Koje drzave smatrate za najvece saveznike Srbije ?

gost 186118

Veoma poznat
Poruka
10.118
Moje misljenje
Grcka, Rusija, Slovacka.

Saveznik sam namerno upotrebio kao relativniji pojam u odnosu na prijatelj, jer je pitanje koliko u danasnjoj spoljnoj politici postoje prijatelji.

Obrazlozenje stava
Grcka- Podrzava Srbiju oko Kosova i Metohije, njene banke su usle na srpsko trzista, kreditiraju privredu i zaposljavaju mlade Srbe. Grcki narod je tokom NATO bombardovanja izasao na ulice da protetsuje. Grcka, iako je clanica NATOa, nije ucestvovala u bombardovanju Sbije.
Rusija- Podrzava Srbiju oko Kosova i Metohije, ima sa Srbijom potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini, redovni su uvoznici srpskog voca, podrzavaju opstanak Republike Srpske.
Slovacka- Podrzava Srbiju oko Kosova i Metohije. Ekonomska saradnja nije na zeljenom nivou ali valja napomenuti da je Slovacka bila jedna od najvecih zagovornica deblokade Pelaznog trgovniskog sporazuma.
 
Moje misljenje
Grcka, Rusija, Slovacka.

Saveznik sam namerno upotrebio kao relativniji pojam u odnosu na prijatelj, jer je pitanje koliko u danasnjoj spoljnoj politici postoje prijatelji.

Obrazlozenje stava
Grcka- Podrzava Srbiju oko Kosova i Metohije, njene banke su usle na srpsko trzista, kreditiraju privredu i zaposljavaju mlade Srbe. Grcki narod je tokom NATO bombardovanja izasao na ulice da protetsuje. Grcka, iako je clanica NATOa, nije ucestvovala u bombardovanju Sbije.
Rusija- Podrzava Srbiju oko Kosova i Metohije, ima sa Srbijom potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini, redovni su uvoznici srpskog voca, podrzavaju opstanak Republike Srpske.
Slovacka- Podrzava Srbiju oko Kosova i Metohije. Ekonomska saradnja nije na zeljenom nivou ali valja napomenuti da je Slovacka bila jedna od najvecih zagovornica deblokade Pelaznog trgovniskog sporazuma.

Grci nas podrzavaju zato sto i oni imaju Siptare, a imaju i Turke... A imaju i autoput koji prolazi od Evrope pa preko nas do njih.
Rusi su cisti placenici - mi njima NIS - oni nama moralnu podrsku (posto su za fizicku predaleko)
Slovacka ima Madjare koji prave haos, kao nama Albanci u Bujanovcu i slicno.

Kinezi nas kao podrzavaju, ali i njih cimaju za Tibet i slicne pojave...

A Rusija nas je u medjuvremenu izdala jer je priznala dva oteta dela Gruzije.

Zakljucak - broj saveznika je ravan nuli. Niko nas nikada nije podrzao, a da nema iste probleme kao i mi. A nisu nam mali problemi.
 
Moje misljenje
Grcka, Rusija, Slovacka.

Saveznik sam namerno upotrebio kao relativniji pojam u odnosu na prijatelj, jer je pitanje koliko u danasnjoj spoljnoj politici postoje prijatelji.

Obrazlozenje stava
Grcka- Podrzava Srbiju oko Kosova i Metohije, njene banke su usle na srpsko trzista, kreditiraju privredu i zaposljavaju mlade Srbe. Grcki narod je tokom NATO bombardovanja izasao na ulice da protetsuje. Grcka, iako je clanica NATOa, nije ucestvovala u bombardovanju Sbije.
Rusija- Podrzava Srbiju oko Kosova i Metohije, ima sa Srbijom potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini, redovni su uvoznici srpskog voca, podrzavaju opstanak Republike Srpske.
Slovacka- Podrzava Srbiju oko Kosova i Metohije. Ekonomska saradnja nije na zeljenom nivou ali valja napomenuti da je Slovacka bila jedna od najvecih zagovornica deblokade Pelaznog trgovniskog sporazuma.

Rusija je mnogo veća i moćnija država od Srbije i po prirodi stvari ne može da joj bude saveznik u punom smislu reči dok je obrnuto moguće.
 
