim da bi ti i danas film bolje rangirala od knjige. pretpostavljam. :] Nedavno sam procitala,a potom i odgledala film i ostavilo me bez teksta. Em volim Sf em volim dzuli kristi.

Nego, parfem, je l to pricas o onoj knjizi Parfem hronologija jednog zlocina? Nisam znala da je ekranizovano.
 
Autostoperski vodic kroz galaksiju-Daglas Adams
Neverovatno, ali neverovatno glupa ekranizacija romana.
Kao i sve knjige Dostojevskog, Tolstoja, Sekspira (cak gledah neku verziju gde je crnac bio na dvoru-nem nista protiv crnaca ali na dvoru plemic?!)
I da nezaboravni Doktor Zivago sa pola scena propustenih, izmenjenih i sl...
Sve u svemu +1 za papir
Edit:
E Parfem je dobar film,al knjigu ne procitah, al sad cu je bas uzeti, hvala na ideji :) i Sfera mi se svidela kako je odradjena, skoro isto kao knjiga. Retki svetli primeri...
 
Poslednja izmena:
Sto se ovog tice, tu ne mogu da se slozim. Citao sam knjige, i neuporedivo su bolje od filmova, koji su bukvalno iskasapljeni da bi stalo u 2 i po sata. Mnogo bitnih delova je izbaceno, a mnogo nebitnih je dodato. Ne kazem da su filmovi losi, ali u odnosu na knjigu su u minusu, pogotovo Red Feniksa koji je katastrofa u odnosu na knjigu.

Ovo potpisujem i ja...
Nego niko ne pomenu Alisu u zemlji cuda:think:
 
Poslednja izmena:
:)
Bredberi je dobar pisac, ja njegove novele volim da citam i generalno su mi sve koje znam super, ali film i jeste bolji, mislim da bi ti i danas film bolje rangirala od knjige. pretpostavljam. :] Nedavno sam procitala,a potom i odgledala film i ostavilo me bez teksta. Em volim Sf em volim dzuli kristi.

Nego, parfem, je l to pricas o onoj knjizi Parfem hronologija jednog zlocina? Nisam znala da je ekranizovano.
aha
al na englesakom je ekranizovano, nemoguće da nisi čula, svi su zvrjali o tom filmu pre par godina
meni se dopao, al kažem, posle knjige verovatno ne bi
Autostoperski vodic kroz galaksiju-Daglas Adams
Neverovatno, ali neverovatno glupa ekranizacija romana.
Kao i sve knjige Dostojevskog, Tolstoja, Sekspira (cak gledah neku verziju gde je crnac bio na dvoru-nem nista protiv crnaca ali na dvoru plemic?!)
I da nezaboravni Doktor Zivago sa pola scena propustenih, izmenjenih i sl...
Sve u svemu +1 za papir
Edit:
E Parfem je dobar film,al knjigu ne procitah, al sad cu je bas uzeti, hvala na ideji :) i Sfera mi se svidela kako je odradjena, skoro isto kao knjiga. Retki svetli primeri...
omg sve mislim da je derer zbog avatara
za autostoperski vodič se slažem, za staru ekranizaciju, novu nisam ni gledala
a ne znam, šekspir je dramski pisac, njegova dela i jesu pisana da se igraju
tako da ja tu ne vidim problem
a za ovo boldovano.. da nisi mislila na otela možda? pošto je on crnja, da ne kažm maor =)
 
Autostoperski vodic za Galaksiju knjiga fenomenalna, film nikakav.
Odiseja u svemiru 2001 odlicna knjiga, ekranizacija fenomenalna.

Mislim da je tesko naci pravilo, ja kad citam knjigu, meni se odvija moja predstava filma u glavi, a da li ce se poklopiti kasnije filmsko ostvarenje sa mojim dozivljavanjem knjige,pitanje je....
 
Meni se ni jedna ekranizacija Ane Karenjine ne dopada... Nikada nisam mogla da razumem kada su neki ljudi iz mog drustva u srednjoj skoli trazili da odgledaju film umesto da procitaju knjigu, koja jeste obimna ali neuporediva sa filmovima koji nose naziv Ana Karenjina...
 

Back
Top