Francuska.
Dva puta su zapretili izlaskom iz NATO-a zbog nas.
1. Zaustavili su ofanzivu na B.Luku, inače R.Srpske ne bi danas bilo. Vojska u totalnom rasulu i bežaniji, Slobu bolelo uvo.
2. Sprečili rušenje mostova u Beogradu.

Rusi , kao i obično, nisu mrdnuli malim prstom da nam pomognu, a mnogi i argumentovano tvrde da bez njihovog pristanka nije bilo moguće bombardovati Srbiju.

A ove zemlje koje su kao (još) protiv priznavanja Kosova to rade iz nekih svojih interesa - ne zbog nas.

Grci, recimo, uvek navijaju za Hrvatsku ako igra protiv Srbije (košarka).

Putin odlikovao Mesića najvišim ruskim odlikovanjem. Usput, im dao raketni sistem koji Srbiji nisu hteli da daju (prodaju).

Dakle Francuska je dokazani saveznik, ovi ostali pobrojani bi nas prodali za groš...
 
Grci nas podrzavaju zato sto i oni imaju Siptare, a imaju i Turke... A imaju i autoput koji prolazi od Evrope pa preko nas do njih.
Rusi su cisti placenici - mi njima NIS - oni nama moralnu podrsku (posto su za fizicku predaleko)
Slovacka ima Madjare koji prave haos, kao nama Albanci u Bujanovcu i slicno.

Kinezi nas kao podrzavaju, ali i njih cimaju za Tibet i slicne pojave...

A Rusija nas je u medjuvremenu izdala jer je priznala dva oteta dela Gruzije.

Zakljucak - broj saveznika je ravan nuli. Niko nas nikada nije podrzao, a da nema iste probleme kao i mi. A nisu nam mali problemi.

Ovo za ta dva dijela Gruzije zapravo je logička greška u razmišljanju - to su originalni ruski dijelovi koje su za vrijeme Staljina pripojili Gruziji. Objašnjenje je bilo za lakše upravljanje zbog planina koje razdvajaju npr. dvije Osetije.

Znači Rusija vraća ta dva regiona kao što će Srbija da vraća Kosovo - u tom smislu ovo poređenje je ispravno. U suprotnom bismo svaku promjenu statusa trebali smatrati za nelegalnu. Tako bismo odvajanje Kosova smatrali nelegalnim, ali bismo takvim smatrali i vraćanje Kosova u okvire Srbije.
 
Francuska.
Dva puta su zapretili izlaskom iz NATO-a zbog nas.
1. Zaustavili su ofanzivu na B.Luku, inače R.Srpske ne bi danas bilo. Vojska u totalnom rasulu i bežaniji, Slobu bolelo uvo.
2. Sprečili rušenje mostova u Beogradu.

Rusi , kao i obično, nisu mrdnuli malim prstom da nam pomognu, a mnogi i argumentovano tvrde da bez njihovog pristanka nije bilo moguće bombardovati Srbiju.

A ove zemlje koje su kao (još) protiv priznavanja Kosova to rade iz nekih svojih interesa - ne zbog nas.

Grci, recimo, uvek navijaju za Hrvatsku ako igra protiv Srbije (košarka).

Putin odlikovao Mesića najvišim ruskim odlikovanjem. Usput, im dao raketni sistem koji Srbiji nisu hteli da daju (prodaju).

Dakle Francuska je dokazani saveznik, ovi ostali pobrojani bi nas prodali za groš...

Pa naravno da bez ruskog glasa u SB UN ne bi mogli bombardovati (a da se to smatra koliko toliko opravdano). Problem je u tome što Rusi drugačije nisu mogli glasati - ili ćeš reći može ili ti nećemo poslati onaj skupi kreditić koji će ti omogućiti da za sad ne crkneš od gladi.

I šta su mogli uraditi? Ništa. Baš da mi je znati zašto onda sad, kad su ojačali, SAD ne pokušaju nešto slično?

Već je spominjano na Krstarici da nisu prodali Rusi, već Ukrajinci, a da je ruske proizvodnje (tj. sovjetske, normalno).
 

Back
Top